Semifinalele probei individuale de spada de la Mondialele de scrima de la Catania au fost un duel romano-chinez: Ana Maria Branza si Anca Maroiu (sigure de "bronz" indiferent de rezultatul semifinalelor) le-au infruntat pe Sun Yujie, respectiv Li Na.

Nationala feminina de spada, in finala mondialaFoto: Reuters

Din pacate, romancele nu au putut schimba medaliile intr-un metal mai pretios: au pierdut meciurile, oferind Chinei sansa de a disputa "in familie" titlul mondial al specialitatii.

Ana Maria Branza a cedat cu 15-14, dupa un duel in care a fost nevoita sa duca o cursa de urmarire - dupa prima repriza era condusa cu un punct, iar dupa a doua repriza avea doua puncte de recuperat. Cu 6 secunde inainte de final, Branza a reusit sa egaleze, pentru ca imediat sa incerce un atac-surpriza - chinezoaica era pregatita pentru riposta, astfel ca a obtinut calificarea in finala (15-14 pentru Sun).

Anca Maroiu a avut de asemenea o semifinala dramatica cu Li Na: a fost condusa cu 5-3 dupa prima repriza, si cu 9-8 dupa cea de a doua. In ultima repriza, romanca a reusit sa egaleze, dar cu un minut inainte de final arbitrul a acordat prioritate chinezoaicei, considerand ca Maroiu face antijoc. Pana la epuizarea timpului, cele doua sportive au reusit 8 tuse: romanca a condus cu 13-11, dar a fost egalata, situatie in care Li Na a fost declarata castigatoare, in virtutea prioritatii acordate mai devreme.