VIDEO Bute s-a intors acasa: Vreau un meci de unificare

de A.S.     HotNews.ro
Vineri, 11 noiembrie 2011, 14:33 Sport | Alte sporturi

Lucian Bute
Foto: Rompres
​Lucian Bute, campionul mondial al supermijlociilor, versiunea IBF, a revenit vineri in tara, dupa ce si-a aparat cu succes, pentru a 9-a oara consecutiv, "centura cu diamante". La aeroportul Henri Coanda, unde a fost asteptat de un grup masiv de jurnalisti, Bute a transmis un mesaj pugilistilor din SuperSix: "Sunt gata pentru un meci de unificare. Nu stiu daca Ward va accepta un meci in primavara, dar Froch cred ca va accepta".

Bute a comentat meciul cu Glen Johnson, castigat la puncte, dupa 12 reprize: "Stiam ca e bun incasator, de aceea mi-am stabilit tactica in asa fel incat sa castig repriza cu repriza. El nu a fost asa de agresiv cum banuiam, a asteptat probabil prea mult o lovitura norocoasa. Am nevoie de asemenea meciuri, de 12 reprize, pentru ca adversarii vor fi din ce in ce mai puternici".

Campionul a recunoscut ca nu mai citeste declaratiile care ii contesta valoarea: "Dupa meciul cu Johnson, multi ar vrea sa retraga ce au spus despre mine. Nimeni nu l-a batut asa clar, cum l-am batut eu. Am o cariera pe care vreau sa o implinesc si mai ales vreau sa imi fac o familie. Iar atunci cand voi iesi din box sa nu ajung sa vorbesc singur pe strada, din cauza loviturilor."

























1540 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    respect (Vineri, 11 noiembrie 2011, 15:33)

    mihai [anonim]

    Respect Bute pentru tot ce ai facut in box si in afara lui, esti un roman cum ar trebui sa fie mai multi.

    Mult succes in continuare, iti tin pumnii.
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo Lucica (Vineri, 11 noiembrie 2011, 15:39)

    tadi [anonim]

    Imi place cum gandesti si in ring si in afara lui. Cred ca la meciul cu Johnson ai avut cea mai buna pregatire pe care ai aratat-o vre-o data. Cand am vazut imaginile de la cantarul oficial nu mi-a venit sa cred ...Personal cred ca poti sa-l bati mar pe papagalul ala figurant de Froch ( e bunicel, dar nu senzational), sa-l bagi in corzi pe Ward ( asta e mai "sulfa" decat toti), unifici centurile (conteaza chiar si cea WBO) si dupa aia cum zici tu...sa intemeiezi o familie. Oricum ai ajuns departe..mult peste asteptarile initiale. Apropos.,nu uita sa multumesti si contestatarilor pentru ca te motiveaza mai mult decat un psiholog platit pe bani grei. Numai bine .
  • +5 (5 voturi)    
    bravo (Vineri, 11 noiembrie 2011, 15:41)

    Florin [anonim]

    bravo! Felicitari! Fa-i pe maimutoi sa-si inghita vorbele. Succes in continuare.
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 11 noiembrie 2011, 15:42)

    Walrus [anonim]

    Prin modul de a se purta a cucerit inimile celor de peste ocean. Poate ca centura lui nu e cea mai valoroasa din cele 4 mari. Dar seriozitarea, modestia lui si inima lui mare sunt cel putin egale ca valoare cu aceasta.
    • +5 (5 voturi)    
      Bravo (Vineri, 11 noiembrie 2011, 16:12)

      Mari [anonim] i-a raspuns lui Walrus

      Confirm cele spuse de tine! In septembrie eram in Anglia la o conferinta si stand de vorba cu un canadian (prof. universitar)... cand a auzit ca sunt din Romania...aaa Bute...cu admiratie. Mi-a zis ca este ff iubit in Canada. El si Nadia!!! Bravo lui ca ne face cinste si reuseste sa ramana modest!
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo (Vineri, 11 noiembrie 2011, 16:20)

    Misa [anonim]

    In afara de performantele lui notabile baiatul asta dovedeste pe zi ce trece celor care vad in box doar duritate si violenta, ca practicantii acestui sport sunt oameni cu un caracter formidabil. Cinste lui!
  • -2 (2 voturi)    
    Adversari Bute (Vineri, 11 noiembrie 2011, 21:16)

    Bunelu' [anonim]

    Saracu' George Frazier daca nu murea ......cred ca era urmatorul pe lista lui Bute care o incasa. Prietenii si cunoscatorii stiu de ce !!
    Nu stiu daca Casius Clay o mai fi traind.........ar fi si el un adversar bun ptr Bute.
    Ha Ha Ha Ha Ha .....Petrica da pe GSPTV
  • 0 (0 voturi)    
    dandancu (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 19:09)

    dancu [anonim]

    esti bun in ceea ce faci profesional si asta se vede, vad toti chiar si cei care contesta munca ta, rezultatul tau. Insa, incearca sa furnizezi date despre tine legat de cariera, lasa-l pe savin, pe obreja, pe prietena, etc. Astea le discuti cu ei separat. Mult noroc!