Dilema primului canotor musulman din echipa Marii Britanii: Cum reuseste sa scape de Ramadan in perioada Jocurilor Olimpice

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 17 iunie 2012, 13:12 Sport | Alte sporturi

Bucuria pe care Moe Sbihi a trait-o cand fost selectat pentru echipa olimpica de canotaj a Marii Britanii, devenind primul  canotor musulman in echipa, s-a transformat rapid intr-o problema - perioada Ramadanului, in care musulmanii nu au voie sa bea si sa manance intre rasaritul si apusul soarelui, coincide cu perioada Jocurilor Olimpice.

Este o poveste care seamana foarte bine cu scenariul filmului Carele de Foc, in care un atlet crestin refuza sa alerge intr-o zi de duminica, comenteaza tabloidul britanic Daily Mail.

Sportivul a consultat un imam care l-a avertizat ca pentru fiecare din cele 30 de zile de Ramadan in care incalca regulile va trebui sa tina o luna de post ulterior. "Acest lucru ar fi insemnat ani de zile fara sa mananc intre rasarit si apus", a povestit sportivul de 24 de ani.

Acesta insa a fost inspirat de povestea portarului marocan Badou Ezzaiki, care a gasit o modalitate prin care sa evite postul in timp ce juca la Real Mallorca. Ezzaiki se ducea in fiecare an in Maroc sa plateasca pentru mancarea a mii de saraci.

Astfel, dupa ce un var de-al sau din Tanger, orasul natal al tatalui sportivului, s-a consultat cu mai multi experti, a decis ca va cumpara 60 de mese pentru circa 1.800 saraci, pentru fiecare zi in care nu tine post.

Moe este unul dintre cei circa 3.000 de sportivi musulmani care vor incerca sa rezolve problema Ramadanului in timpul Jocurilor Olimpice.

In Satul Olimpic s-au facut pregatiri speciale pentru acestia, care includ mic-dejunuri servite inaintea rasaritului si cine imediat dupa apus.


Citeste mai multe despre   



















3077 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    :) (Duminică, 17 iunie 2012, 13:45)

    Xorciser [utilizator]

    E doar dilema lui sau a tuturor sportivilor musulmani care participa la JO 2012?
  • +9 (11 voturi)    
    sportul (Duminică, 17 iunie 2012, 13:52)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si islamul, baba si mitraliera. Da-l dreac de canotaj, alllah u akbar!
  • +4 (12 voturi)    
    post (Duminică, 17 iunie 2012, 14:16)

    maximus [anonim]

    eu sunt buddhist dar cunosc un imam si i-am relatat cele scrise in articol ; mi-a spus ca e imposibil sa-i fi spus cineva sportivului ca o zi de post din ramadan se compenseaza cu 30 zile post in afara ramadanului; se compenseaza cu cate o zi pt fiecare zi de ramadan pierduta; in plus,da,exista posibilitatea de a hrani un sarac pt fiecare zi de ramadan la care renunta,nu e nevoie sa hraneasca 60 saraci/zi ... din pacate site-urile de stiri abunda de povesti fanteziste sau chiar tendentioase care urmaresc sa dezinformeze publicul;se pare ca ni se va vara curand pe gat un razboi interconfesional si suntem pregatiti din timp cu stiri aberante ca sa ne dam adeziunea [ eventual si sangele ] la macelul care va urma si din care unii vor castiga un munte de bani.
    • 0 (0 voturi)    
      esti budist (Duminică, 17 iunie 2012, 18:42)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui maximus

      adica te duci la buda, cunosti un imam si clar porti turban cu secera si ciocan.
    • 0 (2 voturi)    
      buda (Duminică, 17 iunie 2012, 20:06)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui maximus

      Stai linistit, nu va cere nimeni unui budist sa isi dea sangele pentru o cauza nedreapta.
      In rest ai mare dreptate, se stie ca Hotnews.ro primeste ordinele direct de la Grupul Bilderberg si ca are misiunea de ai convinge pe Mos Gheorghe si Baba Leana de justetea unui razboi in Iran/Venezuela/Coreea de Nord/Madagascar.
  • +2 (2 voturi)    
    liber la scenarii (Duminică, 17 iunie 2012, 16:10)

    Omul Negru [utilizator]

    cred ca toate "retetele de iertare" le-a lasat insusi marele profet :))
    ce-ti e si cu musulmanii,budistii...popii si toti astia care se cred aghiotantiilui D-zeu. iti spun ei cum sa "repari" pacatele. sunt convins ca mahomed,in marea lui intelepciune a lasat si reteta iertarii si pt pacate ca o bauta pana dimineata,o ora la striptease,zece min la bordel...chiar si navigarea pe internet a fost prevazuta de al mare,mai exact pe site urile alea deocheate :))
    ce-ti e cu musulmanii astia...nu ca am fii noi mult mai buni dar totusi crestini mai si gandesc...chiar daca nu toti
  • 0 (0 voturi)    
    de sf. Ilie (Duminică, 17 iunie 2012, 16:38)

    kkciosuldalahamangia [anonim]

    sportivii romani, participa la jocuri ? :)))
  • +1 (1 vot)    
    politicaly corect.. (Duminică, 17 iunie 2012, 16:40)

    dguina [utilizator]

    ar fi sa se mute olimpiada noaptea.Apropo,sportivii din celelalte state islamice,ce zic ?
  • 0 (0 voturi)    
    dA (Duminică, 17 iunie 2012, 17:01)

    Babilou [utilizator]

    Adevarul e ca olimpiada e o data la patru ani...dar lucrurile se complica daca doresc sa traiasca in apropierea cercului polar sau dincolo de el.....unde zilele devin din ce in ce mai lungi si noptile mai scurte.....

    Acum fara gluma, am si eu colegi si ii vad chinuidu-se cu ramadamul, mai ales ca in anii astia pica vara, cand ziua e lunga si e f cald..... am cativa care anul trecut au renuntat dupa 2 saptamani.....

    Desi sunt f buni profesionisti si deschisi la minte, cand vine vb de Coran sau religia lor devin brusc f seriosi si gravi.....
  • 0 (0 voturi)    
    un adevar (Duminică, 17 iunie 2012, 19:48)

    cititor [anonim]

    Karl Heinrich Marx: Religia este opium pentru popor. Iata un exemplu: dilema sportivului englez care de fapt nu este englez.
  • -1 (1 vot)    
    Solutie pt. musulman (Luni, 18 iunie 2012, 15:18)

    AT [anonim]

    Din cate am inteles exista precedente de asimilare a sportivilor cu luptatorii in razboi, pentru care se acorda dispensa de la Ramadan.