FOTBAL
​VIDEO Chelsea, inca o victorie in Premier League - Arsenal, in cadere libera (1-3 la West Brom) Chelsea a inregistrat inca o victorie in Premier League, liderul clasamentului castigand cu 2-1 pe terenul celor de la Stoke City. Lucrurile nu au mers la fel de bine pentru Arsenal, "tunarii" fiind invinsi cu 3-1 de West Brom.
Liga 2: Juventus Bucuresti a castigat derbiul cu Sepsi Sfantu Gheorghe Juventus Bucuresti a mai facut un pas catre promovarea in Liga 1, dupa ce a castigat derbiul cu Sepsi Sfantu Gheorghe, a treia clasata din Liga 2, scor 3-1. Tot sambata, Balotestiul a trecut de Metalul Resita cu 3-1, iar Luceafarul Oradea a pierdut pe terenul din Calarasi, scor 2-3 (etapa XXV).
Romania vs Danemarca: Florin Nita, convocat in locul accidentatului Lung Jr Florin Nita a fost convocat de Christoph Daum pentru meciul Romaniei cu Danemarca, confruntare contand pentru preliminariile Campionatului Mondial de Fotbal din 2018, informeaza site-ul oficial al FRF. Aducerea portarului Stelei la prima reprezentativa a survenit dupa accidentarea lui Silviu Lung Jr in timpul meciului CFR Cluj vs Astra (3-2). Duelul cu nordicii va avea loc pe 26 martie, pe "Cluj Arena", de la ora 21:45.
VIDEO Borussia - Ingolstadt 1-0/ Aubameyang, golul 23 in actualul sezon din Bundesliga Borussia a trecut la limita, scor 1-0, de Ingolstadt, intr-o partida care a facut parte din etapa cu numarul XXV din Bundesliga. Aubameyang (14') a marcat unicul gol al meciului, reusita in urma careia a ajuns la cota 23 in actuala stagiune.
Silviu Lung Jr., scos cu ambulanţa de pe teren după ce a fost lovit cu mingea în faţă la meciul cu CFR Cluj Portarul echipei Astra Giurgiu, Silviu Lung Jr, a fost scos cu ambulanta de pe teren, vineri, dupa o accidentare suferita la meciul din deplasare cu CFR Cluj, din etapa a doua a play-off-ului Ligii I, relateaza News.ro.
Jose Mourinho acuza Federatia Engleza de Fotbal: "Isi impiedica echipele sa reuseasca in Europa. Ei au alte interese" Jose Mourinho, tehnicianul echipei Manchester United, este de parere ca programul din Premier League este in mare parte responsabil de slaba reprezentare a cluburilor engleze in cupele europene. "Eu cred ca nu le pasa de echipele engleze in Europa. Ei au pur si simplu alte interese'', a spus Mourinho, conform Agerpres.
Stadionul Ghencea va fi demolat complet si in locul sau va fi construita o arena noua, cu cel putin 30.000 de locuri Stadionul Ghencea, una dintre arenele cele mai cunoscute din tara, va fi demolat total, fara a mai fi pastrata actuala tribuna oficiala, au decis reprezentantii Ministerului Apararii si a Compania Nationala de Investitii, potrivit informatiilor transmise la solicitarea HotNews.ro. In locul actualului stadion ce va fi demolat va fi construita o arena noua, cu cel putin 30.000 de locuri. Constructia unui nou stadion modern in complexul Ghencea vine pe fondul pregatirilor la care s-a angajat Romania pentru a gazdui patru din meciurile campionatului European de Fotbal din 2020.
​Europa League, sferturi: Anderlecht vs Manchester United (Programul complet al meciurilor) Vineri, la Nyon (Elvetia) a avut loc tragerea la sorti a partidelor din sferturile Europa League. Anderlecht Bruxelles, formatie la care evolueaza Nicolae Stanciu si Alexandru Chipciu, o va infrunta pe Manchester United. Echipa lui Jose Mourinho era cel mai dificil adversar pe care belgienii il puteau intalni in aceasta faza a competitiei.
Champions League, sferturi: Bayern Munchen vs Real Madrid; Juventus vs Barcelona Vineri a avut loc, la Nyon, tragerea la sorti a sferturilor de finala din Champions League. Meciul vedeta din aceasta faza a competitiei se va disputa intre Bayern Munchen, campioana Germaniei, si Real Madrid, detinatoarea trofeului. O alta partida interesanta va fi cea dintre Juventus Torino si Barcelona. Intra in material pentru a vedea programul complet al sferturilor Champions League.
​VIDEO AS Roma - Lyon 2-1/ AS Roma, eliminata - Italienii au fost la un gol distanta de calificarea in sferturile Europa League AS Roma a castigat disputa de pe teren propriu cu Olympique Lyon, scor 2-1, insa a ratat calificarea in sferturile de finala ale Europa League. Francezii s-au impus cu 4-2 in meciul tur, iar echipa pregatita de Luciano Spalletti ar fi avut nevoie de o victorie la doua goluri diferenta pentru a continua competitia.
Europa League: Anderlecht s-a calificat in sferturi; Roma a fost eliminata de Lyon Formatia Anderlecht Bruxelles, la care evolueaza Alexandru Chipciu si Nicolae Stanciu, s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale Ligii Europa, trecand in optimi de APOEL Nicosia, cu 1-0 in tur si 1-0 in retur, potrivit News.ro. Unicul gol al partidei de la Bruxelles a fost marcat de Acheampong, in minutul 65. Stanciu a jucat pana in minutul 64, cand a fost inlocuit chiar cu autorul golului.
Europa League: Besiktas, Celta Vigo si Genk s-au calificat in sferturile de finala Formatiile Besiktas Istanbul, Celta Vigo si RC Genk s-au calificat in sferturile de finala ale Ligii Europa, dupa rezultatele inregistrate, joi seara, in mansa secunda a optimilor competitiei, potrivit News.ro.
Cupa Romaniei: Programul meciurilor din sferturile de finala Federatia Romana de Fotbal a anuntat joi, pe site-ul oficial, programul partidelor din cadrul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei, care vor avea loc in perioada 28-30 martie.
Europa League: AS Roma vs Lyon, Manchester United vs Rostov (Programul complet al serii) Joi se vor disputa partidele din cadrul mansei secunde a optimilor Europa League. "Stadio Olmpico" va gazdui confruntarea dintre AS Roma si Olimpique Lyon, dupa ce in meciul tur francezii s-au impus cu 4-2. Intr-o alta partida a serii, Manchester United va primi pe "Old Trafford" vizita celor de la FK Rostov. In tur, cele doua echipe au incheiat la egalitate, scor 1-1.
VIDEO Atletico Madrid - Bayer Leverkusen 0-0/ Atletico, a treia echipa spaniola calificata in sferturi Atletico Madrid si Bayer Leverkusen au terminat la egalitate mansa retur a optimilor Champions League, scor 0-0, pe stadionul "Vicente Calderon". Echipa antrenata de Diego Simeone s-a calificat in sferturi gratie victoriei cu 4-2 obtinuta in partida tur.
VIDEO AS Monaco - Manchester City 3-1/ Surpriza imensa in optimile Champions League - Echipa lui Pep Guardiola, eliminata dupa ce castigase cu 5-3 in tur AS Monaco a produs una din marile surprize ale Champions League si a eliminat-o pe Manchester City in optimile de finala ale competitiei. Dupa infrangerea categorica din meciul tur (scor 3-5), liderul din Franta s-a impus pe teren propriu cu 3-1 si s-a calificat in sferturi gratie golurilor mai multe marcate in deplasare.
Al doilea soc al optimilor Ligii Campionilor: Manchester City rateaza calificarea in fata lui Monaco, dupa ce o batuse 5-3 in tur! Monaco si Atletico Madrid s-au calificat in aceasta seara in sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Francezii au revenit spectaculos in fata lui City si s-au impus cu 3-1, dupa ce pierdusera partida tur cu scorul de 3-5, potrivit gsp.ro.
Mircea Lucescu, compensatii de 2,5 milioane de euro in cazul in care ar fi demis de la Zenit Antrenorul Mircea Lucescu va primi compensatii de 2,5 milioane de euro daca va fi demis de la conducerea tehnica a echipei Zenit Sankt Petersburg, scrie presa rusa, citand surse din cadrul clubului.
Presa iberica: Andres Iniesta isi va prelungi cu doua sezoane contractul cu FC Barcelona Andres Iniesta, jucator care negociaza in aceste zile cu oficialii gruparii catalane, isi va prelungi cu doua sezoane intelegerea cu FC Barcelona, dupa cum informeaza presa catalana.
VIDEO Juventus - FC Porto 1-0/ "Batrana Doamna", in sferturile CL Juventus a ajuns in sferturile Champions League dupa ce a castigat, scor 1-0, meciul retur cu FC Porto. Dybala (42' - penalti) a stabilit invingatoarea disputei de la Torino.