FOTBAL
Cupa Spaniei: Atletico Madrid vs FC Sevilla si Espanyol vs FC Barcelona, in sferturile de finala Vineri a avut loc tragerea la sorti a partidelor din sferturile Cupei Spaniei la fotbal, cea mai echilibrata disputa fiind, cel putin la prima vedere, cea dintre Atletico Madrid si Sevilla.
Liga 1: Dan Nistor a revenit la Dinamo Mijlocasul Dan Nistor se va intoarce la FC Dinamo in aceasta iarna dupa ce in vara fusese cedat la CFR Cluj la schimb cu portughezul Filipe Nascimento, a declarat managerul sportiv al gruparii clujene, Bogdan Mara.
VIDEO Barcelona - Celta Vigo 5-0/ En fanfare in sferturile Cupei Spaniei Barcelona a rezolvat soarta calificarii in sferturile Cupei Spaniei din prima repriza, tabela de pe "Camp Nou" aratand 4-0 inca din minutul 31. S-a incheiat pana la urma 5-0 pentru catalani impotriva celor de la Celta Vigo, dupa ce in tur fusese remiza, scor 1-1.
De la capitan al Barcelonei si pana la condamnarea din Dosarul Transferurilor - Cine este Gica Popescu, consilierul premierului Mihai Tudose, cel care va coordona pregatirea Romaniei pentru EURO 2020 Nascut pe 9 octombrie 1967, Gica Popescu este unul din cei mai importanti jucatori pe care i-a dat fotbalul romanesc. Cu o viata exemplara din punct de vedere sportiv (a fost chiar si capitanul Barcelonei la un moment dat), pe plan personal Popescu a platit tribut prieteniei toxice cu fratii impresari Ioan si Victor Becali, fostul capitan al tricolorilor fiind condamnat la 3 ani, o luna si zece zile de inchisoare cu executare pentru implicarea in "Dosarul Transferurilor". A fost eliberat conditionat dupa ce a ispasit 20 de luni din pedeapsa, iar acum a revenit in lumina reflectoarelor: este consilierul premierului Mihai Tudose, urmand sa coordoneze pregatirea Romaniei pentru CE 2020 (competitie unde tara noastra va gazdui patru partide).
Cupa Romaniei: CSU Craiova vs Dinamo, derbiul din sferturile competitiei Joi a avut loc tragerea la sorti a partidelor din sferturile Cupei Romaniei la fotbal. Derbiul rundei va fi cel dintre CSU Craiova si Dinamo. FCSB va evolua impotriva celor de la AFC Hermannstadt.
VIDEO Cupa Spaniei: Real Madrid, in sferturi dupa 2-2 pe "Santiago Bernabeu" cu Numancia Real Madrid s-a calificat, miercuri, in sferturile Cupei Spaniei la fotbal, dupa ce a remizat, scor 2-2, pe "Santiago Bernabeu", cu Numancia (in tur, galacticii s-au impus cu 3-0).
Mihai Tudose: Gica Popescu este consilierul meu incepand de azi si va coordona pregatirea Romaniei pentru CE 2020 Premierul Mihai Tudose a declarat, miercuri seara, la Antena 3, ca l-a numit pe Gica Popescu consilierul sau pe teme de sport si ca-i va incredinta coordonarea intregului proiect prin care Romania trebuie sa pregateasca infrastructura necesara ca tara coorganizatoare a Campionatului European de Fotbal din 2020. "Aveam nevoie de cineva care sa cunoasca fenomenul fotbalistic si care sa aiba cursuri de management sportiv. I-am incredintat totul lui Gica Popescu", a declarat Tudose.
VIDEO Cupa Ligii Angliei: Manchester City, victorie in minutul 92 cu Bristol City Manchester City a castigat in prelungiri (in minutul 92) meciul jucat impotriva celor de la Bristol City, in mansa tur a semifinalelor Cupei Ligii Angliei la fotbal.
Becali, noi critici pentru Alibec: A venit cu 94,5 kg si a avut mofturi Finanţatorul FCSB, Gigi Becali, a declarat, marţi, că atacantul Denis Alibec a venit la primul antrenament în acest an cu o greutate de 94,5 kilograme, cea optimă fiind de 90 de kilograme, potrivit news.ro. "Budescu e numarul 1. S-a antrenat separat in vacanta. Venea voluntar la baza aproape in fiecare zi, veneau 3-4 jucatori si faceau antrenemente. Budescu este la optim, greutatea optima. Alibec trebie sa scada pana la 90 de kilograme. Nu e mult 94 jumate, pentru ca atunci cand a venit la Steaua avea 98.
Acuzat de evaziune fiscala, Luka Modric (Real Madrid) a platit aproape un milion de euro Fiscului spaniol Fotbalistul echipei Real Madrid, Luka Modric, acuzat de evaziune fiscala, a platit aproape un milion de euro Fiscului spaniol, pentru a evita o eventuala condamnare, a anuntat Marca.
Victorie pentru Reghecampf in Emiratele Arabe Unite Formatia Al Wahda, antrenata de Laurentiu Reghecampf, a invins, luni, in deplasare, cu scorul de 4-2, echipa Al Jazira, intr-un meci din etapa a XI-a a campionatului Emiratelor Arabe Unite, anunta News.ro.
Daisuke Sato a semnat un contract pe un an si jumatate cu Sepsi Fotbalistul filipinez Daisuke Sato a semnat, luni, un contract pe 18 luni cu gruparea Sepsi Sfantu Gheorghe, a anuntat clubul din Liga I, relateaza News.ro.
VIDEO Real Madrid, inca un pas gresit (2-2 la Vigo) - Campioana, aproape iesita din lupta pentru titlul din Spania Real Madrid si-a trecut in linia de clasament inca o remiza, campioana en-titre din Primera Division plecand cu un punct de pe terenul celor de la Celta Vigo (2-2). Pasul gresit o "trimite" pe Real la nu mai putin de 16 puncte in urma Barcelonei, liderul detasat al ierarhiei. Meciul a facut parte din runda cu numarul XVIII din La Liga.
​VIDEO Barcelona - Levante 3-0/ Fara infrangere dupa 18 etape Barcelona si-a completat linia de clasament cu inca un succes, catalanii trecand cu 3-0 de Levante, intr-o disputa contand pentru etapa cu numarul XVIII din Primera Division. Liderul din Spania nu a cunoscut pana acum infrangerea: 15 victorii si trei remize.
VIDEO Juventus, victorie la limita (1-0) pe terenul lui Cagliari Juventus a castigat greu, scor 1-0, meciul disputat sambata, in deplasare, contra celor de la Cagliari, intr-o partida contand pentru etapa cu numarul XX din Serie A.
OFICIAL Coutinho, noul jucator al Barcelonei - Brazilianul va avea o clauza de reziliere de 400 de milioane de euro FC Barcelona si Liverpool au confirmat, sambata seara, ca au ajuns la un acord pentru transferul lui Philippe Coutinho la gruparea spaniola. Brazilianul va semna un contract pe cinci sezoane si jumatate si va avea o clauza de reziliere de 400 de milioane de euro, informeaza fcbarcelona.com.
Mundo Deportivo: "Coutinho va fi prezentat luni pe Camp Nou" Despre transferul lui Philippe Coutinho de la Liverpool la FC Barcelona s-a tot scris inca din vara anului trecut, insa nimic nu s-a concretizat pana la urma. Jurnalistii de la Mundo Deportivo anunta ca fotbalistul brazilian va ajunge totusi la formatia blau-grana in aceasta iarna, urmand sa fie prezentat luni pe "Camp Nou".
VIDEO Fiorentina - Inter 1-1/ Gazdele au egalat in minutul 91 Fiorentina a smuls o remiza din meciul cu Inter in prelungiri, gratie golului marcat de Simeone in minutul 91. S-a incheiat 1-1 (Serie A, etapa XX), rezultat in urma caruia oaspetii mai fac un pas inapoi in lupta pentru titlul de campioana din Italia.
VIDEO Cupa Angliei: Manchester United - Derby 2-0/ Calificarea a venit in ultimele minute Manchester United a trait periculos in meciul cu Derby County, formatia lui Jose Mourinho obtinand pe final de meci victoria (2-0). Succesul o trimite pe United in turul patru al Cupei Angliei la fotbal.
VIDEO Cupa Angliei: Victorie pentru Liverpool in derbiul cu Everton (2-1) Liverpool s-a calificat in turul patru al Cupei Angliei la fotbal dupa ce a invins, scor 2-1, pe Everton. Adus pentru 85 de milioane de euro, Virgil van Dijk a adus victoria gazdelor in cel de-al 230-lea Merseyside.