FOTBAL
Cosmin Contra: Este a treia finala pe care o pierd, iar dupa esec un jucator trebuie incurajat Fundasul roman Cosmin Contra nu isi ascunde dezamagirea pentru cea de-a treia finala pierduta in cariera (finala Cupei UEFA cu Alaves si doua finale ale Cupei Spaniei cu Getafe), declarand ca dupa asemenea esecuri jucatorii ar trebui sprijiniti moral.
VIDEO Mana lui Dumnezeu/ episodul Adriano Imprumutat de Inter la Sao Paulo, Adriano marcheaza din toate pozitiile si cu toate partile corpului pentru a-l impresiona pe Roberto Mancini sa-l aduca inapoi la Milano. Realizarea din partida cu Palmeiras seamana mult cu cea reusita de Maradona cu mana in anul 1986, contra Angliei.
VIDEO Inter - Lazio 0-0/ Radu Stefan, evolutie exacta in fata campioanei Italiei Lazio Roma, cu Radu Stefan pe teren 90 de minute, a reusit sa plece neinvinsa de pe Giuseppe Meazza, scor 0-0, in fata unui Inter care a fost mai mult cu gandul la Serie A, acolo unde se indreapta spre al treilea titlu consecutiv. La oaspeti, Radu Stefan a fost titular, evolutia acestuia fiind caracterizata drept buna si precisa de catre jurnalistii italieni, marcajul fostului dinamovist la jucatorii interisti fiind unul precis si eficient.
Cate goluri se pot inscrie intr-o semifinala? Sporting - Benfica 5-3! (VIDEO) Meci dramatic in semifinalele Cupei Portugaliei: Sporting a invins rivala benfica cu 5-3 (in timpul regulamentar de 90 de minute!), dupa ce fusese condusa la pauza cu 2-0. Sub presiunea unui public incendiar (s-a jucat pe "Alvalade", arena lui Sporting), Benfica a cedat terenul dupa pauza, apoi s-a recunoscut invinsa: 8 goluri intr-un meci, unul mai spectaculos decit altul...
Valencia - Getafe 3-1/ Contra a pierdut finala Cupei Spaniei (VIDEO) Beneficiara a unui start perfect (doua goluri in primele 12 minute), Valencia a reusit sa castige Cupa Spaniei (3-1 scor final, in meciul cu Getafe). Toate cele trei goluri ale Valenciei au fost marcate cu capul! La Getafe, romanul Cosmin Contra a fost titular si a obtinut penalty-ul din care echipa sa a marcat unicul gol.
Diversiune? Patronul Stelei a publicat lista de transferuri Patronul Stelei a anuntat miercuri seara numele jucatorilor pentru care va face oferte in vara, dupa incheierea campionatului. Printre acestia, se regasesc Szekely (Otelul Galati), Karamian (Poli Timisoara) si Adrian Cristea (Dinamo) care apartin unor echipe ce urmeaza sa intalneasca pe Steaua, in ultimele etape.  "Nu vreau sa se interpreteze ca l-am nominalizat pe Szekely acum, inainte de meciul nostru la Galati, dar este un jucator pe care l-am mai vrut", a spus patronul clubului din Ghencea.
Cupa Ucrainei/ Ghioane trimite Dinamo Kiev in finala cu Sahtior Dinamo Kiev si Sahtior Donetk s-au calificat in finala Cupei Ucrainei, dupa jocurile disputate miercuri: Dinamo Kiev a invins cu 1-0 pe terenul lui Metalurg Donetk printr-un gol inscris de romanul Tiberiu Ghioane, in vreme ce Sahtior a eliminat pe Cernomoret Odessa (3-0).
CFR Cluj - Dacia Mioveni 3-0/ Emotiile au durat un minut (VIDEO) Atacantul Diego Ruiz a avut nevoie de mai putin de un minut pentru a deschide scorul pentru CFR in semifinala cu Dacia Mioveni; deschiderea rapida a scorului a ajutat trupa lui Andone sa controleze ostilitatile si sa se califice in finala Cupei, performanta ce constituie o premiera pentru CFR Cluj. A doua semifinala se va disputa joi seara, in Cotroceni, intre Gloria Buzau si Unirea Urziceni.
Rednic da inapoi! Nu ar mai vrea sa vina la Dinamo Situatie incredibila la Dinamo! Mircea Rednic nu mai este atat de dornic sa-i antreneze pe "caini" din vara. Tehnicianului nu i-a picat prea bine decizia lui Borcea de a-l mandata pe Dinu sa se ocupe de transferurile lui Dinamo. Practic, Rednic nu ar avea nici un cuvant de spus in fata administratorului delegat deoarece el este cel care va valida sau nu orice transfer.
Campania "dati un 1 RON pentru Dinamo" Conducatorii lui Dinamo au luat o masura radicala. In conditiile in care suporterii "cainilor" nu se mai inghesuie la meciurile ros-albilor, asistenta la meciurile fara miza fiind redusa - media e de 3.500 de spectatori -, actionarii au decis sa stabileasca un pret super scazut la bilete.
Martin Tudor s-a inteles cu U Cluj, sepcile rosii vor juca partida cu Buzaul Fostul portar al studentilor clujeni, Martin Tudor, si-a rezolvat litigiul financiar cu formatia de prima liga, urmand sa primeasca restantele financiare de 60.000 de euro. In acest fel, U Cluj va fi programata in continuare la partidele din Liga 1.
VIDEO Un fotbalist israelian a lovit de nervi un fotoreporter Scene incredibile in Israel, la partida Beitar Ierusalim - Maccabi Herzeliya. In timp ce era dus cu targa pentru a primi ingrijiri medicale in afara terenului, fundasul gazdelor, Shmuel Kozokin, s-a ridicat de pe targa si, nervos, l-a pocnit pe un fotoreporter aflat in preajma sa.
Comisia de disciplina, episodul 2: Au fost Chivorchian si Becali la vestiare? "Am fost pentru prima oara in viata mea la vestiar, in pauza meciului cu U. Cluj. I-am mobilizat pe jucatori!", a spus patronul Stelei, dupa victoria pe care baietii lui Lacatus au obtinut-o in final cu 4-0. Declaratia patronului este in fapt un auto-denunt: fiind suspendat de FRF pentru declaratii jignitoare, nu avea ce cauta la vestiar! In aceasi situatie se afla si directorul lui Poli Timisoara, Gheorghe Chivorchian. Presedintele Federatiei, Mircea Sandu spune ca comisiile s-au sesizat deja, urmind sa procedeze la audieri.
FRF ameninta "U" Cluj cu neprogramarea "U" Cluj nu va mai fi programata la partidele din Liga 1! Comisia pentru Statutul Jucatorului din cadrul FRF a luat aceasta masura deoarece ardelenii nu au platit o restanta financiara de 60.000 de euro fata de Martin Tudor, portarul fiind component al echipei in tur.
Seedorf nu vrea sa ii dea lui Ronaldinho tricoul cu numarul 10 Clarence Seedorf se simte amenintat de venirea lui Ronaldinho la A.C. Milan. Chiar daca olandezul spune despre brazilian ca este binevenit, acesta il avertizeaza ca nici sa nu ii treaca prin cap ca din sezonul viitor va putea sa poarte tricoul sau cu numarul 10.
VIDEO Kuranyi (Schalke) inscrie patru goluri contra lui Energie Cottbus Kevin Kuranyi, de la Schalke 04, a reusit pentru prima oara in cariera patru goluri intr-un singur meci, realizarea varfului de atac fiind prima dupa o pauza de trei ani in Bundesliga.
Taher anunta: Rapid nu va face jocuri de culise. Dar cand a facut? Fathi Taher a cumparat clubul Rapid de la Copos. Anunta ca are mari planuri cu formatia din Giulesti, dar pana acum, singura mutare a fost in planul imaginii: suporterii vor primi cate o cutie de chibrituri la meciurile de pe teren propriu ca sa nu mai foloseasca brichete.
CFR Cluj - Dacia Mioveni/ Fabbiani titular, ardelenii vor eventul CFR Cluj porneste clar ca favorita la calificarea in finala Cupei Romaniei in fata unei formatii, Dacia Mioveni, care gaseste cea dea doua competitie ca importanta a tarii drept o povara.
Valencia - Getafe/ Contra la 90 de minute de primul trofeu al stagiunii Cosmin Contra si Getafe se afla, cel putin teoretic, la numai 90 de minute (fara eventualele prelungiri) de castigarea primului trofeu al sezonului competitional din Spania, Cupa Regelui. Un succes i-ar face pe elevii lui Laudrup sa mai uite din amarul eliminarii de catre Bayern din Cupa UEFA.
Marian Iancu face o obsesie in a bate pe Dinamo. Nu si pe Steaua Daca inainte de meciul cu Dinamo, patronul lui Poli Timisoara isi ameninta jucatorii ca va strica prietenia cu ei daca nu vor castiga in fata "cainilor" acum, Marian Iancu si-a schimbat tonul si spune ca nu isi doreste sa invinga in Ghencea cu orice pret. Poli mizeaza in acest final de campionat doar pe meciurile de-acasa.