FOTBAL
VIDEO Inter - Juventus 2-2/ Pe muchie de cutit In sferturile de finala din Cupa Italiei, Internazionale Milano si Juventus au oferit un veritabil festival ofensiv: 4 goluri intr-o singura repriza. Inter a reusit performanta de a conduce cu 2-0 (dubla Julio Cruz), desi se afla in inferioritate numerica (Burdisso eliminat). Juventus a salvat meciul printr-o revenire de orgoliu: Del Piero si Boumsong au egalat, plasind trupa torineza in pole position pentru calificare. Returul - la 30 ianuarie.
Gigi: Romanii n-au valoare! La prezentarea celor 5 jucatori transferati in aceasta iarna la Steaua, patronul din Ghencea i-a caracterizat in stilul casei: "Acestia sunt atacantii cu care vom spulbera tot! Nu am avut ce sa iau din tara pentru ca jucatorii romani nu au valoare".
Grupa D - grupa remizelor (VIDEO) Cea mai echilibrata grupa a Cupei Africii, singura in care toate cele patru reprezentative au evoluat si la Campionatul Mondial, a debutat cu doua remize. Mai intai Tunisia si Senegal au incheiat la egalitate, 2-2, intr-un joc in care ambele echipe au avut conducerea, apoi si Africa de Sud a remizat cu Angola. Sud-africanii s-au vazut condusi din minutul 30, reusind sa smulga un punct in minutul 88, cand Elrio van Heerden a restabilit egalitatea. Pentru Angola a evoluat in repriza secunda si fostul dinamovist Ze Kalanga care a avut o ocazie de gol.
Cum luam bilete pentru meciurile tricolorilor la EURO 2008? Federatia Romana de fotbal a anuntat miercuri procedura prin care se pot achizitiona bilete pentru meciurile echipei nationale la EURO 2008. Doritorii trebuie sa se inscrie pe site-ul www.biletefotbalonline.ro, in perioada 28 ianuarie - 7 februarie. In cazul in care cererea va depasi numarul de 11.951 de tichete destinate publicului larg, se va proceda la tragere la sorti. Pentru jocurile din grupa sunt trei categorii de bilete (in functie de pret): 45 Euro, 80 Euro si 110 Euro (fara taxele de transport si procesare care mai inseamna 10 Euro).
VIDEO Tottenham - Arsenal 5-1/ Macel! Tottenham s-a calificat in finala Cupei Ligii, dupa un 5-1 neverosimil contra lui Arsenal Londra. Managerul Arsene Wenger a folosit o echipa formata din jucatori care au evoluat mai putin, insa aceasta nu reprezinta neaparat o scuza: anul trecut, aceeasi echipa a ajuns pina in finala Cupei Angliei...
Fratii Becali acuza DNA de linsaj mediatic Impresarii Ioan si Victor Becali, nominalizati de DNA pe lista celor 10 personaje cercetate in legatura cu infractiuni precum inselaciune, evaziune fiscala si spalare de bani, acuza procurorii ca le ingradesc dreptul la aparare. Conform unui comunicat difuzat presei, fratii Becali sustin ca avocatii lor nu au avut acces la materialul probator, astfel ca se afla in situatia de a nu sti pentru ce fapte sunt cercetati. "Este un linsaj mediatic!", acuza cei doi impresari.
VIDEO Zambia spera la calificare dupa scorul de forfait cu Sudan Zambia a invins cu 3-0 pe Sudan, in grupa C a Cupei Africii, si s-a instalat pe prima treapta a clasamentului seriei, la egalitate de puncte cu Egipt, dar cu un golaveraj mai bun. Nationala "gloantelor de cupru" a deschis perfect meciul, marcand in minutul 2, prin James Chamanga, si-a dublat avantajul imediat dupa pauza, cu reusita lui Jacob Mulenga, capitanul Felix Katongo inchizand tabela dupa o ora de joc. Sudan a avut o bara in minutul 12, dar a incheiat un meci cu peste 40 de suturi spre poarta fara a marca si revenirea dupa 32 de ani la competitia suprema a continentului negru incepe dezamagitor.
Marius Niculae nu a fost convocat pentru jocul cu Israel Victor Piturca a chemat 11 jucatori din strainatate pentru testul cu Israel, prima partida de pregatire inaintea EURO 2008. Pe lista selectionerului revine Cosmin Contra, fundasul lui Getafe, dar lipseste Marius Niculae atacantul lui Inverness desemnat cel mai bun jucator din campionatul Scotiei in luna decembrie. Meciul cu Israel este programat pe 6 februarie, la Tel Aviv. Jucatorii din campionatul intern vor fi anuntati in saptamana premergatoare intalnirii.
VIDEO Egipt - Camerun 4-2/ Leii imblinziti Campioana en titre a Africii, Egiptul si-a facut o intrare de senzatie in turneul final, demolind nationala Camerunului. "Faraonii" au cistigat cu 4-2, dupa ce au avut o prima repriza perfecta (3-0). Doua dintre golurile egiptene au fost marcate de Zidan. Un Zidane in varianta egipteana, a carui executie de la golul trei a amintit de ilustrul original. Camerunul, departe de supranumele Leii neimblinziti, au salvat imaginea prin doua goluri inscrise de Eto'o.
Pancu refuza Steaua si se intoarce la Rapid Fostul international Daniel Pancu a refuzat oferta Stelei, dupa mai multe ore de negocieri. Pancu va ajunge in cele din urma la fosta sa echipa, Rapid Bucuresti, declara oficialii clubului. Sub presiunea suporterilor care nu voiau sa il vada pe Pancone sub tricoul Stelei, conducerea Rapidului a intervenit, oferindu-i jucatorului un contract de joc. Pancu ajunge miercuri in Portugalia, unde se afla deja Rapidul, in cantonament.
Tigrii lui Arkan au intentionat asasinarea lui Lennart Johansson Emisiunea "Insider" a postului de televiziune B92 din Belgrad a dezvaluit ca fostul lider paramilitar Arkan, acuzat public de crime de razboi, a intentionat sa il ucida pe Lennart Johansson, fostul presedinte al UEFA, pentru ca ii interzisese sa mearga la Munchen pentru un meci al echipei Obilici Belgrad pe care o patrona din umbra. "Da, stiam si mi-a fost frica", a spus Johansson in cadrul unei emisiuni care a dezvaluit o fata mai putin cunoscuta a fotbalului sarbesc din anii 90: controlat de mafie, din vestiar pina in cercurile inaltre ale puterii.
Gica Popescu la DNA: Am aflat care sunt invinuirile Fostul impresar Gica Popescu a fost convocat marti dimineata la DNA, acolo unde a aflat care sunt invinuirile in dosarul amplu deschis impotriva a 10 oameni din fotbal, acuzati de evaziune fiscala, spalare de bani si inselaciune. "Abia astazi am aflat care sunt invinuirile", a spus Gica Popescu, la iesirea din sediul DNA.
Cosmin Olaroiu, mai bun decat Sir Alex Ferguson! Echipa pregatita de Cosmin Olaroiu, Al Hilal, a invins pe Manchester United intr-un joc amical disputat la Riyadh, in fata a 70.000 de spectatori. Meciul a fost organizat pentru a-l sarbatori pe legendarul atacant al lui Al Hilal si al nationalei Arabiei Saudite, Sami Al Jaber, care, la 35 de ani, a disputat ultima partida din cariera. Al Jaber a marcat si un gol, transformand un penalti in minutul 38. La final, trupa lui Olaroiu s-a impus cu 3-2.
VIDEO Kanoute a adus prima victorie pentru Mali Mali avea nevoie neaparata de victorie in partida cu Benin din grupa B a Cupei Africii, daca "vulturii" doreau sa pastreze sanse la promovare intr-o serie din care mai fac parte Cote D'Ivoire si Nigeria. Iar succesul impotriva "veveritelor" a venit extrem de greu, cu 1-0, dupa un penalti obtinut si transformat de vedeta lui FC Sevilla, Frederic Kanoute. Meciul de pe stadionul Sekondi-Takoradi a inceput cu o intarziere de 12 minute din cauza unei pene de curent.
VIDEO Maroc a facut spectacol impotriva Namibiei Maroc a marcat cinci goluri in poarta Namibiei, doua dintre ele venind in primele patru minute ale intalnirii din grupa A. Cu acest succes, magrebienii se instaleaza pe prima pozitie a seriei, la egalitate de puncte cu tara gazda, Ghana, care a invins in meciul de debut pe Guinea cu 2-1. La Maroc a evoluat si fostul portar al lui Dinamo, Khalid Fouhami.
VIDEO Cote D'Ivoire - Nigeria 1-0 Cote D'Ivoire, una dintre favoritele la castigarea Cupei Africii, a debutat cu un succes in prima confruntare de foc a competitiei. Ivorienii au trecut de Nigeria in grupa B, cu 1-0, dupa o reusita superba a varfului lui Chelsea Londra, Salomon Kalou. Niciunul dintre cei doi jucatori din campionatul Romaniei prezenti in loturile celor doua combatante nu a evoluat. Constant Djakpa, fundasul Pandurilor, a fost doar rezerva la ivorieni, iar Ifeany Emeghara, aparatorul Stelei, nu a fost selectionat la nigerieni, din cauza unei accidentari suferite la un antrenament.
Daniel Pancu va semna cu Steaua? Mijlocasul Daniel Pancu este foarte aproape de un contract in Ghencea, anunta Pro TV. Fostul jucator al Rapidului se afla in negocieri avansate cu Steaua, si urmeaza sa-si puna marti semnatura pe o intelegere de un an. Pancu, 30 de ani, si-a reziliat de curand contractul cu turcii de la Bursaspor si a fost convins sa aleaga Steaua de catre impresarul Giovanni Becali, desi anuntase ca in Romania va mai juca doar la Poli Iasi si Rapid, singurele echipe la care a evoluat in competitia interna.
Cupa Romaniei: se cunosc sferturile de finala Liderul Ligii 1, CFR Cluj va juca impotriva lui FC Brasov, echipa lui Lucescu jr., iar Unirea Urziceni va da piept cu Rapidul - acestea sunt doua dintre meciurile stabilite luni la prinz, in urma tragerii la sorti.
VIDEO Ghana invinge Guinea printr-un gol senzational, in minutul 90 Ghana a avut nevoie de o executie inspirata a lui Muntari pentru a cistiga primul meci al Cupei Africii, competitie pe care o gazduieste incepind de duminica. In ultimul minut al meciului cu Guinea, ghanezul Muntari a expediat o torpila direct in vinclu: 2-1, Ghana poate sarbatori...
VIDEO Cel mai rapid gol din istoria campionatului spaniol: 8 secunde! Atacantul Llorente (Valladolid) a deschis scorul in meciul cu Espanol Barcelona, dupa numai 8 secunde! Precedentul record ii apartinea uruguayanului Dario Silva (9 secunde) care a marcat pentru Malaga intr-un meci cu... Valladolid (in anul 2000).