CM de handbal junioare: Romania a invins Muntenegru, scor 28-25, si s-a calificat in finala

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 1 august 2014, 19:52 Sport | Alte sporturi

Echipa nationala de handbal feminin under 18 a Romaniei s-a calificat in finala Campionatului Mondial din Macedonia, dupa ce a invins, vineri, cu scorul de 28-25 (12-13), reprezentativa Muntenegrului, in semifinalele competitiei, informeaza site-ul oficial al Federatiei Internationale, preluat de Mediafax.

In finala de duminica, Romania va juca in compania invingatoarei din meciul dintre Danemarca si Germania.

La editia din 2012, medalia de aur a fost castigata de Danemarca, urmata pe podium de Rusia si Norvegia. Echipa Romaniei s-a clasat atunci pe locul patru, dupa ce a pierdut finala mica.