FOTBAL
Adrian Mutu titular/ Cristi Chivu doar pe banca de rezerve Adrian Mutu si Fiorentina incearca in aceasta seara sa incurce pe Inter in tentativa de a castiga cel de-al treilea titlu consecutiv de campioana a Italiei. Daca Briliantul va fi titular indiscutabil la oaspeti, Cristi Chivu se va afla numai pe banca de rezerve la milanezi, conform Gazzetta dello Sport.
Juventus - Milan 3-2/ AC Milan spune Adio, Champions! (VIDEO) Hasan Salihamidzici a adus victoria lui Juve in minutul 80: lovitura de cap, din centrul careului, care pastreaza la Torino toate punctele si sperante din ce in ce mai mari ca Juventus va juca in Champions. AC Milan a avut sansa ei: desi a fost condusa din start, a reusit sa intoarca scorul printr-o dubla a lui Pippo Inzaghi. Energiile milaneze s-au epuizat si batranii lui Ancelotti au pierdut in final. Locul 5 pentru Milan, sub presiunea lui Udinese si Sampdoria.
Huelva - Barcelona 2-2/ Messi revine, Barca nu isi revine... (VIDEO) Nici macar refacerea lui Messi (intrat in teren in minutul 65) nu a avut darul de a schimba imaginea Barcelonei, nici "norocul" ei - catalanii au condus cu 1-0 si 2-1, insa au fost egalati de fiecare data, prin goluri la care pana si antrenorul Rijkaard a avut nevoie de reluari pentru a intelege exact ce s-a intamplat... Liderul Primerei, Real Madrid se deplaseaza la Murcia, partida inaintea careia are 6 puncte avans.
VIDEO Poli Timisoara - Dinamo 1-1/ Balaj, inamicul public nr. 1 Unul dintre cele mai incinse meciuri ale zonei UEFA s-a incheiat la egalitate, iar arbitrul Cristi Balaj a fost "pus la zid" de ambele echipe: banatenii ii reproseaza penalty-ul din care Danciulescu a deschis scorul, iar bucurestenii il acuza ca a lasat faza egalarii sa curga desi timisorenii au fost de doua ori in ofsaid.
"U" Craiova - Otelul Galati 1-1 / Universitatea, stil studentesc Universitatea Craiova si Otelul Galati, doua echipe lipsite de grijile retrogradarii si de framantarile din zona cupelor europene, au reusit in aceasta dupa-masa un meci antrenant. Oltenii au ratat cat pentru doua meciuri. S-au trezit condusi inca din primul sfert de ora, galatenii deschizand scorul contrar cursului partidei prin Paraschiv.
In Bundesliga o partida se rejoaca de la 0-0, desi gazdele erau in avantaj (VIDEO) Meciul Nurenberg - Wolfsburg a fost intrerupt la pauza din cauza unei ploii. Desi gazdele erau in avantaj - Saenko a deschis scorul in minutul 35 la o gafa incredibila a portarului oaspetilor -, partida se va rejuca de la 0-0 si va fi reluata din minutul 1.
D-ale lui Gigi Becali: Imi pasa mie de Mutu cum imi pasa daca ploua la Cluj Gigi Becali a revenit de la Muntele Athos, acolo unde a incercat probabil o purificare sufleteasca impreuna cu Constantin Bucur, patronul "Stelutei" din Buzau. Fara succes. La intoarcerea in Bucuresti, patronul Stelei a avut o reactie deplasata atunci cand a fost intrebat de jurnalisti ce parere are de evolutia lui Adrian Mutu, cel mai bun jucator roman in acest moment.
Borcea nu se duce la meciurile lui Dinamo, suporterii ii cer sa plece, Turcu il acuza pe Badea Dinamo s-a divizat! Borcea i-a numit "nesimtiti" pe jucatori, Turcu vine la meciurile lui Dinamo doar "pentru traditia clubului si nu pentru jucatori", suporterii au scris cu vopsea pe peretii tribunei oficiale mesaje impotriva conducerii iar Turcu insinueaza ca Nicolae Badea, presedintele clubului, i-a pus pe suporteri sa recurga la astfel de actiuni.
Drama lui Contra, urmarita de 11 milioane de oameni Partida din Cupa UEFA Getafe-Bayern a fost cel mai urmarit program din Spania si a avut o audienta medie de 6.552.000 de telespectatori. Cota de piata a fost de 38%. Golul lui Toni, reusit in ultimul minut al meciului a fost urmarit de 11.312.000 de telespectatori si ocupa primul loc in topul celor mai vizionate momente din Spania.
Liga II, Etapa 26, Rezultate, Clasamente / Delta Tulcea - C.S. Otopeni 0-1 Cel mai important meci al Ligii secunde s-a disputa la Tulcea, acolo unde s-au duelat ocupantele locurilor 4 si 2 din Seria 1. C.S. Otopeni a invins cu 1 - 0 pe cei de la Delta Tulcea prin golul reusit in finalul primei reprize de Florin Parvu. Mijlocasul a inscris cu o lovitura de cap in urma unei lovituri libere. Victoria de la Tulcea asigura formatiei antrenata de Liviu Ciobotariu pozitia a doua si, implicit, promovarea in prima liga.
Chivu vs Mutu Toata atentia iubitorilor nationalei se va indrepta duminica spre Serie A. Liderii tricolorilor, Chivu si Mutu, se vor duela duminica pe San Siro. Inter intalneste acasa pe Fiorentina. Chivu este anuntat titular, Mutu este liderul formatiei viola, cu doua goluri senzationale inscrise joi in Cupa UEFA si revine pe San Siro, acolo unde a debutat in Serie A.
VIDEO Poli  - Dinamo / 11 ani de la ultima victorie Azi se implinesc 11 ani de la ultimul succes obtinut de Poli Timisoara in fata lui Dinamo. Atunci, pe 12 aprilie 1997, violetii castigau cu 3-0 in fata rivalilor de moarte, dar aveau sa retrogradeze la finalul acelui sezon. "Cainii" erau antrenati atunci tot de Cornel Talnar! Dinamo detine acum un record de invincibilitate in fata lui Poli. De cand a promovat in prima liga, Poli nu a obtinut decat 3 egaluri in fata "cainilor" in 11 partide.
Rapid / Copos l-a sunat pe Boloni, dar antrenorul vrea sa fie contactat Intre Rapid si Boloni, dintr-un joc zglobiu "de-a antrenorul", totul se transforma intr-o telenovela. Copos l-a sunat pe tehnician, acesta nu i-a raspuns, dar s-a declarat interesat sa pregateasca Rapid si doreste sa fie contactat. Chiar daca in ultima vreme nu i-a mai raspuns lui Copos. Tehnicianul vorbeste in termeni politicosi despre o eventuala propunere din partea giulestenilor, totul rezumandu-se la cateva telefoane si bip-uri.
Rapid poate ajuta Steaua sa ia titlul Dupa scandalul "Bricheta", cand arbitrul Deaconu a pus capat meciului, iar Comisia de Disciplina si Comisia de Apel au decis ca Steaua sa castige partida la "masa verde", giulestenii se afla in ipostaza sa dea o mana de ajutor ros-albastrilor in lupta pentru titlu.
Piturca: Mutu e un marcator innascut Laude pentru cel mai in forma component al nationalei! Adrian Mutu a fost laudat de Victor Piturca si de Mircea Sandu pentru prestatia sa remarcabila din partida Eindhoven - Fiorentina, calificand practic echipa italiana in semifinalele Cupei UEFA. Selectionerul se bucura pentru Mutu si isi pune mari sperante in atacant in perspectiva evolutiei nationalei la Europene.
Ronaldinho si Shevcenko vin la Milan! Urmeaza Flamini A.C. Milan isi construieste o super ofensiva pentru sezonul viitor. Eliminati din Liga Campionilor, Silvio Berlussconi a ajuns la concluzia ca la Milan, liniile trebuie sa fie schimbate. Conducerea s-a miscat repede si a ajuns la o intelegere cu Ronaldinho si Shevcenko!
Steaua: Accidentarea lui Radoi nu este grava Capitanul Stelei, Mirel Radoi a efectuat vineri o rezonanta magnetica la Spitalul Militar Central, dupa ce s-a accidentat la incalzirea dinaintea jocului cu Gloria Bistrita. In urma acestei investigatii, medicii au exclus varianta unei leziuni musculare, dand asigurari ca fotbalistul va reveni in scurt timp la regimul normal de pregatire, alaturi de coechipieri. Deocamdata, Radoi a intrat intr-un program de reabilitare medicala.
A "innebunit" Fenerbahce: ofera 90 de milioane de euro pentru Eto'o! Clubul turc Fenerbahce Istanbul, recent eliminat din sferturile Champions League, nu are limite financiare pentru ambitii: conform unui oficial, Fener este pregatita sa ofere o suma fabuloasa (90 de milioane de euro) pentru a recruta "un atacant al Barcelonei".
Boloni a primit o oferta de la Sporting Braga Antrenorul roman Laszlo Boloni (actualmente pe banca lui Al jazeera) a primit o propunere din partea echipei portugheze Sporting Braga: un contract pe doua sezoane. Boloni se afla si pe lista de interes a Rapidului.
Marian Iancu vrea sa fie arbitrat de Dinu si Talnar la meciul cu Dinamo Marian Iancu ii vrea arbitri pe Dinu si pe Talnar la Poli Timisoara - Dinamo, si aceasta numai ca sa aiba si Dinamo o sansa, "chiar daca ar fi partinitori". Meciul va fi arbitrat de Cristi Balaj, delegaarea baimareanului starnind suspiciuni din partea taberei timisorene. Pentru prima oara de cand a plecat de la Dinamo, Ionel Ganea va avea ocazia sa evolueze impotriva fostei sale formatii.