FOTBAL
CFR Cluj si Steaua au obtinut victorii in amicalurile zilei  CFR Cluj a cistigat prima partida din stagiul de pregatire din Cipru: 2-0 contra coreenilor de la Gyeongnam. Steaua a invins cu 2-1 pe Ceske Budejovice (Cehia), dupa un meci in care nu s-a mai produs niciun incident medical. Poli Timisoara a cedat cu 2-1 in fata ucrainienilor de la Metalurg Donetk.
Piturca si-a prelungit contractul cu echipa nationala Selectionerul Victor Piturca a semnat o prelungire a contractului cu Federatia Romana de Fotbal. Noua intelegere este valabila pentru urmatoarea campanie de calificare; daca Piturca va califica nationala la Mondialul din 2010, contractul se prelungeste automat pe perioada turneului final din Africa de Sud.
Soc in Spania: Almeria intrerupe seria invincibila a lui Real Madrid (VIDEO) Real Madrid a suferit prima infrangere in campionatul Spaniei dupa 10 etape, pierzand pe terenul noii promovate Almeria, formatie clasata pe locul 7 in Primera Division. Campioana Spaniei venea dupa opt victorii consecutive, iar ultimul esec in campionat il suferise in luna noiembrie, cu FC Sevilla. Almeria, aflata la al patrulea succes la rand, a deschis scorul prin Juanito, care a marcat un gol controversat in minutul 16, iar Negredo a inchis tabela in minutul 47, transformand un penalti.
Transferul lui Mansour la Dinamo a esuat, senegalezul ramane la Poli Atacantul Gueye Mansour a ramas la Poli Timisoara si se va pregati cu echipa secunda a clubului banatean, dupa ce negocierile dintre el si Dinamo Bucuresti, privitoare la salariul sau, au fost stopate de catre conducerea campioanei, a anuntat presedintele lui Poli, Marian Iancu pe site-ul oficial al clubului. Iancu a precizat si motivul incheierii negocierilor dintre Mansour si Dinamo: senegalezul ceruse un salariu anual de 360.000 de euro, plus prime si bonusuri, ceea ce l-ar fi transformat in cel mai bine platit jucator din lotul alb-rosu.
Man United a pierdut primul loc dupa egalul smuls in ultimul minut la Hotspur Zi fasta pentru Arsenal Londra care a revenit pe locul intai in Anglia, profitand de remiza fostului lider Manchester United. Tunarii au invins cu 3-1 in deplasarea de la Manchester City, in timp ce diavolii rosii au luat un punct in ultimul minut pe White Hart Lane, in fata lui Tottenham Hotspur. Si a treia clasata, Chelsea a facut un pas gresit in etapa a 25-a, remizand la Portsmouth. Liverpool a trecut cu 3-0 de Sunderland, dar golurile cormoranilor au venit abia in ultima jumatate de ora.
Show cu trei romani si sase goluri la Duisburg MSV Duisburg si Borussia Dortmund au incheiat la egalitate, 3-3, in prima etapa a returului din Bundesliga, un meci in care Claudiu Niculescu a debutat la codasa din campionatul Germaniei. Doua dintre golurile lui Duisburg au fost inscrise de romani, Iulian Filipescu a deschis scorul in minutul 18, iar Mihai Tararache a transformat un penalti in minutul 51. Niculescu a pasat decisiv la golul doi, a primit un galben in minutul 61 si a fost inlocuit in minutul 76.
Stelistul Habibou s-a accidentat grav intr-un meci amical (VIDEO) Noua achizitie a Stelei, francezul Habib Habibou a suferit o accidentare grava in partida amicala dintre ros-albastri si formatia bulgara Levski Sofia. Atacantul a primit in minutul 85 al partidei o lovitura cu cotul in gat din partea unui adversar si a lesinat, fiind aproape sa-si inghita limba, dar a fost salvat de medicii ambelor echipe. Dupa recapatarea cunostintei, francezul de 20 de ani a fost transportat la spitalul din Larnaca. "Jucatorul este in afara oricarui pericol. Este constient si am vorbit cu el", a declarat medicul Stelei, Radu Paligora.UPDATE: Stelistul a fost externat din spital sambata dupa-amiaza.
VIDEO Barcelona - Villareal 1-0/ Ofsaid? Barcelona s-a calificat in semifinalele Copei del Rey, dupa ce a invins la limita pe Villareal: 1-0 (dupa 0-0 in tur), golul marcat de francezul Henry fiind suspect de ofsaid. catalanii l-au reprimit in teren pe Ronaldinho, prima sa aparitie dupa 40 de zile fara meciuri. Atractia serii a fost insa Messi: desi a ratat un penalty, Messi a inspirat din nou seara printr-o serie de actiuni individuale care au scos in evidenta tehnica-i impresionanta.
Piturca a anuntat lotul pentru meciul cu Israel Steaua Bucuresti ofera 5 jucatori echipei nationale, inaintea meciului amical cu Israel, programat miercuri, 6 februarie, la Tel Aviv. Din strainatate, selectionerul Victor Piturca a convocat 11 fotbalisti, printre care se afla si radu Stefan, recent transferat la Lazio Roma. Absenta de ultima ora a fundasului stinga Razvan Rat, accidentat, in locul caruia selectionerul l-a convocat pe Mihaita Nesu (Steaua).
Egalul de salon dintre Angola si Tunisia califica ambele echipe in sferturi Tunisia si Angola au remizat alb in ultimul meci din grupa D, egalul ducand ambele echipe in sferturile de finala, indiferent de ce s-ar fi intamplat in celalalt joc al grupei, intre Senegal si Africa de Sud. Nici Tunisia, nici Angola nu au avut mari ocazii de poarta, de fiecare data cand se apropiau de buturile adverse jucatorii incercau executii fanteziste, sau simple pase la portarul advers. Astfel, Tunisia isi adjudeca prima pozitie a grupei, si va intalni Camerun in sferturi, iar Angola, calificata in premiera in faza eliminatorie a Cupei Africii, va infrunta detinatoarea trofeului, Egipt.
Ajax Amsterdam impotriva lui Ogararu Echipa olandeza Ajax ii da o mana consistenta de ajutor selectionerului Van Basten, prin subminarea selectiei "tricolorilor": fundasul dreapta George Ogararu, legitimat la Ajax, tocmai a aflat ca nu mai intra in planurile de moment ale primei echipe. Cu toate acestea, Ajax nu ii da drumul romanului care a avut o oferta de la Lazio. "Nu au vrut sa ma dea nicicum: imprumut sau transfer definitiv. Nu cred ca mai prind EURO in aceste conditii", spune Ogararu. La EURO 2008, Romania si Olanda sunt adversare in grupa.
Maradona: Daca nu luam cocaina, as fi fost de trei ori mai bun ... "iar intrebarea Cine a fost mai mare, Pele sau Maradona? nu si-ar fi avut rostul. Toti ar fi spus numele meu". Teribilist, dar sincer. Diego Armando Maradona, 47 de ani, a acordat cotidianului The Sun un interviu exploziv, in care povesteste cum consuma cocaina cu whiskey zile in sir, apoi juca fotbal, desi nu intelegea prea bine ce se intimpla cu el... "Si totusi, eram cel mai bun", isi aminteste El Pibe D'Oro, campion mondial cu Argentina in 1986.
Camerun si Egipt marsaluiesc spre sferturi Camerun si Egipt au promovat in sferturile de finala din grupa C, in care au fost clar favorite in fata Sudanului si Zambiei. In ultima etapa a grupei, Camerun si-a asigurat si matematic prezenta in faza eliminatorie dupa victoria cu 3-0 in meciul cu Sudan, Samuel Eto'o reusind o dubla cu care devine cel mai bun marcator din istoria competitiei. Atacantul Barcelonei a ajuns la cota 16 in Cupa Africii, cu doua goluri mai mult decat fostul detinator al recordului, ivorianul Laurent Pokou. Iar Egipt, detinatoarea trofeului, deja calificata in sferturi, s-a relaxat impotriva Zambiei cu care a remizat, 1-1. Cele doua formatii asteapta acum ultimele rezultate din grupa D pentru a-si afla urmatoarele adversare.
Stefan Radu si Lazio au eliminat Fiorentina lui Mutu Stefan Radu a debutat la Lazio Roma, la doua zile dupa semnarea contractului cu gruparea din capitala Italiei. Fostul fundas al lui Dinamo a fost integralist in partida pe care Lazio a castigat-o la Florenta, contra Fiorentinei, echipa pentru care Adrian Mutu a fost doar rezerva. Gazdele au deschis scorul prin Semioli, dar Kolarov si Rocchi au intors scorul pentru laziali care au obtinut astfel calificarea in semifinalele Cupei Italiei, dupa ce castigasera si prima mansa, tot cu 2-1. In penultimul act, pe Stefan Radu il asteapta duelul cu idolul sau, Cristi Chivu. Lazio va intalni pe Inter pentru un loc in finala.
Razboi in cantonamentul Frantei: Domenech ii pune conditii lui Trezeguet Antrenorul francez Raymond Domenech va publica joi lista fotbalistilor pe care vrea sa ii testeze in jocurile amicale de saptamina viitoare: Spania - Franta (6 februarie), dar si Franta A - Congo (5 februarie), acest meci fiind un poligon de incercare pentru jucatorii susceptibili sa fie retinuti in lotul pentru EURO. Metoda lui Domenech a fost criticata de atacantul David Trezeguet: "Am o virsta si o cariera; nu-mi pot permite sa joc in fata a citeva sute de spectatori, pentru nu stiu ce fel de teste..." Domenech a replicat: "E treaba lui ce spune si ce gindeste. Eu oricum inregistrez tot!"
VIDEO Arsenal - Newcastle 3-0/ Capodopera lui Flamini Arsenal Londra a invins a doua oara pe Newcastle, la interval de citeva zile, si a facut-o cu acelasi scor: a fost 3-0 in Cupa, 3-0 s-a inregistrat si marti seara, in campionat. Coincidentele continua: Adebayor a deschis scorul, asa cum reusise si in calificarea din Cupa. Un eveniment totusi irepetabil tot s-a produs pe Emirates: mijlocasul Flamini a inscris un gol de senzatie, care a oprit pentru citeva clipe respiratia suporterilor.
VIDEO Nigeria merge in sferturi datorita ivorienilor Cote D'Ivoire si-a respectat cartea de vizita si a invins pe Mali, in grupa B a Cupei Africii, a treia victorie la rand pentru trupa condusa din teren de Didier Drogba. Nigeria a profitat de infrangerea malienilor si a urcat pe locul secund dupa succesul cu Benin, obtinand in extremis calificarea in faza eliminatorie. Diferenta dintre Nigeria si Mali s-a facut la golaveraj, cele doua remizand in partida directa. Misiunea insa este dificila pentru "vulturi" in sferturi, unde vor da peste gazda competitiei, Ghana.
Vlad Munteanu s-a transferat la Auxerre  Mijlocasul stinga Vlad Munteanu a fost imprumutat de echipa germana Wolfsburg la Auxerre, acolo unde va intari colonia romaneasca: Munteanu ii regaseste in efectivul lui Auxerre pe fundasul central Gabriel Tamas si pe atacantul Daniel Niculae.
Steaua vs Liepajas 1-0/ Dica, cel mai bun transfer! In primul meci al stagiului din Cipru, Steaua a invins echipa letona Metalurg Liepajas cu 1-0. Unicul gol al intilnirii a fost inscris de Nicolae Dica (penalty), decarul Stelei aratind o buna dispozitie de joc. "Balaurii" transferati in aceasta iarna din America de Sud au debutat la Steaua, insa deocamdata nu au speriat pe nimeni.
VIDEO Un pusti ganez de 17 ani, cumparat de Real Madrid Campioana Spaniei, Real Madrid, l-a achizitionat pe pustiul minune al Ghanei, Daniel Opare, in varsta de numai 17 ani, pe care li l-a suflat chiar de sub nas celor de la Liverpool, informeaza eatsleepsport.com. “Galacticii” au achitat pe loc 1.1 milioane de lire sterline catre Ashanti Gold, echipa la care era legitimat Daniel, oferta madrilenilor fiind net superioara, dupa spunele oficialilor ghanezi, fata de cea facuta de “Cormorani”.