Premierul felicita echipa de gimnastica a Romaniei: Este semnul ca veti straluci si peste cateva luni in Londra. Veti avea in mine cel mai infocat suporter si ma veti vedea in tribune

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:57 Sport | Alte sporturi

Premierul Victor Ponta a transmis, sambata seara, un mesaj de felicitare echipei feminine de gimnastica a Romaniei pentru rezultatul de la Campionatul European ocazie cu care a anuntat ca va fi prezent la Londra, la Jocurile Olimpice, pentru a le sustine din tribune si le-a asigurat pe sportive ca au in seful Executivului "cel mai infocat suporter", informeaza Agerpres.

"Vreau sa felicit echipa de gimnastica a Romaniei pentru aurul si marea onoare aduse tarii noastre la campionatul european aflat inca in desfasurare. Si tin sa va asigur de toata sustinerea mea maine, atunci cand va avea loc finala pe aparate. Vreau sa stiti ca o tara intreaga va sprijina, va tinem pumnii si credem in succesul vostru! Aurul castigat astazi reprezinta o victorie muncita in primul rand de voi, un succes de echipa ce repune Romania pe harta gimnasticii europene. O reusita care ne readuce pe noi, ca natie, acolo unde ne este de fapt locul - in fruntea gimnasticii europene si, indraznesc eu sa spun, mondiale. Dupa patru ani de pregatire si munca, ati reusit sa aduceti un zambet aici, in tara, ne-ati oferit din nou ocazia sa fim mandri de voi, sa fim mandri ca suntem romani", a declarat premierul in mesajula dresat echipei feminine de gimnastica.

Victor Ponta a adaugat ca "succesul de astazi este o medalie de aur castigata prin seriozitatea, increderea si munca" aratate de sportive in orele de antrenament, dar si "rezultatul antrenorilor care au reusit sa scoata tot ceea ce este mai bun in fiecare" dintre ele.

"Si este, cred eu, semnul ca veti straluci, din nou, atat maine, cat si peste cateva luni in Londra. Eu va pot asigura ca veti avea in mine cel mai infocat suporter si, ca o promisiune, ca ma veti vedea in tribune, pentru a va sustine, la Jocurile Olimpice de la Londra. Mult succes!", le-a transmis prim-ministru Victor Ponta gimnastelor.

Echipa feminina de gimnastica a Romaniei a cucerit titlul de campioana europeana, sambata dupa-amiaza, la Bruxelles. Este primul titlu continental al echipei romane, dupa o pauza de 4 ani. Diana Bulimar, Larisa Iordache, Catalina Ponor, Sandra Izbasa si Raluca Haidu - aceasta este echipa pregatita de Octavian Bellu si Mariana Bitang, echipa care a obtinut titlul de campioana europeana.


Citeste mai multe despre   






















3086 vizualizari

  • +15 (35 voturi)    
    PROBABIL (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:07)

    excalibur [utilizator]

    ca asta e cea mai importanta chestie pe care trebuie sa o faca noul PM,, sa vada olimpiada pe viu la Londra, la citeva zile dupa instaurare si discursursuri despre starea dezastruasa in care a gasit tara la darimarea guvernului MRU,,, bravo pontilica, abureste-i in continuare, fiindca asta merita
    • +16 (22 voturi)    
      pai de ce crezi (Duminică, 13 mai 2012, 2:22)

      gopo [anonim] i-a raspuns lui excalibur

      ca e bun? pai a facut treaba si-a pus ce prefectii a vrut el si partidul iiubit, acu' o sa vina bani la partid si in rest ce il intereseaza pe el romania, ..........a sa se duca moca la olimpiada, ca deeeeee, romanii mai pot suferi citeva zile daca el e plecat sa se uite la jocurile olimpice
      • +1 (1 vot)    
        Ne-am intors in comunism! (Duminică, 13 mai 2012, 10:12)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui gopo

        Romani, pregatiti-va pentru ce e mai rau. Tot ce s-a construit in ultimii 7 ani va fi distrus de oastea bolsevica a lui Ion Iliescu in frunte cu Victor Ponta.
        Vechile naravuri comuniste revin in viteza, pupincurismul desuet al lui Ponta la adresa echipei de gimnastica fiind o confirmare.
        "Partidul e in toate!", deviza anilor comunisti e pusa in practica azi de Ponta, demn urmas a lui Ceausescu si Iliescu!
        Mi-e scarba!
    • +1 (1 vot)    
      Eroare (Duminică, 13 mai 2012, 7:58)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui excalibur

      Ai dreptate, din greseala cred precum altii, eu ti-am dat minus. Nu mai pot sterge votul.
      • +1 (1 vot)    
        nu are nimic (Duminică, 13 mai 2012, 19:30)

        excalibur [utilizator] i-a raspuns lui anion

        doar nu crezi ca postez pt voturi... important este sa nu gresesti la votul de la urne
  • +27 (27 voturi)    
    well my dear (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:07)

    Robo-ponta [anonim]

    Ce-ar fi sa stai acasa sa muncesti, si nu in plimbari la tribune VIP. Produci pe o parte si faci economie pe de alta parte. Tara iti va fi pe deplin recunoscatoare....daca o avea de ce.
  • +27 (29 voturi)    
    campanie electoralanedreapta (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:09)

    dorin [anonim]

    nesimtitu isi face campanie pe umerii unor oameni dati afara de ziaristi de doi lei....noroc cu Basescu care l-a recuperat pe Belu si Bitang tinandu-i in tara ca si consilieri prezidentili. Acum ponta rade pana la urechi, dar uita umilintele prin care au trecut cei doi...

    alo, ponta, nu mai fii nesimtit ca te vede o tara intreaga si rade de tine!!
    • -1 (1 vot)    
      ziaristii de doi lei il sustin astazi pe base (Duminică, 13 mai 2012, 9:41)

      koll [anonim] i-a raspuns lui dorin

      ziaristii de la EVZ sunt astazi cei mai mari fani ai presedintelui care a salvat cei doi antrenori pe care EVZ i-a desfiintat.
      http://www.evz.ro/detalii/stiri/s-a-incheiat-epoca-de-aur-a-gimnasticii-673266.html

      ieri in sectorul 2 se imparteau suplimente electorale ale EVZ in care candidatii PDL erau prezentati drept cele mai bune persoane care au pasit pe acest pamand de la Isus si Basescu.
      Greata a fost maxima!
      • +1 (1 vot)    
        in schimb (Duminică, 13 mai 2012, 19:39)

        excalibur [utilizator] i-a raspuns lui koll

        juisezi cind vine vorba de ponta & co, nu???
        esti pe drumul cel bun
  • +16 (20 voturi)    
    Infocatul ,ce prilej de chiul mai bun ca Olimpiada (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:22)

    Eneas [anonim]

    Dubai ,Londra, etc- trai nineaca pe banii babachii.......Romania ,in ma-sa de necugetatoare.....
  • +21 (21 voturi)    
    imi este scarba... (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:26)

    adrian [anonim]

    Cum simt politicienii sa iasa in fata cu declaratii la succesele sportivilor, sa-si mai "spele" imaginea.

    In perioada de criza lui ii arde de acte de prenzanta la Jocurile Olimpice. Pe banii cui oare?
    Banii pe hotelurile de lux, avioane etc. mai bine i-ar da sportivilor care fac cinste acestei tari.

    Imi este scaba de clasa politica de la noi...niste lingai fara coloana vertebrala care se gandesc doar la ei.
  • +15 (17 voturi)    
    si mult le pasa (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:31)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    fetelor de asta, cam asa imi pasa si mie.
  • +18 (18 voturi)    
    meh... (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:49)

    alexut [anonim]

    ce nu face omu' pentru un vot...
  • +20 (20 voturi)    
    Fetelor, (Sâmbătă, 12 mai 2012, 23:06)

    AlisCuPar [utilizator]

    chiar daca va felicit mongoloidul, voi nu-l bagati in seama, si faceti-va treaba in continuare ! BRAVO !
  • +17 (17 voturi)    
    comunistul (Sâmbătă, 12 mai 2012, 23:27)

    deutscher [anonim]

    a inceput deja cu texte de acum 23 de ani. Cand citeam faza cu cei 4 ani de munca, imi aminteam de celebrul cincinal in patru ani si jumatate.
    Se vede ca tatuca iliescu i-a fost mentor... cu limbajul asta de lemn, ma mir ca nu-i sareau aschii din gura cand vorbea
  • +10 (14 voturi)    
    DACIADA (Sâmbătă, 12 mai 2012, 23:34)

    Emiliom [utilizator]

    Stralucitiar si tie Daciada! sau daciana!?
  • +16 (16 voturi)    
    Ponta la paralele (Duminică, 13 mai 2012, 0:42)

    alin [anonim]

    Alte lucruri mai importante n-ai de facut dnule pontza? Iti place sa te bagi peste tot. Bine ca le stii tu pe toate. Vezi-ti de functia pe care ai primit-o pomana. Deja ai inceput sa enervezi lumea. A inceput sa-mi fie greata cand te vad. La toamna nu mai pupi tu functia de PM....
  • +15 (15 voturi)    
    bravos natie vreau si eu la olimpiada, vota-ma-ti (Duminică, 13 mai 2012, 1:21)

    anicu [anonim]

    ia-l si pe doktoru mengele cu tine ca si aluia ii plac e sa se laude cu munca altora...
  • +1 (1 vot)    
    Un raspuns (Duminică, 13 mai 2012, 8:06)

    anion [utilizator]

    Astept de la familia Bellu si Bitang un raspuns corect pentru acest paduche si capusa care vrea sa intre in pielea antrenorilor si sa-i infecteze asa cum a fost infectat aristul Serban Ionescu. Va rog sa va vaccinati impotriva acestui gandac ce prefera blana.
  • +1 (1 vot)    
    iata prima promisiune (Duminică, 13 mai 2012, 9:49)

    leopold [anonim]

    credibila.La cat mai multe excursii!
  • +4 (4 voturi)    
    Deocamdata (Duminică, 13 mai 2012, 14:16)

    iulian-bz [utilizator]

    va vedem doar prin tribune,pe la televizor facand tot felul de declaratii,prin teren cand mai apari,esti cumva indisponibil,ai cumul de cartonase sau nu ti-au gasit partenerii din coalitie echipamentul cu care sa intri in primul 11,trebuie sa-ti reamintesc ca,nu mai esti in greva,stai mai mult de vorba cu coechipierii,nu prea le cunosti CV-le,ai facut vreo 2-3 transferuri deja compromise,cei in cauza fiind in vizorul mass-media,daca continui in modul asta s-ar putea sa vezi olimpiada de la Londra din fata televizorului,undeva pe la Antene sau pe bancheta din spate a masinii de curse,impreuna cu colegul de alianta,Crin Adormescu conturand alti plagiatori investiti in functii ministeriale!!!