Kevin Rushby (jurnalist The Guardian): "Romania, o destinatie excelenta pentru cicloturismul in natura. Noptile sub cerul liber, in fan, au fost incantatoare"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 2 aprilie 2012, 17:01 Sport | Alte sporturi

Kevin Rushby, cu bicicleta in Romania
Foto: cyclingromania.ro
Kevin Rushby, jurnalist la The Guardian, vorbeste in termeni laudativi despre Romania, tara pe care o vede o destinatie excelenta pentru cicloturismul in natura. Kevin a fost incantat de "salbaticia din Muntii Buzaului" si de "noptile sub cerul liber, in fan". "Experientele traite pe bicicleta au fost unice, iar surprizele descoperite in Romania au fost frumoase" - Kevin Rushby.

Romania, o tara a contrastelor

"Numele Romania imi aparea sub doua imagini cumva contradictorii. Pe de o parte, stau marturie cartile minunate scrise de William Blacker, un englez stabilit in Romania, Along the Enchanted Way si de Patrick Leigh Fermor, care insista asupra frumusetilor naturale si nu numai, in Between the Woods and the Water.

In acelasi timp, aveam imaginea tarii creata de catre ziarele si posturile TV britanice: copii orfani, Ceausescu si ale lui constructii comuniste, rromii alungati din Franta.

Cele doua fete ale Romaniei pareau, asadar, incompatibile, si ar fi trebuit sa cred ca, odata ajuns aici, ma voi afunda in neprevazut" - Kevin Rushby in materialul publicat in The Guardian.

Experiente placute in Buzau

Kevin a descoperit, pe bicicleta, pret de cinci zile, frumusetile din zona Buzaului. "Experientele traite au fost unice, iar surprizele descoperite aici au fost frumoase" - Kevin Rushby.

Jurnalistul englez a fost impresionat, printre altele, de satele izolate, de padurile salbatice, de traseele pentru bicicleta, de slujba de duminica de la manastirea "Ratesti" si de sarmalutele de mistret.

Excursia a scos la iveala misterioasele povesti despre chiliile scobite in stanca de la Alunis, frumusetile din zona Vulcanilor Noroiosi si tuica neaosa de pruna.

In expeditia din Romania (a avut loc in vara lui 2011), Kevin a fost insotit de Mircea Crisbasanu, de la "Cycling Romania", un pasionat al mersului pe bicicleta.

Cei doi au lasat masina in satul Berca (langa Buzau), iar traseul facut cu bicicleta a trecut prin satele Bozioru, Nehoiu, Gura Teghii si Lopatari. S-a mers pe bicicleta timp de patru zile, in timp ce o zi a fost rezervata drumetiilor din tinutul chiliilor rupestre de la Colti si Alunis. 

Pentru o execursie de sapte zile (intra aici drumul de la Bucuresti pana in zona Buzaului, mancarea, cazarea, bicicletele si ghidul), Kevin a platit aproximativ 455 de euro.

Vezi aici materialul publicat de jurnalistul Kevin Rushby in The Guardian.


Citeste mai multe despre   






















3655 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Satele (Luni, 2 aprilie 2012, 17:27)

    adrian88000 [utilizator]

    cu stilul lor arhaic de viata si munca, cu produsele lor naturale , din ograda , pot fi o resursa pentru turism si pentru inviorarea Romaniei.
    Sa pastram ce avem bun !Sa mancam legume si fructe de la taranii nostrii, nu de la turci si alti otravitori !
  • +5 (5 voturi)    
    Adevarat! (Luni, 2 aprilie 2012, 17:39)

    Andrei [anonim]

    Romania are ce oferi in aceasta privinta. Merita incercata si zona Siebenburgen: Brasov-Sighisoara-Bistrita-Cluj-Medias/Sebes-Sibiu-Fagaras cu valea Tarnavei si satele sasesti pentru drumetii cu bicicleta si trekking, mai toate ofertele de cazare incluzand si ghizi pentru zeci de asemenea trasee incredibil de frumoase.
  • +1 (1 vot)    
    Bună treabă! (Marţi, 3 aprilie 2012, 8:33)

    Clerval [utilizator]

    Cred că lui Mircea Crisbăşanu îi datorăm un mare mulţumesc. O afacere onestă, ingenioasă, fără contracte cu statul şi care satisface clientela. Felicitări!
  • -3 (3 voturi)    
    asa e (Marţi, 3 aprilie 2012, 10:22)

    B. Ike [anonim]

    OK, dar ai mare grija Kevin, au fost cazuri cind calatori de cursa lunga si-au lasat oasele prin Romanistan, le-au dat bastinasii in cap ca sa le ia maruntisul. Cit despre cicloturism, ai dreptate, e fain de tot, nu stii niciodata cind trebuie sa pedalezi in disperare ca sa scapi de javrele comunitare sau ciobanesti care vor sa iti faca aerisire la pantaloni. Vorbesc din experineta. Take care, pal.
    • 0 (2 voturi)    
      Te compatimesc (Marţi, 3 aprilie 2012, 14:47)

      swolf [utilizator] i-a raspuns lui B. Ike

      Ce viata trista poti sa ai, atat de incrancenat impotriva tarii natale si totusi colindand site-urile romanesti pentru a-ti varsa veninul...

      Eu sunt foarte fericit cu tara mea si cred ca este cea mai frumoasa din lume. Iar in privinta turismului, este extraordinar ca inca nu suntem o destinatie de masa, sa fim navaliti de hoarde de straini. Frumusetea Romaniei este inca un secret bine pastrat, eu sunt foarte multumit ca este asa.

      Nu te cunosc dar iti dau totusi un sfat: uita limba romana, nu mai citi informatii despre Romania, concentreaza-te pe viata din noua ta tara si civilizatia din care acum faci parte si ai sa vezi ca o sa te simti mai bine cu tine insuti, peste catva timp...O singura viata ai, de ce sa ti-o irosesti cu Romania si romanii?
      • 0 (0 voturi)    
        ....tare tare (Marţi, 3 aprilie 2012, 21:08)

        celalaltovidiu [anonim] i-a raspuns lui swolf

        Mai iesi si tu din tara, nu-ti cer sa mergi in Noua Zeelanda (unde se filmeaza de obicei Lord of the Rings si Xena) sau Canada, te du si tu in alpii austrieci, italieni sau in Elvetia si mai vb...
        Eu unul sunt scarbit de dealurile si muntii defrisati haotic de romani si unguri din tinutul secuiesc si moldova.
        Secretul asta de care zici tu ca-i bine pastrat il stim cu totii si rareori un strain pleaca de la noi spunand cunostiintelor: "trebuie neaparat sa vizitati macar o data ROMANIA", din pacate...
        Si eu imi iubesc tara dar tin ochii deschisi!
      • 0 (0 voturi)    
        mai usurel cu Romania... (Marţi, 3 aprilie 2012, 22:23)

        Ion Ion [anonim] i-a raspuns lui swolf

        Nene, pina si Bulgaria e mai frumoasa decit Romania. Ce sa mai zic de Noua Zeelanda, SUA, Australia, Argentina, si multe, multe alte tari... Romania e undeva la coada clasamentului, crede-ma ca am umblat mult prin lumea asta. De-aia nu "navalesc" strainii, ca n-au ce vedea aici! :) Natura nu a fost prea darnica cu Romania, iar putinul ala este devastat cu o furie rara. La tot pasul vezi defrisari "ca-n codru", riuri pline de pet-uri, cimpii de pungi si gunoaie si alte catastrofe ecologice. Insa comunismul ne-a invatat ca tara ca Romania nu exista in toata galaxia. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Frumoase si pline de liniste! (Miercuri, 4 aprilie 2012, 9:01)

    kosmotrekker [anonim]

    Iti incanta sufletul zonele pastorale din Buzau,am fost si eu pe acolo de vreo doua ori,zona este mirifica,Mama Natura si-a facut treaba ei umplindu-ne sufletul de minunatii,insa nu si taranii nostri din acele sate,care sufera de aceeasi boala cronica a romanilor---isi arunca toate gunoaiele in ape,pe vai si in padure ,in sate si in apropierea lor fiind vizibil un adevarat dezastru ecologic. Iar primarii nu aud ,nu vad, nu se ocupa cu ridicarea deseurilor. O RUSINE NATIONALA ,fiindca situatia este intalnita in aproape tot mediul rural romanesc!!! Mare , mare pacat ! Dumnezeu ne-a dat pe maini o bijuterie --tara numita Romania---si noi ne batem joc de ea.