MOTOR
VIDEO Toyota a câștigat în premieră Cursa de 24 de ore de la Le Mans - Fernando Alonso se apropie de Tripla Coroană Pilotul spaniol Fernando Alonso de la Toyota Gazoo Racing a câştigat, la prima sa participare, Cursa de 24 de ore de la Le Mans, care s-a disputat de sâmbătă până duminică, pe celebrul circuitul francez.
Formula 1: Sebastian Vettel a câștigat Marele Premiu al Canadei - Germanul a revenit pe primul loc în clasamentul piloților Pilotul german al echipei Ferrari, Sebastian Vettel, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Canadei, a şaptea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de finlandezul Valtteri Bottas de la Mercedes (+7.376) şi de olandezul Max Verstappen de la Red Bull (+8.360). Cei trei ocupanţi ai podiumului şi-au păstrat ordinea în care au plecat în cursă.
Marele Premiu al Canadei: Sebastian Vettel, al patrulea pole position din acest sezon Sebastian Vettel (Ferrari) a reușit cel mai bun timp în cadrul calificărilor pentru Marele Premiu de Formula 1 al Canadei, pilotul german urmând să plece din pole-position în Grand Prix-ul de duminică. Pe grila de start urmează finlandezul Valtteri Botas (Mercedes) și olandezul Max Verstappen (RedBull).
MotoGP: Jorge Lorenzo va concura pentru Repsol Honda în următoarele două sezoane Pilotul spaniol Jorge Lorenzo a semnat cu contract pe doi ani cu echipa Repsol Honda, valabil din sezonul 2019 al Campionatului Mondial de MotoGP, urmând a-i lua locul lui Dani Pedrosa.
Formula 1: Daniel Ricciardo (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Principatului Monaco Pilotul australian al echipei Red Bull, Daniel Ricciardo, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Principatului Monaco, a şasea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de germanul Sebastian Vettel de la Ferrari şi de britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes.
Marele Premiu al Principatului Monaco: Daniel Ricciardo (Red Bull), al doilea pole-position din carieră Daniel Ricciardo (Red Bull) a reușit cel mai bun timp în cadrul calificărilor pentru Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco, pilotul australian urmând să plece din pole-position în Grand Prix-ul de duminică. Pe grila de start urmează Sebastian Vettel (Ferrari) și Lewis Hamilton (Mercedes).
​MotoGP: Marc Marquez a câștigat Marele Premiu al Franţei - Spaniolul, la a treia victorie consecutivă Pilotul spaniol Marc Marquez (Repsol Honda) a obţinut a treia sa victorie consecutivă în Campionatul Mondial de motociclism viteză, la clasa regină MotoGP, impunându-se într-o manieră autoritară în Marele Premiu al Franţei, desfăşurat duminică pe circuitul Bugatti de la Le Mans.
Formula 1: Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Spaniei Lewis Hamilton a obținut o victorie fără nicio emoție în Marele Premiu al Spaniei, pilotul celor de la Mercedes fiind urmat de coechipierul Valtteri Bottas și de Max Verstappen (RedBull). În urma succesului de pe circuitul de la Barcelona, Hamilton s-a distanțat la 17 puncte față de Sebastian Vettel (Scuderia Ferrari) în clasamentul general.
Formula 1: Pole-position pentru Lewis Hamilton în Marele Premiu al Spaniei Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) va porni de pe prima linie a grilei, duminică, în Marele Premiu al Spaniei, a cincea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, ca urmare a rezultatelor din calificările de pe circuitul de la Barcelona.
Lewis Hamilton, după un început dificil de sezon: "Un start mai dur decât pare contra Ferrari. Nu sunt deloc relaxat" Lewis Hamilton (Mercedes), cvadruplu campion mondial, nu a avut un start tocmai reușit de sezon, rivalul său de la Ferrari, Sebastian Vettel, făcându-se remarcat încă de la prima cursă din acest an. Hamilton s-a impus în etapa trecută, la Baku, devansându-l astfel pe pilotul german în clasamentul general, dar recunoaște că nu e deloc relaxat. Totuși, britanicul nu îl consideră pe Vettel cel mai dificil adversar împotriva căruia a concurat.
VIDEO MotoGp: Marc Marquez a câștigat Marele Premiu al Spaniei - Lorenzo i-a dărâmat pe Dovizioso și Pedrosa Spaniolul Marc Marquez (Honda) a câștigat, duminică, pe circuitul de la Jerez, Marele Premiu al Spaniei la MotoGP, a patra etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, fiind înregistrat cu timpul de 41 min. 39 sec. 678/1000. În urma acestei victorii, ibericul a preluat conducerea în clasamentul general.
MP din Azerbaidjan: Final de cursă cu peripeții - Lewis Hamilton se impune la Baku, Sebastian Vettel perdantul zilei (a terminat pe patru) Ultimele tururi ale Grand Prix-ului de la Baku au fost cu peripeții, evenimentele succedându-se cu repeziciune. Dupa un safety car, Sebastian Vettel a forțat o depășire, nu s-a mai putut încadra, fiind devansat pe rând de Bottas, Hamilton și Raikkonen. Din postura de lider al cursei, Bottas a făcut o pană (cu trei tururi înainte de încheierea cursei), iar victoria i-a revenit până la urmă lui Lewis Hamilton. Podiumul unei curse cu final "nebun" a fost completat de Kimi Raikkonen (Scuderia Ferrari) și Sergio Perez (Force India).
MP din Azerbaidjan: Pole-position pentru Sebastian Vettel pe circuitul de la Baku Sebastian Vettel, liderul ierarhiei piloților, a reușit cel mai bun timp în cadrul calificărilor pentru Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului, pilotul german al Scuderiei Ferrari urmând să plece din pole-position în Grand Prix-ul de duminică (al 53-lea pole din carieră și al treilea consecutiv din acest sezon). Pe grila de start urmează Lewis Hamilton (Mercedes), Valtteri Bottas (Mercedes) și Daniel Ricciardo (RedBull).
MotoGP: Marc Marquez, învingător pentru a șasea oară consecutiv în Marele Premiu al Americilor Pilotul spaniol Marc Marquez (Honda) a reuşit să câştige pentru al şaselea an consecutiv Marele Premiu al Americilor la clasa MotoGP, duminică, la Austin (Texas), etapa a treia a sezonului în Campionatul Mondial de motociclism viteză.
Fostul pilot de Formula 1 Rubens Barrichello a fost victima unui AVC şi a avut o tumoare la creier Rubens Barrichello a dezvăluit recent că a fost victima unui accident vascular cerebral (AVC) şi că a fost supus unei operaţii pentru înlăturarea unei tumori benigne la creier, potrivit news.ro. "Eram acasă, mă pregăteam să fac o baie când am simţit o durere puternică în cap, de la 8-9 pe o scară de 10. Şi mi-am zis: <<Dumnezeule, mi-am distrus casca>>",  a declarat Barrichello pentru Globo Television.
​MP al Chinei: Victorie pentru Daniel Ricciardo (RedBull) pe circuitul de la Shanghai Scuderia Ferrari era mare favorită la câștigarea Marelui Premiu al Chinei la Formula 1, după ce a avut primele două poziții pe grila de start. Lucrurile nu au stat însă deloc așa în cursă, Daniel Ricciardo (RedBull) fiind cel care a triumfat pe circuitul de la Shanghai. Plecat din pole-position, Sebastian Vettel a întâmpinat o serie de dificultăți, totul culminând cu o ciocnire cu Max Verstappen. Cu probleme la monopost, Vettel a încheiat cursa doar pe locul opt. Podiumul a fost completat de Valtteri Bottas (Mercedes) și Kimi Raikkonen (Ferrari).
​Formula 1: Sebastian Vettel (Ferrari), pole position în Marele Premiu al Chinei Sebastian Vettel a stabilit pe circuitul de la Shanghai cel mai bun timp în cadrul calificărilor pentru Marele Premiu al Chinei de Formula 1, urmând să plece primul in Grand Prix-ul care va avea loc duminică (de la ora 09:10). Ziua minunată a constructorului italian a fost completată de locul doi ocupat de Kimi Raikkonen. Aflată în pierdere de viteză, Mercedes a fost nevoită să se mulțumească cu pozițiile trei și patru (Valtteri Bottas, respectiv Lewis Hamilton).
VIDEO Formula 1: Sebastian Vettel a câștigat Marele Premiu din Bahrain - Raikkonen, nevoit să abandoneze după ce a lovit un mecanic Pilotul german Sebastian Vettel (Ferrari), plecat din pole position, a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului, a doua etapă a sezonului, pe circuitul Sakhir, lângă Manama, fiind urmat de finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes), sosit al doilea, şi de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), deţinătorul titlului, clasat al treilea.
Formula 1: Sebastian Vettel, pole-position în Marele Premiu al Bahrainului - Hamilton, locul 9 pe grila de start Sebastian Vettel (Ferrari) a fost cel mai rapid în calificările pentru Marele Premiu al Bahrainului la Formula 1, pilotul german urmând să plece din pole-position în cursa de duminică. Vettel va fi urmat pe grilă de coechipierul său, finlandezul Kimi Räikkönen, și de finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes). Campionul mondial Lewis Hamilton (Mercedes) s-a clasat al patrulea, dar va pleca al nouălea din cauza unei penalizări.
Formula 1: Sebastian Vettel a câștigat Marele Premiu al Australiei; Hamilton, pe locul doi Sebastian Vettel (Ferrari) a câștigat Marele Premiu al Australiei, prima etapă a sezonului 2018 al Campionatului Mondial de Formula 1, desfășurată pe "Melbourne Grand Prix Circuit". Pilotul german l-a devansat pe marele său rival de la Mercedes, britanicul Lewis Hamilton, deţinătorul titlului mondial, în timp ce poziţia a treia a fost ocupată de celălalt pilot al scuderiei Ferrari, finlandezul Kimi Raikkonen.