Cel mai batran atlet al Belgiei, Emiel Pauwels, a ales eutanasierea, cu paharul de sampanie in mana

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 ianuarie 2014, 19:59 Sport | Alte sporturi

Un belgian in varsta in varsta de 95 de ani, care era considerat "cel mai batran atlet" al regatului, a decedat marti prin eutanasiere, dupa ce a "sarbatorit" cu o zi in urma plecarea sa din lume alaturi de o suta de prieteni, cu un pahar de sampanie in mana, scrie AFP.

Presa flamanda a acordat un spatiu larg deciziei lui Emiel Pauwels, care afirmase luni ca nu are "niciun regret sa plece" si ca nu ii este "absolut deloc frica de moarte".

Fotografiile publicate marti il arata, zambitor, petrecand alaturi de familia sa, de prieteni si de membrii clubului sau de atletism, reuniti la domiciliul sau. "Este cea mai frumoasa sarbatoare din viata mea", declarase el.

"Cine nu vrea sa sfarseasca cu sampanie alaturi de ai sai?", s-a intrebat el. "Cand doctorul va face injectia, voi parasi aceasta lume cu sentimentul ca am trait bine", a adaugat el, potrivit cotidianului Het Laatste Nieuws. "Pentru ce as plange atunci cand imi reintalni multi prieteni si apropiati, inclusiv sotia mea, in paradis?".

Emiel Pauwels a primit marti injectia mortala la domiciliul sau din Bruges, cu fiul sau Eddy aflat langa el.

A muri in acest fel "a fost dorinta tatalui meu, dar e dificil sa te gandesti ca este ultima oara cand putem fi impreuna", declara acesta, luni.

Emiel Pauwels era tintuit la pat de cateva luni de un cancer la stomac in faza terminala.

Starea de sanatate a acestui sportiv desavarsit s-a inrautatit de la ultima sa performanta, castigarea titlului de campion al Europei la veterani la proba de 60 de metri, la campionatele mondiale de atletism in sala din martie 2013.

Decesul sau aminteste de cel al chimistului belgian Christian de Duve, premiul Nobel pentru medicina in 1974, care a ales sa fie eutanasiat in mai 2013 la varsta de 95 de ani. "Moartea, ar fi mult sa spun ca nu ma sperie, dar nu imi este frica de ce este dupa pentru ca nu cred" in viata de apoi, afirma el, pentru Le Soir.

Belgia este una dintre rarele tari care au legalizat eutanasia, sub anumite conditii, din 2002. Recent, Senatul a decis sa o extinda si pentru minorii afectati de o boala incurabila, dar textul nu a fost inca aprobat de deputati.


Citeste mai multe despre   






















21221 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Diacritice! (Marţi, 7 ianuarie 2014, 22:22)

    un_guru [utilizator]

    În lipsa diacriticelor, mintea îmi joacă feste. În loc de "presa flamanda", am citit automat "presa flămândă".
  • -12 (16 voturi)    
    eutanasia (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 0:06)

    beee [utilizator]

    Eutanasia este sinucidere si crima totodata. O lume bolnava. Chiar fiul lui nu mai avea nici o farama de iubire de impartasit? Tatal i-a transmis tot ce a invatat despre lumea aceasta?
    • +8 (10 voturi)    
      Este ... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 9:05)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui beee

      modul de a alege sa plece decent din lumea asta, 95 de ani cancer la stomac în faza terminala ar mai fi rezistat poate câteva luni cu dureri îngrozitoare. Sa știi ca nu toți vor sa trăiască veșnic sunt uni care sunt mulțumiți de cit au primit de la viata. Îs mai puțin de 100 de ani de când ne agățam cu asa mare disperare de vita înainte șansele de a ajunge sa stai luni sau ani în chinuri erau mult mai mici, "eutanasierea" o făcea natura, azi cu aparate sunt oameni ținuti de 18 ani în coma parca asta e recordul actual. Privii din acest unghi intrade-var e o lume bolnava, bolnava rău în care oameni care nu ar fi avut nici o seansa de la natura sa supraviețuiască ajung sa se si reproducă.
    • +5 (5 voturi)    
      Ori asta ori sinuciderea (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 9:40)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui beee

      Pana la urma, daca cineva e decis sa-si pună capăt zilelor o va face. Insa sinuciderile sunt mult mai urate pentru toti.
    • +2 (8 voturi)    
      arta a fost profunda.... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 11:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui beee

      sa ghicesc... esti religios...
      1 - religia nu e foarte clara cu privire la sinucidere (popii da, dar teoretic biblia e aia importanta nu CEOul BOR)
      2 - un om care vrea sa se sinucida, o va face... pe langa asta sinuciderea poate crea neplaceri pentru toata lumea, eutanasierea nu
      3 - eutanasierea (de fapt sinuciderea asistata) iti permite sa scapi de dureri si sa nu mai fi o povara pentru altii.

      tu sa inteleg ca vei prefera sa traiesti facand pe tine toata ziua, stiind cum te cheama in medie 10 minute/zi s.a.m.d. nu? e mult mai corect asa ca zice prietenu imaginar din cer sau de ce?!
      • -4 (10 voturi)    
        sa nu batem campii Dle Liviu_ (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 12:30)

        a.h. [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        in primul rand ai deviat de la subiect
        2. nu trebuie sa fii neaparat religios ca sa recunosti ca eutanasierea este un mare act de lasitate.
        3. daca ti-ar calca piciorul in biserica sau ai pune mana sa citesti carti nu neaparat religioase, ai afla ca eutanasierea nu este acceptata de f multe Biserici/religii, inclusiv de cea Ortodoxa
        4. a fugi de ceea ce esti, avand in vedere ca omul singur, prin ceea ce face isi decide viitorul, este o fuga de raspundere, un act de lasitate. omul, prin modul in care isi traieste viata ajunge sau nu sa sufere la batranete.
        5. grija ta de a nu fi pt altii o povara, demonstreaza pt parintii tai de ex, sau pt familia ta (depinde ce vartsa ai), ca tu de fapt n-ai avea niciun chef sa ingrijesti de cineva bolnav. urmand judecata ta, ar trebui ca toti cei suferinzi si pe patul de moarte sa fie eutanasiati.
        ma tem ca gandirea ta este extrem de periculoasa, dar sa speram ca e doar vocea unui prieten imaginar.
        • +3 (9 voturi)    
          Ce ? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 16:14)

          xolv [utilizator] i-a raspuns lui a.h.

          Omul, prin modul in care isi traieste viata ajunge sau nu sa sufere la batranete..... Asta tot din biblie ai luat-o ??? Creatia, corpul uman e o imperfectitudine. Daca fizic nu poti ajuta pe nimeni, inclusiv pe tine, ce rost are sa provoci suferinta tuturor ? Nu cumva in habotnicia ta, crezi ca primim bolile dupa propriile pacate ? Unull ca Iliescu de ce e bine mersi ?? Mai citeste, justitia divina nu se realizeaza pe pamant.
    • -2 (4 voturi)    
      Daniel (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 16:13)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui beee

      Prea-supect-de-deficutul Daniel, tu esti ?

      TIne minte ce ai spus, cand tu sau cineva apropiat tie se zvarcoleste in dureri provocate de o boala mortala si incurabila, sa tii minte ce ai spus acum.
    • +1 (1 vot)    
      ceva tot i-a transmis (Joi, 9 ianuarie 2014, 0:18)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui beee

      a ales sa scape intelept de taxe si impozite.