Atletism Bianca Razor, campioana nationala de juniori 1 la 200 si 400 m

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 august 2013, 18:49 Sport | Alte sporturi

Bianca Razor (CSS Viitorul Cluj-Napoca), selectionata in lotul Romaniei pentru Campionatele Mondiale de atletism de la Moscova (10-18 august) pentru stafeta 4x400 m, a devenit dubla campioana nationala de juniori la 200 m, in 23sec62/100, si 400 m, in 52sec34/100, la finalele CN de juniori 1, desfasurate vineri si sambata, pe stadionul Iolanda Balas-Soter din Bucuresti, transmite Agerpres.

Duble campioane nationale de juniori 1 au devenit si Andreea Lefcenco (CS Farul Constanta), la triplusalt, cu 13,24 m, si la lungime, cu 5,93 m, Luminita Achim (LPS PT Craiova), la 800 m, cu 2'08''81/100, si la 1.500 m, cu 4'33''12/100, si Dana Loghin (CSS Medias), la 3.000 m, cu 9''53''70/100 si la 3.000 m obstacole, cu 10'20''55/100.

La masculin, Alexandru Terpezan (CSM Onesti) a reusit sa se impuna atat la 100, cat si la 200 m, in 10''61/100, respectiv 21sec35/100, la fel ca si Sorin Coanda (LPS PT Craiova), invingator la 400 m, in 49''14/100, si la 400 m garduri, in 53''88/100. Tot doua titluri nationale de juniori 1 a obtinut si Mihai Cosma (LPS Iasi), la 1.500 m, in 3'56''26/100, si la 5.000 m, in 15'29''16/100.

Singurul record national de juniori 1 reusit in acest concurs ii apartine lui Cosmin Dumitrache (LPS Banatul Timisoara), in proba de 110 m garduri - 14''03/100.

La etapa finala a CN de juniori 1 au participat 327 de atleti (124 fete si 203 baieti) de la 94 de cluburi.

Lista castigatorilor:

  • Masculin
800 m: Madalin Gheban (LPS Tg. Jiu) 1'53''71/100
3.000 m obstacole: Vasile Cont (CS Satu Mare) 9'31''76/100
10.000 m: Andrei Leanca (CSM Dorna) 32'36''94/100
10.000 m mars: Adrian Dragomir (CS Muscelul Campulung) 46'01''93/100
Triplusalt: Cristi Boboc (CS Farul Constanta) 15,66 m
Disc: Alin Firfirica (CSA Steaua) 56,94 m
Sulita: George Zaharia (CA Roman) 66,42 m
Inaltime: Andrei Petre (CS Olimpia Bucuresti) 1,98 m
Lungime: Ionut Grecu (CS Faru Constanta) 7,33 m
Greutate: Florentin Stoenescu (CSM Bucuresti) 16,20 m
Ciocan: Ionut Benea (CS Crisul Oradea) 55,90 m
Prajina: Valentin Stanciu (CS Olimpia Bucuresti) 4,30 m
stafeta 4x100 m: CSM Onesti ''A'' 42''14/100
stafeta 4x400 m: CSM Timisoara ''A'' 3'25''94/100

  • Feminin
100 m: Andreea Grecu (CSA Steaua) 12''07/100
100 m garduri: Daria Calineac (LPS Cluj Napoca) 14''62/100
400 m garduri: Imola Blazer (CSS Sf. Gheorghe) 61''63/100
5.000 m: Mihaela Petrea (CSS barlad) 17'25''86/100
10.000 m: Mihaela Puscasu (CSM Onesti) 49'23''00/100
Ciocan: Maria Ilie (LNPA Campulung Muscel) 44,36 m
Disc: Carla Sescu (LPS Roman) 41,86 m
Sulita: Savinela Ciulei (CSS Tulcea) 43,00 m
Inaltime: Ligia Grozav (CSU Oradea) 1,70 m
Greutate: Dana Voicu (CSA Steaua) 11,50 m
Prajina: Ionela Pistol (CSM Calarasi) 3,40 m
stafeta 4x100 m: CSS Ploiesti ''A'' 49''06/100
stafeta 4x400 m: CSS Viitorul Cluj Napoca ''A'' 3'51''73


Citeste mai multe despre   



















800 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS



ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Duminică