Sportivul Cristian Bodirlau a cucerit, duminica, medalia de aur, iar Marian Halas pe cea de bronz la categoria 81 de kilograme, la Cupa Europei la judo, de la Belgrad, informeaza Mediafax.

Cristian Bodirlau a castigat grupa C, iar in semifinale l-a invins pe Miroljub Ivezici (Serbia), pentru ca in finala sa treaca si de Dmitri Zuev (Rusia).

La randul sau, Marian Halas a fost invins in turul 3 al grupei B, dar in recalificari a trecut de doi adversari din Ungaria, iar in lupta pentru medalia de bronz s-a impus in fata sarbului Miroljub Ivezici, eliminat in semifinale de Bodirlau.

Adrian Merge, Zoltan Farkas si Vlad Visan au fost eliminati in preliminarii la aceeasi categorie.

Sambata, in prima zi de la Cupa Europei, sportivele tricolore au cucerit patru medalii, din care doua de aur, una de argint si una de bronz. Astfel, la feminin, categoria 48 de kilograme Monica Ungureanu a castigat medalia de aur, Violeta Dumitru pe cea de argint, iar Ioana Matei a obtinut bronzul, in timp ce Loredana Ohai a cucerit medalia de aur la categoria 57 de kilograme.