Un nou scandal in Turul Frantei: Frank Schleck a picat un test antidoping

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2012, 10:26 Sport | Alte sporturi

Frank Schleck
Foto: Reuters
Frank Schleck (Radioshack-Nissan) a picat un test antidoping, dupa cum a anuntat Uniunea Ciclista Internationala. Ciclistul din Luxemburg a prezentat urme anormal de mari de Xipamina, un diuretic aflat pe lista substantelor interzise, informeaza presa franceza.

Xipamina nu imbunatateste performantele sportive, dar se afla pe lista substantelor interzise pentru ca ajuta la ascunderea altor substante care contribuie din plin la imbunatatirea rezultatelor.

Frank a fost testat pe 14 iulie, dupa etapa cu numarul XIII din Turul Frantei. In urma acestor rezultate, Frank Schleck va parasit caravana Turului Frantei.

Ciclistul luxemburghez se afla pe locul 12 in clasamentul general, la o distanta de 9 minute si 45 de secunde fata de Bradley Wiggins, detinatorul tricoului galben.

In 2011, Frank a incheiat competitia franceza pe locul trei, dupa Andy Schleck (fratele sau) si Cadel Evans (marele castigator).


Citeste mai multe despre   



















2091 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Nu inteleg (Miercuri, 18 iulie 2012, 11:01)

    des [anonim]

    De ce mai urmareste cineva mizeria asta de sport.
    Si eu merg cu bicicleta multi km dar nu stau sa ma uit la televizor sa vad care echipa are substante mai bune si mai greu de depistat.
    • -1 (3 voturi)    
      de ce te uiti la alte sporturi? (Miercuri, 18 iulie 2012, 11:42)

      Stefi13 [anonim] i-a raspuns lui des

      De ce te uiti la alte sporturi? Si in alte sporturi se dopeaza cel putin la fel cat in cicilism, numai ca rutieri sunt mult mai vanati. M-as uita la Messi, Ronaldo, etc. ce ar facea daca ar fi verificati atat de des si strict ca ciclisti.
      Si inca un lucru, faptul ca se dopeaza nu-i face ciclisti de performanta. Trebuie munca multa, daruire si talent. Iau substante pentru ca pur si simplu nu pot tine pasul cu cei dopati, iar trisori intotdeauna vor fi. Sunt convins ca cei din fruntea clasementului toti se dopeaza (si nu numai in ciclism), numai ca Frank Schleck a avut nenorocul sa fie prins.
      • +1 (1 vot)    
        plus si minus (Joi, 19 iulie 2012, 0:01)

        AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Stefi13

        DIn greseala am dat minus, deci trebuie sa ma scuz. Da, toate sporturile au dopingul in program, doar ca in ciclism se iau masuri impotriva. Unii prefera sa creada ca in fotbal, tenis nu, dar gresesc grav.
    • +2 (4 voturi)    
      Daca nu-ti place, nu te uita (Miercuri, 18 iulie 2012, 11:50)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui des

      Altora poate le place, chiar daca stiu mult mai bine ce si cum... Si fac la fel de multi km cu bicicleta, poate chiar mai multi... Dopajul este prezent in aproape toate sporturile, doar ca in ciclism / atletism / inot controalele sunt incredibil de riguroase.

      Sa fii ciclist profesionist este incredibil de greu. Viata personala e egala cu zero. Ca sa nu mai vorbim ca te poti trezi noaptea / dimineata, cand e somnul mai dulce, cu politia la usa hotelului ca sa dai mostre pentru controalele antidoping, chiar inainte de cursa. Poate n-ar strica un pic de respect fata de munca acestor oameni (chiar si daca unii mai apeleaza din cand in cand la "borcanul cu miere" - ca sa ajungi la nivelul respectiv, in primul rand trebuie sa fii foarte bun pe propriile forte).
    • +1 (3 voturi)    
      ciclism (Miercuri, 18 iulie 2012, 13:39)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui des

      Eu nu inteleg de ce te bagi in seama daca nu ai nici o treaba cu fenomenul. Daca te duci la piata cu bicicleta nu inseamna ca practici ciclism.
      Pe aspectul dopajului ceilalti au zis ce aveam si eu de zis.
  • +1 (1 vot)    
    mai ales la fotbal (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:00)

    Adi [anonim]

    In toate sporturile se dopeaza de zeci de ani. Mai ales la fotbal........daca ar bate la usa lor de mari forbalisti la 6 dimineata cei de la WADA pentru un test cred ca ar lua bataie, sau nu.... ma scuzati... nici nu ar ajunge la usa lor ar lua batatie de la bodyguarzi, dar la ciclism... hai sa aruncam cu noroi ca doar la ei se iau probe la 6 dimineata si imediat dupa cursa de nici apa nu ai voie sa bei.....
    Nu uitati in 2007 cand lui Johnny Hallyday i-a fost recomandat de catre marele ZIDANE o clinica din elvetia unde se "intinereau", oxigenau sangele.
    • +1 (3 voturi)    
      asa, si? (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:15)

      Tomis [anonim] i-a raspuns lui Adi

      Daca se dopeaza la fotbal inseamna ca este bine si la ciclism?

      Personal nu am nici un respect pentru mingicari, imi displace cultura fotbalului extrem de mult si nu vad de ce as fi mai tolerant fata de unii care se dopeaza doar pentru ca mai sunt si altii ca ei.
  • -1 (1 vot)    
    Nu e o substanta interzisa (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:26)

    Moromete [anonim]

    Sa ne intelegem substanta nu e propriu-zis interzisa pentru ca atunci ar fi fost si o suspendare automata, doar ca efectele ei pot sa mascheze alte dopaje asa ca echipa l-a scos din competitie pana se lamureste problema.