​Intalnire online

Gabriela Szabo: Vreau ca tot ce inseamna sala de sport sa fie gestionata de autoritatile locale / Nu cred ca Romania este pregatita sa organizeze Universiada 2021

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2015, 17:18 Sport | Alte sporturi

Gabriela Szabo
Foto: gov.ro
Care sunt obiectivele si stadiul pregatirilor pentru Jocurile Olimpice din 2016, care e relatia dintre Minister si Federatiile sportive, cum priveste Ministerul proiectul lui Liviu Dragnea de descentralizare a bazelor sportive, cat sport mai fac copiii romani? Gabriela Szabo, ministrul Tineretului si Sportului, a discutat online cu cititorii HotNews.ro.

Nota redactiei:
  • Puneti intrebarile in formularul de comentarii de la finalul articolului;
  • Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.


Citeste mai multe despre   



















3063 vizualizari

  • salile de sport sambata duminica (Miercuri, 25 martie 2015, 17:08)

    un domn [utilizator]

    sarutmana
    se poate discuta inchirierea legal a salilor de sport sambata / duminica si /sauin zilele in care nu sunt competitii sportive ? ma refer la acele sali de sport in utilizarea licee lor, scolilor..etc. Consider ca sambata si duminica se pot utiliza aceste sali de sport pentru cei care doresc (nu amatorii de gratar care sunt foarte multi...)
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:01)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui un domn

      Sportul este impartit in doua parti: cel scolar si cel de performanta. Cel de performanta apartine de Ministerul Tineretului si Sportului, salile ar trebui sa fie deschise tuturor. Prioritate ar trebui sa fie pentru elevii care sunt inscrisi la scolile respective. Din cate stiu, sambata si duminica nu se inchiriaza. De luni pana vineri, bazele sunt deschide pentru toata lumea.
  • ce face FRT?!??! (Miercuri, 25 martie 2015, 18:29)

    Un parinte [anonim]

    Buna ziua,

    As vrea sa va intreb (in cautarea unui RASPUNS CONCRET) ce anume intentionati, ca Ministrul al Sportului in Romania, sa faceti pentru ca Federatia Romana de Tenis sa joace un rol in dezvoltarea tenisului de performanta?

    Va rog cu respect sa NU imi raspundeti cu referire la tenisul de initiere (care este un program distinct, cu bataie lunga), si NICI CU exemplele Simona, Monica, Irina (care s-au ridicat doar prin puterile lor, si pe care FRT si le asuma acum cu mult tupeu). NICI poza cu dl Dragnea de la alocarea bugetului pentru sala de tenis, desi o realizare, nu este un raspuns la aceasta intrebare.

    Intrebarea se refera la segmentele de varsta 12 - 18, unde in toate tarile Europene se investeste in grupul de perspectiva (primiii 15-20 din fiecare categorie, deoarece copiii sunt intr-o continua evolutie si ierarhiile se pot schimba spectaculos).

    In UE sportivii juniori au costurile acoperite. In Ro parintii platesc mii de euro (referinta treizecizero.ro).

    Ce aveti concret in plan pentru a nu mai abuza de eforturile financiare ale parintilor? Este vorba in FRT de lipsa de viziune, incapacitate manageriala si/sau varia interese? (intrebare retorica)

    Multumesc
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:05)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui Un parinte

      Sunt 71 de federatii si fiecare isi traseaza directia. MTS aloca sume in urma unor criterii foarte clare, realizate de comisiile noastre. Dupa intervine monitorizarea si controlul. Programele de dezvoltare apartin lor si nu noua. Este un fenoment foarte frumos ce se intampla azi in Romania, fenomenul Halep. Tenisul este un sport nisat in toata lumea, la fel precum Formula 1. La FRT exista programe de dezvoltare, noi sustinem organizarea de evenimente in toata tara. La FRT se lucreaza foarte bine. Am tinut foarte mult sa organizam turneul de tenis de la Bucuresti, sa le vada publicul din Romania. Organizarea unui turneu de tenis este foarte costisitor. Aproape jumatate de milion de euro este un turneu la care poate sa participe cineva precum Simona Halep. Noi urmarim doar ca banul public sa fie directionat corect.
  • Frp si sportul pt copii (Miercuri, 25 martie 2015, 21:52)

    Ileana [anonim]

    Ce se intampla cu Federatia Romana de Patinaj Artistic? Nu aveti intentia de a ajuta la rezolvarea conflictului ? Stiti cat platim un antrenament de gheata de 50 minute? ( 50 Ron+ 15 Ron gheata) . Stiti ca dupa 4 ani si jumatate dintr un sport...e cam greu sa renunti si sa te apuci de alt sport, mai putin costisitor. Stiti ca nu mai snt sporturi pe care sa le practici, copil fiind, fara " taxa pe ora"? Si nu te legitimeaza nimeni...nici dupa 5 ani de inot si timpi promitatori la competitii.
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:09)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ileana

      Sunt cateva probleme la trei patru federatii, unde MTS a suspendat momentan finantarea. Ei au niste probleme acolo, nu putem sa intervenim in interiorul unei federatii. Au statute si regulamente proprii. Noi doar finantam, pe baza de contracte. Federatia de Patinaj este suspendata de la finantare. Problema trebuie discutata in Adunarea Generala. Totul trebuie sa fie transparent. Imi pare ca sufera copiii in toata aceasta ecuatie. L-am rugat pe actualul presedinte sa rezolve cat mai repede problemele. Sportivul si antrenorul sunt cei mai importanti, lor trebuie sa le fie bine. Daca ei sunt ok, atunci vom avea si rezultate.
  • Politica și sportul (Miercuri, 25 martie 2015, 22:09)

    nick24 [utilizator]

    Nu credeți că sportul nu trebuie politizat?
    Nu credeți că toți cei implicați în sport ar trebui să fie apolitici?

    Cum putem face să facă din nou mișcare și sport, copiii?
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:12)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui nick24

      Este discutabila aceasta intrebare. Sportul la nivel global depinde de politica. Daca nu ar fi finantare de la Guvern, nu am avea ce face. Depindem suta la suta de politic in Romania. Asa este si in China, Germania, SUA... peste tot. Suedia este un popor de sase milioane, dar mai mult de jumatate practica sportul. Uitati-va unde sunt ei acum. Bugetul MTS a crescut considerabil fata de ultimii ani, chiar fata de 2012. Este vorba totusi de sapte procente, iar acest lucru se simte. Monitorizez foarte atent tot ceea ce se intampla in tara. Sectiile trebuie sa fie profitabile, dam bani, dar trebuie sa fie si rezultate. Cluburile trebuie sa fie deschise pentru toata lumea. Sportul la nivel global depinde de politica, fie ca ne place sau nu.
  • Rugby (Miercuri, 25 martie 2015, 22:48)

    Georgiana [anonim]

    Buna ziua Stimata Doamna Ministru,
    Sunteti poate la curent cu faptul ca echipa de rugby Farul Constanta, vicecampiona nationala, nu s-a inscris in campionatul national (Superliga CEC) din cauza unor presupuse probleme financiare. In judetul Constanta, spre deosebire de alte zone din tara, infrastructura de baza a rugby-ului este bine organizata (echipe de copii si juniori in orase si chiar comunele judetului, tehnicieni dedicati). S-a ajuns astfel la situatia paradoxala ca tocmai varful piramidei, echipa de performanta la care aspira orice tanar sportiv, sa fie practic desfiintata. Intrebarea este daca Ministerul Sportului si-ar putea asuma misiunea de a organiza dialogul intre Federatia Romana de Rugby, autoritatile locale si tehnicienii si sportivii constanteni, pentru ca Rugby Farul Constanta sa poata continua si in viitor o istorie glorioasa.
    P.S. Consideram prezentele dumneavoastra la meciurile echipei nationale de rugby ca fiind evenimente ce contribuie semnificativ la o expunere media mai mare pentru rugby.
    Multumesc,
    Georgiana
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:15)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui Georgiana

      Este regretabila situatia de la Farul. Insa, atunci cand am cerut explicatii de la FRR am primit urmatoarea poveste. Secretarul general al FR Rugby mi-a spus despre ce este vorba. Nu imi place ce se intampla acolo, nu vreau ca sportul sa fie implicat in asemenea situatii. Depinde de fiecare director economic de la primarii, ei doresc niste hartii in plus pentru a se acoperi. Eu nu vreau sa fac asa ceva, nu sustin o asemenea miscare. Interpretarile trebuie sa fie unele corecte.
  • Propunere colaborare MTS - Sector Universitar (Miercuri, 25 martie 2015, 23:03)

    Petru-Sandu [utilizator]

    Stimata doamna ministru,

    Considerati importanta utilizarea dovezilor in dezvoltarea politicilor de promovarea a activitatii fizice in randul populatiei?

    Intrebare secundara: Exista disponibilitate/interes la nivelul MTS pentru dezvoltarea colaborativa (impreuna cu sectorul universar / de cercetare) a unei strategii informate de dovezi pentru promovarea activitatii fizice in randul populatiei?
    Din cunostintele noastre singura strategie la momentul de fata este Sportul pentru toti - Romania Mileniul III, Un alt mod de viata dezvoltata de Federatia Romana Sportul pentru Toti in anul 2001, strategie parca uitata si oricum depasita.

    Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.

    Cu stima,

    Petru Sandu
    Cercetator
    Centrul pentru Sanatate Publica si Politici de Sanatate
    Universitatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:17)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui Petru-Sandu

      Sustin sportul scolar si universitar. Sunt deschisa la orice fel de proiect, il astept cu mare drag la MTS. Putem sa ne intalnim in acest sens. 80% din sportul din Romania apartine de Ministerul Educatiei. MTS are 48 de cluburi in Romania.
  • Sporturile de echipa cu mingea ! (Miercuri, 25 martie 2015, 23:32)

    Andy Latimer [utilizator]

    Ce programe aveti, stimata doamna Gabriela Szabo pentru revitalizarea sporturilor de echipa de la noi, in principal handbalul si voleiul ,sporturi ce in trecut ne-au adus atatea satisfactii...
    Considerati normala situatia handbalului masculin, ce nu mai conteaza la Jocurile Olimpice sau Mondiale ?
    Chiar nimic nu se mai poate face ?
    In anii adolescentei mele, anii 80, Dinamo si Steaua jucau finale de cupe europene la volei, la fel si cu handbalul feminin, dar situatia din prezent este jalnica... In afara sporturilor individuale aveti vreo perspectiva, lasand la o parte poloul si rugbyul ?
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:20)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Incerc sa vorbesc cu orice federatie. Sporturile de echipa sunt foarte importante. Ma intereseaza aceasta ramura. E foarte bine ca o am langa pe Carmen Tocala, care a venit de la Federatia de Baschet. Sustin orice strategie care vine prin intermediul federatiilor respective. Ma bucur ca la handbal avem rezultate foarte bune. Sporturile de echipa sunt foarte importante.
  • Cum crestem sportul de performanta? (Miercuri, 25 martie 2015, 23:58)

    AB [anonim]

    Buna ziua,

    1. Cred ca sunteti de acord ca pentru a avea rezultate la nivel inalt mai intai trebuie crescuta baza tinerilor sportivi, sau masa copiilor care practica un sport de la varste fragede. In SUA fiecare copil stie sa arunce la cos, sa joace 'catch' sau sa arunce in spirala mingea de fotbal american. La noi fiecare copil stie sa mearga la medic sa isi ia scutire pentru ora de sport. In cazul meu la orele de sport de la o scoala central-bucuresteana, toate fetele din clasa stateau pe banca si isi admirau unghiile proaspat colorate, fara ca profesorii sa aiba ce sa le faca fiindca imediat li se arata falsa scutire.
    Cu un numar mai mare de copii care practica sport de mici, sansele ca ei sa continue sa faca performanta sunt mai mari. Si din acel numar mai mare de copii care practica sport de performanta, majoritatea vor avea rezultate medii, dar vor exista si niste culmi, anume copiii cu talent si rezultate mult peste medie, pe care dvs ii puteti exploata mai tarziu pt JO sau alte competitii. Deci ce fel de eforturi faceti in acest sens?

    2 Am jucat tenis de performanta pe vremea adolescentei si apoi am participat an de an backstage la organizarea unui turneu de grand slam. Mereu aud cum ca sportivii romani arata mult potential la nivel de juniorat si apoi decad. Nu ma mira, dat fiind faptul ca statul nu sustine indeajuns (deloc!) pe acei care decid ca vor sa isi continue cariera in sport. Toate orele pe teren si la sala si la pregatirile fizice sunt deci in zadar caci la 18 ani tanarul sau tanara sportiva hotaraste ca e greu sa traiasca din sport si decid sa se inscrie la ASE in schimb. Statul nu le usureaza decizia cu nimic! Cum putem sa ii sustinem financiar pe acesti tineri talentati fara a incuraja mediocritatea?

    3. Nu avem arene pentru concursuri internationale! Deplorabil faptul ca FedCup Ro-Spania s-a organizat intr-o amarata de sala din Galati unde podeaua se umflase de la umiditate. In loc sa ne avantajeze meciurile de acasa, mai mult ne incurca!
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:28)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui AB

      Sportul de mare performanta este optiunea fiecaruia. Noi vrem sa dezvoltam sportul de masa. Practicarea sportului de masa ia amploare de la an la an. Multi oameni alearga sau merg cu bicicleta. MTS dezvolta un proiect pentru sportul de masa. Noi dezvoltam, iar federatiile trebuie sa implementeze. Sport de masa, sport de performanta si infrastructura, acestea sunt cele care conteaza la MTS. Foarte putina lume stie ce facem acolo, imi pare rau ca nu exista o mai mare vizibilitate pe evenimente. Federatiile de Tenis si de Atletism au fost cele mai vizibile. De asemenea halterele, canotajul.

      Intotdeauna la nivel de juniori am excelat. Sunt foarte multe concursuri, situatia de la nivel global ne specializeaza de timpuriu pe probe.

      MTS si FRT au un proiect unde dorim sa punem bazele unei Academii de Tenis, cu terenuri acoperite. Este insa, din pacate, nevoie de prea multe aprobari, iar acest lucru intarzie. Asa s-a intamplat si cu Sala Polivalenta.
  • nu vad nimic in materie de sport (Joi, 26 martie 2015, 6:20)

    lili [anonim]

    Ce faceti 8 ore la serviciu?!
    Dvs si subordonatii Dvs?!
    Cum arata o zi din activitatea de Ministru al sporturilor in Romania unde performante in SPORT=ZERO?
    Va intreb cu tot respectul pentru activitatea Dvs sportiva si performantele Dvs incontestabile.
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:31)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui lili

      Nu ma duc la birou si stau pe scaun, iar dupa merg acasa. Imi dau silinta sa indreptam lucrurile de la o zi la alta. Situatia sportului este una grea, timp de 20 de ani nu s-a intamplat nimic. Nu am dat nici cu var pe perete in toata aceasta perioada. Am facut modificari legislative importante. Trebuie sa las ceva in urma, am o educatia si o pregatire in spate. Uitati-va ca nu s-a taiat niciun leu de la sport in 2014 si 2015. Cel mai mult ma intereseaza cluburile.
  • Sala sporturilor Tulcea (Joi, 26 martie 2015, 8:08)

    Cristian Dogaru [anonim]

    Buna ziua, obiectivele Sala Sporturilor Tulcea si Hotel sportiv Casa Albastra Tulcea, aflate in patrimoniul Ministerului condus de dvs au fost cerute prin transfer de Consiliul Judetean inca de anul trecut.Care e stadiul acestui transfer, avand in vedere ca aceste obiective se degradeaza pe zi ce trece fara intretinere?
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:34)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui Cristian Dogaru

      Vreau ca tot ce inseamna sala de sport sa fie gestionata de autoritatile locale. Vrem sa dam bazele catre ei. Din pacate, foarte multe au trebuit sa fie aduse inapoi. Nu s-a investit deloc in ele. Le-am dat intr-un fel si le-am primit si mai rau. Nu dam nicio baza sportiva daca Consiliul Local nu si le doreste. Plus, ca nu trebuie sa le schimbe destinatia in niciun fel. Le-as da cu mare placere. Nu pot insa sa gestionez de la Bucuresti cum si ce se intampla cu o baza de nu stiu de unde in tara. Sportul trebuie sa apartina comunitatii, fie el scolar sau de club.
  • Universiada 2021 (Joi, 26 martie 2015, 8:36)

    Cornel [anonim]

    Doamna Ministru,

    Legat de posibilitatea/oportunitataea organizarii Universiadei din 2021:

    Chiar credeti ca avem posibilitatea ca si infrastructura si putere de organizare a unei competitii pentru 15.000 de sportivi si sute de mii de spectator veniti din afara tarii?

    Avem infrastructura necesara (evident nu la acest moment)? Credeti ca in 4-5 ani ar putea fi construite stadioane, aeroporturi, hoteluri, infrastructura rutierea, etc care sa permita organizarea unei asemenea competitii?

    Financiar, numai organizarea, fara infrastructura de mai sus, probabil are costuri de citeva sute de milioane de euro. Chiar daca ati dispune de acesti bani, credeti ca este cel mai fericit mod de a fi cheltuiti?

    Nu s-a facut (ne-a facut) Oprescu de ris cu organizarea europenelor de gimnastica din 2017, adica peste 2 ani, intr-o sala care nici macar nu a inceput sa fie construita? Mai trebuie sa aratam lumii ca promitem si alte lucruri evident imposibile pentru Romania?
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:40)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui Cornel

      Vreau sa aducem in Romania cat mai multe evenimente sportive. Inseamna ca avem un nivel ridicat de trai si ca ne pasa de sport. Este foarte important sa avem cat mai multe manifestari in tara. Avem un buget de excelenta special pentru asa ceva. Universiada este ceva foarte important. Eu nu cred ca Romania nu poate organiza asa ceva. Este a doua mare competitie dupa Jocurile Olimpice. Este putin probabil sa facem asa ceva. Trebuie sa fim atenti, sa luam pas cu pas. Sa facem un CE de Gimnastica, apoi de Atletism, iar apoi sa ne dorim sa aducem asemenea evenimente. Sunt deschisa la asa ceva, o Universiada schimba fata sportului.

      Numai o deschide de Universiada costa aproape 50 de milioane de euro. Romania este pregatita sa organizeze in 2021 asa ceva?

      In 2020 organizam cateva meciuri la EURO, vom vedea ce va fi acolo. Sunt multe de facut. Vrem sa facem 400 de terenuri multifunctionale la nivel de scoli.

      In 2020, la Brasov vrem sa aducem Jocurile Olimpice de Tineret de iarna. Am garantat la CIO ca vrem sa aducem aceasta competitie la Brasov. Sportul fie de masa sau de performanta, este o afacere care genereaza o afacere. Trebuie sa avem o continuitate.
  • Sport de masa (Joi, 26 martie 2015, 9:06)

    Cheie primara [utilizator]

    In sportul de masa se constata o imbunatatire semnificativa. Foarte multe competitii de alergare, duatloane, triatloane. La Bucuresti sun doua competitii internationale:0 un semimaraton si un maraton. De la tanar la batran, toata lumea alearga. E la moda. In ce masura se reflecta in sanatatea populatiei aceasta "avalansa" de competitii ? Sunt acestea sprijinite de Ministerul Sporturilor?
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:44)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui Cheie primara

      Sportul de masa ia amploare de la an la an, iar acest lucru ma bucura enorm. Aici se vede vigoarea si sanatatea unei natiuni. Acum cateva luni ne-am intalnit cu ministrul de la Sanatate si Educatie ca sa vedem cum facem ceva important in acest sens.

      Dezvoltarea armonioasa a copilului inseamna, printre altele, sa faca si sport. Este foarte important ca oamenii sa primeasca ceea ce le place. Atat cei are fac performanta, cat si cei amatori.
  • Situatie Stadionul Tineretului - Bucuresti (Joi, 26 martie 2015, 9:31)

    emion [utilizator]

    Doamna Ministru,

    In primul rand felicitari pentru performantele din perioada de sportiv de performanta si multumesc pentru prestigiul si medaliile pe care le-ati adus atletismului romanesc. Intrebare: cand se va inaugural oficial tribuna stadionului Tineretului - Iolanda Balas Soter
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:47)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui emion

      MTS a semnat un protocol pentru dezvoltare. Acest proiect intra la sportul de performanta. Este vorba de aprobari, ca intotdeauna. Documentele de la Primaria Capitalei, de ele este nevoie. Trebuie sa urgentam, timpul nu ne iarta. Din pacate, sunt niste proceduri birocratice. Interesul meu este sa fac bine.
  • Federatile sporturilor non-olimpice (Joi, 26 martie 2015, 10:14)

    Adrian [anonim]

    Buna ziua,

    Exista zvonuri potrivit carora se intentioneaza incetarea suportului financiar pentru federatiile unor sporturi cu mai putini practicanti, non-olimpice. Acest suport este oricum in general unul foarte redus si pe baza lui se practica totusi sport in tara, ceea ce aduce beneficii clare. O parte din aceste federatii obtin si rezultate excelente, titluri europene etc. Exista aceasta intentie, pe termen lung, de a inceta suportul pentru federatiile respective?
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:52)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui Adrian

      Ne intereseaza atat sporturile olimpice, cat si cele nonolimpice. Nu vreau sa neglijez nimic, fiecare isi are rolul lui important. Avem un an greu, preolimpic. Ne concentram pe JO de la Rio, pe federatiile olimpice. Ne dorim sa ducem un numar rezonabil de sportivi in Brazilia. Dam, dar si asteptam rezultate. Presedintii de federatii au primit tot ce au cerut, nu se pot plange, dar am nevoie de rezultate. Avem semnale bune, loturile sunt in pregatire, fac vizite pentru a vedea ce probleme au. Am fost la Orsova unde am achizitionat sase barci pentru canotaj. Echipamentul este foarte important, cerem performanta, dar trebuie sa asiguram toate conditiile.

      Zilele urmatoare voi da un comunicat de presa cu viitoarele proiecte, pentru a vedea lumea ce si unde se face. Totul este transparent. Repet, de 20 de ani nu s-a mai dat cu var, dar vrem rezultate. Am incercat sa cheltuim toti banii pentru sport, sa nu dam niciun leu inapoi la stat. Totul sa fie facut cu folos.

      Sapte federatii ne-au dat bani inapoi la 21 ianuarie din activitate sportiva. I-am rugat sa faca proiecte si sa dezvolte ceva, sa aiba un management bun. Ma intristeaza acest lucru.
  • Craiova (Joi, 26 martie 2015, 10:24)

    Iuliana [anonim]

    Doamna ministru, de ce nu finanțați sportul craiovean?
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:54)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui Iuliana

      Sportul craiovean este finantat. Avem doua proiecte majore: stadionul de atletism si stadionul Ion Oblemenco. Avem clubul care are foarte multe sectii, iar bugetul este unul considerabil.
  • federatia de haltere (Joi, 26 martie 2015, 10:27)

    tita victoria [anonim]

    stimata doamna, pe saitul dvs sunt publicate toate federatiile de sport din Bucuresti, foarte multe din ele sunt cu adresa la minister pe Vasile Conta nr 16! Imi spuneti va rog si mie cum pot sa iau legatura cu cei de la Federatia de Haltere tinand cont ca sediul lor e fictiv, lucru demonstrat cand am fost in Conta nr 16.
    Vreau sa am o dicutie cu cei de la haltere unde este sediul lor ?
    cu stima,
    • r (Joi, 26 martie 2015, 10:54)

      Gabriela Szabo [hotnews.ro] i-a raspuns lui tita victoria

      Sediul este pe Vasil Conta. Avem peste 90 din federatii acolo.
  • Universiada de Vara 2021 (Joi, 26 martie 2015, 10:40)

    Dan Filip [anonim]

    Doamna Ministru,

    Ati fost la conferinta despre lansarea candidaturii Romaniei de a gazdui Universiada de Vara 2021 in Bucuresti impreuna cu Presedintele Klaus Iohannis pe data de 10 martie si ati laudat public aceasta initiativa. Scrisoarea de intentie trebuie depusa pana pe data de 31 martie deci mai sunt 5 zile. De ce Romania nu si-a depus inca candidatura?
  • r (Joi, 26 martie 2015, 10:56)

    Gabriela Szabo [hotnews.ro]

    Apartine de Ministerul Educatiei. Sustin orice activitate, dar nu cred ca Romania este pregatita sa organizeze Universiada. Ca fost sportiv de performanta, sustin orice eveniment sportiv, dar important este sa putem sa avem si putere pentru asa ceva. Eu nu pot sa promit asa ceva. Nisat, s-ar putea face ceva, dar doar atat.
  • Pescuit sportiv (Joi, 26 martie 2015, 11:51)

    be_real [anonim]

    Buna ziua domana Szabo,
    Nu stiu in ce masura sunteti familiara cu situatia Federatiei Romane de Pescuit Sportiv. Ceea ce stiu este ca s-a eliberat un document care poarta semnatura dumneavoastra si care atesta faptul ca FRPS este autorizata sa gestioneze pescuitul sportiv la nivel de tara, conform statului propriu.
    In conditiile in care deja avem AGVPS (Asociatia generala a Vanatorilor si Pescarilor sportivi) afiliata la organismele internationale (CIPS FIPS) dar si faptul ca in lege nu se face distinctia dintre pescuit sportiv (competitie) si pescuit recreativ, care este temeiul pentru care s-a eliberat acel document?
    Poate nu cunoasteti situatia dar aceasta federatie vrea sa acapareze absolut totul, de la pescuitul recreativ care nu este reglementat pana la cel sportiv sau competitiile amicale/private.
    Nu sunt pescar de competitie dar sunt pescar recreativ. De ce nu se reglementeaza separat aceasta chestiune precum si scoaterea obligativitatii de asociere pentru obtinerea permisului?
    De ce semnati documente legate de pescuit ca sport cand ANPA-ul este cel care gestioneaza eliberarea permiselor de pescuit si a resursei acvatice.
    Imi pare rau sa va spun ca s-a facut un talmes balmes in tot ceea ce tine de pescuit in tara noastra, desi avem resurse care pot fi valorificate infinit mai mult decat sunt acum, printr-o reglementare si gestionare adecvata.
    Nu o sa vorbesc despre braconajul barbar care se practica pe apele noastre pentru ca nu tine de dvs dar poate discutati cu omologul dvs de la Min. Mediului.
    Va doresc succes in continuare si putere de munca!
  • situatia FR Ciclism (Joi, 26 martie 2015, 12:44)

    Ovidiu Burghelea [anonim]

    Ciclismul isi desfasoara activitatea in velodrom ( ciclismul de pista), pe strazi (cel de sosea) sau in natura (mountain bike). In Romania avem sportivi de nivel international care nu au unde se antrena : -Velodromul Dinamo (singurul in Romania) nu poate fi utilizat din cauza problemelor structurale si oricum nu mai este la standardele internationale actuale (400m fata de 250m cele mai noi piste).
    - Sosele sunt adevarate capcane pentru sportivi, acestia nefiind tutelati in trafic, in fiecare saptamana inregistrandu-se accidente.
    Fiind vorba de un sport olimpic, nu ar fi oportuna infiintarea unei comisii care sa studieze situatia reala din Federatiei Romane de Ciclism, aplicabilitatea programelor si proiectelor propuse pentru dezvoltarea ciclismului in Romania, pentru construirea de structuri dedicate ciclismului (velodrom, circuite inchise traficului auto, scoli de ciclism)?
    Multumesc!
  • v-am intrebat cu tot respectul.... (Joi, 26 martie 2015, 12:55)

    lili [anonim]

    Pentru ca Romania NU exista in sport!
    Imi place patinajul artistic si nu vreau sa comentez aici cazul absolut de neinteles al Federatiei Romane ed patinaj fata de patinatorul Kelemen Zoli.... de exemplu...
    Nu e deloc de inteles, ba chiar e inacceptabil cand vedem cum se duc pe apa sambetei banii publici, sper ca sunteti de acord!
  • stadion ateltism braila (Joi, 26 martie 2015, 13:37)

    gabi lala [anonim]

    buna ziua ! Sunt tatal unui copil care face atletism la CSM Braila.Stiu ca in vara anului 2014 ati vizitat situatia jalnica a stadionului de ateltism din Braila. Si ati spus ca se va rezolva, ca sportivii sa aiba unde sa se antreneze. Este inadmisbil s anu existe un teren in aer liber pentru atletism.Cum se poate rezolva si cine ste de vina pentru situatia jenanata a ateltismului brailean, legata de infrastructura ???
    Tot pe aleile din parcul monuemnt, pline de caini, masini ....etc...se vor antrena copiii si anul acesta ? Nu este inca un an pierdut ???