CM Box: Bogdan Juratoni, in semifinale​ - Are asigurata medalia de bronz

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 5 octombrie 2011, 15:23 Sport | Alte sporturi

Bogdan Juratoni
Foto: AGERPRES
Bogdan Juratoni s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial de Box, pugilistul roman invingandu-l, miercuri, pe Andranik Hakobian (Armenia - vicecampion mondial). In urma acestui rezultat, Bogdan are asigurata medalia de bronz, informeaza gsp.

Sportivul roman a mai facut o "victima" cu nume la Mondialul de la Baku, Bogdan eliminandu-l pe Andranik Hakobian, vicecampionul mondial al categoriei 75 de kilograme. A fost 21-17 pentru Juratoni, dupa un meci extrem de disputat.

In "optimi", Bogdan il invinsese pe Emilio Correa, vicecampionul olimpic de la Beijing (2008).

Juratoni va lupta, vineri, 7 octombrie, pentru un loc in marea finala impotriva lui Ievgen Khyrtov (Ucraina). Demn de mentionat este faptul ca Romania nu a mai castigat o medalie la un turneu final mondial de sase ani.


Citeste mai multe despre   






















813 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cum (Miercuri, 5 octombrie 2011, 16:10)

    bedmadafaka [anonim]

    adica are asigurata medalia de bronz?Doar pentru ca e in smifinale?Eu nu ma pricep la box,deci cei doi care pierd semifinalele,au amandoi bronz?
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 5 octombrie 2011, 16:38)

      serj [anonim] i-a raspuns lui bedmadafaka

      2 raman si 2 merg mai departe cei 2 ramasi au locul 3 am2 iar ceilalti 2 finala
    • 0 (0 voturi)    
      da (Miercuri, 5 octombrie 2011, 16:53)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui bedmadafaka

      In box, la fel ca la campionatul european de fotbal, nu exista finala mica.
    • 0 (0 voturi)    
      parerea mea (Joi, 6 octombrie 2011, 10:01)

      Bazil [anonim] i-a raspuns lui bedmadafaka

      Daca unul din semifinalisti este invins prin KO, abandon, nu au voie sa boxeze un numar de zile, pana recupereaza efectele medicale ale infrangerii. Cred ca asta este motivul pentru care nu sunt meciuri pentru medalia de bronz.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 5 octombrie 2011, 17:48)

    Ionut [anonim]

    Felicitari,

    Sa o continuati tot asa. De ce doar medalia de bronz?Cine zice ca e suficient?Terminati cu aberatiile astea, scrieti cu mandrie ca e pe drumul spre aur, pentru Romania si pentru el
    Un sportiv trebuie sa tinteasca la maxim mereu aurul te va incununa si multumi.
  • 0 (0 voturi)    
    ionut... (Joi, 6 octombrie 2011, 19:30)

    menandy [utilizator]

    ... deja esti patetic...
  • 0 (0 voturi)    
    Fara medalii pentru romania (Vineri, 7 octombrie 2011, 6:52)

    Mihai [anonim]

    Romania nu va castiga nici o medalie anul acesta la CM BOX de la Baku. Sau ati uitat ca e dezafiliata din cauza magnificului rudel obreja?

    Exista o delegatie de 8 boxeri de nationalitate romana, dar aceasta participa sub steagul AIBA. Orice medalie castigata nu va fi trecuta in palaresul romaniei.

    Oricum, multa succes sportivilor, caci nu au nici o vina in scandalul respectiv. Poate se trezeste cineva si il da jos pe limbricul ala din capul federatiei.