FOTBAL
Liga 2: Remiză pentru Daco-Getica pe terenul lui FC Argeș (Rezultatele zilei) ASC Daco-Getica a reușit să plece cu un punct de pe terenul lui FC Arges (scor 1-1), golul egalizator fiind marcat în minutul 84. Intră în material pentru a vedea rezultatele zilei din etapa cu numărul XII din Liga 2 la fotbal.
Claudiu Niculescu, îndepărtat de la Dinamo după trei săptămâni - Mircea Rednic, la un pas să preia echipa Tehnicianul Claudiu Niculescu a anunţat, sâmbătă, că se desparte de FC Dinamo, în condiţiile în care conducerea clubului ar fi ajuns la un acord cu Mircea Rednic. Niculescu a precizat că i s-a oferit postul de director general, funcție pe care a refuzat-o.
Arbitrii belgieni vor beneficia de consiliere psihologică, în contextul scandalului de corupţie din Belgia Arbitrii care activează în primul eşalon din Belgia vor beneficia de o sesiune de consiliere psihologică, în contextul vastului scandal de corupţie din fotbalul belgian, informează Het Nieuwsblad, potrivit dhnet.be.
VIDEO Fără limite - Mohamed Salah, gol direct din corner pentru naționala Egiptului Mohamed Salah a înscris un gol din corner în meciul câştigat de naţionala Egiptului, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, în faţa reprezentativei din eSwatini (fosta Swaziland), în preliminariile Cupei Africii pe Naţiuni.
VIDEO Belgia - Elveția 2-1 / Dubla lui Lukaku Belgia a câștigat cu 2-1 meciul cu Elveția, din Grupa 2 a Seriei A din Liga Națiunilor la fotbal. Lukaku a marcat golurile gazdelor, în timp ce Gavranovic a punctat pentru vizitatori.
L'Equipe: Thierry Henry, contract pe trei ani cu AS Monaco Cotidianul L’Equipe a anunţat, vineri seară, că fostul internaţional Thierry Henry va fi succesorul lui Leonardo Jardim la conducerea tehnică a echipei AS Monaco, el ajungând la un acord cu conducerea clubului pentru un contract pe trei ani.
Liga Naţiunilor: Croaţia – Anglia, scor 0-0; Belgia – Elveţia 2-1 Reprezentativa Croaţiei a remizat, vineri seară, pe teren propriu, scor 0-0, cu naţionala Angliei, într-un meci din grupa a patra a seriei A din Liga Naţiunilor anuntă News.ro.
AEK Atena, depunctată din cauza violenţei suporterilor la meciul cu Olympiakos Federaţia Greacă de Fotbal a decis, vineri, ca echipa AEK Atena să fie penalizată cu trei puncte, din cauza violenţei suporterilor săi la meciul de săptămâna trecută cu Olympiakos, relatează AFP citată de News.ro.
​Under 21: România - Țara Galilor 2-0 / Golurile lui Man și Pușcaș - Victoria care deschide larg porțile calificării la Euro 2019 Naționala de tineret a României a mai făcut un pas spre calificarea la EURO 2019, competiție pe care "tricolorii mici" o urmăresc la televizor de 20 de ani - ultima participare a țării noastre la EURO Under 21 a fost în 1998, după ce a trecut, scor 2-0, de Țara Galilor. Pentru a fi sigură 100% de prezența la turneul final, echipa pregătită de Mirel Rădoi mai are nevoie de o remiză în confruntarea cu Liechtenstein.
Fotbal - corupție: 19 suspecţi inculpaţi, dintre care nouă plasaţi în detenţie în scandalul de corupţie din Belgia Parchetul federal din Belgia a anunţat, vineri, că 19 persoane bănuite de implicarea în amplul scandal de corupţie din fotbalul belgian au fost deja inculpate, iar nouă dintre acestea au fost plasate în detenţie.
​VIDEO Usain Bolt, primele goluri din cariera de fotbalist Fostul atlet Usain Bolt, multimplu campion olimpic în probele de 100 şi 200 de metri, a marcat, vineri, primele goluri ca fotbalist, în victoria pe care echipa sa, Central Coast Mariners, a obţinut-o, cu scorul de 4-0 (2-0), cu South West United, într-un amical.
​Preliminarii CE 2019 U21: Spania, Franţa şi Anglia, calificate la turneul final / România, meci foarte important cu Țara Galilor Spania, Anglia şi Franţa şi-au asigurat prezenţa la turneul final al Campionatului European de tineret din 2019, alăturându-se Italiei, ţara gazdă. România mai are două etape de disputat și trebuie să adune patru puncte cu Țara Galilor și cu Liechtenstein pentru a fi sigură de calificarea la turneul final.
​VIDEO Golul zilei: Cum să arcuiești un balon în vinclul porții, lecție predată de James Rodriguez Columbia a învins Statele Unite ale Americii cu scorul de 4-2 într-un meci amical disputat pe stadionul Raymond James din Tampa. Primul și cel mai spectaculos gol al partidei a fost marcat de James Rodriguez, în minutul 36, după ce a preluat o minge la marginea careului, s-a întors cu fața spre poartă din patru mișcări și a trimis o lovitură de senzație, cu mult efect, la vinclul porții apărate de Zackary Steffen.
Fotbaliștii ruși Pavel Mamaev şi Aleksandr Kokorin, în detenţie provizorie pentru două luni Fotbaliştii ruşi Pavel Mamaev (FC Krasnodar) şi Aleksandr Kokorin (Zenit Sankt Petersburg) au fost plasaţi în detenţie provizorie pentru două luni după ce au agresat un înalt oficial rus, la începutul acestei săptămâni, într-o cafenea din Moscova.
Răzvan Lucescu, antrenorul echipei PAOK Salonic, amendat cu 28.000 de euro de federaţia greacă Antrenorul echipei elene de fotbal PAOK Salonic, românul Răzvan Lucescu, a fost amendat joi de Federaţia greacă de fotbal cu suma de 28.000 de euro deoarece a făcut o comparaţie între Germania lui Hitler şi sancţiunile aplicate clubului său în sezonul trecut de către autorităţile din fotbalul grec.
​VIDEO Franța, aproape de o înfrângere împotriva Islandei, scor 2-2 Selecționata Franței, proaspătă campioană mondială în Rusia, a terminat la egalitate, scor 2-2, împotriva reprezentatei Islandei, într-un meci amical disputat joi seară la Guingamp.
VIDEO Spania, victorie categorică în fața Țării Galilor, scor 4-1, într-un meci amical / Paco Alcacer continuă forma excelentă Reprezentativa Spaniei a câștigat, cu scorul de 4-1, partida amicală disputată joi, la Cardiff, împotriva selecționatei Țării Galilor. Eroul partidei a fost Paco Alcacer, jucătorul Borussiei Dortmund, care a reușit o "dublă" în minutele 8 și 29.
​VIDEO Liga Națiunilor: Portugalia câștigă în Polonia, scor 3-2 (Rezultatele de joi) Reprezentativa Portugaliei s-a impus, joi seară, scor 3-2, în deplasarea din Polonia, în etapa a doua a Grupei 3 din Seria A a Ligii Națiunilor. După această partidă, Portugalia conduce grupa cu șase puncte, în timp ce Polonia și Italia au câte un punct.
​Liga Națiunilor: Lituania vs. România 1-2 / Maxim aduce victoria în minutul 90+4, după un final chinuitor
Echipa Națională a României a câștigat, joi, în etapa a treia a Grupei 4, din Seria C a Ligii Națiunilor, împotriva reprezentativei Lituaniei, scor 2-1. "Tricolorii" au condus timp de 77 de minute, însă au fost foarte aproape să piardă victoria pe final. România a deschis scorul în prima repriză prin Chipciu (13'), Lituania a egalat prin Zulpa, în minutul 90, iar Alexandru Maxim, intrat pe teren în minutul 78, a marcat în minutul 90+4, după ce l-a "culcat" pe Jankauskas în careu și l-a învins pe Setkus cu un șut la colțul lung. După această victorie, "tricolorii" au trecut pe poziția secundă a grupei, după Serbia, care s-a impus în deplasarea din Muntenegru, scor 2-0.
Chelsea vrea să îi trimită pe fanii rasişti la fostul lagăr de concentrare Auschwitz în loc să le dicteze interdicţii Clubul Chelsea Londra vrea să îi trimită pe fanii rasişti în excursii educative la fostul lagăr de concentrare Auschwitz-Birkenau în loc să le dicteze interdicţii.