VIDEO Interviul in care Lance Armstrong recunoaste ca s-a dopat a fost facut public. Armstrong: "Era imposibil sa castigi Turul Frantei de 7 ori la rand fara sa te dopezi"

de Narcis Anton     HotNews.ro
Vineri, 18 ianuarie 2013, 5:41 Sport | Alte sporturi

Lance Armstrong (Turul Californiei 2010)
Foto: Reuters
Fostul ciclist Lance Armstrong a recunoscut, intr-un interviu acordat prezentatoarei Oprah Winfrey ca s-a dopat in cariera lui care cuprinde sapte titluri in Turul Frantei, informeaza Mediafax. Interviul a fost difuzat abia joi, dar presa din SUA anunta deja de acum cateva zile ca fosul ciclist si-a recunoscut culpa.

Intrebat de Oprah daca a luat substante interzise, Lance Armstrong a raspuns afirmativ, confirmand apoi ca a luat EPO si alte produse.

In interviul difuzat pe site-ul lui Oprah, Lance Armstrong a marturisit si de ce nu a spus adevarul pana acum. "Pentru cei mai multi oameni e prea tarziu si asta e din vina mea. Vad situatia ca pe o minciuna mare care s-a repetat de multe ori".

"Era posibil sa castigi fara sa te dopezi?", l-a mai intrebat Oprah.

"In acea generatie, nu. Nu eu am inventat cultura asta, dar nici nu am incercat sa o opresc", a raspuns Armstrong.

"Voiam sa castig cu orice pret. Cand am fost diagnosticat cu cancer, as fi facut orice ca sa supravietuiesc. Am adoptat atitudinea asta si in ciclism, cu orice pret, iar asta nu a fost un lucru bun", a explicat Lance Armstrong.

Lui Armstrong i-a fost prezentat discursul pe care l-a sustinut dupa ultimur Tur al Frantei castigat, in 2002, in care ii acuza pe cei care spun despre el ca se dopeaza. Fostul ciclist a recunoscut acum ca se simte ridicol pentru acel discurs si ca ceea ce e si mai ingrozitor e faptul ca nu simtea ca triseaza.

Pe de alta parte, fostul ciclist a precizat ca nu a mai luat substante interzise dupa reintoarcerea in circuit, in 2005, si a negat ca si-ar fi obligat coechipierii sa se dopeze.

Anul trecut, dupa o ancheta a USADA, care a descoperit ca fostul castigator al Turului Frantei s-a dopat sistematic, Federatia Internationala de Ciclism (UCI) i-a anulat lui Armstrong intregul palmares incepand cu 1 august 1998 si l-a suspendat pe viata din activitatea sportiva. Armstrong nu a contestat aceasta decizie.

Uniunea Ciclista Internationala a anuntat, in luna octombrie, ca i-a retras lui Lance Armstrong cele sapte titluri din Turul Frantei, dupa raportul (USADA) in care rutierul texan era acuzat de dopaj sistematic. Armstrong a castigat Marea Bucla intre anii 1999 si 2005. Lance Armstrong s-a retras definitiv din ciclism la inceputul anului 2011.


Fragment din interviul lui Lance Armstrong acordat prezentatoarei Oprah


Citeste mai multe despre   























8420 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Sustinea sus si tare ca nu se dopeaza. (Vineri, 18 ianuarie 2013, 9:11)

    Phil Austin [utilizator]

    Penibil!
    • -2 (8 voturi)    
      eh (Vineri, 18 ianuarie 2013, 9:53)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      Si ce ai fi vrut sa declare dupa castigarea unui concurs? :))
    • -1 (7 voturi)    
      Ce vroiai? (Vineri, 18 ianuarie 2013, 10:11)

      vlad.... [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      Sa sustina sus si tare ca se dopeaza?
      • -1 (1 vot)    
        Vroiam... (Duminică, 20 ianuarie 2013, 12:58)

        Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui vlad....

        de fapt voiam sa fi tacut dupa prima pacaleala, sa se fi retras, sa se fi multumit cu banii aia putini, dar suficienti, si sa nu se fi defilat ulterior cu pieptu-n fata. Sa fi stiut sensul zicalei cu ulciorul.
        Raspuns valabil si pentru naenae.
  • +3 (5 voturi)    
    imagine (Vineri, 18 ianuarie 2013, 9:33)

    adrian_rolland [utilizator]

    Si cind te gindesti ca alaturi de alti junkie (Mutu, LaShawn, Alberto Contador, etc) era imaginea sportivului care poate sa faca orice, care trece peste orice problema si devine cistigator... trist!
    • +1 (11 voturi)    
      Ce treaba are Mutu? (Vineri, 18 ianuarie 2013, 10:39)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Ala se droga pentru placerea lui, nu ca sa castige trofee. Mutu e un fotbalist talentat, a carui cariera e umbrita de consumul de droguri. Din Armstrong, daca dai la o parte dopajul, nu prea mai ramane nimic
    • +5 (7 voturi)    
      imagine (Vineri, 18 ianuarie 2013, 10:40)

      rrrrrrr [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Mutu?!! Cine e Mutu?!
    • -3 (9 voturi)    
      ehei (Vineri, 18 ianuarie 2013, 10:49)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Pai spre deosebire de toti armchair heroes care comenteaza pe-aici, da, omul chiar a trecut peste orice problema. Iar una dintre substantele cu care s-a "dopat" este aceeasi cu care s-a tratat pentru cancerul pe care l-a invins. Ce e amuzant e ca era ok s-o ia cat se trata, dar dupa, se punea ca s-a dopat.
      Iar "junkie"? Glumesti, sper, daca echivalezi un consumator recreational sau dependent de droguri cu un asemenea sportiv. Sau poate faci parte dintre cei care au senzatia ca de fapt castigator e cel care se dopeaza mai tare.
      • +3 (9 voturi)    
        @hollow (Vineri, 18 ianuarie 2013, 11:14)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        Conteaza? Erau sportivi de performanta (!!!), modele pentru mii de tineri care tocmai au aflat ca poti sa trisezi (recreational sau nu) o duci bine citiva ani (bani, faima, femei, sponsori), iar dupa aia te retragi ca nu-ti ia nimeni vila, masina sau faptul ca ti-ai tras-o cu pustoaice. Iar unul care se drogheaza... este un junkie (http://dictionary.reference.com/browse/junkie)
    • 0 (0 voturi)    
      dar a facut orice (Luni, 21 ianuarie 2013, 19:31)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      a invins cancerul si si-a riscat viata la fiecare miligram de substanta pe care-l baga in el.

      Cati dintre cei care sariti pe el ati risca sa luati substante dopante stiind ca poti risca oricand sa ai o problema definitiva?
      Apropos, substantele dopante nu-i cresc muschii ci doar ii permit sa se antreneze mai mult.
      Omul a riscat si a fost prins.

      Mai are rost sa vorbim de ceilalti alergatori de 100m sau alte sporturi.

      Aproape toata generatia lui Carl Lewis a fost gasita dopata sau ca a folosit substante care mai tarziu au devenit interzise.

      Nu are rost sa va agitati.
      Sportul a devenit un business, o chestie pe bani si pentru bani gasim chiar si oameni care ucid.
      Asta s-a riscat pe el si a fost prins. Tarziu, dar a fost prins.
  • +5 (9 voturi)    
    masinaria infernala (Vineri, 18 ianuarie 2013, 9:40)

    cco [utilizator]

    am citit multe articole pe tema asta si mai sunt si alti ciclisti care au recunoscut mai mult sau mai putin voit ca s-au dopat si au dat interviuri dupa aia.

    e e intreaga masinarie de manageri, sponsori, "antrenori" care impinge ciclistii sa se dopeze. au doctori specializati in transfuzii de sange. au cabinete medicale clandestine (dar bine puse la punct) unde se duc in _timpul_ competitiei sau putin inainte si isi fac transfuzie cu sange puternic oxigenat.
  • +9 (9 voturi)    
    macar la final a recunoscut (Vineri, 18 ianuarie 2013, 10:28)

    sorin3 [utilizator]

    In ciclism pare ca se vrea eliminarea dopajului.
    Bine ca nici un fotbalist nu se dopeaza ;)
    • +8 (10 voturi)    
      Dopaj (Vineri, 18 ianuarie 2013, 10:38)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      Ciclismul este printre putinele sporturi, daca nu chiar singurul, in care se doreste eliminarea dopajului. Cei care au impresia ca in fotbal, tenis, atletism nu exista doping generalizat, se inseala amarnic. Sa nu uitam ca tot mai des auzim ne jucatori de fotbal morti de "boli de inima" la varste fragede.
  • -2 (8 voturi)    
    lol (Vineri, 18 ianuarie 2013, 11:09)

    OctroN [utilizator]

    Ce nu intelegeti voi este faptul ca aproape toti sportivii profesionisti se dopeaza, intr-o forma sau alta.

    Ajuta si geneticul pana intr-un anumit punct, insa dopajul este cel care aduce medalia.
    • 0 (0 voturi)    
      da.... (Luni, 21 ianuarie 2013, 19:19)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui OctroN

      dar este greu de crezut pentru multi oameni.

      Si ce nu inteleg oamenii este ca dopajul este singura metoda prin care un om poate obtine mult mai mult de la corpul sau decat in mod normal.
      Sportivul are vointa, dar corpul sau nu mai poate si atunci baga substante doping ca sa obtina mai mult decat se poate obtine in mod normal.
      Multi dintre studentii foarte buni si chiar membri academici recunosc ca baga Ritalin, Modafinil, Aderall, Provigil sau chiar banalul Piracetam doar ca sa poata obtine rezultate foarte bune sau ca sa treaca de o sesiune de examene sau pur si simplu sa faca fata la job. Nimeni nu se va lua de acesti oameni!
      Un sportiv care ia medicamente pentru distrofie musculara (de exemplu) va pica imediat analiza antidoping.
      Sunt chiar curios cum se va examina cand sportivii vor recurge la procese de schimbare genetica pentru ca sa-si faca glandele sa produca mai mult testosteron sau alti hormoni care sunt produsi in mod normal de corpul uman. Presimt ca asta va fi directia deoarece au fost identificate genele raspunzatoare atat de masa musculara cat si de grasimea de pe corp.
  • +1 (15 voturi)    
    what an asshole! (Vineri, 18 ianuarie 2013, 11:10)

    goodgirlgonemad [utilizator]

    Toata cariera lui a fost o inselaciune! Rusine!
    • +1 (1 vot)    
      Minusuri? (Sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 21:02)

      cristiroma [utilizator] i-a raspuns lui goodgirlgonemad

      Nu inteleg ce imbecili ti-au dat minusuri.

      Ma pun in pielea alora care au iesit pe locurile 10-20 si nu se dopau ... Ma intreb cum dracu te simti cand pierzi, si apoi afli dupa atatia ani, ca tu, cinstit erai mereu luat de drogati.

      Chiar rusine!

      Dar nu e ceva nou. Se stiau de mult aceste lucruri, doar ca nu erau confirmate. Si probabil ca toti cei din primele locuri se "drogau"
  • 0 (10 voturi)    
    Dureros de penibil (Vineri, 18 ianuarie 2013, 11:18)

    Da_si_Nu [utilizator]

    Totusi ar trebui oprita maimuta asta sa se exprime public. Adica zici 3 cuvinte, 'imi cer scuze', si s-a rezolvat problema? Nu, hai sa-l internam, hai sa constatam chirurgical daca mai e om sau nu cumva mutant, hai sa-l facem de rusine, dar pe bune, adica sa-l excludem din societate, nu din ciclism. De tot.
  • +7 (11 voturi)    
    Vai, (Vineri, 18 ianuarie 2013, 11:20)

    Alius [utilizator]

    ,,,dar cati aparatori al lui nea Lance erau "pe-aici" cand a fost prima data acuzat de dopaj. Cate teorii conspirationiste au fost vehiculate, cum ca oamenii rai vor sa-i pateze numele etc etc etc... Eh..
  • +4 (8 voturi)    
    eu i-as fi luat si banii din premii si sponsorizar (Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:08)

    visio [utilizator]

    dar cum ramane cu plagiatorii?
  • +5 (13 voturi)    
    hmm (Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:53)

    eduard2700 [utilizator]

    dar cum ramane cu ceilalti sportivi care datorita imbecilului asta, au muncit degeaba? eu sa stiu ca muncesc, cheltui bani, imi sacrific tineretea pentru o medalie, un loc pe podium si un "lance" imi da totul peste cap... pai eu i-as da gaura in piele! clar!
    • +4 (6 voturi)    
      banuiesc ca vorbesti tot despre cliclism (Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:51)

      rider [utilizator] i-a raspuns lui eduard2700

      asta inseamna ca ar trebui sa te duci cu medaliile undeva pe la locul 20, poate chiar 30 ca sa gasesti pe cineva perfect curat. pana acolo toti au fost (dovediti intr0un fel sau altul) ca s-au dopat.

      de ce crezi ca nu au acordat medaliile luate lui Armstrong altcuiva?
    • 0 (0 voturi)    
      munca ? (Sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 9:39)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui eduard2700

      sportivii nu muncesc, ei se antreneaza ! cind un ,,meci'' va tine macar 8 ore, si va incepe la 7 sau 8 dimineta, da, poti sa spui ca muncesc.
  • +3 (3 voturi)    
    nu exista ,,sport'' curat (Vineri, 18 ianuarie 2013, 18:35)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    eu am ramas cu gura cascata, cind am vazut ca fiecare jucator ia cite un pumn de ,,pastile', si asta la o echipa de liga....nu conteaza.
    pacat ca tinerii sunt prostiti cu ideile despre ,,binefacerile'' practicarii sportului, care ar trebui sa ramina ce a fost initial, un hobby, un divertisment practicat in timpul liber.
    • 0 (0 voturi)    
      binefacere (Luni, 21 ianuarie 2013, 19:24)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      exista pana intr-o anumita masura.
      In momentul cand ligamentele tale se fac bucati, meniscul "zbiara" de durere si cand plamanii nu te mai ajuta realizezi ca nu ai alta solutie decat sa ramai in joc.

      Parintii cand isi dau copii la sport ar face foarte bine sa inteleaga care este diferenta dintre sportul de performanta si sportul de recreere si dezvoltare fizica.
      Ar trebui sa inteleaga care este diferenta dintre placerea egoista de a castiga o cupa sau medalie si placerea de a alerga sau a juca un meci.