FOTBAL
VIDEO Report (etapa 20): Gol fabulos la Tg Jiu, drama lui Banel, nervii lui Bratu Etapa 20 in prima liga de fotbal din Romania in imagini: Banel incurca poarta si il invinge pe Zapata; Timisoara defileaza la Tg. Jiu cu ajutorul unei executii exceptionale a recent transferatului Borbely; dinamovistul Florin Bratu este extrem de activ la iesirea in primavara - a dat un gol, o pasa de gol si... un pumn; Rapidul pierde acasa in fata ultimei clasate! Comenteaza aici fazele etapei in Liga 1, runda 20.
VIDEO Batranul Pippo salveaza din nou Milanul, in prelungiri! AC Milan a cistigat cu 2-1 contra lui Palermo, in etapa 24 a campionatului italian de fotbal, si a depasit Fiorentina in clasament. Nu a fost un succes foarte simplu pentru Milan: condusi cu 1-0, campionii Europei au intors soarta intilnirii, inscriind golul decisiv in prelungiri, prin salvatorul de serviciu Pippo Inzaghi...
Becali: Suntem mai slabi decit in tur! Patronul Stelei nu si-a ascuns dezamagirea dupa infringerea suferita de echipa la Iasi, in debutul stagiunii de primavara: "Jucam mai slab decit in tur. Trebuie sa ma implic. Am facut-o si pe vremea lui Olaroiu si echipa si-a revenit!" Tehnicianul Marius Lacatus nu are, cel putin pentru moment, amenintat postul. "Ramane pina in vara, nici nu se discuta. Dar nu va mai fi aceeasi incredere", spune proprietarul Stelei.
Cutremur pe Santiago Bernabeu: Getafe invinge pe Real cu 1-0 Villareal a revenit de la 1-0 si a castigat intalnirea de la Bilbao cu 2-1, dupa golul lui Capdevilla din minutul 82, si s-a instalat confortabil pe locul 3, la cinci puncte de a patra clasata, Atletico Madrid care a pierdut confruntarea de la Osasuna cu 3-1. Barcelona a facut scor cu ultima clasata, Levante, de care a trecut cu 5-1 si s-a apropiat la doua puncte de lider dupa cutremurul de pe Santiago Bernabeu: Getafe a invins cu 1-0 pe Real Madrid.
Juande Ramos, specialistul cupelor, cucereste primul trofeu cu Tottenham Tottenham Hotspur a castigat Cupa Ligii Angliei dupa victoria din prelungiri in fata lui Chelsea, scor 2-1. Antrenorul lui Hotspur, Juande Ramos, isi continua astfel seria trofeelor castigate dupa ce a cucerit toate cupele posibile pe banca Sevillei: Cupa si Supercupa Spaniei, Supercupa Europei si doua Cupe UEFA.
VIDEO Poli Iasi-Steaua 2-1/ Surprize, surprize! Steaua ramane la 11 puncte in urma liderului CFR Cluj si cade pe locul cinci in clasament dupa esecul surprinzator de la Iasi. Ros-albastrii, neinvinsi in amicalele din aceasta iarna, au fost condusi inca din minutul 3 dupa autogolul de generic al lui Banel Nicolita. Primul sut pe spatiul portii iesene este trimis de Dica abia in minutul 39. Andres Mendoza restabileste egalitatea in minutul 2 al reprizei secunde, dar Onut aduce cele trei puncte pentru Poli in minutul 60.
S-a accidentat Adrian Mutu! Alerta la Fiorentina si la nationala Romaniei: atacantul Adrian Mutu a suferit un traumatism la ligamentul colateral al genunchiului stang, accidentare care l-a impiedicat sa continue meciul cu Roma (pierdut in cele din urma de echipa viola cu 1-0). Luni, Mutu va fi supus unor investigatii suplimentare care vor stabili natura exacta a problemelor medicale si perioada de indisponibilitate.
Fara Ogararu si Mitea, Ajax a invins pe NAC Breda Formatia olandeza Ajax Amsterdam a invins cu scorul de 3-2 pe NAC Breda, in deplasare, intr-o partida  contand pentru etapa cu numarul XXVI a campionatului din Olanda.
Ionut Popa: De ce sa nu cumperi meciuri, daca poti? Tehnicianul Politehnicii Iasi, Ionut Popa si-a exprimat intentia de a o invinge duminica pe Steaua. "Din pacate, terenul e prost si nu inteleg de ce, pentru ca in vara s-a lucrat la el!", spune Popa care respinge ideea unui joc strategic cu trupa bucuresteana: "Mai bine m-apuc de fumat decit sa ma vind".
Maradona s-a facut din nou de ras Fostul mare idol al tribunelor Diego Armando Maradona si-a dat din nou in petec dupa ce l-a injurat pe tenismanul italian Potito Starace pe toata durata meciului cu David Nalbandian, contand pentru turneul de tenis de la Buenos Aires, informeaza Gazzetta dello Sport.
Ionut Rada, ramas in afara lotului Duminica va avea loc prima partida oficiala a ros-albastrilor din 2008 in compania Politehnicii, partida care anunta si primele mutari ale tehnicianului Marius Lacatus in privinta lotului. Fundasul central Ionut Rada nu a intrat in vederile lui Lacatus pentru acest meci, pe postul sau fiind mare aglomeratie, dupa revenirile lui Ghionea si Radoi.
Paszkany: Banii Stelei erau intr-o sacosa, la un umflat Imediat dupa victoria obtinuta de CFR Cluj in fata Universitatii Craiova (4-1), patronul ardelenilor Arpad Paszkany a declarat ca oltenii au avut promisi 200.000 de euro din partea Stelei, bani care "se aflau la un umflat, in tribuna" si "erau legati cu elastic, ca la bisnitari".  Presedintele gruparii Iuliu Muresan a confirmat informatia, adaugind ca ea a fost furnizata de agentii de paza care se aflau in stadion. "Lui Paszkany ii trebuie o camasa de forta!", a reactionat patronul Craiovei, Adrian Mititelu care a mai spus ca "oltenii nu isi vind niciodata orgoliul si mindria".
VIDEO Daniel Niculae a reusit golul cu numarul zece in Franta Fostul atacant al Rapidului, Daniel Niculae a contribuit la ultimul succes al echipei sale Auxerre in Ligue 1, marcand al zecelea gol al sau din acest sezon. Auxerre a invins pe terenul lui Nice cu 2-1, dupa ce a intors rezultatul de la 0-1.
Man United revine in lupta pentru titlu dupa 5-1 cu Newcastle Manchester United s-a apropiat la trei puncte de liderul Arsenal Londra dupa meciurile din etapa a 27-a a primei ligi engleze. United a invins categoric, 5-1 la Newcastle, in timp ce Arsenal a remizat pe terenul lui Birmingham City. Liverpool a urcat pe locul 4 cu victoria, 3-2, in fata lui Middlesbrough, venita prin hattrickul lui Fernando Torres.
Rapid - U.Cluj 1-2!!! Cosmar pentru giulesteni, sperante pentru ardeleni Bomba campionatului a explodat in Giulesti: ultima clasata, Universitatea Cluj a invins pe Rapid cu 2-1. Ardelenii au deschis scorul in minutul 20, prin fostul giulestean Zeno Bundea, dar forcingul rapidist a dat roade - egalarea a venit in minutul 35 din partea lui Pancu, dupa un penalti ratat de Emil Dica. Eliminarea lui Flavius Bad de la jumatatea reprizei secunde parea sa deschida drumul Rapidului spre victorie, insa Dorin Goga a infipt cutitul in inima bucurestenilor dupa un contraatac ideal.
CFR Cluj - Universitatea Craiova 4-1/ Lider, Realist, Cinic Cu un realism aproape cinic, liderul CFR Cluj si-a reconfirmat candidatura la titlul de campioana. Trupa lui Ioan Andone a fructificat toate sansele pe care le-a avut pentru a administra un sever 4-1 unui adversar care si-a depasit conditia: in pofida infringerii, Universitatea Craiova a realizat unul dintre cele mai bune meciuri din aceasta editie de campionat. Insa ambitia si angajamentul nu tin loc de omogenitate si valoare, calitati pe care CFR le-a demonstrat o data in plus.
Duisburg a scapat de ultima pozitie, dupa victoria de la Bielefeld Echipa romanilor Claudiu Niculescu, Mihai Tararache si Iulian Filipescu a reusit prima victorie din ultimele sase etape, 2-0 in deplasarea de la Bielefeld, cu Arminia, si a urcat pe locul 16 in clasamentul primei ligi germane. Doar primii doi romani au fost titulari la oaspeti, Filipescu fiind suspendat. Ciprian Marica a jucat din primul minut pentru Stuttgart, care a invins cu 3-1 pe Karlsruhe.
Arsenal pierde puncte intr-un meci marcat de accidentarea de cosmar a lui Eduardo (VIDEO) Arsenal nu a putut beneficia de omul in plus avut aproape tot meciul de la Birmingham si a incheiat la egalitate, 2-2, cu echipa locala City, un rezultat care ajuta pe Manchester United, care se poate apropia la trei puncte de lider. Meciul de la Birmingham a fost marcat de accidentarea grava suferita de tunarul Eduardo da Silva, in urma unui fault al lui Taylor, cel care a fost imediat eliminat. Jocul a fost intrerupt timp de opt minute pentru a permite intrarea ambulantei care l-a transportat pe fotbalist la spital.
Marco Van Basten va prelua pe Ajax Amsterdam dupa EURO Actualul selectioner al Olandei, Marco Van Basten, a semnat un contract pe patru ani cu Ajax Amsterdam, intelegere valabila din vara, dupa terminarea campionatului european. Van Basten a anuntat in decembrie ca va renunta la conducerea nationalei batave la finalul EURO, si revine la clubul unde si-a cunoscut consacrarea ca fotbalist si unde si-a inceput cariera de antrenor.
VIDEO Dinamo - Ceahlaul 2-1/ Pe mina atacantilor Echipa din Stefan cel Mare a obtinut toate punctele din intilnirea cu Ceahlaul Piatra Neamt, primul meci din stagiunea de primavara. Golurile "haitei" au fost inscrise de atacantii Bratu (15) si Danciulescu (76). Nemtenii au redus din diferenta in minutul 86 (Forminte), insa nu au avut resurse pentru a forta egalarea. In tribuna, suporterii lui Dinamo au afisat bannere de sustinere a Serbiei in chestiunea "Kosovo".