Delegatia Romaniei a obtinut trei medalii la Campionatul Mondial de gimnastica aerobica de la Cancun (Mexic), care se incheie duminica, aur la trio feminin, argint la echipe si la individual feminin, anunta Mediafax.

Aur la trio femininFoto: romgym.ro

Potrivit site-ului Federatiei Romane de Gimnastica, prima medalie obtinuta de delegatia Romaniei la CM de la Cancun, sambata, a fost cea de argint la echipe, in componenta Corina Constantin, Bianca Becze, Marius Petruse, Anca Surdu, Andreea Bogati, Bianca Gorgovan, Dacian Barna, Alina Radu si Marius Gavriloaie. Titlul mondial a revenit Frantei, iar medalia de bronz Chinei.

A urmat medalia de argint la individual feminin, castigata de Corina Constantin (22.000) - care a fost depasita de Lubov Gazov (Austria), in timp ce Aurelie Joly (Franta) a obtinut bronzul -, dar si cea de aur la trio feminin.

Echipa Romaniei, in componenta Corina Constantin, Anca Surdu si Andreea Bogati a obtinut un total de 21.541 puncte, cu care s-a clasat pe prima pozitie a clasamentului. Pe podium au mai urcat China si Coreea de Sud.

La aerobic dance, echipa Romaniei s-a clasat pe locul 4, dupa Rusia, China si Coreea de Sud.

La Campionatul Mondial de la Cancun, care se incheie duminica, participa 600 de gimnasti din 42 de tari.