CE Judo: Aur pentru Alina Dumitru si Andreea Chitu

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 26 aprilie 2012, 16:06 Sport | Alte sporturi

Alina Dumitru
Foto: Rompres
Alina Dumitru a castigat, joi, medalia de aur la Campionatul European de Judo din Rusia (Chelyabinsk), sportiva din Romania invingand-o, prin ippon, pe Charline Van Snick, in finala categoriei 48 de kilograme. Performanta Alinei a fost repetata de Andreea Chitu - aur la categoria 52 de kilograme, informeaza Mediafax.

Pana la aur, Alina a trecut, pe rand, de Marina Krot (Ucraina), Lisa Kearney (Irlanda), Ludmila Bogdanova (Rusia), Laetitia Payet (Franta) si Charline Van Snick (Belgia).

Alina a cucerit, joi, in Rusia, titlul european cu numarul opt.

Andreea Chitu a castigat aurul categoriei 52 de kilograme dupa ce a trecut in finala de Natalia Kuziutina, din Rusia.

Traseul Andreei Chitu pana la medalia de aur: victorii cu Priscilla Gneto (Franta), Rosalba Forciniti (Italia), Mareen Kraeh (Germania), Ana Carrascosa (Spania) si Natalia Kuziutina (Rusia).

Rezultatele Alinei Dumitru la CE:

Bronz - Maribor 3003
Aur - Bucuresti 2004
Aur - Rotterdam 2005
Aur - Tampere 2006
Aur - Belgrad 2007
Aur - Lisabona 2008
Bronz - Tbilisi 2009
Aur - Viena 2010
Aur - Istanbul 2011
Aur - Chelyabinsk 2012.


Citeste mai multe despre   























1204 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Bravo! (Joi, 26 aprilie 2012, 16:15)

    Andor74 [anonim]

    Asa da! La mai mult de la mai multi!
    Felicitari sportivei (mai ales) si antrenorului!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari!!! (Joi, 26 aprilie 2012, 16:53)

    Mari [anonim]

    La mai multe! Si aur la olimpiada!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Fete de aur. (Joi, 26 aprilie 2012, 17:14)

    zoli [anonim]

    Acestea sunt fetele de aur ale Romaniei si ele trebuie sa constituie exemple pentru tineri pentru ca tinerii au de invatat de la ele ce inseamna munca si succesul.Din pacate nu sunt suficient popularizate , ecranele tv sunt pline de alde Zavo , Bianca , Pepe , Adelina - personaje pe undeva nocive la care poti auzi numai barfa ieftina , mahalagisme , in general prostii si nimic bun.Sunt persoane care nu stiu ce inseamna munca si recunoasterea internationala , in Europa nimeni nu a auzit de ele si totusi castiga lunar mai mult decat prima pentru aurul fetelor- 25oo de euro.Pentru ce , pentru barfa si nimic coerent si inteligent , pentru lene ? Dupa mine oameni ca fetele campioane sau Bute sau alti mari sportivi , performeri intr-un domeniu al stiintei trebuiesc dati ca exemplu...
    • 0 (0 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 15:33)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui zoli

      Da, dar nici sportul nu trebuie promovat cu bani.

      Succesul sportiv si respectul nostru sunt satisfactia finala. Faptul ca numele tau e trecut la medalia de aur si acolo o sa stea pentru totdeauna. Faptul ca lumea iti zambeste pe strada si te saluta. Faptul ca ai fost numarul unu...
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Joi, 26 aprilie 2012, 17:16)

    Zergy [utilizator]

    Bravo fetelor! Ne mandrim cu voi!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari ! (Joi, 26 aprilie 2012, 17:33)

    exo [anonim]

    ai dreptate Zoli, jenanta recompensa financiara
    • 0 (0 voturi)    
      Lui exo... (Joi, 26 aprilie 2012, 19:11)

      zoli [anonim] i-a raspuns lui exo

      Omule , traim intr-o lume stramba , in timp ce judokanele se umplu de glori edupa atata si atata munca doua televiiziuni generaliste dau una pe Pepe si alta pe Oana, ambii cu niste aberatii si mahalagisme fara sens , gretoase ..Cat mai suporta poporul asta asa ceva ? Domnilor de la tv , astia doi sunt niste mici mahalagii fara pic de creier si fara statut social , cui ii dati ca exemplu ? Limbajul si comportamentul lor poate fi copiat de cineva sau vrem sa fie copiat ?
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo fetelor!!!! (Duminică, 29 aprilie 2012, 11:02)

    Chinezu [anonim]

    Trebuie sa invatam de la ele!! Succesul lor se cheama perseverenta... Hai fetelor sa le luam si aurul olimpic!!! Ar trebui sa ne fie rusine sa ne uitam campionii ( Campioanele!!! ) si sa le ignoram munca...