FOTBAL
VIDEO Fernando Torres, hattrick impotriva celor de la West Ham Liverpool a dispus pe Anfiel Road de West Ham United, scor 4-0, intr-un meci restanta contand pentru etapa cu numarul doi din Premier League. Protagonistul partidei a fost spaniolul Fernando Torres, adus in vara de la Atletico Madrid, cel care a punctat de trei ori pentru "cormorani" in minutele 8, 61, si 83.
VIDEO Schalke se califica dramatic dupa lovituri de departajare Germanii de la Schalke 04 au obtinut biletele pentru sferturile de finala ale Champions League dupa executarea loviturilor de la 11 metri pe terenul celor de la FC Porto, dupa 120 de minute portughezii invingand cu 1-0, exact scorul cu care au castigat nemtii cu doua saptamani in urma.
Injurati, injurati si iar injurati! Toata lumea l-a vazut pe Lacatus spumegind la propriu, in timp, ce era placat cu disperare de secunzi pentru a nu tabari asupra lui Trica si a-i preda, probabil, o dureroasa “lectie despre maniere”. Toti i-am vizionat coregrafia martiala, tehnica desavirsita a datului ochilor peste cap, inaltarea patetica a privirii, parca spre un martor nevazut al jignirii impardonabile pe care tocmai o incasase (dar nu pentru a-si scuza iesirea ci, din contra, pentru a se scuza ca nu-l poate pedepsi cum se cuvine pe mirlan). Toata lumea l-a vazut apoi la conferinta de presa minimalizind evenimentul, dindu-l la spate cu dexteritatea musamalizant-concilianta specifica ”spiritului” fotbalistic de sorginte carpato-danubiano-dimboviteana.
VIDEO Chelsea - Olympiakos 3-0/ Festin englez Dupa 0-0 in partida tur, Chelsea pleca din pozitia marelui favorit, iar Michael Ballack a linistit suporterii printr-o deschidere rapida a scorului (5). Olympiakos, cu o defensiva neasteptat de slaba pentru acest nivel, a cedat pentru a doua oara in minutul 25 (Lampard). Tabela a fost inchisa de Kalou (48), iar Chelsea devine a treia echipa engleza calificata in sferturile Champions League (dupa Arsenal si Manchester).
VIDEO Real Madrid - Roma 1-2/ Real eliminat! Real Madrid a parasit Liga Campionilor inca din faza optimilor: madrilenii au pierdut cu 2-1 mansa decisiva disputata contra Romei, dupa ce cedasera cu acelasi scor si jocul tur. Neinspirat si previzibil, Real nu a avut nicio sansa in fata unei trupe italiene superioara tactic: Taddei a deschis scorul pentru Roma (73); Raul a egalat dintr-un ofsaid urias (75); in prelungiri, Roma a dat lovitura de gratie prin Vucinici.
Alexandru Tudor nu a vazut inca fazele in care i-a defavorizat pe clujeni Alexandru Tudor, singurul arbitru roman prezent in cea de-a doua grupa valorica a arbitrilor UEFA (Premier Class), marturiseste ca nici pana la aceasta ora, la trei zile dupa derby-ul pe care l-a arbitrat in Ghencea, nu a vizionat vreo inregistrare a fazelor in care este incriminat de ceferistii clujeni ca nu le-a acordat doua lovituri de la 11 metri.
Contra: Istoria Benficai nu conteaza Cosmin Contra vorbeste despre sansele lui Getafe in Cupa Uefa in partida cu Benfica, considerand ca istoria si palmaresul portughezilor nu vor fi suficiente pentru a se impune: "Statutul de favorita va pune presiune pe Benfica, spaniolii putand profita de acest lucru", spune fundasul roman.
Rapidul vinde publicitate lui Taher Patronul Rapidului George Copos a dezvaluit ca a semnat cu Fathi Taher, reprezentantul Griro (Atelierele Grivita), un contract de publicitate: jucatorii giulesteni vor purta numele Griro pe tricouri, iar clubul va primi 200.000 de euro anual. Copos neaga in continuare ca ar fi semnat vreun acord mai larg cu Griro privind vinzarea clubului., informatie care fusese publicata luni de Realitatea TV.
Olaroiu se muta la rivali Fostul antrenor al Stelei, Cosmin Olaroiu, in prezent la Al-Hilal, se afla in tratative cu rivalii de la Al-Ittihad, echipa care conduce in Arabia Saudita, scrie presa locala. In afara salariului generos pe care i-l ofera Al Ittihad, Olaroiu mai are un motiv pentru a accepta propunerea: nu mai poate stapani vestiarul, mai multi jucatori fiind nemultumiti de stilul defensiv imprimat echipei.
VIDEO Portarul turc Demirel a fost la un pas de a-l egala pe Duckadam La o diferenta de 22 de ani fata de performanta lui Helmuth Duckadam, portarul turc Volkan Demirel a parat trei lovituri de la 11 metri in partida castigata de Fenerbahce in fata celor de la FC Sevilla ( 3-2 dupa penaliuri), fiind la un singur pas de performanta reusita de portarul roman, cel care a aparat patru lovituri de pedeapsa. Interesant este faptul ca totul s-a petrecut pe acelasi stadion, Ramon Sanchez Pizjuan, la aceeasi poarta.
Liga Campionilor: Se va alatura Realul lui AC Milan pe lista marilor perdante? Liga Campionilor programeaza in acesta seara trei partide din cea de-a doua zi a optimilor de finala (Inter - Liverpool se va disputa saptamana viitoare), alte nume mari ale fotbalului de pe Batranul Continent urmand sa se alature pe lista marilor victime, acolo unde deja se afla campioana en-titre AC Milan sau francezii de la Olimpique Lyon.
VIDEO Sevilla - Fenerbahce 3-2 (5-5 dupa lov. dep.)/ Incredibila cadere a Sevillei Sevilla a fost la un pas de sferturile Champions League, dupa ce portarul turc Volkan Demirel a invitat-o practic sa conduca cu 2-0 in primele minute. Turcii au redus la 2-1, insa dupa pauza spaniolii au punctat pentru un 3-1 ce parea sa le garanteze calificarea. Fener inscrie cu 11 minute inainte de concluzie, impingind meciul in prelungiri. S-a ajuns in cele din urma la lovituri de departajare, acolo unde portarul Volkan si-a rascumparat toate erorile - a salvat sutul lui Alves si a calificat Fener in sferturi!
VIDEO  Lacrimile lui Messi - ruptura musculara, departe de gazon o luna jumatate! Calificarea (lejera) a Barcelonei in sferturile Champions League a fost umbrita de accidentarea argentinianului Lionel Messi. In minutul 34, jucatorul de creatie al catalanilor s-a oprit brusc, in timpul unui sprint, fiind nevoit - citeva momente mai tirziu - sa paraseasca terenul. Presa spaniola anunta: Messi a suferit o ruptura musculara la bicepsul femural si va fi nevoit sa lipseasca de pe gazon o luna si jumatate.
AC Milan - Arsenal 0-2/ Gradinita lui Arsene Wenger Arsenal Londra a reusit marea surpriza din optimile de finala ale Ligii Campionilor, scotand din cursa pentru trofeu pe AC Milan, ultima castigatoare a competitiei. Echipa de pusti teribili creata de Arsene Wenger la Londra a invins chiar pe San Siro din Milano, in fata a 83 de mii de italieni, cu 2-0 si devine prima echipa engleza care bate pe Milan la ea acasa. Au mai promovat in sferturi Man United, Barcelona si Fenerbahce, revelatia anului.
Tentativa de corupere a unui jucator in Liga 1 Patronul echipei de fotbal UTA, Nicolae Bara a dezvaluit ca unul dintre jucatorii sai a fost tinta unei tentative de coruptie, inaintea partidei disputate saptamana trecuta la Cluj (contra Universitatii). Jucatorul, care nu a fost numit, cit si persoana care a vrut sa il "cumpere", au dat declaratii scrise pentru un dosar inaintat deja federatiei romane de fotbal.
Alba neagra cu Sorin Cartu - a revenit pe banca Daciei Mioveni Antrenorul Sorin Cartu a revenit la sentimente mai bune si s-a intors pe banca tehnica a Daciei Mioveni, dupa ce isi prezentase demisia la finalul partidei pierdute cu Dinamo, scor 2-1.
Florin Lovin: "Chiar daca a pierdut, CFR-ul ramane favorita la titlu" Mijlocasul stelist Florin Lovin a declarat ca ceferistii clujeni raman in continuare principalii favoriti la castigarea titlului de campioni, in pofida infrangerii pe care au suferit-o in Ghencea, scor 3-1.
Iuliu Muresan: "Alexandru Tudor a gresit intentionat in meciul cu Steaua" Iuliu Muresan, presedintele celor de la CFR Cluj, a declarat ca va trimite la UEFA un DVD cu erorile comise de brigada de arbitri condusa de Alexandru Tudor la meciul cu Steaua, pierdut cu 3-1, pentru a vedea si oficialii forului european cum se arbitreaza in Romania, fiind in acelasi timp de parere ca Tudor a gresit intentionat in favoarea militarilor.
Eugen Neagoe, vechiul si noul antrenor de la Pandurii Antrenorul Eugen Neagoe a fost prezentat oficial ca noul tehnician al lanternei Ligii 1, Pandurii Targu-Jiu, obiectivul acestuia fiind salvarea formatiei gorjene de la retrogradare. Fostul tehnician, portughezul Joaquim Teixeira, a rezistat doua etape pe banca tehnica a oltenilor.
Champions League: Ziua primelor victime Seara de Champions League ne propune patru meciuri echilibrate si deosebit de intresante, in urma carora vom sti care vor fi primele patru echipe calificate in sferturile de finala. Nume mari ale fotbalului european precum Milan, Arsenal, Manchester sau Lyon putand parasi competitia prematur.