FOTBAL
Europa League: Programul disputelor din turul intai preliminar Luni a avut loc la Nyon (Elvetia) tragerea la sorti a partidelor din turul intai preliminar al Europa League. Intra in material pentru a vedea programul complet al disputelor.
Champions League: Turul intai si doi al preliminariilor - Program complet   Luni a avut loc, la Nyon, tragerea la sorti a disputelor din tururile intai si doi din preliminariile Champions League la fotbal. Ludogoret Razgrad (formatie la care evolueaza Cosmin Moti si Claudiu Keseru) se va duela cu Zalgiris Vilnius. Intra in material pentru a vedea programul disputelor.
​VIDEO Cupa Confederatiilor: Chile - Camerun 2-0 Chile a debutat cu dreptul la Cupa Confederatiilor, Vidal (81') si Vargas (90+1') aducand victoria in fata Camerunului (2-0). Disputa a facut parte din Grupa B a competitiei care are loc in Rusia.
VIDEO Cupa Confederatiilor: Portugalia - Mexic 2-2/ Portughezii au ratat victoria in prelungiri Portugalia si Mexic au remizat, scor 2-2, duminica, la Kazan, in prima etapa a grupei A de la Cupa Confederatiilor. Mexicanii au salvat un punct pe final de meci, gratie reusitei lui Hector Moreno (90+1').
​VIDEO Euro 2017 U21: Spania - Macedonia 5-0/ Hat-trick spectaculos reusit de Marco Asensio Macedonia a avut un debut de cosmar la Campionatul European Under 21, fiind invinsa cu 5-0 de selectionata Spaniei, in primul meci din Grupa B a competitiei, la Gdynia (Polonia). Eroul serii a fost Marco Asensio, jucatorul celor de la Real Madrid, care a marcat trei goluri superbe.
VIDEO Rusia - Noua Zeelanda 2-0, in meciul de deschidere de la Cupa Confederatiilor Rusia a invins reprezentativa Noii Zeelande, scor 2-0, in meciul de deschidere al Cupei Confederatiilor, pe stadionul Krestovski din Sankt Petersburg, in Grupa A a competitiei.
Presa: Varianta Christoph Daum a picat de pe lista celor de la Goztepe - Turcii, descurajati de o eventuala prelungire a contractului cu FRF Patru variante de antrenor pentru echipa Goztepe, nou-promovata in prima liga turca, au picat, printre acestea numarandu-se si Christoph Daum si Mircea Lucescu, relateaza Fotomac, potrivit News.ro. In cazul tehnicianului german, conducatorii turci au fost descurajati de discutii "cu privire la o eventuala prelungire a contractului acestuia cu Federatia Romana de Fotbal".
Cupa Confederatiilor 2017, in cifre - Competitia va debuta pe 17 iunie Trei selectionate din Europa - campioana mondiala Germania, campioana continentala Portugalia si echipa tarii-gazda, Rusia - vor lua parte la Cupa Confederatiilor editia 2017, o premiera pentru aceasta competitie desfasurata sub egida Federatiei internationale de fotbal (FIFA).
A Bola speculeaza: Cristiano Ronaldo vrea sa plece din Spania Jurnalistii de la A Bola au lansat o ipoteza care a facut "valuri" in Spania: Cristiano Ronaldo vrea sa plece de la Real Madrid, dupa ce a fost acuzat in mod oficial de o frauda fiscala in valoare de 14.7 milioane de euro. Atacantul ar fi "total indignat" de ceea ce i s-a intamplat in ultimele zile.
ACS Poli Timisoara a invins UTA Batrana Doamna, scor 3-1, si ramane in Liga I Echipa ACS Poli Timisoara a invins, joi, in deplasare, cu scorul de 3-1, formatia UTA Batrana Doamna, si va ramane si in sezonul viitor in Liga I. Poli s-a impus si in turul barajul de mentinere/promovare, scor 2-1, potrivit news.ro. Pentru Poli au marcat Barbut '17, Dragut '21 si Henrique '88, iar pentru UTA a punctat Petre, in minutul 5.
Dosarul excluderii Universitatii Craiova: Mircea Sandu si Dumitru Dragomir, achitati de magistratii Curtii de Apel Mircea Sandu (fostul presedinte al Federatiei Romane de Fotbal) si Dumitru Dragomir (fost conducator al Ligii Profesioniste de Fotbal) au fost achitati, joi, de magistratii Curtii de Apel Bucuresti, in dosarul excluderii din FRF a formatiei Universitatea Craiova.
Viitoarea editie din Premier League debuteaza pe 12 august Prima etapa din noua editie a Premier League va avea loc pe 12 august, runda in care se vor disputa, printre altele, meciuri precum Arsenal vs Leicester, Manchester United vs West Ham si Chelsea vs Burnley. Intra in material pentru a vedea programul complet.
VIDEO Franta - Anglia 3-2/ Victorie in inferioritate numerica Franta a castigat amicalul de lux disputat impotriva Angliei, scor 3-2, meci care a avut loc pe "Stade de France". Gazdele au obtinut victoria in inferioritate numerica (Varane a fost eliminat in minutul 47), golul decisiv fiind marcat de Dembele (78').
​VIDEO Romania - Chile 3-2/ "Zmei" in amicale Romania si-a adus aminte de gustul victoriei intr-o partida amicala, tricolorii trecand cu 3-2 de Chile, pe "Cluj Arena". Condusi cu 2-0 inca din minutul 18, baietii lui Christoph Daum au profitat de omul in plus avut inca din minutul 33 si s-au impus la limita. Intra in material pentru a vedea rezumatul meciului disputat marti seara.
Christoph Daum: "A fost pentru prima data cand am simtit ca am o echipa unita. Au fost precum niste copii" Selectionerul Romaniei, Christoph Daum, a declarat, marti, dupa partida amicala castigata cu Chile, scor 3-2 la Cluj, ca e pentru prima data de cand ii antreneaza pe tricolori cand simte ca are o echipa unita. El s-a aratat fericit si pentru ca jurnalistii care i-au spus sambata, dupa meci, ca 12.000 de oameni i-ar putea cere demisia, nu au avut dreptate cu aceasta afirmatie, potrivit news.ro. Daum mai spune ca se gandeste la plecarea lui de la nationala, dupa rezultatele slabe din preliminariile CM si dupa criticile primite.
Vlad Chiriches: Daum e un antrenor bun, a incercat sa implementeze ceva nou, dar i-a fost greu Capitanul echipei nationale a Romaniei, Vlad Chiriches, a declarat, marti, dupa victoria din meciul amical cu Chile, scor 3-2, ca germanul Christoph Daum este un antrenor bun care a incercat sa implementeze ceva nou, dar i-a fost greu, potrivit news.ro.
Romania a invins Chile, scor 3-2, intr-un meci amical, dupa ce a fost condusa cu 2-0 Reprezentativa Romaniei a invins, marti, pe Cluj Arena, cu scorul de 3-2, selectionata statului Chile, detinatoarea Copei America si locul 4 in ierarhia FIFA, dupa ce a fost condusa cu scorul de 2-0. Chilienii au evoluat cu un jucator mai putin dupa eliminarea lui Medel din minutul 33.
Cristiano Ronaldo, acuzat oficial de frauda fiscala - Prejudiciu estimat la 14,7 milioane de euro Cristiano Ronaldo este acuzat in mod oficial de procurorii spanioli de frauda fiscala, prejudiciul estimat fiind de 14,7 milioane de euro, in perioada 2011-2014, informeaza Reuters.
CM 2018: Iranul a obtinut calificarea la turneul final gazduit de Rusia Reprezentativa Iranului a invins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, selectionata Uzbekistanului si si-a asigurat calificarea la Cupa Mondiala din Rusia, din 2018. Iranul se afla la a cincea participare la o editie a turneului final al CM.
Gabriel Tamas a semnat un contract pe un sezon cu Hapoel Haifa Clubul israelian Hapoel Haifa a anuntat, luni, ca a obtinut serviciile fundasului Gabriel Tamas, in varsta de 33 de ani. Tamas a semnat un contract valabil un sezon, potrivit news.ro.