​CM Gimnastica Romania, locul 1 dupa prima zi de calificari

de A.S.     HotNews.ro
Vineri, 7 octombrie 2011, 15:42 Sport | Alte sporturi

Raluca Haidu, cel mai bun punctaj in calificari
Foto: AGERPRES
Echipa feminina de gimnastica a Romaniei a obtinut cel mai bun punctaj in prima zi a calificarilor, la Mondialele de la Tokyo; sambata, in celelalte subdiviziuni, urmeaza sa concureze echipe de prim rang precum Rusia, Statele Unite si China.

Cel mai bun punctaj a gimnastelor tricolore a fost reusit de Raluca Haidu (56,465), urmata de Ana Porgras (54,832). Ele sunt singurele gimnaste romane care au concurat la toate aparatele si asteapta evolutia concurentelor de sambata, pentru a sti daca intra in finala la individual compus. Dupa calificarile de vineri, Raluca Haidu este pe primul loc in ierarhia individuala, iar Porgras pe locul 3, intre cele doua clasandu-se australianca Lauren Mitchell (56,324).

Cea mai mare nota obtinuta de delegatia romana in prima zi a calificarilor ii apartine Catalinei Ponor - 15,000 la barna.



Finala feminina pe echipe este programata marti, 11 octombrie. Primele 8 clasate in finala obtin calificarea la Jocurile Olimpice de la Londra, 2012.























3423 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Bravo, fetelor ! (Vineri, 7 octombrie 2011, 16:06)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    In sfarsit, mai apar stiri cu sportivi romani in elita mondiala, ca de fotbalistii mediocri mi s-a acrit...
    • -9 (9 voturi)    
      Si mie (Vineri, 7 octombrie 2011, 17:06)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Si mie mi s-a acrit de refrenul asta etern 'bine ca mai sunt si alte sporturi, ca de fotbalisti...'
      Cine te pune sa citesti despre fotbalisti? Daca nu vrei sa citesti despre fotbalisti mediocri, nu da click. Nu te forteaza nimeni sa citesti despre Mutu sau Marica.
  • +7 (7 voturi)    
    FELICITARI ! (Vineri, 7 octombrie 2011, 16:31)

    ada [anonim]

    Felictari si note cat mai mari !
    Suntem alaturi de voi!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Nasol moment (Vineri, 7 octombrie 2011, 17:02)

    muciflenduri [utilizator]

    Daca cea mai mare nota a delegatiei Romaniei a fost primita de Ponor, la barna, dupa o aterizare aproape ratata, ne vom 'bate' probabil pentru locurile 5-6.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari ! (Vineri, 7 octombrie 2011, 17:42)

    exo [anonim]

    Sa fie cu felicitari si la final.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo Pitic (Vineri, 7 octombrie 2011, 19:38)

    sorin [anonim]

    ai grija mai departe!
  • +1 (1 vot)    
    blogul unei fete de exceptie (Vineri, 7 octombrie 2011, 19:52)

    sorin [anonim]

    http://ralucahaidu.wordpress.com/
    HAI PITIC! Fa-ne iarasi mandri de tine!
  • +1 (1 vot)    
    FIKF (Vineri, 7 octombrie 2011, 20:40)

    m [anonim]

    RALUCA HAIDU FIICA DE MINER DIN PETRILA
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Vineri, 7 octombrie 2011, 21:30)

    Mihaela [anonim]

    Felicitari!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Vineri, 7 octombrie 2011, 22:11)

    dragos [anonim]

    va multumim si va sustinem!
  • 0 (0 voturi)    
    succes fetelor!!! (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 9:02)

    ana [anonim]

    au fost transmise calificarile?
  • 0 (0 voturi)    
    Buna plasare (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 13:48)

    Paraleu [anonim]

    Mai buna chiar decat cea din ziua dinaintea inceperii.