VIDEO Inca trei medalii de aur la Europenele de gimnastica: Izbasa - sarituri, Ponor - barna, Iordache - sol

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 13 mai 2012, 15:25 Sport | Alte sporturi

Barna, specialitate romaneasca: Ponor - campioana europeana
Foto: Agerpres
Triumf romanesc la Europenele de gimnastica de la Bruxelles: dupa titlul cucerit sambata pe echipe, gimnastele romane au mai castigat 5 medalii in finalele pe aparate, dintre care trei de aur: Sandra Izbasa s-a impus la sarituri, Catalina Ponor la barna (in fata Larisei Iordache - "argint"), iar Larisa Iordache la sol (in fata... Catalinei Ponor, medalie de argint).

Podium sol
1. Larisa Iordache (Romania) 15,233
2. Catalina Ponor (Romania) 14,633
3. Whelan (Marea Britanie) 14,533.

Podium barna
1. Ponor (Romania) 15,200
2. Iordache (Romania) 15, 133
3. Whelan (Marea Britanie) 14,333

Podium sarituri
1. Izbasa (Romania) 14,883
2. Susovitina (Germania) 14, 683
3. Steingruber (Elvetia) 14, 624.

In finala la paralele, Rusia a obtinut primele doua pozitii (prin Viktoria Komova - "aur" si Anastasia Grishina - "argint"). Medalia de bronz i-a revenit Ucrainei, prin Natalia Kononenko.

Sambata, Romania a cucerit titlul continental in finala pe echipe.

 
























9066 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    FELICITARI SANDRA! (Duminică, 13 mai 2012, 15:55)

    Marian [anonim]

    si la Olimpiada la fel.
    • +6 (6 voturi)    
      FELICiTARI FETELOR!!!!!! (Duminică, 13 mai 2012, 18:05)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Marian

      CATALINA si LARISA au concurat mai tarziu. Va asteapta aurul de la Londra.
  • +12 (12 voturi)    
    Adevarate modele de... (Duminică, 13 mai 2012, 16:41)

    anar1975 [utilizator]

    ... COMPETENTA acesti DOMN Bellu si DOAMNA Bitang!! Cuvintele sunt absolut de prisos pentru a descrie bucuria pe care au reusit sa ne-o readuca in suflete noua, romanilor, mai ales celor emigrati! Nu in ultimul, sincere felicitari si fetelor!!
    • +7 (7 voturi)    
      Competenta (Duminică, 13 mai 2012, 17:21)

      aurelia [anonim] i-a raspuns lui anar1975

      Intr-adevar, OMUL SFINTESTE LOCUL!
  • +7 (7 voturi)    
    Erata... (Duminică, 13 mai 2012, 16:46)

    anar1975 [utilizator]

    Nu in ultimul rand, sincere felicitari si fetelor!!
  • -16 (16 voturi)    
    corect...e multa munca sa poti deveni maimuta (Duminică, 13 mai 2012, 16:54)

    jango cage [anonim]

    .
    • 0 (2 voturi)    
      Nu ajunge toata munca din lume! (Duminică, 13 mai 2012, 17:39)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui jango cage

      O maimuta, si atunci cand doarme, e mai buna la gimnastica decat orice om.
  • +7 (9 voturi)    
    Bravo fetelor noastre! (Duminică, 13 mai 2012, 16:57)

    iulia [anonim]

    Catalina Ponor este incredibila cum a revenit. La varsta ei o asemenea performanta este fantastica. Bravo!
  • +10 (10 voturi)    
    Bucurie imensa!! (Duminică, 13 mai 2012, 17:06)

    rexy [anonim]

    Bravo fetelor!!! Bravo antrenorilor!!! Sunt convins ca si la Olimpiada vom cuceri medalii!!

    P.S. In alta ordine de idei, rog sa le explice cineva bravilor "profesionisti" din fotbal ca asta se numeste performanta, nu mersul prin carciumi si facut pe grozavii la TV cu un vocabular limitat la 6 onomatopee.
    • -6 (6 voturi)    
      Au vandut paralelele lui Putin (Duminică, 13 mai 2012, 17:26)

      Boculete [anonim] i-a raspuns lui rexy

      Asa ca nu va mai lauati de noi.
      Hai CFR !
  • +7 (7 voturi)    
    RESPECT! (Duminică, 13 mai 2012, 17:08)

    Xorciser [utilizator]

    .
  • +7 (7 voturi)    
    Respectuoasele mele felicitari ... (Duminică, 13 mai 2012, 17:30)

    Marse [anonim]

    ... si mult succes la Olimpiada !
  • +5 (5 voturi)    
    curiozitate (Duminică, 13 mai 2012, 17:42)

    parliboi [anonim]

    forminte de cine a fost pus? imi aduc aminte ce suparat era cand ducea pe marginea prapastiei gimnastica si se plangea de lipsa "materialului"! cine au fost nenorocitii care iau sapat pe B si B? ce partid?
    • +6 (8 voturi)    
      Pe timpul PNL (Duminică, 13 mai 2012, 18:09)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui parliboi

      Era cineva de la PNL
      Au zis ca ei sunt mai compententi si sa vazut.
      Noroca ca Basescu a fost inpirat si ia numit consilierii sai pana sa putut ca acestia sa revina la lotul olimpic.
      Puteau antrena pe milioane de euro in multe tari, dar eu au preferat sa ramana in romania sa faca performanta pentru noi

      Imi este scarba de oamenii aia care au sapat pe cei mai buni antrenori din lume.
    • +5 (5 voturi)    
      Eu am auzit... (Duminică, 13 mai 2012, 18:31)

      nemesis [anonim] i-a raspuns lui parliboi

      ... ca aia de la PSD ar fi facut-o. Sau PNL, nu mai tin bine minte! Esti intreg la minte? Nu te simti bine daca nu amesteci tu politicul intr-un subiect ca asta?
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 13 mai 2012, 17:46)

    ada [anonim]

    Felicitari echipei de gimnastica a Romaniei,concurente si antrenori!
    Munca si perseverenta duc la succes!
    • +4 (4 voturi)    
      Doar cu munca si perseverenta (Duminică, 13 mai 2012, 18:52)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui ada

      nu realizezi nimic, iti mai trebuie si cap! Maria si cu Octavian cunosc foarte bine gimnastica reusind sa adapteze exercitiile la aptitudinile fiecarei sportive, potentand in acest fel prestatia fetelor in concurs.

      Romanii nu duc lipsa de munca si perseverenta ci de capete.
  • +7 (7 voturi)    
    EXTRAORDINAR!!! (Duminică, 13 mai 2012, 17:57)

    Europa [anonim]

    Felicitări d-le BELU, d-na BITANG, şi binenţeles fetelor care şi-au dorit din tot sufletul aceste victorii!
    Suntem cu adevărat mândri de voi!
    Succes la Olimpiadă! Vă ţinem pumnii ca întotdeauna!!!
  • +5 (7 voturi)    
    eu ii multumesc si lui Basescu (Duminică, 13 mai 2012, 18:29)

    zaboo [utilizator]

    care i-a tinut pe cei doi antrenori in Romania
  • +1 (1 vot)    
    minunat ! (Duminică, 13 mai 2012, 20:28)

    cristus [anonim]

    Felicitari si multumiri sunt prea putine !
    Trebuie sa vedem ce fac politicienii, care nu ne reprezinta international in fata acestor fete, care au ramas singura strigare a Romaniei catre lume.
    Nu as vrea ca aia mica, Iordache, sa fie rasplatita de stat abia la 60 de ani, adica peste 45 de ani. Vreau acum, acum cand suntem mandri de ea, acum cand statul se faleste cu ea !
    Va iubesc, fetelor !
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo! Bravo! Bravo! (Duminică, 13 mai 2012, 21:56)

    iulia [anonim]

    este aproape incredibil: locul intai pe echipe, primele doua locuri la barna, primele doua locuri la sol, locul intai la sarituri. Este extraordinar! Bravo!
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Duminică, 13 mai 2012, 22:01)

    runa [anonim]

    bravo gimnasticii romanesti o constanta invingatoare de-a lungul anilor. sunt mandra ca sunt romanca si datorita lor. pacat totusi ca se promoveaza si se rasplateste generos numai fotbalul la noi (care nu ne-a adus decat scandaluri de cancan in ultimii ani).
  • +3 (3 voturi)    
    felicitare (Duminică, 13 mai 2012, 22:48)

    Radu [anonim]

    Felicitări fetelor şi antrenorilor lotului naţional de gimnastică feminină!
    În ciuda celor care susţineau contrariul, aţi demonstrat că disciplina şi munca este calea succesului în disciplina aceasta. La mai mare şi să nu mai aud prostiile legate de severitatea antrenorilor! Performanţele fizice de acest nivel necesită dăruire din partea sportivilor. Gimnastica nu este fotbal şi nici la fotbal nu e atât de uşor precum pare. Diferenţa este dată de faptul că gimnastica este un sport, iar fotbalul tinde să devină o afacere. Sportivul implicat face eforturi în ambele situaţii.
  • 0 (0 voturi)    
    VALOAREA (Luni, 14 mai 2012, 8:00)

    livius [anonim]

    Bravo fetelor. Bravo B&B.
    Catalina la 24 de ani se gandeste la olimpiada.
    Marii fotbalisti Romani la 24 de ani se lauda ca au debutat in "focurile" Mitici- ligii 1.
    depsre ele se va mai scrie 1-2 zile. Despre maimutzoii aia si pitzipoancele lor, auzim zilnic.
    apoi, ne intrebam unde ne sunt reperele !
    sa vedeti cate premii le va da guvernul acestor fete....
  • 0 (0 voturi)    
    si cand te gandesti ... (Luni, 14 mai 2012, 10:00)

    mihai [anonim]

    Ce performante fac alte sporturi pentru Romania si noi suntem intoxicati zi de zi cu stiri despre trompetele de la Steaua, Rapid, Dinamo, CFR, Vaslui, etc...
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte adevarat (Luni, 14 mai 2012, 10:57)

      ploiesteanu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Eu as face o cheta nationala, dar sa stiu ca banii astia ajung sa premieze sportivele.
      • 0 (0 voturi)    
        foarte adevarat (Luni, 14 mai 2012, 16:13)

        mihaela [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

        o idee intr-adevar buna, asta cu cheta nationala, salvatoare chiar!