Maraton: A terminat cursa pe locul trei dupa ce a luat autobuzul

Miercuri, 12 octombrie 2011, 13:01 Sport | Alte sporturi

A trisat pentru a incheia cursa pe podium
Un alergator care a terminat al treilea un maraton desfasurat in nordul Angliei ("Kielder Marathon") a recunoscut, dupa ce a fost vazut de mai multi trecatori, ca a trisat. Rob Sloan a luat autobuzul cateva statii si a revenit pe traseu cu putin timp inainte de final (a incheiat cu timpul de 2:51:00). Organizatorii l-au descalificat in cele din urma, iar trisorul si-a cerut scuze pentru fapta sa.

Dupa ce s-a plimbat cu mijlocul de transport in comun, Rob a asteptat dupa un copac momentul oportun pentru a reveni pe traseu. Planul i-a reusit, a fost felicitat si recompensat pentru locul trei obtinut, dar din pacate pentru el a fost vazut de unii dintre spectatorii competitiei.

"Confirmam descalificarea alergatorului Rob Sloan, cel care initial terminase cursa pe trei. A precizat ca a trisat luand autobuzul pentru a termina pe podium", au precizat organizatorii intr-un comunicat de presa.

"Domnul Sloan (nr. - cel care a luat autobuzul) a recunoscut ca a trisat si si-a cerut scuze pentru confuzia pe care a realizat-o", a declarat directorul competitiei, Steve Cram.

"Am ramas uimit cand am aflat ca am incheiat cursa pe locul patru. Cum pe patru? Cine a fost al treilea? Am intrebat eu imediat dupa cursa...L-am vazut pe Rob Sloan (nr. - trisorul) cum da interviuri si cum spune ca ar fi putut sa faca mai mult. L-am intrebat daca m-a depasit, iar el mi-a raspuns cu nonsalanta <da>", a precizat Steven Cairns, adevaratul ocupant al locului al treilea.

4218 vizualizari

• +3 (3 voturi)
    Stirea asta (Miercuri, 12 octombrie 2011, 13:40)

codrin [anonim]

ma face sa ma gandesc la George Constanza
    Avem sperante! (Miercuri, 12 octombrie 2011, 15:01)

robert.b [utilizator]

... la o asemenea stire si la noi, destul de curand: in weekend, la cursa copiilor din Bucuresti (la care participau cei de 10-12 ani) s-a lasat cu coate si pumni, iar dupa 2-300 de metri de la start un flacau smecher a trecut de panourile de delimitare, pe sensul de intoarcere (evident urmat de altii). La ce incurajari puteau fi auzite de pe margine (tatal unui copil isi ameninta copchilul ca daca nu castiga 'ii sparge fatza'!), sa nu ne miram daca vom castiga numai premii de acum inainte. La cocalarism, desigur!