VIDEO CM Scrima: Echipa masculina de sabie a Romaniei obtine medalia de argint, dupa o finala castigata de Rusia

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 august 2013, 17:13 Sport | Alte sporturi

Echipa de sabie a Romaniei
Foto: Agerpres/AP
Reprezentativa masculina de sabie a Romaniei a castigat sambata seara medalia de argint la Campionatul Mondial de la Budapesta, dupa o finala pierduta in fata echipei Rusiei. Echipa formata din Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Ciprian Galatanu si Iulian Teodosiu si pregatita de Mihai Covaliu a fost invinsa cu 45-38.

Romanii au inceput meciul foarte bine si au condus cu 8-1, insa rusii au reusit sa egaleze la 9 si ulterior au condus pe toata durata partidei.

Romania are in palmares doua titluri mondiale pe echipa, la Mondialele de Scrima: in 1967, Ion Dramba, Stefan Muresan, Mihai Tiu, Iuliu Falb si Stefan Ardeleanu cucereau aurul in proba de floreta, iar in 2009, Rares Dumitrescu, Florin Zalomir, Cosmin Hancianu si Tiberiu Dolniceanu castigau finala la sabie.

Tiberiu Dolniceanu a cucerit medalia de bronz, miercuri, in proba individuala de sabie.

Echipa Romaniei  trecuse in semifinale de Belarus, scor 45-44. Romania, care a fost desemnata cap de serie numarul 4, a dispus, rand pe rand, de Australia (45-15), de Polonia (45-37) si, remarcabil, de Ungaria (45-44).

























4221 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Hai Romania (Sâmbătă, 10 august 2013, 17:58)

    rdr [utilizator]

    Succes!!!
    • +1 (1 vot)    
      Felicitari! (Duminică, 11 august 2013, 11:04)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui rdr

      Felicitari!
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 10 august 2013, 21:15)

    Electorul [utilizator]

    Putine sunt vestile bune din sport.
    • +1 (1 vot)    
      stau pe ginduri (Duminică, 11 august 2013, 9:07)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Electorul

      daca sa iti dau au ba un like: pen`ca formularea corecta era "doar din sport ne mai vin vesti bune" ;)
      (Daca nu consideri singurul sport, fotbalul.)
  • +5 (5 voturi)    
    sinteti buni! (Sâmbătă, 10 august 2013, 22:43)

    Natasa [utilizator]

    Felicitari!
  • +3 (3 voturi)    
    bravo, (Duminică, 11 august 2013, 0:50)

    dimittria [utilizator]

    felicitari! foarte frumos
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo romanilor exceptionali ! (Duminică, 11 august 2013, 9:00)

    hotnewsfil [utilizator]

    Luati individual, cu penseta, din masa ce poarta emblema specificului national, romanii sunt exceptionali, isi valorifica talentele nu numai in rele.
  • +1 (1 vot)    
    Fain! (Duminică, 11 august 2013, 11:15)

    benois [utilizator]

    Foarte frumos!! Bravo!
  • +1 (1 vot)    
    ne lăudăm cu băieții noștri pt că avem cu ce (Duminică, 11 august 2013, 14:45)

    visio [utilizator]

    cinste lor.