Lucian Bute: "Am puterea si taria de caracter sa revin. Froch a fost mai bun, nu vreau sa caut nicio scuza"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 28 mai 2012, 15:27 Sport | Alte sporturi

Lucian Bute, desfigurat dupa meciul cu Froch
Foto: AGERPRES
"Carl Froch a fost mai bun si trebuie sa-l respectam. Am pierdut o lupta, dar nu un razboi. Am puterea de caracter sa revin. Nu stiu insa cand. Am nevoie de multa liniste", a declarat Lucian Bute, intr-o conferinta de presa, la revenirea in tara.

Iata declaratiile facute de Lucian Bute la revenirea in tara:

  • "Nu ne-am mai vazut de ceva timp, din decembrie anul trecut. Din nefericire, de aceasta data nu m-am mai intors cu centura acasa. Asa este intr-un meci de box, unul pierde, altul castiga.
  • Sambata seara, Carl Froch a fost mai bun si trebuie sa-l respectam. Am pierdut o lupta, dar nu un razboi. Am puterea si taria de caracter sa revin. Cand? Nu stiu cu siguranta in acest moment. Voi analiza si voi lua o decizie. Deocamdata, am nevoie de multa liniste.
  • Au trecut sapte luni de zile de cand nu am mai boxat, nu stiu daca acesta este motivul pentru care am pierdut. Cert este ca sambata nu a fost seara mea, a fost seara lui Froch si trebuie sa-i dam credit. A meritat victoria.
  • Din cauza SuperSix nu am avut adversari, am tot cautat adversari din primii zece. Am fost la finala SuperSix si am vrut sa am un meci cu invingatorul. Andre Ward a refuzat din nu stiu ce motive, dupa care i-am facut o oferta lui Froch sa vina la Montreal. A refuzat, iar atunci i-am spus sa-mi faca o oferta pentru ca voi merge eu la Nottingham. Aveam nevoie de un meci cu un adversar credibil si o victorie in fata lui m-ar fi propulsat foarte mult la categoria mea.
  • Vreau sa stiti ca nu eu imi aleg adversarii. Se ocupa promotorul meu. Doar nu ii iau de pe strada si ii fac eu boxeri. Asa am ajuns sa boxez la Nottingham, unde 10.000 de suporteri l-au sustinut. Emotiile au fost mari, a fost presiune puternica pe mine.
  • M-a lovit, acesta este boxul si de aceea este un sport frumos. Am avut momente bune, nu foarte multe, dar am avut cateva care mi-au dat speranta ca pot reveni in meci. In repriza a treia am avut cateva lovituri bune, l-am surprins si chiar l-am curentat de cateva ori, cu cateva lovituri. A recunoscut si el la conferinta ca a inteles de ce am atat de multe KO-uri. El m-a surprins cu acele serii de lovituri si din pacate s-a terminat meciul in repriza a 5-a.
  • Nu il pot acuza pe antrenor de absolut nimic. Nu aceea a fost strategia noastra. Eu trebuia sa stau in mijlocul ringului si sa-mi folosesc viteza superioara si nu sa accept lupta corp la corp. Dupa repriza a treia am crezut ca il pot contra cu directa de stanga si de aceea am sperat sa il atrag intr-o cursa.
  • Cum ar fi sa fac contestatie? La ce? Arbitrul a oprit meciul si...Asa o fi, eu n-am vazut meciul, dar e mult spus sa fac contestatie. Nu pot face acest lucru, pentru ca el a castigat meciul corect in ring. Am simtit loviturile dure pe care le-a dat si mi-au facut rau. M-au dezorientat si dezechilibrat.
  • Nu-mi caut scuze. In afara piciorului au fost si alte mici probleme in pregatire, dar acestea sunt normale pe undeva. Problema cu piciorul a durat cateva zile, am stat sub tratament cu antibiotice. Cand am urcat in ring nu m-am mai gandit la picior. Froch a fost mai bun si a aratat din plin asta sambata seara.
  • M-am bucurat sa vad ca multi oameni au fost alaturi de mine si mi-au transmis mesaje de incurajare dupa infrangere. Eu cred ca pot revenit. Am mai trait moment de acest gen in cariera mea la amatori, unde am mai pierdut meciuri importante. Uneori este bine venita si o infrangere. Te face mai puternic, a fost un adevarat dus rece.
  • In contract exista clar o clauza pentru o revansa, vom vedea ce se va intampla. Froch este obligat sa-mi ofere revansa, nu conteaza ca am pierdut inainte de limita.
  • Eu cred ca este prematur sa vorbim despre retragerea mea. Vreau sa ma odihnesc in acest moment. Voi incerca sa evit subiectul box cat pot de mult in perioada urmatoare. Nu am vazut meciul, nu am avut puterea sa ma uit. Merg acasa, la familie. Ma voi intoarce la Montreal peste o luna, o luna si jumatate. De-abia atunci vom lua o decizie" - Lucian Bute.

Lucian Bute a pierdut titlul mondial al supermijlociilor, versiunea IBF: sambata noapte, la Nottingham, romanul a pierdut prin knock-out tehnic (TKO) in repriza a 5-a in fata englezului Carl Froch care devine astfel, la 34 de ani, pentru a treia oara detinatorul centurii cu diamante.



Citeste mai multe despre   






















9663 vizualizari

  • -4 (26 voturi)    
    Lucian (Luni, 28 mai 2012, 15:41)

    vlad alexandru [utilizator]

    La ce te gândeai când priveai steagul României mototolit la picioarele tale, chiar înaintea meciului? Dacă l-ai fi ridicat... cine ştie...
    • +25 (25 voturi)    
      .... (Luni, 28 mai 2012, 16:19)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui vlad alexandru

      vlade,
      este o competitie sportiva nu o lupta patriotica menita sa demontreze ceva.
      este ridicol sa asociem orice competitie pur sportiva cu sentimente nationale&nationaliste.
      De ce nu putem sa privim o astfel de competitie exact asa cum este. 2 indivizi talentati care concureaza intr-o intrecere pur sportiva.
      Nu inteleg de ce trebuie asociata o astfel de intrecere cu sentimente nationaliste ....
      daca erau 2 romani printre cei mai buni boxeri ce faceam? 2 galerii si ne injuram pe forumuri?
      • +10 (10 voturi)    
        da, (Luni, 28 mai 2012, 16:32)

        adic [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        s-ar fi injurat unii pe altii. vezi fotbal...
      • -3 (7 voturi)    
        ... (Luni, 28 mai 2012, 16:40)

        vlad alexandru [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        În sportul ăsta, la nivelul ăsta, cred că ezitările se exploatează la maxim. Am remarcat momentul înainte să ştiu rezultatul meciului... Şi mi s-a părut foarte ciudat. Aspectul lui Lucian era nostalgic, a insistat câteva secunde cu privirea pe steagul aruncat din public, până când cineva din staff l-a înşfăcat. Cred că Lucian a fost învins înainte să păşească în ring. Părerea mea.
      • 0 (4 voturi)    
        bute presedinte! (Luni, 28 mai 2012, 17:53)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        sau macar prim ministru--- jucator.
      • +2 (4 voturi)    
        esti sigur? (Luni, 28 mai 2012, 20:18)

        Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        nu e competitie sportiva ci afacere sportiva.businesul in sport aduce bani buni iar in box cu atit mai mult daca stii ce e aia o casa de pariuri.
        • +1 (1 vot)    
          ... (Joi, 31 mai 2012, 16:04)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

          eu vorbeam de nationalism vs box.
          argumentul tau este legat de case de pariuri vs box.
          ce ai vrut sa spui de fapt?
    • +6 (12 voturi)    
      Suntem alaturi de tine! (Luni, 28 mai 2012, 17:30)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui vlad alexandru

      Ma bucur ca Lucian Bute este roman si personal sunt f mandru de el. Ne-a adus f multe bucurii in atatea meciuri si ne-a reprezentat peste hotare cu multa demnitate si seriozitate.
      Sunt convins ca mai are multe de aratat si ca va reveni in forta atunci cand va simti ca este momentul.
      Hai Lucian !!!
  • -4 (24 voturi)    
    Luciene (Luni, 28 mai 2012, 16:04)

    Gheorghe [anonim]

    normal ar fi fost sa ridici steagul de acolo,insa erai in hipnoza.
    in somn si hipnoza ai jucat de la inceput pina la sfarsit.
    este de neinteles cum tii 4 ani centura si o pierzi in 5 runde cu un bataus la el acasa.
    ori canadienii aia ti-au gasit numai adversari slabi ca sa faca bani, ori te-ai lasat batut si ai luat bani.
    iti dau cateva sfaturi:
    1.scapa de unii din jurul tau care nu-ti vor binele.
    2.pune mina si antreneaza-te si opreste-te sa mai mai apari la tv in indiferent orice ocazie.
    3.ai luat 100 de lovituri si te uitai la ala de parca stiai ca vei lua bataie si nu ai avut un singur tremur de mandrie sa-i rupi botul englezoiului ala fandosit.
    asta indica ca esti din punct de vedere psihic la pamint, adica cel mai jos posibil.cauta un psiholog bun care sa te puna pe picioare, cei din jurul tau ori intentionat te tin asa , ori sunt imbecili.
    4.demonstreaza ca esti roman si rupe-le gura la toti ca sa pui manusa pe centura aia unificata.

    esti in stare Luciane?

    P.S. Fii modest si cuminte asa cum te stim toti.
    Scump la vorba si tare la fapte.
    Nu te asocia cu oameni care iti strica munca.Gndeste-te bine la cine ma refer.
    • +8 (24 voturi)    
      Eu zic (Luni, 28 mai 2012, 16:10)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Sa castii ochii in oglinda inainte sa te legi de altcineva. Ce face Lucian acolo este pentru el, nu pentru altcineva. Mai usurel cu taranismele astea patriotice.
      • +5 (21 voturi)    
        @cristi (Luni, 28 mai 2012, 16:22)

        Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        i-am cascat bine. atita timp cat este cetatean roman si nu a renuntat la cetatenia si in fata lui canta imnul tarii in care m-am nascut si eu ( si probabil si tu dar din greseala) ar trebui sa stie ca nu ai voie sa lasi steagul acolo.
        niciodata.
        pentru steagul ala n-am avut eu bunic iar bunicul meu n-a avut parinti.
        tin la steagul ala ca la ochii din cap.

        la tara la noi taranismele astea patriotice ne tin legati de pamint si de locul in care suntem.

        daca nu-ti convin emigreaza la Froch ala ca sa devii sclavul lui.
        te califici repede , dupa cum gandesti.
        • -2 (20 voturi)    
          Ba nu emigrez nicaieri (Luni, 28 mai 2012, 16:36)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

          Eu m-am nascut din greseala? De ce, tu cumva ai ales sa te nasti aici?
          Eu zis s-o lasi mai usor cu bautura ca ti se urca la cap.
          Pana una alta, Lucian isi traieste viata asa cum stie mai bine si nici tu, nici altcineva nu are nici un drept sa-i zica ceva, indiferent de ce steag flutura sau ce imnn canta acolo. Daca ai atata apa chioara intre urechi incat sa crezi ca Bute te reprezinta pe tine, esti penibil.
          • +1 (3 voturi)    
            n-am ales (Luni, 28 mai 2012, 20:40)

            Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            insa nu ma usurez in mijlocul curtii ca sa stau cu batieste parfumate la nas.
        • +6 (8 voturi)    
          Era un risk acolo (Luni, 28 mai 2012, 16:43)

          abc [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

          ok, trebuie sa recunosti ca daca ridica steagul si cine stie ce era desenat pe el, sigur nu dadea bine, corect?
          Nu cred ca poate risca asa sa ridice ce arunca lumea din tribune, pe bune acum.
        • -3 (11 voturi)    
          Comuna primitiva (Luni, 28 mai 2012, 16:52)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

          Ai vazut tu pe acolo un singur steag britanic? De unde stii tu ca Lucian nu avea vreo prevedere in contract care sa-i interzica sa se manifeste astfel? Sa stii ca mai exista oameni si evenimente pe lumea asta care sepot lauda si cu altceva in afara de faptul ca provin dintr-o tara sau alta.

          Repede sa-l injuram ca nu s-a afisat cu drapelul. Ce naiba mai simbolizeaza drapelul ala sa vrea cineva sa se afiseze cu el?
          • +3 (3 voturi)    
            Da, erau steaguri Britanice!! (Luni, 28 mai 2012, 17:05)

            Piciu' [anonim] i-a raspuns lui sile

            Steaugurile Britanice erau unde trebuie, toata echipa, inclusiv Froch, aveau pe spatele tricourilor steagul britanic si scria Team Froch. Nu-mi amintesc de nici un tricolor in tabara lui Bute, decat de mascariciul Rudotel Obreja, care trimitea bezele din ring (la inceput, fireste).
          • +1 (1 vot)    
            serios? (Luni, 28 mai 2012, 20:44)

            Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui sile

            n-am spus nimic din ce incerci sa explici.
            iti dai raspunsuri la intrebarile tale....:)
        • -2 (12 voturi)    
          nu fii gheorghe (Luni, 28 mai 2012, 16:53)

          clar [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

          hai nu fii gheorghe si lasa-ne cu povestile despre bunicii tai care au murit pentru o carpa colorata.
          • -4 (8 voturi)    
            penibil (Luni, 28 mai 2012, 17:22)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui clar

            nu pot sa zic decat ca esti penibil.
            Du-te la Somme si zi asta cand sunt britanicii, francezii si nemtii de fata.
            Au fost putin mai mult de 1 milion de "idioti".

            Fara idioti din astia recitai Coranul, cantai un ceardas sau putrezeai prin vreun gulag.

            Pacifistii se trezesc doar in momentul cand aud impuscatura care-i ucide.
          • 0 (4 voturi)    
            Nu vrei să-ți arăt o cârpă colorată ??? (Luni, 28 mai 2012, 19:18)

            Viorel [anonim] i-a raspuns lui clar

            După pseudonimul ales nu ești român și dacă nu ești român mută-ți hoitul în altă parte,dacă ești român hai să ne întâlnim și să-ți arăt ce înseamnă...o cârpă colorată. Ți-aș spune multe dar mă cenzurează hotnews pentru limbaj vulgar...
          • +1 (1 vot)    
            si (Luni, 28 mai 2012, 20:52)

            Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui clar

            nu incerca rahaturi nationaliste ca n-am pasiuni mari.
            asa era la moda atunci,sa mergi sa lupti pentru tara si pentru "carpa colorata"cum ii spui tu.
            datorita celor ca tine suntem priviti ca popor slab.
            faptul ca NU ai respect fata de tine si fata de tara ne face slabi in fata altora.
            Si tu , ca si aia care au mincat lebedele si care au pus stapinire pe Hyde Park, ...esti de-al nostru.
            Nu-i asa , Clarule?
        • +7 (11 voturi)    
          sambata eu am vazut un boxer la locul de munca (Luni, 28 mai 2012, 17:19)

          marius [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

          Bute este un boxer profesionist. Din asta traieste.
          Eu sunt programator. Din asta traiesc.

          Daca langa mine vine unul si arunca steagul Romaniei pe jos, s-ar putea sa mi se falfaie altceva daca eu sunt bagat in scrierea unei bucati de cod.

          De aceea il inteleg pe Bute daca i s-a falfait de steagul Romaniei de pe jos in timp ce se concentra psihic pentru a-si face meseria.

          In locul lui l-as da in judecata pe taranul care a aruncat cu drapelul patriei mele pe jos si mi-a stricat concentrarea!
          • 0 (2 voturi)    
            gresit (Luni, 28 mai 2012, 20:55)

            Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui marius

            un programator bun stie sa respecte sursa, asa cum un bun boxer respecta simbolul patriei mama.
            s-a concentrat bine, probabil cam cum te concentrezi si tu, nu-i asa?
            lupti cu cate un Froch la fiecare soft , este?

            :)
        • +2 (2 voturi)    
          steag (Luni, 28 mai 2012, 21:46)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

          In primul rand suntem oameni ... toti ... si putem fi judecati ca individ... ca sunte de o nationalitate sau alta este doar un accident fiziologic fara relevanta ... conteaza ceea ce devenim ca oameni ...
  • -6 (6 voturi)    
    fus orar (Luni, 28 mai 2012, 16:52)

    ska [anonim]

    a pierdut din cauza de diferenta de fus orar
    daca venea froch la montreal patea la fel
  • +6 (14 voturi)    
    Bravo! (Luni, 28 mai 2012, 16:54)

    Roxana [anonim]

    Felicitari pentru meci!Faptul ca a fost invins nu inseamna ca nu e bun in ceea ce face.Dar asa facem noi,romanii....Daca a pierdut trebuie sa aruncam cu noroi in el??Eu sunt mandra de ceea ce a realizat pana acum si cred ca va reusi sa isi revina!! Multa bafta in continuare Lucian!
    • -1 (7 voturi)    
      Suntem cu tine... (Luni, 28 mai 2012, 17:13)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Roxana

      Am vazut in urma cu ani meciul in care cel mai mare boxer din istorie -Cassius Clay- a fost martelat pur si simplu de Joe Frazier - un dur al ringului .Iar Cassius Clay era un mare incasator dar si un boxer cu lovitursa devastatoare si totusi a pierdut prin KO si a stat 3 saptamani in spital . In box se intampla multe , secunda conteaza si o lovitura poate scrie istoria unui meci .Bute este un roman de-al nostru care a pierdut un meci , nu este ici arogant , nici increzut si este un patriot , trebuie sa tinem la el in continuare .Astept o intalnire intre el si Doroftei , sunt mari campioni romani si avem putini din acestia.
  • +4 (4 voturi)    
    adevarul e ca a fost un dezastru (Luni, 28 mai 2012, 18:44)

    crap [anonim]

    nu stiu daca ce spui cu incercarea de a'l prinde pe froch e chiar reala, ptr ca a trecut cu loviturile prin garda ta de parca n-ai fi stiut ce-i aia aparare. probabil ai gresit ca ai vrut sa arati ca esti la fel de dur ca el, ceea ce a fost principala greseala; nu esti la fel de dur, si atat timp cat nu intelegi asta ca sa-ti valorifici la max tehnica si sa eviti cat poti loviturile, ai sa pierzi orice meci cu froch. sa n-ai nici o reactie cand cineva te baga in corzi, loveste ca si cu barosul si are stamina sa faca asta ptr cel putin 12 reprize, e din avion calea spre dezastru rapid, mai ales ca froch, daca la altii s-a mai lasat pe-o rana, la tine a fost clar ca vrea sa te demoleze cu orice pret. daca avea determinarea asta il demola si pe ward - studiaza'l pe ward in jocul cu froch, e singurul mod in care froch poate fi batut clar. imi pare rau sa-ti spun, dar cand intri in rang cu froch, ori esti pregatit fizic ca 12 reprize sa dai ca la fasole fara intrerupere in timp ce iei lovituri puternice, ori forget about it, te face KO. principalul motiv e ca din pacate n-ai aceeasi rezistenta la lovituri cum au kessler si froch, ai ceva dar nu pe masura. la andrade s-a vazut, si cred ca e foarte important ptr tine sa nu te minti singur; am vazut ca ai inceput asa ceva cand stateai sa te loveasca glen, da' ala statea pe loc si lovea de doua ori pe repriza. ai grija ce faci la revansa cu froch, daca va mai exista, ca ala vrea sa scoata din box. si n-ar strica sa-ti iei un antrenor foarte bun; la nivelul asta fidelitatea cade sub semnul ?, e chestia de business si ce vrei sa realizezi. cel mai bun nu vei deveni cu interbox, nici cu sfaturile lui obreja.
    • +2 (4 voturi)    
      Se vede (Luni, 28 mai 2012, 19:40)

      marian [anonim] i-a raspuns lui crap

      acesta este comentariul lu doroftei ,bute daca ia in considerare sfaturile il va face muci pe froch la revansa o sa vedeti.
      • +3 (3 voturi)    
        se vede de oriunde (Luni, 28 mai 2012, 20:42)

        crap [anonim] i-a raspuns lui marian

        daca asta a fost comentariul lui doroftei inseamna ca acelasi lucru se vede de peste tot.
  • +1 (5 voturi)    
    respect (Luni, 28 mai 2012, 19:02)

    Victor [anonim]

    Tot respectul pentru Lucian . Trebuie sa fii intr-adevar un om deosebit ca sa ramai atat de echilibrat in declaratii chiar si atunci cand pierzi si esti atacat din toate partile .
  • +5 (5 voturi)    
    O parere (Luni, 28 mai 2012, 19:30)

    Ion [anonim]

    E foarte greu de invins Froch. El, ca si Ward, Kessler si toti cei din Super Six, au ceva in comun: dupa 12 reprize, mai sunt capabili sa sustina inca 7! + daca sunt loviti si cad, se ridica si continua, isi revin imediat.

    Ei bine, la Lucian, el nu e un sportiv care sa reziste multe reprize; dupa cateva reprize, i se vede oboseala, ca de abia se mai misca. Iar cand este lovit puternic (vezi meci 1-Andrade), a iesit din ritm, nu mai este acelasi, i-a scazut brusc randamentul.

    Andre Ward are un stil asemanator cu al lui Lucian. Insa Andre Ward a reusit sa il bata pe Froch tocmai pentru ca e foarte rezistent + bun incasator!
    Lucian, din ce am vazut in alte meciuri ale lui, din pacate, nu are aceste calitati.

    Aceasta este parerea mea. E posibil sa gresesc, si imi doresc asta. Mai mult, daca va exista meci revansa, imi doresc sa castige Lucian, evident!
  • -3 (5 voturi)    
    Bute e mare campion (Luni, 28 mai 2012, 22:46)

    Goe [anonim]

    Bute tine-te de treaba, esti cel mai bun!

    Se mai intampla sa mai si pierzi, multumeste-i adversarului ca ai invatat ceva de la el.

    "
    Vrei să faci un lucru mare?
    Fă-te mic, stai liniştit.
    Leul, oricât e de mare,
    Când atacă elefantul,
    Stă întâi şi-ntâi pitit!
    "
  • +4 (4 voturi)    
    revansa? revenire? ce glume... (Marţi, 29 mai 2012, 8:31)

    gimini [utilizator]

    Dupa ce ti-ai furat-o in halul asta nu mai e vorba de nici o revansa si nici o revenire. Nu va mai avea loc al doilea meci. Sambata seara in ring au fost doi boxeri din clase valorice diferite.
    Bute a avut si el momentele lui dar nu a stiut sa le concretizeze.
    Meciul s-a jucat in repriza a 4-a la minutul 1:50 cand Froch a fost pentru cateva secunde bune ingramadit la colt si Bute nu a stiut ce sa-i faca, in loc sa-l ia la pumni a dat un pas inapoi. Din momentul ala pentru Froch a devenit clar ca boxeaza cu un amator, ca lui Bute i-e frica, si nu a mai stat pe ganduri, a iesit la bataie si l-a rupt in doua. Bine ca au dat arbitrii TKO, ca altfel il omora acolo.
    • +1 (1 vot)    
      TKO (Marţi, 29 mai 2012, 11:42)

      Closed [anonim] i-a raspuns lui gimini

      TKO a fost pentru ca a intrat antrenorul lui Bute in ring, adicatelea a aruncat prosopul.
  • -2 (2 voturi)    
    cassius clay (Marţi, 29 mai 2012, 9:42)

    livius [anonim]

    nu este cel mai bun in categoria sa, dar pare a fi cel mai inteligent. as vrea sa vad declaratii ca ale lui si in politica romaneasca...
    bravo lucian. rusine celor (gen ziaristul sportiv inchipuit badea) care il jignesc fara motive. si-ar putea folosi energia in scopuri mai bune.