FOTBAL
VIDEO OGC Nice - Caen 2-2/ Gazdele au revenit de la 0-2 Condusa cu 2-0 pe propriul teren de Caen, OGC Nice a reusit sa revina in ultimele 20 de minute ale partidei, scorul final al disputei fiind 2-2. Meciul a facut parte din etapa a XXIX-a a campionatului Frantei.
VIDEO Juventus - AC Milan 2-1/ Torinezii au marcat din penalti la ultima faza a meciului Juventus Torino s-a impus la limita in fata celor de la AC Milan, scor 2-1, in derbiul etapei a XXVIII-a a campionatului Italiei. Gazdele au reusit golul victoriei in minutul 90+7, dupa o lovitura de la 11 metri transformata de Paulo Dybala.
Comisia de disciplina a UEFA va judeca neregulile de la meciul FC Barcelona-PSG Comisia de control, etica si disciplina a Uniunii europene de fotbal va judeca pe 23 martie incidentele de la meciul retur din optimile de finala ale Ligii Campionilor dintre FC Barcelona si Paris Saint-Germain, in special resposabilitatea clubului catalan pentru invazia terenului de joc de o parte dintre suporteri, relateaza Agerpres.
Nicolae Stanciu (Anderlecht), desemnat jucatorul saptamanii in Europa League Internationalul roman Nicolae Stanciu, jucator al echipei Anderlecht Bruxelles, a fost ales jucatorul saptamanii in Europa League, dupa voturile fanilor de pe site-ul oficial al UEFA.
​VIDEO Nicolae Stanciu inscrie din pasa lui Chipciu - Anderlecht se impune cu 1-0 pe terenul lui Apoel Alex Chipciu si Nicolae Stanciu au adus victoria lui Anderlecht pe terenul celor de la Apoel Nicosia. Primul a oferit pasa, iar al doilea a inscris unicul gol al disputei (1-0). In urma acestui rezultat, belgienii sunt favoriti la calificarea in sferturile Europa League.
Europa League: AS Roma a fost invinsa de Olympique Lyon, scor 4-2; RC Genk a trecut de Gent, scor 5-2 Formatia AS Roma a pierdut, scor 2-4, meciul sustinut, joi, in deplasare, in compania echipei Olympique Lyon, in prima mansa a optimilor Ligii Europa. Tot in aceasta faza a competiei, belgienii de la RC Genk, care au eliminat Astra in 16-imi, si-au invins in deplasare compatriotii de la Gent, potrivit News.ro.
Europa League: Stanciu a marcat din pasa lui Chipciu pentru victoria echipei Anderlecht, scor 1-0, cu APOEL Mijlocasul Nicolae Stanciu a marcat din pasa lui Alexandru Chipciu golul victoriei echipei Anderlecht Bruxelles, in meciul castigat, scor 1-0, in deplasare, cu APOEL Nicosia, in prima mansa a optimilor Ligii Europa, potrivit News.ro.
FRF: Situatia Stadionului Dinamo trebuie rezolvata pana la 31 martie, altfel arena nu va fi reconstruita FRF a precizat, joi, intr-un comunicat, ca eliberarea de sarcini a terenului pe care se afla Stadionul Dinamo trebuie facuta pana la 31 martie, in caz contrar arena din Soseaua Stefan cel Mare nu va fi reconstruita, informeaza News.ro.
VIDEO Momente unice surprinse pe "Camp Nou" dupa golul lui Sergi Roberto - "Nebunia" frumoasa a fotbalului Minutul 95 a declansat valuri de bucurie pe "Camp Nou" - Sergi Roberto a marcat pentru 6-1 contra PSG-ului, iar "nebunia" si-a facut aparitia pe una din cele mai mari arene de fotbal din lume. Luis Enrique, Messi, Neymar, Shakira si comentatorii diverselor televiziuni au dat frau liber imaginatiei.
​VIDEO Jucatorii lui PSG, primiti cu proteste la Paris - Thiago Motta l-a lovit cu masina pe unul din suporterii revoltati Jucatorii lui PSG au fost primiti cu ostilitate la putin timp dupa ce au aterizat la Paris, un grup de suporteri ai campioanei Frantei cerandu-le socoteala fotbalistilor lui Unai Emery pentru rusinea traita pe "Camp Nou" (1-6). In momentul in care incerca sa plece cu masina din zona, Thiago Motta l-a lovit, cel mai probabil accidental, pe unul din fani.
Unai Emery, dupa dezastrul de pe Camp Nou: "Am ratat o oportunitate uriasa, pentru Barca a fost un meci de totul sau nimic" PSG a ratat incredibil calificarea in sferturile Champions League, desi a castigat de-o maniera categorica mansa tur de la Paris, scor 4-0. A fost 6-1 pentru Barcelona pe "Camp Nou", iar fotbalul a mai trait o noapte de neuitat. "Am ratat o oportunitate uriasa, pentru Barca a fost un meci de totul sau nimic", a precizat Unai Emery, antrenorul celor de la PSG.
VIDEO AUDIO Barcelona - PSG 6-1/ Reactia fabuloasa a comentatorilor de la Cadena Ser, dupa golul marcat de Sergi Roberto in minutul 95 Meciul Barcelona vs PSG (6-1) a fost un adevarat thriller, cu doua goluri marcate de catalani in prelungiri (Neymar 91' si Sergi Roberto 95'). Partida a ridicat pana la cote inimaginabile pulsul suporterilor catalani, dar si pe cel al comentatorilor de la postul de radio Cadena Ser. Intra in material pentru a auzi reactia acestora dupa golul sase marcat de campioana Spaniei.
​VIDEO Exista minuni - Barcelona, in sferturile Champions League dupa 6-1 cu PSG Barcelona a devenit prima echipa din istoria cupelor europene care reuseste sa se califice dupa ce a pierdut mansa tur cu 4-0. A "curs" multa cerneala dupa meciul apoteotic de pe "Camp Nou", presa catalana ridicand in slavi ambitia echipei lui Luis Enrique, in timp ce gazetarii francezi dau de pamant cu trupa lui Unai Emery. Intra in material pentru a vedea un amplu rezumat al partidei de miercuri seara.
Luis Enrique: Niciunul dintre copiii care au fost pe Nou Camp nu va uita aceasta seara / Este un sport unic pentru oameni nebuni Extraordinara victorie a Barcelonei cu 6-1 in fata PSG va ramane pentru totdeauna in memoria suporterilor, a spus antrenorul Luis Enrique, potrivit Reuters.
Presedintele PSG: Am avut doua penaltiuri neacordate, dar nu avem nicio scuza pentru acest esec Presedintele gruparii Paris Saint-Germain, Nasser Al-Khelaifi, a afirmat, miercuri seara, ca echipa sa a avut doua penaltiuri neacordate in meciul cu FC Barcelona, dar nu are nicio scuza pentru ratarea calificarii in sferturile Ligii Campionilor, deoarece nu a jucat nimic in prima repriza a intalniri, pierduta cu scorul de 1-6.
Florin Marin si-a reziliat contractul cu FC Voluntari; Edi Iordanescu ar putea prelua echipa Antrenorul Florin Marin si-a reziliat de comun acord contractul cu FC Voluntari, a declarat, miercuri, la Digisport, managerul clubului ilfovean, Dan Leasa. Oficialul a mai spus ca va discuta, joi, cu tehnicianul Edward Iordanescu pentru o eventuala preluare a echipei, potrivit News.ro.
VIDEO Liga Campionilor Barca - PSG 6-1/ Imposibila "remontada"/ Povestea catalana care va fi spusa la nesfarsit Pentru astfel de meciuri ne-am indragostit iremediabil de fotbal. La astfel de meciuri visezi atunci cand urci in tribune sau te asezi in fata ecranului. FC Barcelona a fost invinsa in Franta de Paris Saint-Germain, cu scorul de 4-0, in prima mansa a optimilor Ligii Campionilor, iar sansele la o "remontada" istorica pareau mai degraba de domeniul viselor. Tripleta Messi-Suarez-Neymar, sprijinita de genialul Iniesta si un public fantastic, a scris in aceasta seara o poveste incredibila despre valoare, incredere, noroc, pasiune... multa pasiune si fericire. "Mandria acestor jucatori si capacitatea lor de a concura nu are limite", scrie AS.
Age Hareide a anuntat lotul Danemarcei pentru partida cu Romania din preliminariile CM 2018 Selectionerul Danemarcei, Age Hareide, a anuntat, miercuri, lotul de jucatori pentru partida cu Romania, programata la 26 martie, pe Cluj Arena (ora 21:45). Pe lista se afla 20 de fotbalisti, tehnicianul urmand sa anunte la finalul saptamanii numele celor trei jucatori care vor completa lotul, potrivit frf.ro.
VIDEO Arsenal - Bayern 1-5/ "Tunarii", umiliti si pe propriul teren Arsenal a parasit Champions League inca din faza optimilor, "tunarii" fiind umiliti de Bayern cu 10-2 la general. Echipa pregatita de Arsene Wenger a mai trait o seara de cosmar in C1, formatia din Premier League pierzand meciul de marti seara cu 5-1 (s-a disputat la Londra).
VIDEO Napoli - Real Madrid 1-3/ Sergio Ramos, decisiv pentru galactici Condusa cu 1-0 la pauza, Real Madrid a revenit in a doua repriza a meciului cu Napoli, Sergio Ramos fiind cel care i-a ajutat pe "galactici" sa ajunga in sferturile competitiei ("albii" s-au impus cu 3-1).