Romania - nicio medalie la Mondialele de gimnastica de la Tokyo

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 16 octombrie 2011, 9:15 Sport | Alte sporturi

"In aer" (Ana Porgras, in finala pe echipe)
Foto: Reuters
Amelia Racea si Catalina Ponor nu au reusit sa prinda podiumul in finala de la barna, cea mai mare speranta a delegatiei romane intr-o medalie la Mondialele de gimnastica: Racea s-a clasat pe 5, in vreme ce Ponor a incheiat pe locul 7. Finala la barna a fost castigata de chinezoaica Sui Lu.

Romania a incheiat participarea la Tokyo fara sa castige vreo medalie, o contraperformanta nu am mai inregistrat-o de la Mondialul din 1981 (Moscova), cand cea mai buna performanta a fost un loc 4 (obtinut si atunci tot de fete, in competitia pe echipe)..

Romania, la Mondialele de la Tokyo:

Echipa feminina, locul 4
Echipa masculina, locul 8

Ana Porgras, locul 6 la individual compus
Flavius Koczi, locul 12 la individual compus

Amelia Racea, locul 5 la barna
Catalina Ponor, locul 7 la barna
Flavius Koczi, 6 la sol
Marius Berbecaru, locul 6 la paralele.























2656 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    la cat a decazut Romania sa zicem mersi ! (Duminică, 16 octombrie 2011, 9:24)

    Eneas [anonim]

    noroc cu antrenorii,ca mai fac fata conditiilor execrabile de antrenament!sport dupa sport dispare -fotbal zero,box zero ,rugby zero, etc....
  • +8 (10 voturi)    
    "Regele" fotbal!?! (Duminică, 16 octombrie 2011, 9:49)

    Florin [anonim]

    Se pare ca lipsa totala de performanta din fotbal a contaminat si celelalte sporturi. Din pacate se acorda o atentie disproportionata sportului asa zis "rege", fara a vedea strop de performanta de mult prea multa vreme. Pana nu vom inceta sa privim in mod tamp barfe din fortbal, ce a zis x despte y si ce masini si gacici au fotbalistii, nu se va avansa deloc in sport.
    Stingeti televizoarele!!! Daca vor constata lipsa de interes, poate vor cadea pe ganduri mai marii sportului romanesc.
    • -7 (7 voturi)    
      Aaaa (Duminică, 16 octombrie 2011, 11:55)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Deci tot din cauza lui Mircea Sandu e si asta...
    • +2 (2 voturi)    
      la fotbal, nationala Romaniei... (Duminică, 16 octombrie 2011, 20:06)

      danarad [anonim] i-a raspuns lui Florin

      nu a avut niciodata performante, nu a cistigat nici o medalie la vreun turneu de C.M. sau C.E., nici macar tabla de la o cutie de conserva,cea mai reusita generatie poate fi numita:generatia de conserva !
      in schimb la gimnastica,nu poate fi comparat cu nici un sport de la noi, ca si performante. situatia actuala fara nici o medalie, poate de cauzata de aceea campanie de presa din urma cu ceva ani, prin care Belu si Bitang, au fost ,,nevoiti'' sa demisioneze, de la lotul national.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu era vorba de fotbal, de fapt (Duminică, 16 octombrie 2011, 21:17)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui danarad

        Imi pare rau daca am fost gresit inteles, ce am vrut sa afirm este ca acordam o importanta multe prea mare barfelor si cancanurilor si nu suntem capabili sa apreciem performanta sportiva adevarata. Rezultatele slabe sunt si ale noastre, ale spectatorilor care suntem nu suntem capabili sa transmitem sportivilor nostrii dorinta de a invinge. In primul rand nu se mai face sport in scoli si materia cu cele mai multe absente si scutiri este sportul. Vina este a tututror, nu numai a guvernantilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Contraperformanta... (Duminică, 16 octombrie 2011, 10:37)

    Robert [anonim]

    De 30 ani nu se mai intorsese Romania fara nici o medalie de la un campionat mondial... Pacat! Sper sa fi fost doar un accident acest editie...
  • -1 (5 voturi)    
    gimnastica (Duminică, 16 octombrie 2011, 10:57)

    toto [anonim]

    pana cand nu vor pleca cei dela guvernare si nu vor veni altii competenti si care sa se ocupe si de sportul romanesc ,nu vom avea rzultate pentruca acuma cei de sus au lasat sportul romanesc de paragina nu ii intereseaza pe ei nimic ,doar atunci cand sportivii fac eforturi mari si mai castiga se mai manifesta si ei cumva dar de obicei nu fac nimic totul este daramat in sporturile noastre,trebuie schimbati toti cei care sant de cand lumea si sa fie altii care se vor ocupa si care au interesul national ,daca vor ramane aceiasi oameni nimic nu va fi bine in sportul romanesc.
    • +5 (5 voturi)    
      haha (Duminică, 16 octombrie 2011, 12:41)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui toto

      Basescu si Adi Mutu sunt de vina!
  • +1 (1 vot)    
    hai ca ne revenim si la gimnastica... (Duminică, 16 octombrie 2011, 11:15)

    me [anonim]

    pacat...
  • +2 (6 voturi)    
    Romania pe cale de disparitie...! (Duminică, 16 octombrie 2011, 11:38)

    bm [anonim]

    ...ne vindeti domnilor ...!
  • +3 (3 voturi)    
    competitia a fost cum a fost.... (Duminică, 16 octombrie 2011, 12:41)

    mika [anonim]

    .... dar comentariul de pe Digi a fost de toata jena! Mi-a fost mie rusine pentru ei! Am tot respectul pentru dl Topescu, dar e complet depasit. (A, si ar trebui sa-i reaminteasca cineva sa isi inchida microfonul cand merge la toaleta... alt moment penibil) Inteleg ca a fost foarte devreme, dar blazarea din voci, ignoranta si incompetenta comentatorilor nu au scuza. Ar fi ideal daca ar gasi pe cineva mai competent, carismatic si entuziast deca Silvia Stroescu, careia nu ii neg meritele de sportiva, dar care nu are stofa de comentator tv. Pacat mare, ca strica mult spectacolul.
  • +4 (4 voturi)    
    lipsa de respect fata de gimnastica (Duminică, 16 octombrie 2011, 12:45)

    roxana [anonim]

    nu am vazut nici un cuvant la stirile sportive despre campionatul mondial de gimnastica, in schimb au avut grija sa dea o bataie de la o partida de fotbal din divizia B. rusine!
    • +3 (3 voturi)    
      Jurnal sportiv (Duminică, 16 octombrie 2011, 16:37)

      Dennis Lopataru [utilizator] i-a raspuns lui roxana

      Pai daca te uiti pe posturi gen ProTV si Antene, normal ca nu o sa vezi un jurnal sportiv de calitate. Incearca-l pe cel de pe Tvr1.
  • +2 (2 voturi)    
    metode de antrenament (Duminică, 16 octombrie 2011, 13:17)

    Adela [anonim]

    daca nu se mai aplica metodele comuniste de antrenament se vad si "rezultatele". Antrenorii romani nu cunosc, inca, alte metode de motivare si impingere spre performanta decat cele bazate pe agresiune fizica. Gimnastica a fost unul din sportuirle care a adus atat de multe medalii tocami pentru ca au persitat aceste metode, dupa ce ele n-au mai putut fi aplicate performanta a murit.
    Imi pare foarte foarte rau pentru fetele care au muncit extrem de mult, insa nu-mi pare rau pentru antrenori, care n-au reusit sa gaseasca si o alta reteta a succesului. De asemenea, nu-l plang nici pe saracul telespectator care sta cu berea in mana in fata TV-ului sau pe editorul de la Hotnews, care se simt nesatisfacuti de aceasta "contraperformanta".