Romania a facut senzatie la CE de gimnastica; Octavian Bellu: "Am incredere ca ne vom prezenta onorabil la Olimpiada"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 14 mai 2012, 10:47 Sport | Alte sporturi

Octavian Bellu si Mariana Bitang
Foto: AGERPRES
Romania a cucerit patru medalii de aur si doua de argint la Campionatul European de gimnastica, evolutia fetelor fiind una entuziasmanta. "A iesit bine, ma bucur ca am scapat fara accidentari. Fetele au vazut ca se poate, a fost un balon de oxigen pentru ele si au fost ca o familie. Am incredere ca va iesi onorabil la Londra", a precizat Octavian Bellu.

"Pentru noi au fost zile lungi, obositoare, cu 7-8 ore petrecute in sala de concurs, dar acum s-a incheiat si cu rezultate bune. Ne-a bucurat mult faptul ca am facut romanii fericiti si am fost impresionati de atmosfera creata de suporterii nostri in tribune. Unii au venit din Luxemburg, din alte tari… Au fost moment frumoase. Am zambit si noi, dar cu noi, stiti cum e, radem la sfarsit, daca avem de ce. Rezultatele sunt bune, dar trebuie sa ne trezim repede, avem putin timp de relaxare, pentru ca obiectivul cel mai important - Jocurile Olimpice - e din ce in ce mai aproape" - Mariana Bitang, pentru Mediafax.

"De asta ne temem cel mai tare, pentru ca la doar doua luni ramase pana la Olimpiada, orice accidentare scoate practic o sportiva din echipa. Nu mai este timp de recuperare. A iesit bine la Europene, dar sigur ca mai sunt lucruri de corectat, detalii legate de tinuta, de amplitudine etc. N-am facut o pregatire specifica pentru a lua multe medalii, ci pentru Europene. Am avut taria sa ne revenim, sa ne ridicam dupa rezultatele slabe de la Mondiale, la care am participat cu o echipa de conjunctura, luand locul 4. Acum se apropie Jocurile Olimpice, unde vom avea aceiasi adversari traditionali, adica SUA, China si Rusia. Dupa rezultatele noastre slabe de la Mondiale, lumea poate fi indreptatita sa spuna ca ne vom bate doar pentru locul 3 la Olimpiada, dar noi ne stim problemele, defectele si calitatile" - Octavian Bellu, pentru Mediafax.

"Am avut o mare satisfactie cand le-am vazut pe Catalina Ponor si Larisa Iordache, aflate in spatiul de competitie, imbratisandu-se cu Sandra Izbasa, care era in afara zonei, pentru ca nu concura. S-a vazut un transfer de responsabilitate, in care s-a ingemanat experienta cu dorinta de afirmare a tineretii. Ca antrenor, am avut si satisfactia aceea ca nu ai muncit sute de ore de pomana, adica nu ai intrat in sala degeaba. Au capatat si fetele rosu in obraji, cum se spune, suport moral inaintea Olimpiadei si am incredere ca va iesi onorabil la Londra. Fetele au vazut ca se poate, a fost un balon de oxigen pentru ele si au fost ca o familie. Cred ca e un castig pentru Romania si imaginea gimnasticii romanesti. La final am zambit si noi, n-o prea facem, dar acum a meritat. Ma gandesc mereu la urmatoarea competitie, iar acum e chiar Olimpiada. Stim cu totii ce inseamna asta", a completat Octavian Bellu.

Romania, medalii la CE:

- aur pe echipe, aur la sarituri (Sandra Izbasa), aur la barna (Catalina Ponor), argint la barna (Larisa Iordache), aur la sol (Larisa Iordache), argint la sol (Catalina Ponor).


Citeste mai multe despre   



















4514 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Bravo!!!! (Luni, 14 mai 2012, 10:59)

    una [anonim]

    Felicitari! Atat fetelor cat si antrenorilor!!
    Ce bine ca au revenit dl.Bellu si d-na Bitang, se simte asta in gimnastica romaneasca!!

    Mult succes la Olimpiada!!
    • +2 (2 voturi)    
      Romanii au o vorba:"omul sfinteste locul" (Luni, 14 mai 2012, 11:22)

      Bravo Romania [anonim] i-a raspuns lui una

      Iata ca a fost suficient sa vina doi oameni seriosi pt a valoriza rapid imensul potential pe care il are Romania in gimnastica (in sport in general).

      De aceea e esential sa pastram in tara oamenii de valoare, pt ca oricare dintre ei poate fi un Octavian Belu in domeniul sau de competenta, adica poate scoata la lumina capacitatile nefolosite ale unor intregi echipe.

      Succesul individual e intotdeauna o combinatie de "gene bune", educatie familiala si mediu social favorabil.

      Succesul unui popor se obtine asemanator, trebuie sa cultivi genele bune (adica sa favorizezi inca de la nastere oameni cu potential inascut ridicat), sa creezi conditii optime pentru durabilitatea celulei familiale si calitatea educatiei scolare si sa mentii un mediu social competitiv in care "ascensorul social" este meritocratia.
  • +7 (9 voturi)    
    RESPECT! (Luni, 14 mai 2012, 11:01)

    Anda [anonim]

    Domnilor antrenori! Ne-aţi făcut fericiţi! Sunteţi geniali!
    Vă mulţumim!
    Succes la Olimpiadă!
  • +9 (9 voturi)    
    jos (Luni, 14 mai 2012, 11:02)

    kin3zu78 [utilizator]

    PALARIA in fata acestor antrenori si a acestor fatuce care desii nu sunt mediatizate si nu castiga cat "vestitii nostrii fotbalisiti " ne aduc inzecit bucurii si faima. Va tinem pumnii pentru Olimpiada !
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 14 mai 2012, 11:03)

    Seb [anonim]

    Bravo fetelor! Bravo antrenorilor!
    Succes la Olimpiada!
  • +1 (1 vot)    
    Premiere (Luni, 14 mai 2012, 11:17)

    Marcel Iorga [anonim]

    Domnule Prim Ministru Victor Ponta,

    Nu aveti nici un cuvant de zis referitor la Premierea acestor fete de AUR???
    Nu vedeti cum au fost batjocorite munca si talentul lor?

    Cum poti premia atat de JIGNITOR - PERFORMANTA?!!?

    Cătălina Ponor - aur cu echipa, aur la bârnă, argint la sol (8.223 €)
    Larisa Iordache - aur cu echipa, aur la sol, argint la bârnă (8.223 €)
    Sandra Izbaşa - aur cu echipa şi aur la sărituri (6.325 €)
    Diana Bulimar - aur cu echipa (3.162 €)
    Raluca Haidu - aur cu echipa (3.162 €)

    Pana si la emisiunea de tot circul numita Romanii au Talent, premiul I a fost de 120.000 euro!!!!!
    Ar trebui sa luati urgent masuri si sa contracarati Aprobarile Guvernului PDList, de a Jigni Orginar aceste TALENTE REALE, rasplatite cu AUR pe alte meleaguri!!!
    Ca doar n-o sa-si vanda medaliile ca sa traiasca DECENT!

    Cu deosebita stima, Domnule Prim Ministru!
    • +4 (4 voturi)    
      Propun (Luni, 14 mai 2012, 11:51)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Iorga

      Propun ca fetele astea sa primeasca macar banii pt 1km de autostrada.
      Ceea ce fac ele sunt cea mai rapida si durabila autostrada care leaga România de restul lumii bune.

      Felicitari antrenorilor si fetelor!
      • +1 (1 vot)    
        ... (Luni, 14 mai 2012, 13:32)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Ar ajunge si 10 metri...
  • +1 (1 vot)    
    Medalii de Aur (Luni, 14 mai 2012, 12:00)

    Barabas [anonim]

    Daca Romania lua medalili de aur la Campionatul European al Soţiilor de fobalişti, iesea toata ţara pe strazi :- )
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo!!!!!!! (Luni, 14 mai 2012, 12:16)

    alina [anonim]

    Bravo fetelor si domnilor antrenori in egala masura. Si va si multumim:)
  • +1 (1 vot)    
    BRAVO ROMANIA (Luni, 14 mai 2012, 12:20)

    Iogea Dorinel [anonim]

    Suntem o tara plina de talente , pacat ca nu avem conducator ....
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar crezi ce spui ? (Luni, 14 mai 2012, 12:57)

      gica [anonim] i-a raspuns lui Iogea Dorinel

      Avem intr-adevar talente in tara, dar nu-i plina tara decat de antitalente poate.

      Gica
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Luni, 14 mai 2012, 12:42)

    suporter [anonim]

    Am fost in sala si atmosfera a fost f frumoasa. Romanii erau cei mai numerosi suporteri. Un sport frumos unde poti merge cu familia.
  • 0 (0 voturi)    
    Multumim pentru efort si rezultate! (Luni, 14 mai 2012, 13:49)

    Georgian Cimpoeru [anonim]

    Ne mandrim cu voi si va multumim mult pentru eforturi si rezultate!

    Sper sa nu mai existe o campanie de presa de tipul celei pe care ati suportat-o in trecut si care v-a facut sa renuntati la antrenarea echipei noastre!!!

    Cu mii de multumiri!