FOTBAL
Liga Campionilor: Besiktas a remizat cu FC Porto, scor 1-1, si s-a calificat in optimi Formatia Besiktas Istanbul a remizat cu FC Porto, scor 1-1, in etapa a cincea a grupei G si s-a calificat in optimile Ligii Campionilor, potrivit news.ro. Pentru Besiktas a marcat Talisca (41), iar pentru FC Porto a punctat Felipe (29).
Champions League: Seara decisiva pentru Napoli si Borussia (Programul televizarilor) Napoli si Borussia isi joaca in aceasta seara ultimele sanse (fie ele si mici) de a ajunge in optimile Champions League. In prima faza, italienii si nemtii trebuie sa castige partidele cu Sahtior, respectiv Tottenham, iar apoi e nevoie si de jocul rezultatelor. Intra in material pentru a vedea programul complet al disputelor si al televizarilor.
Oferta de 300 milioane lire sterline pentru cumpararea clubului Newcastle United Amanda Staveley, o femeie de afaceri britanica, a facut o oferta de 300 milioane lire sterline (338 milioane euro) pentru cumpararea clubului englez de fotbal Newcastle United, anunta presa britanica, citata de AFP.
Liga I: FC Viitorul a remizat cu FC Voluntari, scor 0-0/ Tucudean a fost eliminat in inutul 75 Formatia FC Viitorul a incheiat la egalitate, scor 0-0, meciul sustinut, luni, in deplasare, in compania echipei FC Voluntari, in etapa a XVIII-a a Ligii I, potrivit news.ro. In minutul 10, FC Voluntari a marcat prin Balaur, dar golul a fost anulat pentru fault. Din minutul 75, FC Viitorul a evoluat cu un jucator mai putin, dupa eliminarea lui George Tucudean.
Adolfo Lagos, vicepresedintele Televisa, implicat in scandalul de coruptie de la FIFA, a fost impuscat mortal Adolfo Lagos, vicepresedintele grupului media mexican Televisa, implicat in scandalul de coruptie de la FIFA, a fost impuscat mortal la Ciudad de Mexico, relateaza news.ro.
Carlo Tavecchio a demisionat din functia de presedinte al Federatiei de fotbal din Italia Carlo Tavecchio a demisionat din functia de presedinte al Federatiei italiene de fotbal (FIGC) la o saptamana dupa ce prima reprezentativa a ratat calificarea la Cupa Mondiala de anul viitor din Rusia.
Inter Milano ramane neinvinsa in campionatul Italiei: 2-0 cu Atalanta Inter Milano a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, pe Atalanta Bergamo, intr-un meci din etapa a XIII-a a campionatului Italieim potrivit News.ro. Inter a inregistrat pana acum, in actuala editie a Serie A, zece victorii si trei remize.
Liga 1: Dinamo - CFR Cluj 0-2/ CFR Cluj a revenit pe primul loc Formatia CFR Cluj a invins, duminica, in deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Dinamo, intr-un meci din etapa a XVIII-a a Ligii I. Clujenii au revenit pe primul loc in clasamentul Ligii I, ei avand 40 de puncte, cu doua mai multe decat FCSB.
VIDEO Sampdoria - Juventus 3-2/ Gazdele au condus cu 3-0 pana in minutul 90+1 Sampdoria a castigat confruntarea de pe propriul teren impotriva campioanei Juventus, scor 3-2, in etapa a XIII-a a campionatului din Italia. Echipa lui Massimiliano Allegri a punctat pentru prima data abia in minutul 90+1, prin Higuain. Dybala a inscris si el trei minute mai tarziu, insa "Batrana Doamna" nu a mai putut evita infrangerea.
VIDEO Zlatan Ibrahimovic, revenit pe teren la sapte luni de la accidentare: "Nu am fost ingrijorat pentru revenire, leii nu se recupereaza precum oamenii" Zlatan Ibrahimovic a revenit pe teren sambata aseara, dupa ce a lipsit sapte luni din cauza unei accidentari. Suedezul a intrat in minutul 77 al meciului castigat de Manchester United, scor 4-1, cu Newcastle, in etapa a XII-a din Premier League. "Daca am fost ingrijorat pentru revenire? Nu. Leii nu se recupereaza precum oamenii", a spus Zlatan, intr-un interviu.
Zinedine Zidane, dupa remiza cu Atletico: "Trebuie sa avem rabdare. Cele zece puncte care ne despart de Barcelona pot fi recuperate" Real Madrid a plecat cu un singur punct de pe "Wanda Metropolitano", dupa ce a remizat cu Atletico Madrid, scor 0-0. Zinedine Zidane, tehnicianul "galacticilor", nu este insa ingrijorat de situatia din clasament, Realul aflandu-se in prezent la 10 puncte in spatele liderului Barcelona. "Cele 10 puncte pot fi recuperate. Barca va pierde cu siguranta puncte. Trebuie sa continuam cu munca noastra si ii vom prinde din urma", a declarat antrenorul francez.
VIDEO Napoli - AC Milan 2-1/ Gazdele au obtinut a 11-a victorie in Serie A Napoli, cu fundasul Vlad Chiriches rezerva, a castigat la limita confruntarea de pe teren propriu cu AC Milan, scor 2-1, din etapa a XIII-a a campionatului din Italia. Napoli a bifat victoria cu numarul 11 din actualul sezon din Serie A, consolidandu-si astfel pozitia de lider in clasament.
Atletico Madrid - Real Madrid 0-0/ Remiza in favoarea liderului Barcelona - Ambele echipe sunt la 10 puncte distanta de primul loc Atletico Madrid si Real Madrid au incheiat la egalitate derbiul de pe "Wanda Metropolitano", scor 0-0 (etapa a XII-a in La Liga), un rezultat care ii convine de minune liderului Barcelona. Cele doua formatii s-au incurcat reciproc si raman la egalitate de puncte, pe locurile trei si patru in clasament, insa la o distanta de 10 puncte fata de echipa lui Ernesto Valverde.
Liga 1: CS U Craiova - Juventus Bucuresti 3-1/ Oltenii, la prima victorie pe noul stadion Formatia CSU Craiova a invins, sambata seara, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa Juventus Bucuresti, intr-un meci din etapa a XVIII-a a Ligii I, primul joc oficial pentru gruparea olteana pe noul stadion Ion Oblemenco.
VIDEO AS Roma - Lazio 2-1/ AS Roma a urcat pe podium in Serie A - Radu Stefan a fost titular la oaspeti AS Roma a castigat la limita derbiul local cu Lazio, scor 2-1, intr-o partida considerata pe teren propriu (Serie A, etapa a XIII-a). Echipa pregatita de Eusebio Di Francesco s-a impus gratie unui inceput in forta in repriza secunda, cand a marcat de doua ori intr-un interval de patru minute.
VIDEO PSG - Nantes 4-1/ Liderul din Ligue 1 s-a distrat cu echipa lui Tatarusanu PSG a facut spectacol pe "Parc des Princes" si s-a impus cu 4-1 in fata lui Nantes, echipa la care evolueaza portarul roman Ciprian Tatarusanu. Liderul din Franta s-a distantat la sase puncte de campioana AS Monaco, ocupanta locului doi.
VIDEO Leganes - Barcelona 0-3/ "Dubla" pentru Luis Suarez - Catalanii continua parcursul excelent in La Liga Barcelona s-a impus fara emotii in depalsarea de la Leganes, scor 3-0, din etapa a XII-a a campionatului Spaniei. Eroul acestei partide a fost Luis Suarez, care a reusit o dubla in minutele 28 si 60. Scorul final a fost stabilit de Paulinho, in minutul 90. Barcelona este lider in La Liga, cu 34 de puncte si fara nicio infrangere in cele 12 etape disputate.
VIDEO Arsenal - Tottenham 2-0/ Mustafi si Sanchez au stabilit scorul final inca din prima repriza Arsenal a castigat cu 2-0 partida disputata pe teren propriu cu Tottenham, in etapa cu numarul XII din Premier League. Golurile trupei lui Arsene Wenger au fost inscrise inca din prima repriza, Mustafi (36') si Sanchez (41') trecandu-si numele pe lista marcatorilor.
Liga 2: Chindia Targoviste - Dunarea Calarasi 2-2/ Oaspetii au urcat pe primul loc in clasament (Rezultatele zilei) Chindia Targoviste si Dunarea Calarasi au terminat la egalitate, sambata, scor 2-2, in derby-ul etapei a XVIII-a din Liga 2 la fotbal. In urma acestui succes, Dunarea Calarasi a urcat pe primul loc in clasament, cu 40 de puncte. AFC Hermannstadt (cu un meci mai putin disputat) are acelasi numar de puncte si tot plus 20 la golaveraj, dar a marcat mai putine goluri, astfel ca se gaseste pe pozitia a doua.
Chris Coleman paraseste nationala Tarii Galilor, semifinalista la Euro 2016 - Tehnicianul va prelua formatia Sunderland Selectionerul Chris Coleman a renuntat la conducerea tehnica a echipei nationale a Tarii Galilor, pentru a prelua formatia din liga a doua Sunderland, informeaza BBC.