Daniel Ghita, invins in finala K1 de la Tokyo de Semmy Schilt

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 31 decembrie 2012, 18:18 Sport | Alte sporturi

Daniel Ghita
Foto: Facebook
Daniel Ghita a fost depasit in finala K1 de la Tokyo, luptatorul roman fiind invins de Semmy Schilt, prin TKO. Pentru prezenta in ultimul act al competitiei, Ghita va primi 100.000 de euro din partea organizatorilor.  

Pana la finala, Ghita i-a depasit pe Jonathan Diniz (Brazilia), Mourad Bouzidi (Maroc) si Ben Saddik (Olanda - in semifinale).

In finala, Daniel Ghita nu a avut ce face in fata lui Semmy Schilt, olandezul impunandu-se prin TKO (romanul a fost trimis la podea la capatul primei reprize).




















20675 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Premiul in $ nu Euro (Luni, 31 decembrie 2012, 19:32)

    IoanPopescu [anonim]

    O mica rectificare:
    Premiul de 100.000 este in dolari, nu in euro.
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari Ghita! (Luni, 31 decembrie 2012, 20:54)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    Pacat ca nu s-a dus peste Semmy in finala sa incerce KO imediat...e singura sansa ca sa il poti invinge pe acel colos!
    • +3 (3 voturi)    
      Bravo! (Marţi, 1 ianuarie 2013, 10:08)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      Pacat ca arbitrul l-a scos prea repede din lupta. Cred ca putea sa ramina in lupta. Oricum, un sportiv foarte bun.
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo (Luni, 31 decembrie 2012, 22:54)

    sasul [utilizator]

    Bravo,Ghita !
    Numai tu stii cat a trebuit sa incasezi si sa tragi sa ajungi acolo !
  • +5 (5 voturi)    
    Succes Daniel! (Luni, 31 decembrie 2012, 23:22)

    KostasP [utilizator]

    Esti un adevarat sportiv si luptator! Intotdeauna e o placere sa te vad in ring. Sint sigur ca-ti vei lua revansa. La Multi Ani!
  • +3 (3 voturi)    
    Oricum, ce-am vazut eu ... (Luni, 31 decembrie 2012, 23:40)

    Eu the first [utilizator]

    ... a fost un meci bun facut de Ghitza, doar ca diferenta de gabarit si-a spus cuvantul.

    Pur si simplu Ghitza n-a ajuns suficient de des la Schilt, si cand a ajuns loviturile lui au fost prea slabe. In schimb, efortul pe care a trebuit sa-l depuna in defensiva a fost suficient de mare incat sa dea semne de oboseala devreme.

    Oricum, felicitari Ghitza!
  • +4 (4 voturi)    
    bravo, mai (Marţi, 1 ianuarie 2013, 9:02)

    woe [utilizator]

    desi nu imi place stilul lui de lupta, pare ca e eficient. Mare realizare, ar trebui sa fie decorat. Olandezul e greu de invins, poate la anul sau cand va mai imbatrani.
  • +2 (2 voturi)    
    daniel ghita. (Marţi, 1 ianuarie 2013, 10:56)

    consting [utilizator]

    schilt este de neinvins la aceasta ora. nu poate nimeni sa-i faca fata. BRAVO pt daniel ghita. a ajuns in finala dupa 4 victorii superbe. mult succes pe mai departe.
    • -1 (3 voturi)    
      Gresit! (Marţi, 1 ianuarie 2013, 22:58)

      benois [utilizator] i-a raspuns lui consting

      Alistar Overeem il cam face KO pe Schilt in max 3 minute. Si cam pe majoritatea din K1. Dovada ca titlul de campion K1 a fost luat anul trecut de el.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu de anul trecut (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 2:23)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui benois

        Overeem are titlul K1 din 2010. In 2011 nu s-a tinut competitia. Intr-adevar, devenise foarte bun Overeem si nu in 2010 probabil doar Schilt i-ar fi facut fata daca trecea de Aerts. Dar dupa lupta Schilt vs Aerts oricare ar fi mers mai departe ar fi pierdut. Aia a fost o lupta de sacrificiu, Amandoi erau terminati dupa.
  • +2 (10 voturi)    
    Meci furat (Marţi, 1 ianuarie 2013, 11:38)

    CamiMjj1 [anonim]

    Meciul a a fost furt pe fata! Schilt trebuia eliminat dupa meciul cu Saki, ca turcul a punctat si i-a fost net superior lui Semmy. Piciorul primit de Ghita a fost parat cu bratul iar Daniel a cazut din cauza impactului loviturii nu ca l-a facut Ko. Problema era ca taranoiul olandez nu mai rezista 3 reprize, era terminat si atunci arbitrul l-a impiedicat pe Ghita sa meraga mai departe de frica sa nu castige in fata lui Schilt. Furaciune olandeza in stil balcanic si staff-ul Romaniei ca de obicei, a tacut malc in loc sa ia atitudine! Daniel Ghita n-a pierdut a fost FURAT! Pana si Schilt era nedumerit de decizia arbitrului, iar publicul a reactionat huiduind. Asta nu e sport, e bisnitareala, erau prea multi bani in joc la casele de pariuri, probabil. Vax. Sa nu mai spunem ca nu am putut vedeea in direct meciurile pt ca niste onanisti cu numele de Voyo vor bani pe abonamente.. Sa le dam....puncte..puncte
    • 0 (8 voturi)    
      furatul (Marţi, 1 ianuarie 2013, 15:01)

      Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui CamiMjj1

      cred ca Ghita i-a furat pe toti..s-a prabusit ca un sac de cartofi desi a parat lovitura..
      • 0 (4 voturi)    
        ... (Marţi, 1 ianuarie 2013, 17:25)

        Eclesiastul [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

        Să îți fie rușine pentru ce debitezi. Omul ăla e un luptător! Dacă ar fi avut strategia aia nu s-ar fi ridicat hotărît. Ar fi stat jos sau s-ar fi ridicat dînd ochii peste cap... Urît...încă odată să îți fie rușine!
    • -1 (5 voturi)    
      Poate n-ai vazut aceeasi lupta ca mine (Marţi, 1 ianuarie 2013, 17:34)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui CamiMjj1

      Ghita a facut un meci bun, si poate mai putea duce cateva reprize. Dar deja din a doua repriza dupa parerea mea se vedea ca a obosit, si ca i-e greu sa mai duca meciul. Publicul huiduia ca s-a terminat prea devreme spectacolul, arbitrul a oprit meciul pt. siguranta lu' Ghita.

      Chiar daca nu oprea arbitrul meciul, eu cred ca Ghita pierdea detasat la puncte - nu musai pt. ca Schilt e un luptator mai tehnic, ci pt. ca e suficient de tehnic ca ajutat de fizic sa fie aproape imbatabil pe moment.

      Asa ca nu vad unde ai vazut mata furt.
      • +3 (5 voturi)    
        repriza a doua ? (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 2:19)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Sigur nu am vazut acelasi meci. Finala s-a terminat in repriza 1.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 12:50)

      cmg_george [utilizator] i-a raspuns lui CamiMjj1

      Cine a vazut gala cred ca nu poate decat sa te aprobe!

      Bravo Ghita, mare lucru sa ajungi la o astfel de gala, sa fi si in finala tot respectul!
  • 0 (0 voturi)    
    TKO Repriza 1, 2:50 (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 15:39)

    KostasP [utilizator]

    Sint de acord ca arbitrul a gresit oprind lupta mult prea repede cu 10 sec inainte de finalul primei reprize. Daniel se ridicase si avea timp sa-si revina in pauza.