VIDEO Eduard Novak, primul roman care a castigat o medalie de aur la Jocurile Paralimpice, a discutat online cu cititorii

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Marţi, 18 septembrie 2012, 13:29 Sport | Alte sporturi

Eduard Novak, campion la Jocurile Paralimpice, in studioul HotNews
Foto: Hotnews
In 2012, Eduard Novak a adus Romaniei prima medalie de aur la Jocurile Paralimpice din istoria tarii, la ciclism. Inainte de a se apuca de acest sport, Eduard a fost de 11 ori campion national la patinaj viteza. Miercuri de la ora 12:30, Eduard Novak a discutat online cu cititorii HotNews.ro despre ce inseamna sa faci performanta in Romania si despre cum poti fi invingator, indiferent de situatie.

Eduard Carol Novak (36 de ani, legitimat la Tusnad Cyclind Team) a castigat medalia de aur in proba de ciclism din cadrul Jocurilor Paralimpice de la Londra. Eduard Novak este vicecampion olimpic in 2008 (la Beijing - in proba de contratimp) si dublu campion mondial (pe sosea si la contratimp). In calificarile de la Londra, a reusit un timp de 4:40.315, acesta fiind un nou record mondial.

Interviu video




Citeste mai multe despre   






















2649 vizualizari

  • Cheia succesului (Marţi, 18 septembrie 2012, 13:51)

    MenInBlack [utilizator]

    Stimate Domnule Novak,

    Este de admirat si de urmat exemplul dumneavoastra ! Cu enorm de multa munca, sacrificii, entuziasm, determinare, ati cucerit Everestul ciclismului mondial.

    - V-ati gandit sa consemnati toata aceasta experienta de viata (si lupta interioara) intr-o carte, care sa fie un ghid de referinta pentru orice persoana dornica de autodepasire, indiferent de obstacolele aparent de netrecut ?

    Va doresc mult succes in continuare si va astept cu noi cuceriri, inclusiv publicistice !
    • re: Cheia succesului (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:32)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui MenInBlack

      Da, m-am gandit la o carte si intr-adevar cred ca as avea mult mai mult de spus decat pot sa spun la interviuri sau ce se stie deja despre mine. Caut persoana potrivita cu care as putea sa scriu aceasta carte, deoarece as dori ca mesajul meu sa ajunga la persoanele potrivite si sa aibe efect.
  • juniori/copii - sport paralimpic (Marţi, 18 septembrie 2012, 14:26)

    Serban Pop [anonim]

    Domnule Novak,

    Sincere felicitari, tot respectul si multe succese si in continuare!

    As dori sa va intreb daca medaliile obtinute la aceasta editie a Jocurilor Paralimpice vor schimba ceva in sportul paralimpic roman la nivel de juniori/copii? Sunt convins ca in cazul copiiilor cu dizabilitati, sportul facut intr-un mediu competitiv si alaturi de alti prieteni sau colegi de-ai lor cu probleme similare nu face decat sa ii intareasca moral si fizic, fiind fara indoiala foarte benefic. Pentru ca sportul in Romania la nivel de juniori este destul de prost administrat si sustinut, ma intreb daca nu aceeasi situatie se regaseste si la nivel paralimpic, asta daca avem juniori la acest nivel?

    Va multumesc
    Serban
    • re: juniori/copii - sport paralimpic (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:36)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui Serban Pop

      Personal, eu cred ca sportul este ca matematica si se poate calcula si daca dorim sa avem succes, indiferent daca este vorba de Jocurile Paralimpice sau Olimpice, trebuie sa se faca un proiect pe 4-8-12 ani, cu oameni de specialitate, chiar si din alte tari. Altfel nu vad cum sportul romanesc ar putea sa creasca in urmatorii ani, incepand de la sportul de masa, juniori si la nivelul cel mai inalt, de seniori si concursuri internationale, campionate mondiale, Jocuri Olimpice si Paralimpice. Odata cu rezultatele mele, cred ca sportul paralimpic se va schimba radical in urmatorii ani, mai ales in ceea ce priveste mentalitatea persoanelor cu dizabilitate, care poate pana acum nu au crezut in sport sau in ei. Acum au un exemplu care a demonstrat ca se poate face performanta. Eu am castigat intr-un sport in care Romania nu exista pe harta tarilor cu traditie si am demonstrat ca se poate face performanta. Un rol important il joaca fiecare familie care are asemenea copii si sportul cred ca este cel mai bun mod de integrare in societate.
  • nume (Marţi, 18 septembrie 2012, 16:58)

    agg100 [anonim]

    O singura intrebare am: Am observat ca in ziare peste tot vi se scrie altfel numele (Carol Novac, Karol, iata aici sunteti Novak, pe site-uri in maghiara aveti scris numele chiar cu diacritice). Cum este numele dumneavoastra exact (cu diacritice daca este cazul)?
    • re: nume (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:37)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui agg100

      Numele meu oficial, in buletin, este Novak Carol Eduard, insa in maghiara numele meu este Novak Karoly Eduard. Desigur, pot fi numit in foarte multe feluri: Carol, Edi, Ede, Eduard, dar acest lucru nu m-a interesat niciodata. Eu cred ca mai important este ca oamenii sa te respecte si sa vorbeasca despre tine, decat sa iti scrie numele cu diacritice.
  • cum a fost trecerea de la patinaj la ciclism? (Marţi, 18 septembrie 2012, 17:54)

    alecu [anonim]

    Exista anumite similitudini intre aceste doua sporturi si atunci v-a fost recomandat ciclismul, sau a fost pur si simplu o alegere bazata pe afinitatea personala?
    • re: (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:39)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui alecu

      Desigur, ciclismul este destul de apropiat de patinaj viteza si chiar practicam ca un sport complementar, in paralel cu patinajul viteza. Ciclismul facea parte din programul de antrenament, insa nu la nivel de concurs. Desigur, in situatia in care ma aflam am pierdut toata munca de 15 si ani si am ales un sport care mi-a mai ramas in picioare.
  • MTB (Marţi, 18 septembrie 2012, 21:31)

    radu [anonim]

    Felicitari pentru toate rezultatele deosebite din cariera.
    La concursurile de MTB mai participati?
    In trecut concurati de la egal la egal cu Tudor Oprea, Elisei Miron si altii.
    La olimpiada a existat proba de XC sau doar sosea si velodrom?

    PS. dupa cum se mentiona mai sus, o carte din partea dvs ar fi de valoare pentru multa lume

    Numai bine
    • re: (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:40)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui radu

      Dupa cum cunosc lumea ciclismului romanesc, multi stiu ca eu am inceput cu MTB, insa doua sporturi paralele nu se pot face (MTB si sosea) si am renuntat la cariera de MTB-ist deoarece nu era bine pentru sosea si pentru paracycling. La Olimpiada nu exista inca MTB, doar sosea si velodrom.
  • intrebare (Marţi, 18 septembrie 2012, 21:47)

    andrada [anonim]

    De ce credeti ca are nevoie acum sportul paralimpic roman?
    • re: (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:42)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui andrada

      In primul rand, cred ca este nevoie de un proiect din partea Comitetului Paralimpic, din partea tuturor organelor COSR, ANST, pentru implementarea sportului paralimpic in fiecare federatie, de motivarea financiara a cluburilor sportive in cazul in care se ocupa de cresterea sportivilor paralimpici. Este binestiut fiind faptul ca o persoana in carucior care sta la etajul 3-5 ajunge greu la antrenamente, este nevoie de accesibilitate si de finantare din partea guvernului, de o intreaga structura organizatorica.
  • daca ar fi sa o luati de la capat, (Marţi, 18 septembrie 2012, 21:48)

    bobby2 [anonim]

    ati mai trece prin aceleasi sacrificii pentru atingererea performantei castigarii a doua medlii olimpice? Considerati ca toata munca v-a fost rasplatita?
    • re: (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:45)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui bobby2

      Dat fiind faptul ca nu cunosc alta reteta pentru succesul acesta si nu stiu care ar putea fi metoda sa fac atatia oameni fericiti, cred ca as face la fel ca sa ajung aici, ca sa obtin aceste doua medalii. Niciodata nu am concurat pentru rasplata. Singura rasplata pe care o asteptam a fost recunoasterea muncii mele si cred ca dupa 11 ani am castigat recunostinta oamenilor. Acesta este intr-adevar rasplata care nu poate fi platita altfel.
  • bicicleta (Miercuri, 19 septembrie 2012, 10:27)

    Victor [anonim]

    Folositi bicicleta in viata de zi cu zi? Ma refer la treburile uzuale care nu au legatura cu sportul numit ciclism.

    Sunteti pasionat de cicloturism? Daca da, ce trasee ati efectuat si aveti in plan?

    Va multumesc si va doresc mult succes si sanatate!
    • re: (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:47)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui Victor

      Nu folosesc bicicleta zi de zi la treburi uzuale si nu pentru ca nu mi-ar placea, ci pentru ca sunt obosit dupa antrenament si ma folosesc de fiecare clipa de refacere. Daca am un antrenament de 5 ore, 150 de kilometri, si mai trebuie sa mai pedalez 20-30 prin oras, poate peste o saptamana nu am sa mai pot sa-mi fac antrenamentele cum trebuie. Nu prea sunt pasionat de cicloturism, este prea incet pentru mine si de obicei cand ma urc pe bicicleta, vreau sa ma misc din ce in ce mai rapid. Cred insa ca cicloturismul este un sport foarte sanatos si ciclismul face parte din cele mai frumoase sporturi.
  • Felicitari (Miercuri, 19 septembrie 2012, 10:34)

    Bogdan [anonim]

    Felicitari nu doar pentru aceasta performanta, ci pentru toate performantele din ultimii ani!

    Sunt curios decurge antrenamentul dumneavoastra, in linii mari, intr-o saptamana?
    • re: (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:50)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui Bogdan

      Depinde si de perioada in care ma aflu in timpul anului, competitionala, in timpul competitiei sau chiar inainte de un concurs de top. In mare parte, inainte de o cursa importanta munca este foarte multa in ultima luna. Intr-o saptamana din aceasta luna facem blocuri de 3-4 zile - aici ma refer si la antrenamente de forta pe bicicleta, la antrenamente in prag anaerob si antrenamente pentru cadenta. Aceste blocuri de 4 zile inseamna fiecare zi antrenamente specifice de care am discutat mai sus. Dupa fiecare 4 zile urmeaza o zi de revenire, cu rulaj de doua ore, iar asta se repeta timp de 3 saptamani.
  • statul si sportul paralimpic (Miercuri, 19 septembrie 2012, 10:41)

    Ioana [anonim]

    Ce credeti ca ar trebui sa faca statul roman pentru a sprijini mai mult sportul pentru toata lumea, inclusiv pentru persoanele cu dizabilitati? Unde credeti ca suntem in acest moment din acest punct de vedere?
    • re: (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:53)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ioana

      Am raspuns ceva mai sus primei intrebari. In acest moment, din pacate nu suntem nicaieri. Nu avem accesibilitate la salile de sport, nu avem finantare si nu putem sa ne asteptam ca persoanele cu dizabilitati sa se descurce singure, sa isi caute si sponsori, sa se organizeze, sa isi caute si antrenori. Trebuie sa ne gandim pe viitor, deoarece tarile din jurul nostru investesc destul de mult in acest sens. Nu este nevoie de milioane de euro, dar din Europa am avut cea mai mica delegatie la Paralimpiada, fata de Polonia, Cehia, care au avut 60-80 de sportivi. Romania a participat cu 6, de la doua cluburi din tara, ceea ce nu este normal. Eu cred ca sportul paralimpic ar trebui integrat neaparat in cluburile sportive, ca sa fie dezvoltate in paralel.
  • Londra 2012 (Miercuri, 19 septembrie 2012, 10:41)

    Mihai92 [anonim]

    Cum a fost la Londra 2012? Cum se simte din postura de participant Olimpiada? Ce nu v-a placut sau ce v-a placut mai putin, comparativ cu Jocurile de la Beijing?
    • re: (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:57)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mihai92

      Londra 2012 a fost paralimpiada care a pus Jocurile Paralimpice la egalitate cu Jocurile Olimpice. A fost a treia mea participare la o Paralimpiada, dupa Atena si Beijing, iar in timpul acestor jocuri am fost mandru ca sunt o persoana cu dizabilitate si asta multumita si organizatorilor si spectatorilor care ne-au aplaudat. A fost o experienta unica, care din pacate nu s-a putut vedea in Romania.

      Jocurile Paralimpice de la Beijing au fost ceva grandios, super-organizat, insa cred ca a fost un pic fortat. La Jocurile Paralimpice de la Londra a fost o placere sa vezi atatia oameni, stadioane pline, bucuria si setea oamenilor de a vedea persoane cu dizabilitati facand asemenea performante.
  • pregatire (Miercuri, 19 septembrie 2012, 10:42)

    geo [anonim]

    Cum v-ati antrenat pentru Londra 2012? Cand ati inceput pregatirile si ce au implicat ele?
    • re: (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:58)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui geo

      Dupa cum se stie, am castigat medalia de argint la Beijing, insa mi-au trebuit 4 ani de munca manageriala, munca de organizare, munca de sportiv pentru a organiza tot ceea ce tine de staff-ul tehnic pe care l-am avut, echipament, antrenor, sponsori pentru a putea participa la concursuri.

      Am avut nevoie de 4 ani de munca pentru a urca de la argint la aur.
  • Congratulations! (Miercuri, 19 septembrie 2012, 10:54)

    British Ambassador Martin Harris [anonim]

    Edi, congratulations on your Gold Medal. It's a huge personal achievement and also a landmark for Romania's Paralympic movement. What is the legacy of London 2012 for the Paralympic movement in Romania? What is your vision for the team that will go to Rio in 2016?
    • re: (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:08)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui British Ambassador Martin Harris

      EN: The Romanian Paralympic movement has won a gold medal and a silver medal. We’ve won the admiration of the British people and the results have brought a smile on many peoples’ faces in Romania. I think that many persons in my situation which haven’t practiced any sports until the present day now have a hope for the future. I belive that i can bring home good results from Rio 2016 and I would like to have with me 3-4 other young paracyclists. With the help of the Romaniana Paralympic Committee and the National Agency for the Sports I hope that we will be able to participate in Rio 2016 with a larger delegation, maybe 15-20 athletes. Thank you very much for the support you’ve given to the Romanian Paralympic Committee and I am happy that i had the chance to know you, both as a person and as the Ambassador of the United Kingdom.

      RO: Miscarea Paralimpica romana a castigat o medalie de aur si una de argint, am castigat admiratia poportului britanic si in urma acestor rezultate am reusit sa aduc un zambet foarte multor persoane din Romania. Cred ca persoane aflate in situatia mea sau care pana acum nu au practicat sportul au acum o speranta pentru viitor. M-am decis 100% pentru Rio, este obiectivul meu principal pentru urmatorii 4 ani. Cred ca prin puterile mele pot face un rezultate frumos si la Rio si as dori sa pot sa aduc cu mine inca 3-4 mostenitori din ciclism si de ce nu, daca am putea sa cream un sistem de dezvoltare a sportului paralimpic in Romania, alaturi de Comitetul Paralimpic si de Agentia Nationala pentru sport, sa avem o delegatie mai numeroasa, sa ducem 15-20 de concurenti la Rio. Va multumesc mult pentru sprijinul acordat Comitetului National Paralimpic si imi face mare placere sa va cunosc si ca om si ca ambasador al Marii Britanii.
  • Congrats all the line (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:21)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    D-le Novak, toata admiratia! Mai faceti-ne mindri!

    @ British Ambassador Martin Harris

    Your Excellency,

    Thousand thakns for your fairplay . All my admiration!
  • FELICITARI (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:52)

    Male Marian [anonim]

    Daca scrieti o carte as dori sa fiu primul cumparator al acesteia !
    Cum va priveste lumea ciclismului din Romania ( oficiali si sportivi ) ? Sunteti privit ca de la egal la egal sau sesizati o anumita atitudine anormala fata de performantele pe care le aveti ?
    Va multumesc si mult succes in continuare ! Sa ne aduceti bucurii la fel de mari ca si pana acum !
    • re: (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:12)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui Male Marian

      Prima carte am sa v-o pastrez, semnata :). Cred ca din lumea ciclismului din romania, dintre ciclistii pe care ii cunosc eu, nu m-au felicitat foarte multi. Dintre oficiali, din ciclism singura persoana care a fost interesata si s-a bucurat de rezultatul meu a fost secretarul general al federatiei, Vasile Selejan. Nu am primit felicitari nici din partea antrenorilor din Romania, dar vreau sa spun ca in viata aceasta sunt foarte antrenat, am trait foarte multe si rezultatul pe care l-am obtinut, l-am obtinut pentru persoanele care ma respecta si care ma admira.
  • felicitari (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:56)

    sorina [anonim]

    Sunteti un model pentru toti oamenii...felicitari....va rog sa imi spuneti unde gasiti forta de a merge mai departe? ....inca o data sunteti un model.
    • re: (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:14)

      Eduard Novak [hotnews.ro] i-a raspuns lui sorina

      Din copilarie am dorit sa fac lucrurile mai bine, mai diferite decat ceilalti, sa fiu in centrul atentiei, dar am simtit in mine o dorinta de a face un lucru mare in viata si acest scop pentru mine a fost ca un tel. Am crezut, am stiut si niciodata nu m-am dat la o parte, chiar daca am avut foarte multe probleme. Am organizat toata viata mea ca sa pot obtine acest rezultat. Pe langa medalia de aur, asta este cea mai mare realizare, sa fii recunoscut, sa fii un exemplu pentru oamenii din jurul tau si pentru oamenii din tara ta.