FOTBAL
Euro 2018: Echipa nationala de futsal a Romaniei va evolua in grupa cu Portugalia si Ucraina Calificata pentru a patra oara la un turneu final al Campionatului European de futsal, primul dupa o pauza de patru ani, nationala Romaniei va evolua in grupa C, cu Portugalia si Ucraina, conform tragerii la sorti care a avut loc vineri, la Ljubljanski grad, se arata pe site-ul frf.
Aguero (Manchester City) a suferit un accident rutier in Olanda - Argentinianul ar putea lipsi doua luni de pe teren Internationalul argentinian al echipei Manchester City, Sergio Aguero, a suferit un accident rutier, joi, la Amsterdam, cand pleca spre aeroport dupa ce a asistat la un concert Maluma, relateaza ole.com.ar.
VIDEO Europa League: AC Milan, victorie dramatica in prelungiri cu Rijeka; Arsenal s-a impus categoric in meciul cu BATE Borisov (Rezultatele complete ale serii) Dupa ce a condus cu 2-0 pana in minutul 83 al partidei cu Rijeka (etapa a doua a grupelor Europa League), AC Milan s-a vazut egalata pe final. Croatii nu au reusit sa plece cu un punct de pe "San Siro", Cutrone aducand victoria gazdelor in prelungiri. In alta confruntare a serii, Arsenal n-a intampinat nicio problema in Belarus si s-a impus cu 4-2 in fata celor de la BATE Borisov.
Budescu: Dupa prima repriza nici eu nu mai credeam ca mai intoarcem scorul Fotbalistul echipei FCSB, Constantin Budescu, a declarat, joi seara, la Pro X, dupa meciul cu Lugano, scor 2-1, ca dupa prima repriza nu credea ca el si colegii sai mai pot intoarce scorul, potrivit news.ro.
Europa League: Victorie pentru Stefan Radu; Arsenal, cu Dragomir rezerva, a invins BATE cu 4-2; pana de curent la Nisa Formatia Lazio Roma, cu Stefan Radu integralist, a invins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Zulte Waregem, intr-un meci din etapa a doua a grupelor Ligii Europa. Tot joi, Arsenal Londra, cu Vlad Dragomir rezerva, s-a impus cu 4-2 in partida cu BATE Borisov, potrivit news.ro.
Europa League: Lugano vs FCSB 1-2/ FCSB, liderul grupei dupa doua partide disputate FCSB s-a impus pe terenul celor de la Lugano, scor 2-1, in a doua etapa a grupelor Europa League. Elevii lui Nicolae Dica au facut o prima repriza dezastruoasa, gazdele au profitat de erorile in lant ale ros-albastrilor si au intrat in avantaj la pauza dupa golul inscris de Bottani (14'). Inspiratia lui Dica a facut diferenta in partea a doua a meciului, introducerea lui Dennis Man pe teren avand un impact important asupra jocului vicecampioanei Romaniei. FCSB a avut initiativa si a reusit sa intoarca scorul, gratie golurilor reusite de Budescu (58') si Junior Morais (64'). Dupa doua partide disputate, echipa lui Dica este lider in Grupa G, avand punctaj maxim.
OFICIAL: Carlo Ancelotti nu mai este antrenorul lui Bayern Munchen Infrangerea din meciul cu PSG (0-3), in a doua etapa a grupelor Champions League, a fost decisiva pentru soarta lui Carlo Ancelotti pe banca lui Bayern Munchen. Tehnicianul italian s-a despartit de campioana Germaniei, a anuntat clubul bavarez pe site-ul oficial.
Euro 2020, preliminarii: Tragerea la sorti a grupelor va avea loc pe 2 decembrie 2018 UEFA a anuntat, joi, ca tragerea la sorti a grupelor preliminariilor Campionaturlui European din 2020 va avea loc la 2 decembrie 2018, la Convention Center din Dublin.
Vlad Dragomir a fost inclus pentru prima data in lotul "tunarilor"; Wenger l-a comparat cu cel mai tanar debutant din istoria lui Arsenal in Premier League In varsta de 18 ani, mijlocasul Vlad Dragomir a fost inclus in lotul lui Arsenal pentru meciul din Europa League impotriva celor de la BATE Borisov. Arsene Wenger, antrenorul "tunarilor", a declarat ca stilul lui Dragomir ii aminteste de cel al lui Jack Wilshere, cel mai tanar debutant din istoria lui Arsenal in Premier League (16 ani si 256 de zile).
FC Brasov a intrat in faliment. Clubul de fotbal are datorii de peste 10 milioane de euro Cu o istorie de 81 de ani, FC Brasov dispare de pe harta fotbalului romanesc, dupa ce Tribunalul Brasov a decis ca echipa sa intre in faliment, avand datorii de peste 10 milioane de euro. FC Brasov a activat ultima oara in sezonul precedent al Ligii a II-a, terminand pe locul sapte.
VIDEO Atletico Madrid - Chelsea 1-2/ Victoria a venit in prelungiri Chelsea are punctaj maxim in Grupa C a Champions League, dupa ce a castigat si confruntarea cu Atletico Madrid, scor 2-1. Londonezii s-au impus in prelungirile partidei de pe "Wanda Metropolitano", gratie reusitei lui Batshuayi.
VIDEO Sporting - Barcelona 0-1/ Catalanii, salvati de autogolul gazdelor Barcelona a bifat al doilea succes in Grupa D a Champions League, dupa ce s-a impus cu 1-0 pe terenul celor de la Sporting Lisabona. In meciul arbitrat de Ovidiu Hategan, lusitanii le-au pus mari probleme jucatorilor lui Ernesto Varvede. Victoria catalanilor a venit gratie reusitei lui Coates, uruguayanul marcand in propria poarta.
VIDEO PSG - Bayern Munchen 3-0/ Demonstratia parizienilor PSG confirma ca este una dintre marile favorite la castigarea Champions League in acest sezon. Cu Neymar si Cavani aflati intr-o zi de gratie, bavarezii n-au avut nicio sansa in fata vicecampioanei Frantei. Echipa lui Unai Emery a castigat la scor de neprezentare (3-0) duelul de pe "Parc des Princes", trecandu-si in cont a doua victorie din tot atatea partide disputate.
​Europa League: Lugano vs FCSB (de la ora 20:00) Joi se va disputa a doua etapa a grupelor Europa League, iar FCSB intalneste, teoretic, cel mai accesibil adversar din aceasta faza a competitiei, pe FC Lugano. Elvetienii au incheiat sezonul precedent pe locul trei in campionat si se afla la prima participare in grupele unei competitii europene. Lugano pare acum doar o umbra a echipei de atunci, aflandu-se pe locul noua (penultimul) in campionatul Elvetiei. Partida se va desfasura pe "Swissporarena" (Lucerna) si va incepe la ora 20:00, putand fi urmarita in direct pe Pro Tv, Telekom Sport 1 si Live Text pe HotNews.ro.
Europa League: Pierluigi Tami: FCSB este intr-o situatie ideala, noi dimpotriva; Absenta lui Alibec este importanta, dar cred ca echipa romana are inlocuitori buni Tehnicianul echipei Lugano, Pierluigi Tami, a declarat, miercuri, intr-o conferinta de presa, ca FCSB este intr-o situatie ideala inaintea confruntarii din grupele Ligii Europa, dupa ce s-a impus in derbiul cu Dinamo si avand in vedere faptul ca ocupa locul doi in clasamentul Ligii I.
Liga Campionilor: PSG castiga duelul serii cu Bayern Munchen, scor 3-0; Sporting - FC Barcelona 0-1; Chelsea a invins Atletico datorita unui gol marcat in min 90+4 Paris Saint-Germain a castigat duelul serii cu Bayern Munchen invingand cu 3-0, iar FC Barcelona s-a impus in deplasare in fata echipei Sporting, scor 1-0, printr-un autogol, intr-o partida din grupa D, arbitrata de Ovidiu Hategan. Anderlecht Bruxelles, la care evolueaza Alexandru Chipciu si Nicolae Stanciu, a fost invinsa, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, de echipa Celtic Glasgow.
​Liga 1: Dinamo - Concordia 2-3 Dinamo a pierdut, scor 3-2, meciul restanta contand pentru etapa cu numarul XI din Liga 1 la fotbal disputat impotriva celor de la Concordia Chiajna. Vasile Miriuta (tehnicianul "cainilor") a fost invins de fosta sa echipa. Partida ar fi trebuit sa se dispute saptamana trecuta (n.r. pe 20 septembrie), dar a fost amanata din cauza conditiilor meteo.
Forbes: Constantin Dumitrascu, lider in topul pe 2017 al agentilor de sportivi - Ii reprezinta pe Edinson Cavani, Coutinho sau Douglas Costa Romanul Constantin Dumitrascu, stabilit in Germania, se afla pe prima pozitie, alaturi de Scott Boras, in clasamentul Forbes pe 2017 al agentilor de sportivi. Celebrul Jorge Mendes, agentul lui Cristiano Ronaldo, ocupa locul trei.
Evaziunea fiscala din fotbal, in atentia Parlamentului European O sesiune a Parlamentului European pe tema evaziunii fiscale a fotbalistilor s-a transformat marti intr-un proces al modului in care clubul FC Barcelona l-a sustinut pe starul sau argentinian Lionel Messi dupa condamnarea acestuia in urma problemelor cu fiscul spaniol, scrie presa belgiana.
VIDEO Spartak - Liverpool 1-1/ Cormoranii, fara victorie in doua partide Liverpool si-a completat linia de clasament din Grupa E cu inca o remiza, "cormoranii" incheind la egalitate, scor 1-1, disputa de la Moscova, cu Spartak. Echipa antrenata de Jurgen Klopp a acumulat pana acum doua puncte din doua partide in actuala editie de Champions League.