FOTBAL
Hagi despre echipa nationala: "Nu e un moment bun. Trebuie sa incercam sa reflectam pentru a gasi solutii" Tehnicianul Gheorghe Hagi a declarat, luni, intr-o conferinta de presa, ca fotbalul romanesc nu este intr-un moment bun, facand referire la faptul ca echipa nationala a fost invinsa in preliminariile Cupei Mondiale de Polonia. El considera ca trebuie sa se gaseasca solutii pentru viitorul fotbalului romanesc, potrivit news.ro.
Barajul pentru Liga I: Poli Timisoara a invins UTA, scor 2-1, in prima mansa Formatia ACS Poli Timisoara a invins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa UTA Batrana Doamna Arad, in prima mansa a barajului de mentinere/promovare in Liga I. Timisorenii au jucat jumatate de ora in inferioritate numerica.
VIDEO Macedonia - Spania 1-2/ Lupta cu Italia pentru prima pozitie Spania a obtinut o victorie importanta in preliminariile pentru Mondialul din 2018, ibericii impunandu-se cu 2-1 pe terenul Macedoniei. In urma acestui rezultat, spaniolii se mentin la egalitate de puncte cu Italia. Marele meci dintre cele doua super echipe va avea loc in aceasta toamna pe "Santiago Bernbabeu".
CM 2018, preliminarii: Spania si Italia, neinvinse. Rezultatele complete inregistrate duminica Nationalele de fotbal ale Spaniei si Italiei au invins, duminica, reprezentativele Macedoniei si Liechtensteinului si au ramas neinvinse in grupa G a preliminariilor Cupei Mondiale din 2018, scrie News.ro. Spania a trecut, in deplasare, cu scorul de 2-1 (2-0), de Macedonia. Golurile invingatorilor au fost marcate de David Silva '15 si Diego Costa '27, in timp ce pentru gazde a inscris Ristovski, in minutul 66.
Reactia lui Roberto Carlos dupa ce a fost acuzat de dopaj: "Daca as fi folosit vreo substanta interzisa, s-ar fi descoperit" Fostul international brazilian Roberto Carlos, in varsta de 44 de ani, este acuzat intr-un documentar al postului german de televiziune ARD ca a folosit substante dopante atunci cand era fotbalist, relateaza L'Equipe. Brazilianul a reactionat pe Facebook, negand acuzatiile si precizand ca ii va da in judecata pe cei care au facut astfel de afirmatii despre el.
VIDEO Scotia - Anglia 2-2/ Final dramatic la Glasgow - S-au marcat trei goluri in ultimele sase minute (Rezultatele serii) Scotia si Anglia au remizat spectaculos, scor 2-2, intr-o partida contand pentru preliminariile Campionatului Monadial din 2018. Anglia a condus cu 1-0 pana in minutul 87, insa gazdele au intors incredibil scorul pe final meci. Echipa lui Gareth Southgate a evitat infrangerea in prelungiri, gratie reusitei lui Harry Kane.
​VIDEO Polonia - Romania 3-1/ Hat-trick-ul lui Lewandowski ii tine pe tricolori departe de Mondial Polonia a castigat fara emotii partida disputata pe teren propriu impotriva Romaniei, scor 3-1, din etapa a sasea a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018. Defensiva tricolorilor a fost pusa inca o data la zid de Robert Lewandowski, care a reusit toate cele trei goluri ale polonezilor. Cu doar sase puncte acumulate pana acum, Romania a ratat orice sansa de a mai prinde locul doi care duce la barajul pentru calificarea la turneul final din Rusia.
CM 2018, preliminarii: Polonia - Romania 3-1/ Mondialul se vede si de la televizor Emotiile s-au risipit, Romania a fost surclasata inca o data de Polonia (6-1 in dubla mansa), iar urmatoarele meciuri din preliminariile pentru Mondialul de fotbal din 2018 le vom trai fara nicio presiune. Tricolorii au pierdut cu 3-1 la Varsovia, iar meritul elevilor lui Christoph Daum pare sa fi fost acela de a-l ajuta pe Robert Lewandowski (tripla: 29' penalti, 57', 62' penalti) sa isi imbunatateasca procentajul la prima reprezentiva a tarii sale...Cu problema calificarii "rezolvata" dupa doar sase meciuri, ne vom intoarce la lucruri <serioase>: asteptam decizia TAS in privinta campioanei din Liga 1.
Fostul international turc Tanju Colak, retinut alaturi de alti 23 de suspecti intr-un caz de frauda Fostul international turc Tanju Colak, in varsta de 53 de ani, a fost retinut, sambata, alaturi de alti 23 de suspecti intr-un caz de frauda, relateaza agentia Anadolu, citata de News.ro.
CM 2018, preliminarii: Polonia - Romania (21:45)/ Ultima speranta  Singura varianta pentru ca nationala Romaniei sa mai poata spera la locul intai in grupa de calificare la Mondialul de fotbal din 2018 este victoria la Varsovia. Polonia este mare favorita, o formatie cu o organizare a jocului superioara si cu jucatori de certa valoare. Disputa Polonia vs Romania va fi in direct pe TVR1 si LiveText pe HotNews.ro.
VIDEO Suedia - Franta 2-1/ Golul victoriei, executie de la mijlocul terenului, in minutul 93 Franta a condus cu 1-0 pe terenul Suediei, intr-un meci contand pentru preliminariile CM de fotbal din 2018, insa a plecat invinsa, scor 2-1. Golul victoriei nordicilor a venit in minutul 93, fiind o reusita de exceptie: sut de la jumatatea terenului, dupa o interventie nefericita a portarului Hugo Lloris.
Preliminariile CM 2018 - Franta, invinsa in ultima secunda de Suedia; Ungaria pierde in Andorra Reprezentativa de fotbal a Frantei, vicecampioana europeana, a fost invinsa de Suedia cu scorul de 2-1, vineri, in deplasare, in preliminariile Cupei Mondiale din 2018, in urma unui gol marcat de Ola Toivonen in ultima secunda de joc, cu un sut de la mijlocul terenului, profitand de o iesire hazardata a portarului Hugo Lloris. ''Les Bleus'' au deschis scorul prin Olivier Giroud (37), dar la pauza scorul era egal, 1-1, dupa golul lui Jimmy Durmaz (43). Cand nimeni nu se mai astepta, Ola Toivonen a reusit golul victoriei (90+3) pentru scandinavi, sanctionand pasa gresita a lui Lloris.
Nicolae Dica, prezentat oficial la FCSB: "Obiectivul este castigarea campionatului" Fostul fotbalist Nicolae Dica a fost prezentat oficial, vineri, in cadrul unei conferinte de presa, la conducerea tehnica a echipei FCSB. Noul antrenor al "ros-albastrilor" a declarat ca a semnat un contract valabil pana la sfarsitul sezonului 2017-2018, iar principalul obiectiv este castigarea campionatului.
Presa: Zinedine Zidane isi va prelungi contractul cu Real Madrid pana in 2020 Conducerea clubului spaniol de fotbal Real Madrid ii va prelungi cu doi ani, pana in 2020, contractul antrenorului francez Zinedine Zidane, informeaza cotidianul sportiv AS.
El Mundo Deportivo: Messi va semna prelungirea contractului cu FC Barcelona - Clauza de reziliere de 400 de milioane de euro Atacantul argentinian Lionel Messi va semna saptamana viitoare prelungirea contractului cu FC Barcelona si va avea clauza de 400 de milioane de euro, anunta El Mundo Deportivo.
Edward Iordanescu, noul antrenor al echipei Astra Giurgiu Clubul Astra Giurgiu a anuntat, joi, pe site-ul oficial, ca Edward Iordanescu este noul antrenor al echipei, el semnand un contract pe doua sezoane.
Benevento a promovat in Serie A datorita unui gol marcat de George Puscas in finala play-off-ului Formatia Benevento a promovat in Serie A, joi, dupa ce a invins, cu scorul de 1-0, echipa Carpi, in mansa secunda a finalei play-off-ului de accedere in primul esalon, unicul gol al partidei fiind inscris de George Puscas. In turul finalei, cele doua echipe au remizat, scor 0-0.
​VIDEO Jucatorii echipei de fotbal a Arabiei Saudite nu au participat la momentul de reculegere in memoria victimelor atentatului din Londra Echipa de fotbal a Arabiei Saudite a fost huiduita de suporterii australieni dupa ce jucatorii sauditi nu au participat la minutul de reculegere anuntat in memoria victimelor atentatului terorist de la Londra, scrie The Telegraph.
Duckadam: Nu mai am nicio treaba cu Steaua. Pensia o primesc de la Dinamo Presedintele de imagine al FCSB, Helmuth Duckadam, a declarat, miercuri, ca nu mai are nicio legatura cu Steaua, facand referire la CSA, el mentionand ca pensia o primeste de la Dinamo, anunta news.ro.
Forbes: Manchester United a depasit Real Madrid in topul celor mai valoroase cluburi Manchester United a devenit cel mai valoros club din fotbalul european, detronand liderul Real Madrid (a fost pe primul loc in ultimele patru sezoane). In acest moment, galacticii se afla pe trei - au fost devansati si de rivalii de la FC Barcelona, conform clasamentului stabilit de revista economica americana Forbes.