FOTBAL
VIDEO Juventus - Genoa 4-0/ Cu titlul aproape in buzunar Juventus s-a distantat la 11 puncte fata de AS Roma (ocupanta locului secund), cu doar cinci etape inainte de finalul sezonului din Serie A. "Batrana Doamna" a castigat categoric partida cu Genoa, scor 4-0, intr-o disputa din runda cu numarul XXXIII.
VIDEO Lyon - AS Monaco 1-2/ Oaspetii au revenit pe prima pozitie AS Monaco a invins, in deplasare, cu 2-1, echipa Olympique Lyon, intr-o disputa contand pentru etapa cu numarul XXXIV din Ligue 1. In urma acestui succes, Monaco a revenit pe prima pozitie a ierarhiei.
VIDEO Real Madrid vs Barcelona 2-3/ Spectacol pe "Santiago Bernabeu" - Messi a adus victoria in prelungiri Barcelona a castigat dramatic in fata rivalei Real Madrid, scor 3-2, in etapa cu numarul XXXIII din Primera Division. Echipa lui Luis Enrique relanseaza lupta pentru titlul de campioana a Spaniei, gratie victoriei adusa de Lionel Messi in prelungirile partidei de pe "Santiago Bernabeu". Catalanii au egalat la puncte formatia din Madrid si au urcat pe prima pozitie in clasament, insa "galacticii" au si un meci mai putin disputat.
Real Madrid vs Barcelona (de la ora 21:45)/ Duel de cinci stele pe "Santiago Bernabeu" Real Madrid si FC Barcelona vor bifa inca o intalnire de cinci stele in aceasta seara, pe Santiago Bernabeu, de la ora 21:45, intr-o partida contand pentru etapa cu numarul XXXIII din Primera Division. Inainte de episodul 266 din "El Clasico", madrilenii se afla pe prima pozitie a ierarhiei, in timp ce "extraterestii" sunt la trei puncte in urma si au un joc in plus. Victoria este singura optiune a catalanilor daca vor sa mai pastreze sanse la titlu. Disputa va fi in direct pe Digisport 1 si Dolcesport 1 si Livescore pe HotNews.ro.
VIDEO Fiorentina - Inter 5-4/ Spectacol pe "Artemio Franchi" - Tatarusanu a fost integralist la gazde Fiorentina, cu Ciprian Tatarusanu integralist, si Internazionale Milano au facut spectacol pe stadionul "Artemio Franchi", intr-o partida din etapa a XXXIII-a a campionatului Italiei. S-a terminat 5-4 pentru formatia pregatita de Paulo Sousa. Icardi a fost protagonistul finalului de meci, a marcat al treilea sau gol in prelungiri, insa Inter nu a mai putut evita infrangerea.
Liga 1, play-off: CS U Craiova - Dinamo 2-2/ Oltenii au egalat in prelungiri CS Universitatea Craiova si Dinamo Bucuresti au terminat la egalitate, scor 2-2, la Drobeta-Turnu Severin, intr-un meci din cadrul etapei a saptea a fazei play-off a Ligii I de fotbal. Gazdele au evoluat in inferioritate numerica din minutul 88, insa au reusit egalarea in prelungiri.
VIDEO Chelsea - Tottenham 4-2/ Echipa lui Antonio Conte s-a calificat in finala Cupei Angliei Chelsea Londra s-a calificat in finala Cupei Angliei, dupa ce a invins, sambata, pe stadionul Wembley, cu scorul de 4-2, formatia Tottenham Hotspur, in semifinalele competitiei.
Liga 1, play-off: Astra Giurgiu - CFR Cluj 0-1/ Ciprian Deac a adus victoria ardelenilor Astra Giurgiu a pierdut confruntarea de pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 1-0, intr-un meci din etapa a saptea a play-off-ului Ligii I. Echipa antrenata de Vasile Miriuta a pus capat unei serii de trei meciuri fara victorie si a urcat pe locul trei in clasament. Unicul gol al confruntarii a fost inscris de Ciprian Deac.
​VIDEO Sevilla - Granada 2-0/ Echipa lui Jorge Sampaoli, la egalitate de puncte cu Atletico Madrid Sevilla s-a impus in fata celor de la Granada, scor 2-0, intr-o partida contand pentru etapa cu numarul XXXIII din Primera Division, si ramane in cursa pentru un loc pe podium. Echipa antrenata de Jorge Sampaoli a ajuns la 65 de puncte si a egalat-o, pentru moment, pe Atletico Madrid, ocupanta locului trei in clasament.
Europa League, semifinale: Ajax vs Lyon, Celta Vigo vs Manchester United Vineri, la Nyon (Elvetia) a avut loc tragerea la sorti a partidelor din semifinalele Europa League. Pentru un loc in marea finala a competitiei, Ajax Amsterdam se va confrunta cu Olympique Lyon, iar Celta Vigo va da piept cu Manchester United, principala favorita la castigarea trofeului.
Champions League, semifinale: Real Madrid vs Atletico Madrid, Juventus vs AS Monaco Vineri a avut loc, la Nyon, tragerea la sorti a semifinalelor din Champions League. Real Madrid, detinatoarea trofeului, o va intalni in penultimul act pe Atletico Madrid, adversara din finala de anul trecut a competitiei. In cealalta semifinala, Juventus Torino se va duela cu AS Monaco, revelatia actualei editii a Ligii Campionilor.
VIDEO Schalke - Ajax 3-2 (dupa prelungiri)/ Condusi cu 3-0, olandezii au obtinut calificarea in ultimele 10 minute ale partidei Cea mai dramatica intalnire din mansa secunda a sferturilor Europa League a fost cea dintre Schalke 04 si Ajax Amsterdam. Invinsi cu 0-2 in meciul tur, nemtii au castigat cu acelasi scor primele 90 de minute de pe "Veltins Arena" si au impins partida in prelungiri. Caligiuri a inscris golul sperantei pentru Schalke, insa "lancierii" au revenit incredibil si au marcat de doua ori in zece oameni, obtinand o calificare nesperata in semifinalele competitiei.
VIDEO Besiktas - Lyon 2-1 (6-7 dupa 11 metri)/ Lyon, in semifinale dupa loteria penaltiurilor Besiktas si Olympique Lyon au avut nevoie de opt serii de penaltiuri pentru a putea fi stabilita invingatoarea meciului din sferturile Europa League, francezii impunandu-se cu 7-6. Dupa 120 de minute, scorul a fost 2-1 pentru campioana Turciei.
​VIDEO Manchester United - Anderlecht 2-1 (dupa prelungiri)/ Calificare cu emotii pentru echipa lui Jose Mourinho Manchester United s-a calificat, dar nu fara emotii, in semifinalele Europa League, dupa ce a trecut cu 2-1 (dupa prelungiri) de Anderlecht Bruxelles, echipa la care evolueaza Nicolae Stanciu si Alexandru Chipciu. Dupa 1-1 in meciul tur, belgienii au avut o misiune grea pe "Old Trafford", insa au reusit sa le puna probleme englezilor si a fost nevoie de timp suplimentar pentru a se stabili castigatoarea.
Europa League: Manchester United a eliminat echipa lui Chipciu si Stanciu, Anderlecht, in sferturile Ligii Europa. In semifinale au acces si Celta Vigo, Ol. Lyon si Ajax Formatia Manchester United s-a calificat in semifinalele Ligii Europa dupa ce a invins, joi seara, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 dupa prelungiri, echipa lui Alexandru Chipciu si Nicolae Stanciu, Anderlecht Bruxelles, in mansa secunda a sferturilor de finala ale competitiei. In tur, scorul a fost 1-1, potrivit news.ro. In semifinale au acces si Olympique Lyon si Ajax Amsterdam, aceasta din urma dupa ce a inscris doua goluri in inferioritate numerica in confruntarea cu Schalke, scor 2-3.
Europa League: Celta Vigo s-a calificat in semifinale/ Trei meciuri au intrat in prelungiri/ Formatia Celta Vigo s-a calificat in semifinalele Ligii Europa, trecand in sferturile de finala de Genk, scor 3-2 in tur si 1-1 in retur, potrivit news.ro. Celelalte trei sferturi de finala, Besiktas - Olympique Lyon (1-2 in tur), Manchester United - Anderlecht Bruxelles (1-1 in tur) si Schalke 04 - Ajax Amsterdam (0-2 in tur), au intrat in prelungiri, scorurile dupa disputarea a 90 de minute fiind similare cu cele din tur.
Radamel Falcao, cel mai eficient marcator din istoria cupelor europene Atacantul columbian al echipei AS Monaco, Radamel Falcao, care a inscris un gol in partida cu Borussia Dortmund, scor 3-1, din mansa secunda a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, a devenit cel mai eficient marcator din istoria cupelor europene, a anuntat, miercuri, site-ul oficial al UEFA.
Europa League: Joi vor fi stabilite semifinalistele - Programul disputelor si al televizarilor Dupa 1-1 in mansa tur, Manchester United este favorita la calificarea in semifinalele Europa League in fata celor de la Anderlecht (echipa la care evolueaza si romanii Alexandru Chipciu si Nicolae Stanciu). Ajax are prima sansa cu Schalke (2-0 in primul meci), iar Besiktas si Genk trebuie sa intoarca un dezavantaj de un gol. Intra in material pentru a vedea programul meciurilor si al televizarilor.
VIDEO Barcelona - Juventus 0-0/ Zidul italian - Batrana Doamna, meritat in semifinalele CL Juventus nu a lasat loc de "miracole" pe Camp Nou", campioana Italiei plecand fara gol primit din Spania (0-0 in returul cu Barcelona). Cu scorul general de 3-0, "Batrana Doamna" obtine meritat biletele pentru semifinalele Champions League.
​VIDEO "Minunea" continua - AS Monaco, in semifinalele Champions League (3-1 cu Borussia) AS Monaco a castigat si mansa retur disputata impotriva celor de la Borussia, scor 3-1, obtinand o calificare meritata in semifinalele Champions League. Cu scorul general de 6-3, formatia din Ligue 1 a trecut fara dubii de Dortmund (nemtii erau considerati favoriti inainte de startul dublei manse).