Moscova: indianul Anand, detinatorul titlului mondial de sah, a remizat cu piesele albe in ultima partida, a-12-a, a meciului cu Boris Gelfand. Cei doi se afla la egalitate, 6-6, astfel ca pentru desemnarea unui castigator va fi nevoie de departajare: cei doi mari maestri se vor intoarce la masa de joc miercuri, pentru tie-break.

Anand si Gelfand: titlul se decide in tie-breakFoto: moscow2012.fide.com/en

Luni, Anand a deschis cu 1.e4, iar Gelfand a ales Apararea Siciliana: indianul a incercat sa obtina initiativa inca din faza deschiderii, dar challengerul a replicat prin sacrificiul unui pion.La trecerea in jocul de mijloc, Anand avea un pion un in plus, dar Gelfand obtinuse perechea de nebuni, cu ajutorul careia putea sa tina usor pozitia (impresie intarita de si de marii maestri care au comentat meciul pe site-ul oficial). La mutarea 22, cei doi au convenit asupra impartirii punctului.

In tie-break, Anand mizeaza pe viteza sa de analiza, recunoscuta de toata lumea: se vor juca patru partide cu cate 25 de minute timp de gandire. Daca egalitatea va persista, se va trece la mini-meciuri de blitz, in care jucatorii vor avea cate 5 minute la dispozitie. Daca cei doi nu se pot departaja nici dupa aceste maximum 5 mini-meciuri de cate 5 minute, se va juca blitz-ul "moartea subita": albul are cinci minute, iar negrul - 4 minute. La remiza, cel care conduce piesele negre este desemnat castigator.