FOTBAL
Besiktas Istanbul considera sanctiunea UEFA ca fiind "scandaloasa" decizia suspendarii pentru un an din toate competitiile internationale Purtătorul de cuvânt al clubului Beşiktaş Istanbul, Metin Albayrak, a declarat, miercuri, după decizia UEFA de a sancţiona cu suspendare clubul turc pentru un an din competiţiile europene, că decizia este "scandaloasă", informează L'Equipe.
Liga Camionilor Fara miracole. Juventus si AS Monaco au trecut de FC Barcelona si Borussia Dortmund Echipele Juventus Torino si AS Monaco s-au calificat, miercuri, in semifinalele Ligii Campionilor, dupa ce au trecut de formatiile FC Barcelona si Borussia Dortmund, in sferturile de finala ale competitiei, potrivit news.ro. Barca nu a repetat miracolul din meciul cu PSG si nici macar nu a reusit sa marcheze, italienii reusind sa tina cu succes de un rezultat nul. As Monaco a invins fara probleme Borussia, scor 3-1, mergand in semifinale dupa doua victorii.
​FOTOGALERIE Deciziile lui Viktor Kassai, analizate in detaliu de Marca - Maghiarul a facut praf meciul Real Madrid vs Bayern Munchen Marca, cotidianul de casa al Realului, dezbate pe larg prestatia lui Viktor Kassai, centralul meciului dintre galactici si Bayern Munchen (4-2). Jurnalistii iberici au scos in evidenta greselile mari ale arbitrului maghiar: off-side la golurile doi si trei ale lui Cristiano Ronaldo, precum si o eliminare meritata a lui Casemiro.
VIDEO Metz - PSG 2-3/ Final dramatic de meci - Golul victoriei a venit in prelungiri PSG a obtinut o victorie dramatica pe terenul lui Metz, scor 3-2, intr-un meci restant din etapa a XXXI-a a campionatului Frantei. Parizienii au condus cu 2-0, au fost egalati pe final, iar Matuidi a marcat golul victoriei in prelungiri. Gratie acestui succes, PSG a egalat-o pe AS Monaco in fruntea clasamentului (monegascii au insa o partida mai putin disputata).
​VIDEO Atletico Madrid, in semifinale dupa 2-1 la general cu Leicester Visul european a luat sfarsit pentru Leicester City, dupa ce a obtinut doar o remiza pe teren propriu cu Atletico Madrid, scor 1-1. Gratie victoriei din prima mansa (scor 1-0), echipa lui Diego Simeone s-a calificat pentru a treia oara in ultimii patru ani in semifinalele Champions League.
VIDEO Real Madrid - Bayern 4-2/ Galacticii, in semifinale - Nemtii acuza: "Calificare furata" Viktor Kassai a fost unul din personajele principale din Real Madrid vs Bayern, centralul maghiar contribuind la calificarea galacticilor in semifinalele Champions League. Madridul a castigat cu 4-2, dupa prelungiri, iar deciziile arbitrului i-au scandalizat pe nemti. Intra in material pentru a vedea rezumatul disputei de pe "Santiago Bernabeu".
Carlo Ancelotti, dupa ce Viktor Kassai a favorizat-o clar pe Real Madrid: "In sferturile Champions League ar trebui sa avem un arbitru de calitate" Real Madrid s-a calificat in semifinalele Champions League, dupa un retur cu mari probleme de arbitraj. Galacticii au inscris de doua ori din off-side (prin Cristiano Ronaldo), iar Vidal a primit gratuit al doilea cartonas galben. "In sferturile Ligii Campionilor ar trebui sa avem un arbitru de calitate", a precizat Carlo Ancelotti, antrenorul celor de la Bayern Munchen.
​Champions League: Barcelona vs Juventus, meciul de gala al serii - Catalanii incearca din nou imposibilul Dupa infrangerea drastica din meciul tur, Barcelona spera la o noua revenire pe Camp Nou. Catalanii vor incepe duelul cu Juventus de la 0-3, insa e greu de crezut ca vom asista la repetarea scenariului din partida retur cu PSG. Intalnirea contand pentru sferturile de finala ale Champions League este programata de la ora 21:45. A doua confruntare a serii le va aduce fata in fata pe AS Monaco si pe Borussia Dortmund.
Liga Campionilor: Real Madrid a invins Bayern Munchen, scor 4-2 dupa prelungiri. Eliminare gratuita la nemti, hattrick Ronaldo Echipa spaniola Real Madrid, detinatoarea trofeului, s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor, dupa ce a invins, marti, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 dupa prelungiri, formatia germana Bayern Munchen, in mansa secunda a sferturilor de finala ale competitiei. Nemtii au condus cu 2-1 la finalul celor 90 de min, dar Arturo Vidal a fost eliminat eronat, iar madrilenii au marcat de 3 ori in prelungiri, Cristiano Ronaldo reusind un hattrick.
PSG a invins Metz, scor 3-2, si a egalat-o pe Monaco in fruntea Ligue 1; Golul victoriei a fost marcat in minutul 90+3 Formatia Paris Saint-Germain a invins, marti, in deplasare, cu scorul de 3-2 (2-0), echipa FC Metz, intr-un meci restant din etapa a XXXI-a si a egalat-o pe AS Monaco in fruntea clasamentului campionatului francez. Golul victoriei a fost fost marcat in minutul 90+3.
Liga Campionilor: Atletico Madrid a remizat cu Leicester City, scor 1-1, si s-a calificat in semifinale Echipa spaniolă Atletico Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionior, după ce a terminat la egalitate, marţi, în deplasare, scor 1-1 (1-0), cu formaţia engleză Leicester City, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei, potrivit news.ro.
​Cupa Romaniei: Programul disputelor din semifinale Federatia Romana de Fotbal a anuntat marti, pe site-ul oficial, programul partidelor din cadrul semifinalelor Cupei Romaniei. Prima mansa va avea loc in intervalul 25-27 aprilie 2017, in timp ce meciurile retur sunt programate in perioada 16-18 mai 2017.
​VIDEO Se intampla in Danemarca: Fanii lui Brondby au aruncat cu sobolani morti in directia jucatorilor de la FC Copenhaga Momente mai putin placute au avut loc luni seara, la un meci de fotbal din Danemarca: suporterii celor de la Brondby au aruncat cu sobolani morti in directia jucatorilor de la FC Copenhaga.
VIDEO Middlesbrough - Arsenal 1-2/ "Tunarii" au urcat pe 6 in ierarhie Arsenal a castigat la limita, scor 2-1, meciul disputat pe terenul celor de la Middlesbrough, intr-o partida care a facut parte din etapa cu numarul XXX din Premier League. Succesul i-a ajutat pe "tunari" sa urce pe locul 6 in ierarhie.
​Champions League: Real Madrid vs Bayern Munchen - Returul de foc de pe "Santiago Bernabeu" Marti sunt programate primele meciuri retur din sferturile de finala ale Champions League. Intalnirea dintre Real Madrid si Bayern Munchen se anunta a fi una de foc, dupa ce formatia lui Zinedine Zidane s-a impus in prima mansa cu 2-1. Partida se va disputa pe stadionul "Santiago Bernabeu", de la ora 21:45. Nici meciul dintre Leicester si Atletico Madrid nu va fi unul lipsit de tensiune (ibericii au castigat in tur cu 1-0).
Reghecampf: Urmatoarele doua meciuri, cu Viitorul si Dinamo, sunt foarte importante pentru noi Tehnicianul Laurentiu Reghecampf a declarat, luni seara, ca este multumit de remiza cu CFR Cluj, scor 0-0, din etapa a sasea a play-off-ului Ligii I, apreciind ca partidele cu FC Viitorul si Dinamo sunt foarte importante in lupta pentru titlu, potrivit news.ro.
John Terry va pleca de la Chelsea la finalul acestui sezon Gruparea Chelsea a anunţat, luni, că fundaşul John Terry, în vârstă de 36 de ani, va părăsi clubul londonez la finalul acestui sezon. Contractul lui Terry expiră în iunie, el evoluând pe Stamford Bridge din 1995.
Echipa Brighton si-a asigurat promovarea in Premier League dupa 34 de ani Echipa Brighton si-a asigurat promovarea in Premier League dupa 34 de ani, dupa ce a invins Wigan, scor 2-1, iar Huddersfield a remizat cu Derby, informeaza BBC.
Mircea Rednic si Ladislau Boloni, printre numele vehiculate pentru a prelua Standard Liege Tehnicienii Mircea Rednic si Ladislau Boloni se afla printre antrenorii care ar putea prelua echipa Standard Liege, dupa demiterea lui Aleksandar Jankovici, anunta presa belgiana. citata de news.ro.
FCSB a remizat cu CFR Cluj, scor 0-0, in play-off-ul Ligii I si are un avans de trei puncte in clasament FCSB a remizat cu CFR Cluj, scor 0-0, in play-off-ul Ligii I si are un avans de trei puncte in clasament, potrivit news.ro Formatia FCSB a remizat, luni, in deplasare, cu CFR Cluj, scor 0-0, in etapa a treia a play-off-ului Ligii I si are un avans de trei puncte in clasament