Lance Armstrong: "Fara sa te dopezi este imposibil sa castigi Turul Frantei"

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 28 iunie 2013, 12:05 Sport | Alte sporturi

Lance Armstrong
Foto: Facebook
A mai ramas putin timp pana la startul editiei cu numarul 100 din Turul Frantei, competitia urmand sa debuteze sambata, de la Porto-Vecchio. "Este imposibil sa castigi Turul Frantei fara sa te dopezi. Oxigenul este determinant", a precizat Lance Armstrong (rutier care a fost deposedat de cele sapte titluri din cauza dopajului).

"Este imposibil sa castigi Turul Frantei fara sa te dopezi, pentru ca Turul este o proba de rezistenta in care oxigenul este determinant. Sunt de acord cu stergerea numelui meu din palmares, insa Turul a avut loc intre 1999 si 2005, nu-i asa? Atunci trebuie sa aiba un castigator. Dar cine? Nimeni nu s-a prezentat pentru a revendica tricourile mele", a declarat  Lance Armstrong pentru Le Monde, conform Agerpres.

Despre scandalul de dopaj in care a fost implicat


"Am vazut ca afacerea Puerto a fost de 100 de ori mai sofisticata. Sistemul nostru era foarte simplu, foarte conservator si deloc malefic. Istoria va demonstra ca totul a fost doar o simpla postura a USADA pentru a face valva. Decizia motivata a USADA a reusit perfect sa distruga viata unui om, insa nu a adus niciun beneficiu ciclismului.

Nu eu am inventat dopajul, regret ca te dezamagesc Travis (n.r. Tygart, directorul USADA). Si nici nu se va opri odata cu mine. Eu doar am participat la acest sistem. Nu mi-a fost niciodata teama de controalele antidoping. Sistemul nostru era suficient de simplu si fara riscuri. Aveam mai multa teama de vama si de politie" - Lance Armstrong.

"Nu voi reusi niciodata sa repar totul, insa voi petrece intreaga viata incercand sa fac asta. Am fost prea dur cu oamenii. Sa te lupti pe bicicleta, este perfect, insa in afara curselor nu este deloc bine. Eu insa nu am putut sa separ cele doua lucruri", a completat Lance Armstrong.

Turul Frantei (editia cu numarul 100) va incepe sambata, cu etapa din Corsica, de la Porto-Vecchio. Competitia se va desfasura intre 29 iunie si 21 iulie.


Citeste mai multe despre   






















4704 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Stai cam rău cu logica (Vineri, 28 iunie 2013, 12:42)

    dan77 [utilizator]

    "Fara sa te dopezi este imposibil sa castigi Turul Frantei"
    Nu câştigi tu, dar câştigă primul dintre cei care nu se dopează, oricât de bătrâneşte ar merge.
    • +3 (5 voturi)    
      nu exista (Vineri, 28 iunie 2013, 13:02)

      Balint [utilizator] i-a raspuns lui dan77

      Nu cred ca exista un rutier in turul frantei care nu se dopeaza....cam toti folosesc ceva. Nu fac exceptie nici cluburile de fotbal...
    • +2 (2 voturi)    
      logic asa e (Vineri, 28 iunie 2013, 13:12)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui dan77

      dar practic vrea sa spuna ca nu exista nimeni acolo care sa nu se fi dopat. tot asa si cu " de ce nu vine nimeni sa revendice tricoul".
      • +4 (4 voturi)    
        ciclismul (Vineri, 28 iunie 2013, 13:20)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        ar trebui inclus pe lista sporturilor optionale ca si culturismul unde doppingul este la el acasa..
  • +2 (4 voturi)    
    DOPAJ (Vineri, 28 iunie 2013, 13:17)

    sailor [utilizator]

    toti am fost sau santem mai mult sau mai putin tineri. Si ca orice tanar mai sarim calul cu spritul si pierderea timpului . Stim cu totii cat de greu este a doua sau chiar toata saptamana dupa astfel de evenimentr si cat de greu revenim in parametrii. Despre marii "jucatori" ziarele sunt pline cu stiri si imagini care mai de care mai explicite despre iesirele in decor si nu numai. Ati auzit despre acesti mari jucatori ca a doua zi au lipsit de la jocuri sau antrenamente? , nu ccred . Si toate sunt posibile cu multe medicatii -ajutatoare - intaritoare. Cred ca nici unul nu bea ceai de soc si ia anafura sa-si revina. Sa fim serioasi , sa ne gandim ca totul face parte din meniul media ce ne este servit zilnic.
  • +6 (8 voturi)    
    doping (Vineri, 28 iunie 2013, 13:28)

    rocknum [utilizator]

    nu exista performanta fara doping
    Si la Tir sportiv se dopeaza ca sa nu le tremure mana. Si la sah se iau substante pentru concentrare...
    Asta e adevarul fie ca il acceptati sau nu...
    Faptul ca testul iese negativ nu inseamna ca nu ai luat in viata ta nimic...
    • +4 (8 voturi)    
      ce legatura (Vineri, 28 iunie 2013, 14:04)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      exista intre performanta si doping? Performanta presupune concentrare pshica si fizica pentru depasirea unor limite, nu folosirea de substante dopante in acest scop.

      Adevarul este ca, daca te-ai dopat, nu esti altceva decat un hot. Ti-ai batut joc de munca celor care au fost cinstiti si ti-ai batut joc si de tine.

      Iar incercarea de a-i manji cu cacat pe toti doar pentru ca tu esti plin de el denota un caracter infect. Nu l-a obligat nimeni pe Armstrong sa se dopeze. A fost alegerea lui. La fel cum putea sa aleaga sa denunte practicile de dopaj. Dar el a ales cacatul.
      • +2 (2 voturi)    
        Ce inseamna dopping (Vineri, 28 iunie 2013, 14:22)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

        E f relativ odata ce mergi pe calea asta.

        Mananci un harbuz inainte de o competitie? Sau ai grija la alimentatie, este o alimentatie selectiva dopping? Dar daca de la alimentatie trecem la suplimenti nutritivi, este tot dopping? Daca de la suplimenti nutritivi, trecem direct la sange gata pregatit?

        In anii 60 sa zicem cand fotbalistii romanii jucau cu aia de afara si a nostrii sa hidratau cu apa si aia cu bauturi isotonice. E clar ca aia aveau avantaj? Se poate considera ca se dopau fata de ai nostri?
      • +1 (5 voturi)    
        ... (Vineri, 28 iunie 2013, 15:09)

        rocknum [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

        Sport fara doping se poate
        PERFORMANTA fara doping NU!
        Asta e adevarul. Faptul ca esti atat de vehement in a te exprima si dornic sa arunci primul cu piatra nu arata altceva decat ca nu ai facut sport in viata ta mai mult de o alergare in parc.
        La cele mai inalte niveluri, fie ca e vorba de ciclism, haltere, fotbal american, atletism sau altele, dopingul se practica. E adevarat ca au echipe medicale in spate dar toti baga.
        E o adevarat aarta in a combina substantele incat sa nu iasa la teste.

        Sport poti face fara doping binemersi, dar fi sigur ca nu vei castiga niciodata un campionat mondial.

        Si ca o mica paranteza legata de doping. Nu dopingul te face campion. Ci determinarea si disciplina individuala. Poti sa te dopezi non stop, iti garantez ca nu vei fi niciodata mai bun ca Lance Armstrong.
        Determinarea lui l-a facut campion. E drept ca daca nu se dopa nu ajungea acolo, dar taria de caracter a sa l-a diferentiat de ceilalti "dopati"
        • -2 (4 voturi)    
          cred ca esti confuz (Vineri, 28 iunie 2013, 17:03)

          ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

          Performanta reprezinta obtinerea prin forte proprii a unui rezultat deosebit intr-un domeniu, in cazul de fata sport. Poate imi explici unde vezi tu performanta in arta combinarii substantelor dopante astfel incat sa nu apara la teste.

          Am facut sport "mai mult de o alergare in parc". Tocmai pentru ca stiu cat efort trebuie depus pentru performanta mi-am permis sa "arunc cu piatra" in Lance Armstrong. Acolo unde tu vezi tarie de caracter, eu vad slabiciune de caracter. Armstrong ar fi dovedit tarie de caracter daca ar fi continuat sa concureze curat, chiar daca pierdea. Toata admiratia mea pentru determinarea lui pozitiva de a reveni la nivel inalt dupa problemele de sanatate. Nu pot admira si determinarea lui negativa de a nu spune stop dopajului.
  • +3 (3 voturi)    
    Poate asa este! (Vineri, 28 iunie 2013, 13:41)

    Martinezu [utilizator]

    Dar de ce a sustinut cu voce ferma ca nu s-a dopat niciodata vreme de ani de zile?
    De ce nu a spus mai demult ca e dopeaza ca asa fac toti???????
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 28 iunie 2013, 15:13)

      rocknum [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Pentru ca pierdea tot ce a castigat. E vreunul care ar recunoaste public asa ceva?
  • +2 (2 voturi)    
    Performanta = dopping ?! (Vineri, 28 iunie 2013, 16:14)

    ipsilon [utilizator]

    Deci, ce intelegem noi din toata treaba asta ? Ca in ziua de azi nu se mai poate face performanta fara dopping, adica pentru a pastra spectaculozitatea sportului (a se citi: incasari mari in continuare din tot ce presupune asta - tv, publicitate etc etc), trebuie sa bagi interzisele cu pricina.
    Bun. Dar tot asta insemna ca ne pacalim ca oameni ca putem fi mai zmei decat suntem in relitate, nu ? adica daca in 1940, sa zicem, habar n-am cand, s-a atins un maxim fizic posibil la saritura in ... latime, de x metri, inseamna ca asta e, tata, nu se poate mai mult de atat! Dar poporul vrea "Citius! Altius! Fortius!" ...
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 28 iunie 2013, 16:15)

    rocknum [utilizator]

    Am un amic care face culturism.
    L-am intrebat daca a luat vreodata ceva.
    Mi-a zis "Eu spun ca nu! Tu in schimb stii adevarul"