Sportivii Violeta Dumitru si Costel Danculea au castigat medaliile de aur ale categoriilor 48 si, respectiv 73 de kilograme, la Cupa Europei, de la Celje (Slovenia), care se incheie duminica, informeaza Mediafax.

Violeta Dumitru a castigat grupa B, dupa victorii in fata Renatei Kiss (Ungaria) si a Annei Bartole (Italia), iar in semifinale a trecut si de sportiva franceza Vaugarny Melodie. In finala, Dumitru s-a impus in lupta cu Katharina Menz (Germania), cucerind medalia de aur a categoriei 48 de kilograme.

La categoria 52 de kilograme, Roxana Ioanca a fost invinsa in primul tur al grupai A, de rusoaica Anastasia Kovalenko.

La masculin, Costel Danculea a avut un parcurs similar cu al Violetei Dumitru. El a castigat grupa B a categoriei 73 de kilograme, trecand de Dominik Sommer (Elvetia), Alfredo Mezzadra (Italia), Joery Biekmann (Olanda) si Stefan Friedrich. In semifinale, Danculea l-a invins pe Christopher Voelk (Germania), iar in finala a trecut de Felix Galuaev (Rusia), castigand medalia de aur.

La aceeasi categorie, Dan Fasie a fost eliminat in turul trei de slovenul Rok Draksici.

Gheorghe Bodirlau a pierdut si el in turul trei al categoriei 81 de kilograme, in fata francezului Guillame Riou, iar in recalificari a fost depasit in prima lupta de austriacul Christian Zachar.

Remus Lazea a evoluat in grupa D, dar dupa o prima victorie, in fata britanicului Dru Oakes, a fost eliminat de ungurul Martin Vegvari.