Romania a cucerit cinci medalii la Jocurile Mondiale de la Cali (Columbia), toate in concursul de gimnastica aerobica, doua medalii de aur si trei de argint, anunta Agerpres. Corina Constantin a castigat aurul la individual feminin, cu 21,450 puncte, devansandu-le in finala pe Sara Moreno (Spania), 21,400 p, si Liubov Gazov (Austria), 21,100 p. A doua medalie de aur a fost cucerita la perechi, de Bianca Becze si Marius Petruse, cu 20,450 puncte, la egalitate cu Spania si Franta.

O medalie de argint a fost adjudecata in proba de trio, de Anca Surdu, Corina Constantin si Andreea Bogati, cu 21,355 p, devansate doar de chinezi (21,850 p), la grup (Bianca Becze, Anca Surdu, Cristina Deac, Corina Constantin, Andreea Bogati), cu 20,883 puncte, dupa China (20,950 p), si de dans aerobic (Bianca Becze, Dacian Barna, Anca Surdu, Diana Deac, Marius Petruse, Andreea Bogati, Cristian Iordan, Marius Gavriloaie), 19,000 p, din nou in urma Chinei (19,200 p).

Romania a ocupat primul loc in clasamentul general dupa numarul de medalii, inaintea Chinei si Frantei (cate 4), Spaniei si Rusiei (cate 3), din 16 tari participante, cu 144 de sportivi la start, potrivit Federatiei Romane de Gimnastica.

La Jocurile Mondiale 2013, Romania a participat doar la 3 sporturi (gimnastica aerobica, gimnastica ritmica si parasutism).