FOTBAL
18 ani de la moartea lui Cătălin Hîldan: "A avut, din păcate, un destin tragic, ce putea fi evitat" - Cornel Dinu Suflarea dinamovistă comemorează vineri 18 ani de la moartea lui Cătălin Hîldan, cel supranumit de galeria lui Dinamo "Unicul Căpitan". Pe 5 octombrie 2000, la un meci amical disputat la Oltenița, Hîldan (24 de ani) a căzut secerat pe gazon în minutul 74 și nimeni nu a mai putut face ceva pentru a-l salva.
​VIDEO Jose Mourinho, varianta 2.0: Conferința de presă de trei minute și jumătate, susținută la 8 dimineața - A folosit 262 de cuvinte Manchester United suferă în campionat, acolo unde formația de pe Old Trafford se află pe locul 10, cu zece puncte din șapte etape. Iritat de multe lucruri, Jose Mourinho a oferit conferința de presă a <viitorului>: a fost organizată la opt dimineața, a durat trei minute și jumătate și a folosit 262 de cuvinte în discutia cu gazetarii, după cum susține Dailymail.
Nike îşi exprimă preocuparea cu privire la acuzaţiile de viol care îl vizează pe Cristiano Ronaldo Producătorul de echipament sportiv Nike şi-a exprimat, joi, preocuparea cu privire la acuzaţiile de viol care îl vizează pe Cristiano Ronaldo, relatează AFP.
​Europa League: PAOK-ul lui Răzvan Lucescu, victorie cu 4-1 pe terenul lui BATE Borisov;  Au mai câștigat Milan, Chelsea, Leverkusen și Arsenal PAOK Salonic, formație pregătită de Răzvan Lucescu, a câștigat cu un categorig 4-1 meciul disputat pe terenul celor de la BATE Borisov. Seara a fost bună și pentru nume mari precum AC Milan, Chelsea, Leverkusen și Arsenal. Intră în material pentru a vedea rezultatele zilei din Europa League.
Liga Națiunilor: Lista jucătorilor convocați de Cosmin Contra pentru meciurile cu Lituania și Serbia Federația Română de Fotbal a anunțat, joi, pe site-ul oficial, numele jucătorilor convocați de Cosmin Contra pentru partidele cu Lituania (11 octombrie, la Vilinius, de la ora 21:45) și Serbia (4 octombrie, pe Arena Națională, de la ora 16:00) din Liga Națiunilor.
​VIDEO Borussia Dortmund, victorie la scor de neprezentare cu AS Monaco Borussia Dortmund a câștigat partida disputată, miercuri seară, pe teren propriu, împotriva celor de la AS Monaco, scor 3-0. Nemții au obținut punctajul maxim în Champions League până în acest moment și confirmă forma bună din campionatul Germaniei, unde se află pe primul loc.
​VIDEO PSG, scor de tenis în fața sârbilor de la Steaua Roșie Belgrad, 6-1 / Neymar, două goluri direct din lovitură liberă Paris Saint-Germain s-a impus, miercuri seară, scor 6-1, împotriva sârbilor de la Steaua Roșie Belgrad, în etapa a doua a grupelor Champions League. Neymar a reușit un hat-trick, două dintre reușite venind direct din lovituri libere.
​VIDEO Golul serii: Ivan Rakitic, voleu de senzație din afara careului / Lionel Messi, cinci goluri în două meciuri, după Tottenham vs. Barcelona 2-4 FC Barcelona a câștigat, miercuri seară, partida disputată la Londra, împotriva lui Tottenham Hotspur, scor 4-2, contând pentru etapa a doua a grupelor Champions League. Ivan Rakitic a reușit un gol spectaculos după ce a trimis un șut fără preluare din afara careului, în timp ce Lionel Messi a înscris o "dublă" și a ajuns deja la cota cinci în acest sezon.
​VIDEO Napoli, victorie la limită în fața lui Liverpool, 1-0 în minutul 90 Formația italiană Napoli s-a impus, miercuri seară, într-un meci din a etapa a doua a grupelor Champions League, în fața celor de la Liverpool, scor 1-0. Golul partidei a fost marcat de Lorenzo Insigne în minutul 90, după o partidă dominată de echipa lui Carlo Ancelotti. Liverpool a fost de nerecunoscut și a ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie în toate competițiile.
​Europa League: PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, caută primele puncte în Belarus (Programul televizărilor) Joi are loc etapa a doua din Europa League. După înfrângerea din prima etapă împotriva lui Chelsea (1-0), PAOK-ul lui Răzvan Lucescu se va deplasa în Belarus, unde va încerca să obțină primele puncte din grupe în fața celor de la BATE Borisov. Românii rămași în competiție vor evolua în deplasare, în partidele Zurich vs. Ludogorets, Frankfurt vs. Lazio, Zenit vs. Slavia Praga și Glasgow Rangers vs. Rapid Viena şi pe teren propriu în partida Standard Liege vs. Akhisar.
​Champions League: Liverpool, învinsă de Napoli în minutul 90, Barcelona, victorie dificilă în Anglia Miercuri au avut loc ultimele partide din etapa a doua a grupelor Champions League. Liverpool a pierdut în deplasarea de la Napoli după ce a primit un gol în minutul 90, în timp ce Barcelona a suferit pentru a obține victoria, după ce Tottenham s-a apropiat la un singur gol și a forțat egalarea. Lionel Messi a înscris două goluri și a ajuns la cinci goluri în două partide. Scorul serii a fost realizat de PSG, care s-a impus cu un scor de tenis (6-1) împotriva sârbilor de la Steaua Roșie Belgrad. Printre remarcatele serii se numără și Borussia Dortmund, care a câștigat la scor de neprezentare în fața formației AS Monaco.
Cristiano Ronaldo dezminte acuzațiile de viol: "Violul este o crimă dezgustătoare care contrazice tot ceea ce eu sunt" Atacantul portughez al echipei Juventus Torino, Cristiano Ronaldo, a respins acuzaţiile de viol pe care i le aduce o americancă de 34 de ani, după ce poliţia din Las Vegas a anunţat, luni, că a redeschis ancheta privind acest caz.
De la Jose Mourinho zicere - Paul Pogba nu mai are voie să vorbească cu presa Aflat de ceva timp în conflict cu Jose Mourinho, Paul Pogba nu mai are voie să discute cu presa, după cum a lăsat să se înțeleagă mijlocașul francez la finalul partidei dintre Manchester United și Valencia (0-0, din Champions League). În altă ordine de idei, antrenorul portughez are cele mai mari şanse să devină primul manager concediat în actuala ediţie din Premier League, în opinia caselor britanice de pariuri.
Cupa României: Programul complet al disputelor din optimi Federația Română de Fotbal a anunțat, pe site-ul oficial, programul partidelor din optimile Cupei României la fotbal. Primul meci va avea loc pe 30 octombrie, de la ora 16:30 (Hermannstadt vs FC Voluntari), în timp ce ultimul se va disputa pe 1 noiembrie, de la ora 21:45 (Dunărea Călărași vs FCSB).
​VIDEO Juventus vs Young Boys Berna 3-0 / Paulo Dybala iese în evidență în absența lui Cristiano Ronaldo Juventus Torino a câștigat, marți seară, partida din etapa a doua a grupelor Champions League, scor 3-0, împotriva elvețienilor de la Young Boys Berna. "Bătrâna doamnă" rămâne singură pe prima poziție a clasamentului grupei H, după ce Manchester United și Valencia au terminat la egalitate, scor 0-0.
Un tribunal din Zagreb a respins acuzaţiile de mărturie mincinoasă în cazul lui Luka Modric
Un tribunal din Zagreb a respins acuzaţii de mărturie mincinoasă în ceea ce-l priveşte pe jucătorul Luka Modric, într-un caz de corupţie. Modric a fost inculpat în martie, fiind bănuit că a minţit în timpul procesului lui Zdravko Mamic, un personaj controversat din fotbalul croat.
​VIDEO AS Roma vs Viktoria Plzen 5-0 / Experiența lui Edin Dzeko și sclipirile tinerelor talente AS Roma s-a impus, marți seară, în a doua etapa din grupele Champions League, în fața cehilor de la Viktoria Plzen, scor 5-0. Romanii se află la egalitate de puncte cu Real Madrid, cele două echipe fiind departajate de meciul direct, unde Realul a câștigat cu 3-0.
VIDEO Manchester City, salvată de Silva în minutul 87 - Cetățenii, succes cu 2-1 pe terenul lui Hoffenheim După ce a oferit una din marile surprize și a pierdut în prima etapă, acasă, cu Lyon, Manchester City a "tremurat" până în minutul 87 pentru a obține victoria pe terenul celor de la Hoffenheim. David Silva a adus <izbăvirea>, iar cetațenii s-au impus cu 2-1 (Grupa F, Champions League).
​VIDEO Real Madrid, afectată de absența jucătorilor importanți și lipsită de noroc, pierde în Rusia Campioana Europei Real Madrid a fost surpriza negativă a serii de Champions League, după ce a fost învinsă în deplasare de CSKA Moscova, scor 1-0. Rușii au marcat după doar 65 de secunde și au reușit să păstreze poartă lui Akinfeev intactă până la finalul meciului, după ce madrilenii au lovit de trei ori bara.
​VIDEO Bayern Munchen, doar remiză pe propriul teren cu Ajax (1-1) Bayern Munchen, una din favoritele la câștigarea Champions League, nu a reușit decât o remiză, scor 1-1, pe propriul teren cu Ajax. Hummels a deschis scorul rapid, în minutul 4, însă Mazraoui (22') a adus un punct lăncierilor. Disputa a făcut parte din Grupa E.