FOTBAL
Spectacol pe Anfield: Liverpool a spulberat Arsenal, scor 5-1 Liverpool a făcut spectacol pe teren propriu și a învins Arsenal, scor 5-1, într-un meci din etapa 20-a din Premier League. "Cormoranii" rămân neînvinși în Premier League, având 54 de puncte (17 victorii și trei egaluri), nouă peste Tottenham (învinsă de Wolverhampton) și zece peste Manchester City (care joacă cu Southampton, în deplasare).
Laurenţiu Reghecampf va antrena formaţia Al Wasl Laurenţiu Reghecampf va antrena în următorii doi ani şi jumătate pe Al Wasl, din Dubai, pentru un salariu de 3 milioane de euro/anual plus bonusuri. Tehnicianul român va avea ca obiectiv în prima jumătate de an din contract salvarea echipei de la retrogradare, în conditiile în care Al-Wasl ocupă locul 10 în campionat.
​Serie A: Napoli vs Bologna 3-2/ Mertens a adus victoria în minutul 89 Napoli s-a impus împotriva echipei Bologna, scor 3-2, într-un meci disputat pe teren propriu în etapa a 19-a din Serie A. Dries Mertens a marcat golul victoriei gazdelor în minutul 89. Echipa antrenată Carlo Ancelotti se află pe poziția secundă, la nouă puncte distanță de liderul Juventus.
Gerard Pique a cumpărat echipa de fotbal FC Andorra Grupul Kosmos, care aparţine fotbalistului spaniol Gerard Piqué, este noul proprietar al FC Andorra, echipă care evoluează în a cincea divizie spaniolă. Grupul a preluat şi datoria clubului, care este de 200.000 de euro.
​Premier League: Wolverhampton întoarce pe final și câștigă, scor 3-1, împotriva lui Tottenham Wolverhampton continuă să impresioneze împotriva celor mai bune echipe din Anglia, după ce a câștigat, scor 3-1, în deplasare, cu Tottenham, într-un meci din etapa a 20-a din Premier League. Golurile oaspeților au venit după minutul 70.
Serie A: Juventus, victorie chinuită în fața Sampdoriei, scor 2-1/ Oaspeții au avut un gol anulat în prelungiri Juventus Torino s-a impus, scor 2-1, împotriva Sampdoriei, într-un meci disputat pe teren propriu în etapa a 19-a din Serie A. Oaspeții au egalat în primul minut de prelungiri, însă golul lui Riccardo Saponara a fost anulat după două minute pentru o poziție de ofsaid. Torinezii rămân neînvinși în campionat și au 53 de puncte (17 victorii și două egaluri).
Joe Cole va antrena la academia clubului Chelsea Fostul fotbalist Joe Cole, care doreşte să devină antrenor, a revenit la Chelsea, pentru a se ocupa de echipe de tineri jucători.
Rafael Nadal, forfait înaintea meciului cu Karen Khachanov: A simțit dureri la gleznă După mai multe luni de pauză din cauza accidentărilor, Rafael Nadal a revenit vineri pe teren cu ocazia turneului demonstrativ de la Abu Dhabi. Ibericul a fost învins după un meci de trei seturi de Kevin Anderson, iar mai apoi a declarat forfait: finala mică cu Karen Khachanov nu va mai avea loc. Numărul doi mondial a simțit unele dureri la gleznă și a preferat să nu forțeze.
Ladislau Boloni este "actorul anului", a declarat un ziarist belgian care-l antipatizează pe tehnicianul român Ladislau Boloni este ''actorul anului'', a declarat ziaristul belgian Marc Delire, ce-l antipatizează pe tehnicianul român al echipei de fotbal Antwerp, pe care-l consideră arogant şi dispreţuitor.
​Liga 1: Competiția se reia la 1 februarie, cu meciul Concordia Chiajna vs FC Botoşani (Programul etapei) Liga Profesionistă de Fotbal a anunţat, vineri, programul etapei a 22-a a Ligii 1, prima de după pauza de iarnă. La 1 februarie se vor disputa meciurile Concordia Chiajna vs FC Botoşani şi Gaz Metan vs Astra. FC Viitorul va întâlni la 3 februarie CSU Craiova.
O treime din populaţia oraşului Villarreal asistă la meciurile echipei de fotbal Marca a publicat, vineri, asistenţa medie la meciurile din LaLiga, după primele 17 etape disputate în acest sezon. Deşi nu se află între primele echipe din acest punct de vedere, Villarreal avut în medie 16.340 de spectatori la fiecare partidă jucată pe teren propriu.
Digi Sport: Probleme la Dinamo. Jucător cu datorii mari făcute la jocurile de noroc s-a dat "lovit" În ciuda unui sezon catastrofal la Dinamo, la echipă sunt jucători care nu şi-au schimbat obiceiurile proaste.
Vincent Kompany a povestit cum a contribuit un somnifer la calificarea Belgiei în semifinalele Cupei Mondiale Fundaşul formaţiei Manchester City Vincent Kompany susţine că un somnifer a contribuit la calificarea Belgiei în semifinalele Cupei Mondiale din Rusia, informează lequipe.fr.
​VIDEO Autogolul anului: Când vrei să driblezi adversarii, dar încurci butoanele Autogolul anului vine din Serie B (Italia) de la Filippo Perucchini, portarul echipei Ascoli, care a încercat să dribleze un adversar în propriul careu și pare că a încurcat butoanele "controller-ului", intrând cu mingea în propria poartă. "Reușita" portarului a fost prima din partida câștigată de Palermo, echipa lui George Pușcaș, cu 3-0 pe teren propriu.
Ligue 1: ​AS Monaco nu este de vânzare Purtătorul de cuvânt al omului de afaceri Dimitri Ribolovlev a dezminţit informaţiile publicate de presa franceză, potrivit cărora gruparea AS Monaco ar fi de vânzare. În ultima perioadă, au fost vehiculate informaţii despre intenţia unor investitori din SUA şi Canada de a cumpăra gruparea monegască.
Sport Report: Cei mai buni 10 jucători din Premier League în 2018, în viziunea celor de la Sky Sports Așa cum am promis, revenim azi cu un alt Top 10 al starurilor care abundă în Premier League, întocmit de această dată de specialiștii de la Sky Sports, televiziunea care „varsă” trei miliarde de lire sterline anual la Premier League pentru dreptul de a transmite meciurile. Apar câteva nume noi, la fel de deplin justificate, iar liderul este altul – dar tot de la Liverpool (ghici, piramidă, cine-i!...)
Preşedintele federaţiei din Afganistan, acuzat că a abuzat sexual, a bătut şi ameninţat jucătoare din echipa naţională Preşedintele Federaţiei de Fotbal din Afganistan, Keramuudin Karim, este acuzat că a abuzat sexual, a bătut şi ameninţat jucătoare din echipa naţională de fotbal, relatează The Guardian, citând mărturii ale sportivelor, sub protecţia anonimatului.
Italia: Conducătorii cluburilor și șefii galeriilor, convocați de Ministrul de interne după ce un fan a decedat înaintea meciului Inter vs Napoli Ministrul de interne al Italiei, Matteo Salvini, a anunţat joi că va convoca şefii cluburilor de fotbal din Serie A şi Serie B, alături de şefii galeriilor, după ce un suporter şi-a găsit moartea într-o confruntare dinaintea meciului Inter - Napoli (1-0), disputat miercuri, relatează EFE.
Mihai Teja, după ce a fost numit antrenor la FCSB: "Am venit să-mi croiesc un drum în viaţă, nu am venit pentru bani" Antrenorul Mihai Teja a declarat că a venit la FCSB pentru a-şi croi un drum în viaţă, nu pentru bani, precizând că speră să răsplătească încrederea finanţatorului Gigi Becali.
Carlo Ancelotti ameninţă că va retrage echipa de pe teren, după ce Kalidou Koulibaly a fost victima scandărilor rasiste Fundaşul franco-senegalez al formaţiei Napoli, Kalidou Koulibaly, a fost victima scandărilor rasiste la meciul cu Inter, de la Milano, iar antrenorul oaspeţilor, Carlo Ancelotti, a ameninţat că data viitoare, când vor mai fi astfel de incidente, va scoate echipa de pe teren.