Lucian Bute, dupa seara neagra de la Nottingham: Nu ma grabesc cu revansa, am nevoie de o pauza

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 27 mai 2012, 9:37 Sport | Alte sporturi

Bute, spulberat de furia lui Froch; urmeaza revansa?
Foto: Agerpres
Lucian Bute a pierdut titlul de campion mondial, dupa o infrangere dureroasa in fata britanicului Carl Froch: TKO in repriza a cincea, sambata noapte, la Nottingham. La doua ore dupa gala, Bute a aparut in fata presei, cu ochiul stang tumefiat si arcada cusuta: "Toti pugilistii mari au pierdut. Nu ma grabesc cu revansa, am nevoie de o pauza, sa ma odihnesc. Sunt un caracter puternic, cred ca pot reveni".

Bute a incercat sa explice dezastrul din ring: "Nu a mers asa cum ma asteptam. M-a lovit foarte puternic. Principala greseala a fost ca l-am asteptat prea mult, sperand sa il prind in capcana. L-am lovit la un moment dat, cu un upercut, dar nu a fost o lovitura foarte puternica: l-a simtit si a zambit".

Desi presa sportiva a vorbit inca din noaptea infrangerii despre revansa (meci inclus in contract), Lucian si apropiatii sai nu se grabesc: "Trebuie sa ma odihnesc, sa imi revin, sa stau de vorba cu antrenorul meu, cu managerul, apoi vom vedea ce decizie luam. Nu ma grabesc sa cer acum revansa, e prea devreme sa vorbim despre asta".























7150 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    Exact (Duminică, 27 mai 2012, 9:53)

    Cosmin [anonim]

    Nu te grabi! Poate il bati la Poker sau la altceva, la Țară, țară , vrem ostași.
    Am asistat aseara la o repriza in care Froch, probabil suparat pe rezultatele de la Eurovision, si-a descarcat nervii intr-un sac de box care se tot misca.
    Mi-am dat seama ca pierde meciul cand l-am vazut in capotul ala rosu cu sclipici, cocălărăcesc.
    • +10 (14 voturi)    
      tu esti mama omida ... (Duminică, 27 mai 2012, 10:20)

      jack [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

      mister perfect. Ultima ta replica e foarte inteligenta. Nu ma pricep la box dar probabil ca trebuie sa vada unde au gresit si sa corecteze.
      Lucian, capul sus si spor la treaba.
  • +3 (9 voturi)    
    Informare (Duminică, 27 mai 2012, 10:39)

    Exact2 [anonim]

    "Exact", pe scurt, nu prea te duce capul.
  • +3 (9 voturi)    
    Informare (Duminică, 27 mai 2012, 10:39)

    Exact2 [anonim]

    "Exact", pe scurt, nu prea te duce capul.
  • +5 (7 voturi)    
    DACA... (Duminică, 27 mai 2012, 11:41)

    alex [anonim]

    Daca o sa te descotorosesti de toti "trepadusii" din jur, in special de OBREJA si o sa te antrenezi fara circ la tv., atunci poate ca o sa revii. Dar daca te bazezi doar pe upercutul la ficat ... slabe sanse, esti mancat cu tot cu pene.
  • 0 (4 voturi)    
    Hai Lucian! (Duminică, 27 mai 2012, 15:14)

    Mihai [anonim]

    Lucian, ai facut foarte mult pentru romanii din Quebec.
    De cate ori intalnesc un quebecos si-i spun ca sunt roman i-mi zice: aaa, ca Bute!!! si are deja o imagine pozitiva.
    Multumesc mult pentru tot ce faci!
    Meciurile cu adversari foarte buni te-au facut sa progresezi. Ai potentialul sa-i invingi pe toti, trebuie doar sa ai desule lupte impotriva lor. Si ai nevoie de timp la inceputul partidei, ca sa inveti felul in care adversarul raspunde. Inteligenta e cel mai mare atu al tau!
    Fruntea sus si la cat mai multe victorii!!!
    • 0 (0 voturi)    
      mai mult timp (Marţi, 29 mai 2012, 14:41)

      froch [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      ai grija Bute la timpul ala de la inceputul partidei, ca nu cumva sa vina brusc o avalansa de lovituri pe care nici Obreja nu o poate opri!
    • 0 (0 voturi)    
      Inainte (Marţi, 29 mai 2012, 20:31)

      roko [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Asta ziceau inainte Quebecoshi ... Mai zic la fel si dupa ultima infrangere?:)
  • -1 (3 voturi)    
    HAI BUTE! (Duminică, 27 mai 2012, 16:15)

    nmh [anonim]

    am dat mana cu tine, succes in tot ceea ce intreprinzi
    • 0 (0 voturi)    
      in cuba fiind (Luni, 28 mai 2012, 20:28)

      nmh [anonim] i-a raspuns lui nmh

      un turist canadian vorbea foarte frumos despre romanii Bute, Hagi etc.
  • +1 (3 voturi)    
    Capul sus Luciane (Duminică, 27 mai 2012, 19:48)

    RomanAmerican [anonim]

    Lucian, ce face un campion este capacitatea de a se ridica atunci cand este jo. Si Muhammad Ali (Cassius Clay) a fost batut si totusi s-a intors de trei ori sa isi recupereze titlul.

    Capul sus Luciane pentru ca vei reusi - ai inima de campion! Toti romanii sunt cu tine.

    Bafta din America si te asteptam curand sa vii inapoi.
  • +1 (1 vot)    
    Hai Lucian! (Duminică, 27 mai 2012, 22:55)

    nick287 [anonim]

    Lucian, esti romanul pentru care am cel mai mare respect in prezent! Ai pierdut o lupta, nu si razboiul. Pentru mine vei fi intotdeauna cel mai bun, indiferent daca te decizi sa lupti din nou sau nu. Iti multumesc din suflet pentru toate momentele frumoase oferite pana acum, si pentru cele pe care mi le vei mai oferi daca te decizi sa continui. Esti un baiat bun, mi-ar placea sa te cunosc. Mult succes!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Bute! Hai Romania! (Luni, 28 mai 2012, 9:42)

    gigi [anonim]

    Tati, ati aplicat o tactica gresita. Atata timp cat ti-a mers treaba cu altii, prin eschive si joc defensiv, de ce a trebuit sa stai in corzi, cu maimutoiul ala venind spre tine. Fugi de el si il intepi cand poti. Eu n-am inteles de cand challengerul primeste vizita campionului. Eu stiu ca daca vrei centura de la mine, joci acolo unde vreau eu, chiar daca era kkRomania. Oricum sunt multi basicati ca au pierdut pariuri pe tine. Oricum Hai Bute! Hai Romania! Sper ca la revansa sa faci ce stii tu cel mai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    fruntea sus ! (Luni, 28 mai 2012, 10:24)

    daniel [anonim]

    Lucian , suntem cu tine , dupa aceasta infrangere ! odihneste-te , studiaza meciul din nou , vezi unde au fost greseli , pregateste-te si la lupta ! sper sa mai vedem un meci frumos , cu o victorie a ta in 2012 ! romanii adevarati te sustin !
  • 0 (0 voturi)    
    Iti doresc sa ai succes, Bute! (Luni, 28 mai 2012, 10:51)

    abc [anonim]

    Bute, nu ma pricep la box, dar ca in orice domeniu, cred ca ai avut parte de ceva nou - o revarsare de agresivitate gen Tyson, la care tu trebuie sa raspunzi cumva - poate tot asa, daca crezi ca poti, daca nu, sa nu uitam ca Tyson a pierdut in fata lui Lewis fara ca sa ajunga Tyson sa se "desfasoare" de aproape.
    Mult succes!

    P.S.: iar daca te-ai saturat de acest sport, lasa-te decat sa il faci cu jumate de inima