Anul 2013 a fost unul agitat din punct de vedere sportiv. Prea putine discipline au reusit sa aduca in continuare performanta in dreptul tarii noastre. Printre acestea se numara canotajul, kaiac-canoe, scrima, gimnastica, tenisul de masa si halterele. Fotbalul romanesc s-a inscris din nou la capitolul dezamagiri (Romania a ratat inca o data calificarea la CM), sportul rege fiind completat de handbal si atletism. Performanta anului a fost reusita de Simona Halep (a ajuns pe 11 in clasamentul WTA, dupa ce a castigat sase turnee). 2013 a fost unul cu „ghinion” pentru Dumitru Dragomir – a fost schimbat de la conducerea LPF de Gino Iorgulescu, candidat sustinut puternic de PSD.

Cele mai importante momente in care au fost implicati sportivii romani in anul 2013:

• In luna februarie, Romania a organizat Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), pe Valea Prahovei. Au participat 910 sportivi si sportive, din 43 de tari. Medalii castigate de sportivii romani: Emil Imre-aur la 1000 metri, argint la 500, biatlonista Dorottya Buzas, argint la sprint. Romania a incheiat competitia pe locul opt in ierarhia pe medalii, podiumul fiind ocupat de Rusia, Germania si Franta.
  • CE Scrima, Zagreb:  Ana Maria Branza si sabrerul Tiberiu Dolniceanu au castigat medaliile de aur.
  • CM Scrima, Budapesta: Argint pentru echipa de sabie a Romaniei, bronz pentru Tiberiu Dolniceanu si inca o medalie de bronz pentru echipa feminina de spada.
  • Ana Maria Branza a fost premiata, la Paris, de Federatia Internationala de Scrima pentru clasarea pe primul loc in Cupa Mondiala. A fost desemnata spadasina anului 2013
  • CE Lupte, Tbilisi: Estera Dobre devine campioana europeana de lupte, la categoria 48 kilograme,  medalie pe care o pierde in luna aprilie, din cauza testelor pozitive la controlul antidoping.
  • Oltchim Rm. Valcea a ratat calificarea in finala Ligii Campionilor la handbal feminin dupa ce a fost invinsa de Gyor, din Ungaria (22-24 la Valcea si 24-25 in Ungaria). La doar cateva luni distanta, campioana Romaniei avea sa se desfiinteze din cauza problemelor financiare.
  • CM Handbal (f): Romania a fost eliminata in optimi de Polonia, scor 29-31. Echipa lui Gheorghe Tadici a condus in permanenta, dar a cazut pe finalul disputei din Serbia. Turneul final a fost castigat de Brazilia.
  • Tenis de camp: Romania, invinsa acasa de Olanda, 0-5, in grupa euro-Africana a Cupei Davis.
  • BRD Nastase Tiriac Trophy: Perechea Max Mirnii/ Horia Tecau s-a impus in proba de dublu.
  • CE Haltere Tirana: Elena Andries a cucerit doua medalii: una de argint si doua de brozn la categoria 48 de kg. Loredana Toma – doua medalii: una de argint si una de bronz la categoria 58 de kg.  Irina Lepsa: argint la aruncat, bronz, la smuls si total, la 63. Florin Croitoru-argint, la smuls, la 62, Razvan Martin-aur la aruncat, bronz la total, la 57. * Sportivii Elena Andries si Razvan Martin au fost suspendati pentru dopaj, acestia pierzand medaliile cucerite la Tirana.
  • CE Gimnastica Moscova: Larisa Iordache-argint la individual compus, aur la barna, argint la sarituri si sol, Diana Bulimar-argint la barna, bronz la sol, Flavius Kokczi, argint la sarituri.
  • CM Gimnastica, Anvers: o singura medalie pentru Romania – bronz pentru Larisa Iordache la sol.
  • CE Judo, Budapesta: Andreea Chitu a castigat medalia de argint a categoriei 52 de kg.
  • CE Box, Minsk: Bogdan Juratoni a castigat medalia de argint a categoriei 75 kilograme.
  • CE de kaiac-canoe de la Velho-Portugalia: opt medalii-un aur, doua de argint si cinci de bronz.
  • Echipajul feminin de 8+1 a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial de la Chungju, Coreea de Sud.
  • Europenele de tenis de masa de la Buzau: medalie de bronz pentru dublul mixt Eliza Samara-Andrei Filimon.
  • CE canotaj de la Poznan: noua clasari pe podium: trei medalii de aur, una de argint si cinci de bronz.
  • Mondialele paralimpice de ciclism (Canada): Carol Eduard Novak, aur si argint.
  • Steaua a reusit sa se califice in optimile Europa League dupa o partida retur de infarct pe Arena Nationala contra celor de la Ajax Amsterdam. Viitoarea campioana a Romaniei s-a impus la loviturile de departajare.
  • Romania rateaza participarea la Campionatul Mondial de fotbal din 2014, dupa ce este eliminata de Grecia in baraj (3-1 in deplasare si 1-1 la Bucuresti). Tricolorii nu au mai ajuns la un turneu final mondial de 16 ani.
  • Simona Halep a castigat nu mai putin de sase turnee WTA in 2013 (Nurnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven si Turneul Campioanelor de la Moscova. In urma acestor rezultate, Simona a ajuns pe locul 11 in clasamentul WTA si a fost declarata „revelatia anului 2013”.
  • Gino Iorgulescu, sprijinit de Victor Ponta, a castigat alegerile de la Liga Profesionista de Fotbal - Dumitru Dragomir, inlocuit dupa 17 ani de „domnie”.
  • Fotbalul a devenit mai apropiat ca niciodata de politica, tot mai multe cluburi din Liga 1 depinzand, aproape in totalitate, de banii alocati de primarii. Intr-un clasament al impartirii fotbalului romanesc in sfere de influenta politica, PSD si-a luat partea leului – cele mai multe echipe din Liga 1 depind de oameni de afaceri care apartin de acest partid politic.