FOTBAL
AC Milan - Arsenal 0-2/ Gradinita lui Arsene Wenger Arsenal Londra a reusit marea surpriza din optimile de finala ale Ligii Campionilor, scotand din cursa pentru trofeu pe AC Milan, ultima castigatoare a competitiei. Echipa de pusti teribili creata de Arsene Wenger la Londra a invins chiar pe San Siro din Milano, in fata a 83 de mii de italieni, cu 2-0 si devine prima echipa engleza care bate pe Milan la ea acasa. Au mai promovat in sferturi Man United, Barcelona si Fenerbahce, revelatia anului.
Tentativa de corupere a unui jucator in Liga 1 Patronul echipei de fotbal UTA, Nicolae Bara a dezvaluit ca unul dintre jucatorii sai a fost tinta unei tentative de coruptie, inaintea partidei disputate saptamana trecuta la Cluj (contra Universitatii). Jucatorul, care nu a fost numit, cit si persoana care a vrut sa il "cumpere", au dat declaratii scrise pentru un dosar inaintat deja federatiei romane de fotbal.
Alba neagra cu Sorin Cartu - a revenit pe banca Daciei Mioveni Antrenorul Sorin Cartu a revenit la sentimente mai bune si s-a intors pe banca tehnica a Daciei Mioveni, dupa ce isi prezentase demisia la finalul partidei pierdute cu Dinamo, scor 2-1.
Florin Lovin: "Chiar daca a pierdut, CFR-ul ramane favorita la titlu" Mijlocasul stelist Florin Lovin a declarat ca ceferistii clujeni raman in continuare principalii favoriti la castigarea titlului de campioni, in pofida infrangerii pe care au suferit-o in Ghencea, scor 3-1.
Iuliu Muresan: "Alexandru Tudor a gresit intentionat in meciul cu Steaua" Iuliu Muresan, presedintele celor de la CFR Cluj, a declarat ca va trimite la UEFA un DVD cu erorile comise de brigada de arbitri condusa de Alexandru Tudor la meciul cu Steaua, pierdut cu 3-1, pentru a vedea si oficialii forului european cum se arbitreaza in Romania, fiind in acelasi timp de parere ca Tudor a gresit intentionat in favoarea militarilor.
Eugen Neagoe, vechiul si noul antrenor de la Pandurii Antrenorul Eugen Neagoe a fost prezentat oficial ca noul tehnician al lanternei Ligii 1, Pandurii Targu-Jiu, obiectivul acestuia fiind salvarea formatiei gorjene de la retrogradare. Fostul tehnician, portughezul Joaquim Teixeira, a rezistat doua etape pe banca tehnica a oltenilor.
Champions League: Ziua primelor victime Seara de Champions League ne propune patru meciuri echilibrate si deosebit de intresante, in urma carora vom sti care vor fi primele patru echipe calificate in sferturile de finala. Nume mari ale fotbalului european precum Milan, Arsenal, Manchester sau Lyon putand parasi competitia prematur.
Dupa doua luni de absenta a revenit cu doi ani mai batran! Brazilianul Leandro Lima a revenit la antrenamentele formatiei FC Porto dupa o pauza de doua luni, cauzata de o accidentare, cu doi ani mai batran, dupa ce si-a corectat actele de identitate care erau false.
Gheorghe Multescu - noul antrenor al lui Dinamo! Consiliul de administratie al clubului Dinamo a decis luni seara numirea lui Gheorghe Multescu in functia de antrenor principal. Cornel Talnar a fost retrogradat in functia de secund, iar Cornel Dinu ramane director tehnic. Marti va avea loc prezentarea oficiala a noului antrenor. Ultima echipa pregatita de Multescu a fost Universitatea Cluj, locul 17 in Liga 1, de care s-a despartit in iarna.
Vorbele lui Zapata (de Stefan Beldie) La finalul meciului din Ghencea, Zapata mi-a dat senzatia ca tocmai a terminat de jucat pentru Milan intr-un meci contra Inter. A fost intrebat despre gafa lui Hirschfeld si a raspuns asa cum putini fotbalisti romani au eleganta sa o faca: "Este un mare portar, a aratat-o si in acest meci, exceptand faza golului. Asta este soarta noastra a portarilor!. E un portar serios".
Ucraina poate pierde gazduirea EURO 2012 "Trebuie sa urgentam lucrarile, altfel pierdem organizarea turneului. Este o chestiune de ore si zile, nu de luni!", suna declaratia lui Grigori Surkis, presedintele federatiei de fotbal de la Kiev, dupa ce UEFA a avertizat Ucraina ca nu respecta graficul lucrarilor, adoptat in momentul prezentarii candidaturii. Pentru 2012, turneul final al campionatului european ar trebui gazduit de Ucraina si Polonia, insa forul continental este nemultumit de ritmul in care se desfasoara lucrarile.
Marian Iancu, dispus sa preia Rapidul Presedintele clubului Poli Stiinta Timisoara, Marian Iancu, ia in calcul o eventuala cumparare a actiunilor majoritare de la Rapid in cazul in care autoritatile de pe Bega nu vor ajuta financiar echipa pregatita de Dusan Uhrin Jr.
LPF cunoaste rezultatul partidei Poli Timisoara - Unirea Urziceni care va avea loc diseara! Site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal informeaza ca rezultatul final al partidei dintre Poli Stiinta Timisoara si Unirea Urziceni, care va avea loc in aceasta seara, de la ora 20.30, va fi de 2-1 in favoarea gazdelor.
UPDATE: Nicolae Badea, membru in CA Griro: Nu am semnat nici un acord cu Copos pentru cumpararea Rapidului. George Copos dezminte vanzarea clubului Nicolae Badea, membru in Consiliul de Administratie al societatii Griro, a declarat in exclusivitate pentru HotNews.ro ca societatea nu a semnat nici un memorandum cu George Copos pentru cumpararea pachetului majoritar de actiuni la clubul de fotbal Rapid. "Chiar acum sunt in sedinta Consiliului de Administratie al Griro. Nu a existat nici o negociere pentru actiunile clubului Rapid. Daca tot vrea sa scape de club, poate ca domnul Copos le va oferi suporterilor giulesteni", a declarat Nicolae Badea pentru HotNews.ro. Reamintim ca, in cursul diminetii, Realitatea TV a relatat, citand surse convergente, faptul ca George Copos ar fi semnat un memorandum cu Griro pentru vanzarea a 80% din actiunile Rapidului.UPDATE: Patronul Stelei, Gigi Becali, a declarat ca George Copos ar fi semnat un acord de imprumut in nume personal cu omul de afaceri Fathi Taher, unul dintre membrii CA al Griro.UPDATE: George Copos a dezmintit si el acordul cu Griro SA sau cu Fathi Taher.UPDATE: Fathi Taher a dezmintit si el orice intelegere cu Copos.
Chivu, incert pentru returul din Champions League cu Liverpool Romanul Cristi Chivu ar putea absenta din lotul echipei Inter Milano la returul cu Liverpool, din optimile Champions League, care va avea loc pe 11 martie, din cauza accidentarii suferite ieri in partida cu Napoli, pierduta de milanezi cu 1-0, sustine sports.it.
Pandurii l-au dat afara pe Teixeira si il cheama inapoi pe Neagoe Pandurii Tg Jiu, cazuti pe ultimul loc al clasamentului Ligii 1, au ramas fara antrenor dupa ce patronul Marin Condescu l-a demis pe Joaquim Teixeira. Doar doua meciuri a rezistat teixeira pe banca gorjenilor. Acolo unde se pregateste sa revina fostul antrenor, Eugen Neagoe...
Gigi Becali: "Nu-mi convine sa castige ungurii campionatul in Tara Romaneasca" Patronul Stelei, Gigi Becali, a marturisit, dupa victoria cu CFR-ul lui Ioan Andone, ca il va lasa pe Marius Lacatus pe banca vicecampioanei chiar daca echipa ros-albastra nu prinde locul doi si ca va trece la apasatul butoanelor pe care le stie pentru ca ungurii sa nu castige campionatul in Tara Romaneasca.
VIDEO Steaua-CFR Cluj 3-1. Campionatul s-a relansat CFR pierde al doilea meci stagional si mai are doar cinci puncte in plus fata de Rapid, si opt in fata Stelei. Clujenii au deschis scorul in minutul 4, prin Trica, dar Steaua marcheaza trei goluri la capatul a trei faze fixe: mai intai, in minutul 26, printr-un autogol antologic al lui Hirschfeld, dupa un corner, apoi in minutul 56 prin Dayro Moreno tot dupa un corner, iar Ovidiu Petre inchide meciul in prelungiri dupa o lovitura libera.
Fiorentina invinge la Juventus si se apropie de Champions League Fara Adrian Mutu, Fiorentina reuseste sa invinga pe terenul "Batranei Doamne", scor 3-2, la capatul unui meci nebun in care a punctat decisiv in minutul 90, prin Osvaldo. Echipa Viola se afla la un singur punct de locul trei ocupat de Juventus. Cutremur in ultimul meci al rundei: Inter a suferit prima infrangere stagionala pe terenul lui Napoli, intr-un meci in care Cristi Chivu si-a dislocat umarul.
Otelul Galati - Rapid 0-1, Boya reaprinde sperantele in Giulesti Golul reusit de Pierre Boya in minutul 75 face nu numai ca Giulestiul sa iasa din criza, dar si reaprinde sperantele pentru titlu in tabara visinie. Rapidul se afla la numai cinci puncte de CFR si spera ca in aceasta seara Steaua sa izbuteasca macar un rezultat de egalitate in fata liderului din Liga 1.