FOTBAL
Ion Marin, al 4-lea mandat pe banca Farului La foarte putin timp dupa demisia lui Constantin Gache, conducerea clubului Farul Constanta l-a insarcinat pe directorul tehnic, Ion Marin, sa preia si prerogativele functiei de antrenor principal al formatiei de pe Litoral."Sapaliga" revine astfel la conducerea tehnica a echipei constantene, pe care a mai pregatit-o pe parcursul a trei mandate: iulie 1996-august 1997 , martie 2003-iunie 2004 si septembrie-octombrie 2006. In aceasta stagiune, "marinarii" ocupa penultimul loc in Liga 1, acumuland dupa 16 etape, doar 13 puncte.
Adrian Georgescu - "Cronicarul sportiv al anului", Gazeta Sporturilor a cistigat trei premii  Luni seara, la Ateneul Roman, au fost decernate Premiile Ioan Chirila, care desemneaza superlativele anului in presa sportiva. Marele Premiu ("Cronicarul Anului") a fost cistigat de Adrian Georgescu (Gazeta Sporturilor). Surpriza la sectiunea "Reporterul anului": premiul a fost cistigat de Roxana Maha (Cotidianul), desi s-a aflat in competitie cu cei mai buni reporteri ai publicatiilor specializate de sport. Juriul nu a acordat nici in acest an premiul pentru "cea mai buna carte sportiva".
Inter si Chelsea vor sa faca schimb de jucatori Internationale Milano si Chelsea Londra intentioneaza sa faca un schimb de jucatori, in afacere fiind implicati doi fundasi centrali. Portughezul Ricardo Carvalho si argentinianul Walter Samuel sunt cei vizati, acestia putand face schimb de vestiare in pauza competitionala din aceasta iarna. Carvalho nu mai este dorit pe "Stamford Bridge" dupa plecarea lui Mourinho, in timp ce Samuel nu mai este vazut de mult drept indispensabil pe San Siro.
Bogdan Lobont: "Noi am adus echipa aici, noi o scoatem la capat" Dupa cinci jocuri consecutive fara victorie, intre care si infrangeri cu rivalele Rapid si Steaua, Dinamo cauta iesirea din criza prin aducerea pe banca tehnica a cuplului Cornel Talnar - Cornel Dinu. Pana atunci, jucatorii au iesit din silenzio stampa, si au facut primele declaratii dupa aproape o luna de zile. "Nu gasim nicio explicatie", a spus Claudiu Niculescu, golgheter in sezonul trecut, dar autor a doar trei goluri in actuala editie. Iar Bogdan Lobont, unul dintre jucatorii care au pastrat nivelul evolutiilor din sezonul trecut, crede ca "vinovati suntem toti, noi am adus echipa aici, noi o aducem la liman."
Dorin Goian: "Ar fi rusinos sa terminam fara niciun punct" Steaua va pleca in meciul cu Slavia Praga cu un singur gand: obtinerea primelor puncte in actuala editie a Ligii Campionilor. Dupa patru infrangeri consecutive, vicecampioana Romaniei pastreaza inca sanse sa mearga in primavara europeana, dar pentru a ajunge in Cupa UEFA are nevoie de o victorie in fata Slaviei Praga, coroborata cu o remiza la Londra, contra lui Arsenal. Iar cehii trebuie sa piarda pe teren propriu, in ultima runda, in fata Sevillei. "Cat mai avem sanse matematice pentru primavara europeana, ne vom bate pentru ele. Trebuie sa castigam. Ar fi rusinos sa terminam fara niciun punct", a spus Dorin Goian, fundasul-golgheter al Stelei.
Joaca cu Slavia Praga? Mijlocasul ofensiv Banel Nicolita afla luni daca poate juca impotriva Slaviei Praga, ultimul meci pe care Steaua il va sustine pe teren propriu in grupele Champions League. Nicolita a fost schimbat la pauza derby-ului cu Dinamo, din cauza unei contuzii puternice.
Tragedie pe un stadion din Brazilia: cel putin 8 morti, dupa prabusirea unei tribune Stadionul de fotbal Fonte Nova din Salvador de Bahia a fost scena unei tragedii, in momentul in care partea superioara a structurii de rezistenta a cedat - prabusirea gradenelor a provocat moartea a cel putin 8 persoane si ranirea altor 40. Arena Fonte Nova fusese evaluata acum o luna de specialisti, in vederea organizarii Mondialului din 2014, iar rezolutia arhitectilor a fost foarte clara: "Acest stadion trebuie demolat".
Primera/ Barcelona s-a apropiat la 2 puncte de Real Madrid Villareal a obtinut doar o remiza pe propriul teren cu nou promovata Almeria (1-1), ratind astfel ocazia de a urca pe prima pozitie a clasamentului din Spania. Real Madrid, autoarea unui egal cu Murcia, este amenintata de ascensiunea Barcelonei - catalanii au invins cu 3-0 Huelva si anunta: Samuel Eto'o a revenit la antrenamente!
Premier League/ Arsenal sprinteaza, Manchester Utd. s-a blocat pe terenul lui Bolton Arsenal Londra are un avans de 3 puncte fata de Manchester United, dupa ce echipa lui Sir Alex Ferguson a pierdut pe terenul lui Bolton. Locul 3 ii apartine tehnicianului Sven Goran Eriksson: echipa sa, Manchester City a intrecut pe Reading. Scorul etapei s-a consemnat la Liverpool, acolo unde Everton a spulberat pe Sunderland: 7-1!
Serie A/ Fiorentina (0-0 la Reggina) asteapta refacerea rapida a lui Adrian Mutu Fiorentina, fara Adrian Mutu - accidentat, a realizat un egal pe terenul Regginei. Antrenorul Cesare Prandelli a recunoscut ca echi[pa medicala a formatiei "viola" incearca o recuperare rapida a romanului, astfel ca Mutu sa fie apt pentru jocul din etapa viitoare, cu Internazionale. Udinese isi continua ascensiunea si ajunge pe locul 2, dupa al 4-lea succes din ultimele 5 intilniri. AC Milan a cistigat la Cagliari (2-1).
Grupa preliminara infernala pentru "tricolori: luptam cu Franta si Serbia! Tragerea la sorti pentru preliminariile CM 2010 a oferit "tricolorilor" o grupa extrem de dificila: Franta, Serbia, Lituania, Austria si Faroe. O singura echipa obtine calificarea direct la turneul final din Africa de Sud. Echipa clasata pe locul 2 va trebui sa dispute un meci de baraj.
UTA - Rapid 1-0/ Cesinha a ruinat sansele Rapidului Rapidul a ratat sansa de a se apropia de liderul CFR Cluj, dupa o infringere neasteptata pe terenul echipei UTA. Aradenii au invins cu 1-0 si au supravietuit unui penalty acordat giulestenilor in minutul 85 - Cesinha a trimis slab, Mirne a respins, iar UTA pastreaza acasa toate cele trei puncte.
Ultima greseala a lui Walter Site-ul oficial al clubului Dinamo a pus capat speculatiilor, anuntind rezilierea de comun acord a contractului cu antrenorul Walter Zenga. Supus unei presiuni teribile in ultima vreme, italianul a platit un pret scump pentru cele doua infringeri suferite in fata rivalelor Rapid si Steaua. Zenga le multumeste tuturor dinamovistilor, "de la fani pina la magazionerul clubului". Dar cu Lobont ce ai avut, Walter?
VIDEO Steaua-Dinamo 1-0/ Revenirea lui Neaga, plecarea lui Zenga Adrian Neaga a reusit primul gol de la revenirea din Coreea, exact cand era mai multa nevoie, in derbiul cu Dinamo. Jocul din Ghencea a fost marcat de violentele din tribune, de unde suporterii ambelor formatii au aruncat pe rand cu torte in teren, jocul fiind intrerupt in prima repriza timp de opt minute. Dinamo si-a continuat evolutiile modeste, nereusind niciun sut pe poarta, iar Zenga a "platit" prin demisia de la echipa.
Hooligans Derby: meci intrerupt de trei ori, jandarmi prinsi in ambuscada, torte introduse in stadion fara stirea fortelor de ordine Inaintea meciului, fanii Stelei au luat cu asalt fortele de ordine, distrugind o masina a jandarmeriei. Suporterii lui Dinamo au provocat o intrerupere de 10 minute a jocului, aruncind zeci de torte in teren. La iesirea din stadion, jandarmeria a retinut mai multe persoane din galeria lui Dinamo. Fortele de ordine au anuntat retinerea a 434 de suporteri, intocmirea a 12 dosare penale si amendarea a 70 de persoane.
Walter Zenga s-a despartit de Dinamo La putin timp dupa infrangerea suferita de campioana "en titre", Dinamo pe terenul eternei rivale, Steaua, antrenorul "cainilor", Walter Zenga si-a anuntat demisia. Tehnicianul a fost impins sa ia aceasta decizie de actionarii dinamovisti, care s-au reunit intr-o sedinta de urgenta chiar la Stadionul "Ghencea". Zenga venise la Dinamo inaintea etapei a 7-a, bilantul sau in Liga 1 fiind de: 4 victorii, 4 egaluri si 2 infrangeri. Cornel Talnar va asigura, cel mai probabil, interimatul pe banca alb-rosilor in ultimele meciuri din acest an dupa refuzul lui Cornel Dinu.
Steaua-Dinamo 1-0. Rica Neaga a scos pe Dinamo din lupta pentru titlu Adrian Neaga a reusit primul gol de la revenirea din Coreea, exact cand era mai multa nevoie, in derbiul cu Dinamo. Jocul din Ghencea a fost marcat de violentele din tribune, de unde suporterii ambelor formatii au aruncat pe rand cu torte in teren, jocul fiind intrerupt in prima repriza timp de opt minute. Dinamo si-a continuat evolutiile modeste, nereusind niciun sut pe poarta, iar postul lui Zenga este mai amenintat ca niciodata.
Ciprian Marica a marcat primul gol pentru Stuttgart Atacantul Ciprian Marica a marcat pentru prima oara in Bundesliga, pentru VfB Stuttgart, de la sosirea in Germania. Romanul a intrat pe stadionul Commertzbank din Frankfurt in minutul 41 al partidei dintre Eintracht si Stuttgart, cand scorul era 1-0 pentru gazde. Campioana Germaniei a egalat inainte de pauza prin Hilbert, iar la trei minute dupa reluare Marica si-a adus formatia in avantaj. Acesta este primul sau gol intr-un joc oficial al lui Stuttgart; atacantul roman venit de la Sahtior Donetk mai punctase doar in partide amicale.
Premiile "Ioan Chirila" 2007, in linie dreapta Luni, 26 noiembrie, la Ateneul Roman, la ora 20.00, va avea loc cea de-a treia editie a Galei de Decernare a Premiilor Ioan Chirila, care va desemna cei mai buni gazetari de sport din Romania. Spectacolul de decernare a Premiilor va fi completat de un recital al maestrului Dan Grigore, de Compania de Teatru Pass-Partout, de prezenta lui Radu Gheorghe impreuna cu Mihai Bisericanu si, nu in ultimul rand, de Mihai Petre si Elwira Duda. Gala va fi transmisa LIVE pe site-ul oficial al Premiilor, www.ioanchirila.ro.
VIDEO Bistrita-CFR Cluj 2-2. Liderul, salvat de arbitrul Cristi Balaj CFR Cluj a cedat pentru prima data in actualul sezon puncte in deplasare, incheind doar la egalitate partida de la Bistrita, impotriva Gloriei. Pe un teren impracticabil, gazdele au condus cu 2-0, dupa reusitele in doar trei minute ale lui Abrudan si Razvan Dobre, ambele venite pe greselile grave ale portarului clujean Nuno Claro. Oaspetii au avut nevoie de ajutorul arbitrului Cristian Balaj pentru a egala. Centralul din Baia Mare a inventat un penalti in ultimul minut din prima repriza, iar Cadu a evitat primul esec stagional al liderului.