FOTBAL
Europa League: Astra a fost invinsa de Oleksandria, scor 1-0, si a fost eliminata Formatia Astra Giurgiu a invinsa, joi, in deplasare, de echipa ucraineana FC Oleksandria, scor 1-0, mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Europa si a fost eliminata din competitie., potrivit news.ro.
UPDATE PSG a inregistrat transferul lui Neymar, care devine cel mai scump fotbalist din lume. Brazilianul a semnat pe cinci sezoane UPDATE Paris Saint-Germain a anuntat, joi seara, transferul atacantului brazilian Neymar, care a venit de la FC Barcelona si a semnat pentru cinci sezoane. Neymar devine astfel cel mai scump jucator din lume, anunta rmcsport.fr. "Sunt extrem de fericit ca am venit la PSG. Voi face totul pentru a-mi ajuta echipa, pentru a deschide noi orizonturi si pentru a aduce bucurie milioanelor de suporteri din intreaga lume", a declarat Neymar.
Europa League: Athletic Bilbao - Dinamo 3-0/ Trupa lui Cosmin Contra, neputincioasa in fata bascilor - Dinamo a ratat calificarea in play-off Athletic Bilbao a castigat la scor de neprezentare (3-0) partida cu Dinamo, din mansa secunda a turului trei preliminar al Europa League. Dupa 1-1 in meciul tur, "cainii" sperau la o calificare miraculoasa in fata bascilor, insa echipa lui Jose Angel Ziganda a dominat categoric partida de pe stadionul "San Mames" si nu le-a lasat nicio sansa dinamovistilor.
Neymar pleaca oficial de la Barca, dupa ce a platit el insusi clauza de eliberare Atacantul brazilian Neymar a platit direct clubului FC Barcelona cele 222 de milioane de euro prevazute in clauza de eliberare, punand astfel punct unei zile de suspans, a anuntat un comunicat al Barca, citat de AFP.
Europa League: AC Milan - CS U Craiova 2-0 / Oltenii pleaca cu capul sus de pe "San Siro" CS U Craiova a fost invinsa, pe "San Siro", de catre AC Milan, scor 2-0. Oltenii au avut o prestatie onorabila in Italia, dar diferenta de valoare dintre cele doua echipe a fost vizibila. Pentru AC Milan, au inscris Bonaventura (9') si Cutrone (52'), iar oltenii raman cu ocazia uriasa a lui Mitrita din debutul partidei. Craiova nu reuseste sa se califice in play-off-ul Ligii Europa si isi incheie sezonul european.
La Liga a respins plata clauzei de eliberare pentru Neymar Liga spaniola de fotbal a anuntat joi ca a refuzat sa accepte plata clauzei de eliberare, de 222 milioane euro, care ar fi permis plecarea lui Neymar de la FC Barcelona la Paris Saint-Germain.
Europa League: Astra Giurgiu, Dinamo si CS U Craiova lupta pentru un loc in play-off (Programul complet al serii) Joi se vor disputa meciurile din mansa secunda a turului trei preliminar al Europa League. Romania are trei reprezentante in aceasta faza a competitiei, Astra Giurgiu, Dinamo si CS U Craiova urmand sa lupte pentru un loc in play-off cu Oleksandriya, Athletic Bilbao, respectiv AC Milan.
Mircea Lucescu despre Turcia: "A fost o oferta de nerefuzat". Despre Romania: "Are nevoie de un antrenor tanar si ambitios" Tehnicianul Mircea Lucescu a declarat, joi, ca oferta de a antrena nationala Turciei a fost una de "nerefuzat". La prima reprezentativa a Romaniei, spune Lucescu, este nevoie de un antrenor tanar si ambitios.
VIDEO Liverpool - Atletico Madrid 1-1 (4-5 dupa penaltiuri)/ Echipa lui Diego Simeone a castigat trofeul Audi Cup Atletico Madrid a castigat turneul amical Audi Cup, dupa ce a invins-o pe Liverpool, scor 5-4, dupa executarea loviturilor de la 11 metri, in finala de pe stadionul Allianz Arena din Munchen. Dupa 90 de minute, scorul a fost 1-1.
WTA Washington: Simona Halep vs Mariana Duque-Marino se va disputa de la ora 20.50 Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 1, o va infrunta, joi, de la ora 20.50, pe jucatoarea columbiana Mariana Duque-Marino, locul 115 WTA, in a doua mansa a turneului WTA de la Washington.
​Champions League, turul trei preliminar: Rezultatele serii/ Ajax, Dinamo Kiev si Ludogoret, eliminate Miercuri s-au disputat meciurile din mansa a doua a turului trei preliminar al Champions League. Echipe cotate drept favorite precum Ajax Amsterdam, Dinamo Kiev, FC Bruges, Red Bull Salzburg, Lugodoret Razgrad sau Legia Varsovia au ratat calificarea in play-off-ul competitiei. Romania a avut doua reprezentante in aceasta faza: FCSB a trecut de Viktoria Plzen, scor 6-3 la general, in timp ce FC Viitorul a fost invinsa de APOEL Nicosia, scor 4-1 la general.
Ajax, Red Bull Salzburg, Ludogoret, Dinamo Kiev si FC Bruges, eliminate din Liga Campionilor Echipe cotate drept favorite precum Ajax Amsterdam, Dinamo Kiev, FC Bruges, Red Bull Salzburg, Lugodoret Razgrad sau Legia Varsovia au ratat, miercuri, calificarea in faza play-off a Ligii Campionilor la fotbal.
FCSB va evolua cu una dintre echipele Liverpool, Napoli, Sevilla, Sporting Lisabona si TSKA Moscova, in play-off-ul LC FCSB nu va fi cap de serie la tragerea la sorti a meciurilor din play-off-ul Ligii Campionilor, programata vineri. Astfel, vicecampioana Romaniei va intalni un adversar dintre Liverpool, Napoli, FC Sevilla, Sporting Lisabona si TSKA Moscova.
Ludogoret a invins cu 3-1 Hapoel Beer Sheva, dar a fost eliminata din LC; Keseru a pasat decisiv la un gol Formatia Ludogoret Razgrad a invins, miercuri seara, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa Hapoel Beer Sheva, in mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. In tur, s-au impus israelienii cu scorul de 2-0, astfel ca Beer Sheva a acces in play-off-ul LC datorita golului marcat in deplasare. In partida de la Razgrad, Claudiu Keseru a fost autorul unei pase decisive si Cosmin Moti a provocat un penalti, lovitura ratata de oaspeti, potrivit news.ro.
Hagi: Echipa noastra e tanara, capata experienta, ne asteptam sa fie mai bine, capul jos, ne intoarcem la munca Managerul general al FC Viitorul, Gheorghe Hagi, a declarat ca jucatorii sai sunt tineri, au nevoie de experienta si acum trebuie sa munceasca mai mult, dupa eliminarea cu APOEL Nicosia din turul trei preliminar al Ligii Campionilor, potrivit news.ro.
Alibec: De cand am venit in Cehia eram siguri de calificare si s-a vazut Atacantul Denis Alibec a declarat, miercuri seara, ca era sigur de calificarea FCSB in play-off-ul Ligii Campionilor inca de la sosirea in Cehia, iar acest lucru s-a vazut la meciul cu Viktoria Plzen, scor 4-1, din mansa secunda a turului trei preliminar, potrivit news.ro.
Ridvan Dilmen dupa numirea lui Lucescu la Nationala Turciei: Toti antrenorii turci sa se duca sa se arunce de pe Podul Martirilor Fostul international si antrenor Ridvan Dilmen, in varsta de 54 de ani, in prezent editorialist la Fotomac, a criticat numirea lui Mircea Lucescu la conducerea tehnica a nationalei Turciei, el spunand ca antrenorul roman este in mod evident valoros, dar federatia trebuia sa isi anunte dinainte intentiile si nu sa discute de fatada cu turcul Senol Gunes. "Toti antrenorii turci sa se duca sa se arunce de pe Podul Martirilor de la 15 iulie", a adaugat el.
Champions League: Viktoria Plzen - FCSB 1-4/ Trei goluri in opt minute pentru ros-albastri - Echipa lui Nicolae Dica s-a calificat in play-off FCSB a castigat categoric in fata celor de la Viktoria Plzen, scor 4-1, in mansa secunda a turului trei preliminar al Champions League, calificandu-se in play-off-ului competitiei. Dupa un inceput foarte greu de meci, echipa lui Nicolae Dica a echilibrat jocul si a fost prima care a marcat. Balasa (27') a inscris un gol superb, in vinclul portii lui Bolek, dintr-o lovitura libera de la 30 de metri. Startul reprizei secunde le-a apartinut tot cehilor, iar Krmencik a profitat de o gafa a lui Momcilovic si a egalat scorul. FCSB a rezolvat soarta calificarii in doar opt minute, Teixeira (71'), Tanase (76') si Alibec (79' - penalty) trecandu-si numele pe lista marcatorilor.FCSB va evolua cu una dintre echipele Liverpool, Napoli, Sevilla, Sporting Lisabona si TSKA Moscova, in play-off-ul LC
Champions League: APOEL Nicosia - FC Viitorul Constanta 4-0 (1-0 dupa 90 min), dupa prelungiri / Hagi: Echipa e tanara si capata experienta FC Viitorul, campioana Romaniei, a fost invinsa cu 4-0, dupa prelungiri (1-0 dupa 90 min), de catre APOEL Nicosia. Au inscris Carlao (54'), Merkis (93'), De Camargo (94') si Efrem (105'). Jucatorii lui Hagi au evoluat bine prima repriza din timpul regulamentar, au ratat cateva ocazii mari de a inscrie, dar cei care au inscris au fost cipriotii, prin Carlao, in debutul reprizei a doua. Viitorul a renuntat la ofensiva, iar meciul a ajuns in prelungiri unde trupa lui Hagi nu a mai contat incasand 3 goluri in prima repriza a prelungirilor.
Mircea Lucescu este noul selectioner al Turciei Mircea Lucescu este noul selectioner al Turciei, tehnicianul roman urmand sa semneze un contract pe doi ani, cu optiune pentru inca unul. Lucescu va fi prezentat oficial vineri, a anuntat Federatia Turca de Fotbal, potrivit News.ro.