​CM Haltere: Roxana Cocos, bronz la stilul aruncat

Miercuri, 9 noiembrie 2011, 9:55 Sport | Alte sporturi

Roxana Cocos
Roxana Cocos a castigat medalia de bronz la Campionatele Mondiale de haltere (Paris Disneyland), la stilul aruncat, in limitele categoriei 63 de kilograme. Performanta sportivei din Romania a fost de 136 de kilograme.

Roxana a ocupat locul sase la "smuls", cu o performanta de 107 kg, iar la total a incheiat concursul pe patru (un total de 243 kg).

La total, aurul a fost cucerit de Svetlana Tarukaeva (Rusia, 255 de kg - 117 kg smuls si 138 kg la aruncat), argintul i-a revenit sportivei Maia Maneza (Kazahstan, 248 kg - 109 kg smuls si 139 aruncat), in timp ce bronzul a fost castigat de Ouyang Xiaofang (China, 246 kg, 113 kg smuls si 133 aruncat).