Echipa nationala de futsal a Romaniei va intalni Rusia in sferturile de finala ale Campionatului European de la Antwerp, s-a stabilit in urma ultimelor meciuri din grupele A si B, disputate sambata, informeaza Mediafax.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Sambata seara, in grupa A, din care a facut parte si Romania, Ucraina a terminat la egalitate cu Belgia, scor 0-0.

Ucraina a incheiat grupa A pe primul loc, cu 4 puncte, urmata de Romania - 3 puncte si de Belgia - un punct.

In grupa B, Portugalia a remizat cu Rusia, scor 4-4. Rusia a încheiat grupa pe primul loc, cu 4 puncte, urmata de Portugalia, tot cu 4 puncte, si de Olanda - 0 puncte.

Conform uefa.com, in sferturile de finala se vor intalni castigatoarea grupei A cu a doua clasata din grupa B si castigatoarea grupei B cu a doua clasata din grupa A.

Selectionata de futsal a Romaniei participa pentru a treia oara la un turneu final de Campionat European.