FOTBAL
Cupa Romaniei: FCSB, ultima calificata in sferturi. Echipa lui Dica a invins in optimi ACS Poli Timisoara, scor 3-0 Formatia FCSB s-a calificat, joi seara, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, trecand in optimi de ACS Poli Timisoara, in deplasare, scor 3-0, potrivit news.ro.. Gazdele au incheiat jocul in inferioritate numerica, dupa ce Andrei Artean a fost eliminat.
Cupa Mondiala a cluburilor: Tabloul competitiei Gremio Porto Alegre a castigat, miercuri, Copa Libertadores, dupa o finala in dubla mansa cu Lanus, si a devenit ultima echipa calificata la Cupa Mondiala a cluburilor, care se va desfasura intre 6 si 16 decembrie, la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite). La aceasta competitie participa campioanele confederatiilor continentale si campioana EAU, Al Jazira, reprezentanta tarii gazda.
VIDEO Copa Libertadores: Gremio Porto Alegre a castigat competitia dupa 22 de ani Gremio Porto Alegre a castigat, miercuri, pentru a treia oara in istorie Copa Libertadores, prima data dupa 22 de ani. Brazilienii au mai intrat in posesia celui mai important trofeu rezervat echipelor sud-americane de club in 1983 si 1995.
Cupa Belgiei: Anderlecht, fara Stanciu si Chipciu, eliminata de Standard Liege, cu Razvan Marin in echipa Anderlecht, fara Nicolae Stanciu si Alexandru Chipciu, a fost invinsa, miercuri, cu scorul de 1-0 (1-0), de formatia Standard Liege, cu mijlocasul Razvan Marin pe teren tot meciul, in optimile de finala ale Cupei Belgiei.
VIDEO PSG - Troyes 2-0/ Cavani si Neymar au decis invingatoarea PSG a trecut cu bine si peste etapa cu numarul XV din Ligue 1, formatia antrenata de Unai Emery castigand cu 2-0 disputa cu Troyes. In urma acestui succes, parizienii au ajuns la cota 41 de puncte dintr-un total de 45.
VIDEO Manchester City, victorie obtinuta in minutul 96 in meciul cu Southampton Manchester City a castigat dramatic, in minutul 96, meciul cu Southampton, contand pentru etapa cu numarul XIV din Premier League. "Cetatenii" s-au impus cu 2-1 si au ajuns la cota 13 victorii in acest campionat (lider detasat al ierarhiei).
​VIDEO Barcelona - Murcia 5-0/ Catalanii, fara emotii in optimile Cupei Spaniei FC Barcelona a castigat cu 5-0 mansa retur cu Murcia (din liga a treia), rezultat in urma caruia s-a calificat in optimile Cupei Spaniei la fotbal. In tur, liderul din Primera Division se impusese cu 3-0.
Luka Modric (Real Madrid) este acuzat de evaziune fiscala de 870.000 de euro Luka Modric (mijlocasul celor de la Real Madrid) este acuzat de procurorii din Madrid de evaziune fiscala, prejudiciul estimat fiind de aproximativ 870.000 de euro, informeaza jurnalistii de la El Confidencial.
​FC Sevilla: Eduardo Berizzo, bolnav de cancer la prostata, a fost operat cu succes Antrenorul FC Sevilla, Eduardo Berizzo, care sufera de cancer la prostata, a fost operat cu succes, marti, a anuntat clubul andaluz.
Sezonul 2018-2019: Traseul echipelor romanesti in cupele europene - Campioana, in turul al doilea preliminar Campioana Romaniei va intra in turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, in editia 2018/2019 a competitiei, informeaza FRF. Pentru a ajunge in grupe, echipa care castiga liga I trebuie sa treaca trei tururi preliminare, pe ruta campioanelor. Daca pierde in oricare dintre aceste trei tururi, va juca in preliminariile Ligii Europa.
​VIDEO Real Madrid, 2-2 pe "Santiago Bernabeu" cu Fuenlabrada - Galacticii s-au calificat in optimi Real Madrid a remizat pe "Santiago Bernabeu", scor 2-2, cu Fuenlabrada (din liga a treia), intr-o partida contand pentru 16-imile Cupei Spaniei la fotbal. Cum in tur "galacticii" s-au impus cu 2-0, echipa pregatita de Zinedine Zidane a obtinut calificarea in optimile competitiei.
Buffon: Iau o pauza de la nationala, dar daca voi fi chemat si cand voi avea 60 de ani voi fi prezent Portarul Gianluigi Buffon, care si-a anuntat retragerea din activitate, exceptand cazul in care Juventus va castiga Liga Campionilor, se gandeste sa revina la echipa nationala a Italiei, daca va fi chemat, si la 60 de ani, potrivit news.ro.
Cupa Romaniei: FC Botosani a invins FC Viitorul, scor 3-2, si s-a calificat in sferturi/ Craiova a trecut in prelungiri de Afumati, scor 3-2 Formatia FC Botosani s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a invins, marti, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, echipa FC Viitorul, in optimile competitiei, potrivit news.ro. Si CS Universitatea Craiova s-a calificat in sferturi in urma victoriei, scor 3-2, dupa prelungiri, in fata divizionarei secunde CS Afumati.
​Cupa Romaniei: CSM Poli Iasi, prima echipa calificata in sferturile competitiei CSM Poli Iasi a obtinut, marti, calificarea in sferturile Cupei Romaniei la fotbal, dupa ce a invins, scor 2-0, pe Unirea Slobozia (din Liga a treia). Golurile au fost marcate de Pedro Medes (11', din penalti) si Catalin Stefanescu (66').
Lionel Messi, cel mai bine platit fotbalist al planetei - Cristiano Ronaldo, doar pe patru Jurnalistii de la Marca au prezentat clasamentul celor mai platiti fotbalisti din lume, ierarhie unde Lionel Messi a urcat pe prima pozitie (dupa ce si-a prelungit contractul cu FC Barcelona). Cristiano Ronaldo se gaseste doar pe locul al patrulea, al doilea in lume fiind Carlos Tevez.
Serie A: Gianluigi Buffon, cel mai bun jucator din campionatul Italiei in sezonul trecut Gianluigi Buffon, portarul echipei Juventus Torino, a fost desemnat cel mai bun jucator din campionatul Italiei in sezonul 2016-2017, in cadrul galei Asociatiei fotbalistilor profesionisti italieni (AIC), desfasurata luni seara la Milano, informeaza Corriere dello Sport.
Juan Antonio Pizzi, noul selectioner al Arabiei Saudite Argentinianul Juan Antonio Pizzi a fost numit la conducerea tehnica al nationalei de fotbal a Arabiei Saudite, in locul compatriotului sau Edgardo Bauza.
Liga I: CFR Cluj se distanteaza la cinci puncte de FCSB dupa victoria, cu 2-0, obtinuta in fata formatiei Sepsi CFR Cluj a invins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa Sepsi Sfantu Gheorghe, in ultimul meci al etapei a XIX-a a Ligii I. In urma acestui rezultat, clujenii s-au distantat in fruntea clasamentului la cinci puncte de ocupanta locului secund, FCSB, potrivit news.ro. Au marcat: Omrani '36, A. Muresan '77.
VIDEO Cupa Mondiala din Qatar: Ras Abu Aboud Stadium, prima arena demontabila, transportabila si refolosibila Ras Abu Aboud Stadium, de 40.000 de locuri, va fi prima arena de fotbal demontabila, transportabila si refolosibila si va gazdui meciuri din cadrul Cupei Mondiale din Qatar, din 2022, potrivit news.ro. Elementele vor fi confectionate in prealabil, transportate pe mare pana la Doha si asamblate ca un joc Lego.
Justitia braziliana si FBI ancheteaza un transfer suspect de bani, ce ar putea fi mita pentru atribuirea CM din Qatar Peste 20 de milioane de euro au fost varsate de un grup din Qatar in contul bancar al fostului presedinte al Federatiei Braziliene de Fotbal Ricardo Teixeira, la scurt timp dupa atribuirea organizarii Cupei Mondiale din 2022 statului asiatic.