In perioada 12-15 iulie s-a desfasurat la Sofia editia 2012 a Campionatelor Mondiale de Racketlon, un sport compus din 4 probe: tenis de masa, badminton, squash si tenis de camp. Fiecare proba se disputa pana la 21 de puncte, iar castigatorul este desemnat in urma punctajului final. Au participat 25 de tari de pe 4 continente (Europa, Asia, America de Nord si Oceania), competitia fiind impartita in 2 categorii: proba de dublu si cea pe echipe.

Nationala Romaniei a fost reprezentata de 5 sportivi: Daniela Timofte, Horia Naumescu, George Constantinescu, Andrei Luchian si Radu Ionescu. La prima participare la un Campionat Mondial, rezultatele sportivilor romani au fost remarcabile. George Constantinescu si Andrei Luchian au obtinut medalia de argint in proba de dublu baieti, dupa o finala dramatica impotriva perechii Balazs Francia/Attilla Rohacs (Ungaria).

Diferenta in finala a fost de doar doua puncte in favoarea maghiarilor, care s-au impus decisiv la tenis. Iata si scorurile pe probe: 7-21 tenis de masa, 21-4 badminton, 21-13 squash, 8-21 tenis.

In competitia rezervata echipelor, Romania a terminat pe locul 10, in fata unor tari precum Canada, India sau SUA.