FOTBAL
La Timișoara se va construi un stadion modern cu o capacitate de 30.000 de locuri Timişoara se pregăteşte să dea un adevărat restart fotbalistic, cu un stadion nou, de 30.000 de locuri, aflat în stadiul de fezibilitate, iar Valeriu Răchită (48 de ani) anunţă că el va fi omul care va coordona proiectul, potrivit Mediafax.
VIDEO Premier League: Manchester City rămâne aproape de Liverpool/ 3-0 vs Wolverhampton Manchester City s-a impus, luni seară, scor 3-0, împotriva echipei Wolverhampton Wanderers și rămâne aproape de liderul Liverpool, la patru puncte distanță, după 22 de etape.
​VIDEO AS Roma și Atalanta, ultimele echipe calificate în sferturile Cupei Italiei Echipele AS Roma și Atalanta s-au calificat în sferturile Cupei Italiei, după ce au învins formațiile Virtus Entella (Serie C), respectiv Cagliari. Romanii vor întâlni Fiorentina în turul următor al competiției, în timp ce Atalanta va da piept cu Juventus Torino.
​INVESTIGAȚIE Cum investește Ungaria lui Viktor Orban în fotbalul din comunitățile maghiare din România Guvernul de la Budapesta bagă bani într-o rețea de academii de fotbal în țările vecine, iar Academia de Fotbal a Secuimii este prima mare investiție a executivului condus de Viktor Orban. FK Csíkszereda, echipa academiei care a costat pînă acum 11,5 milioane de euro joacă în liga a treia, deși scopul era să ajungă în liga a doua. În comparație, Sepsi OSK este echipa-exemplu: clubul înființat practic din nimic a ajuns în șase ani în liga I și a primit 6,2 milioane de euro pentru construirea unui stadion. În spatele ambelor proiecte răsare figura lui Lőrinc Mészáros, unul dintre primii baroni ai Ungariei și un apropiat al premierului ungar.
Leonardo Balerdi, noul jucător al Borussiei Dortmund Leonardo Balerdi, fundaș central în vârstă de 19 ani, va evolua pentru Borussia Dortmund, după ce nemții au plătit 15 milioane de euro (plus bonusuri în valoare de două milioane) celor de la Boca Juniors. Argentinianul este considerat o mare speranţă a fotbalului din America de Sud.
DigiSport: Dennis Man, ca şi plecat de la FCSB, Becali i-a găsit deja înlocuitor! Super-transferul pregătit de roş-albaştri ​Dennis Man e foarte aproape de plecarea de la FCSB, însă echipa lui Becali nu va rămâne descoperită în acea zonă. Roş-albaştrii pregătesc aducerea lui Diego Fabbrini, de la Botoşani.
Euro 2020, preliminarii: S-au pus în vânzare biletele pentru partida Suedia vs România Federația Română de Fotbal a anunțat, luni, că au fost puse în vânzare biletele pentru partida Suedia vs România, contând pentru preliminariile Euro 2020. Confruntarea va avea loc pe 23 martie, pe Friends Arena din Stockholm, de la ora locală 18:00 (19:00 ora României).
​VIDEO Marseille vs AS Monaco 1-1, la debutul lui Fabregas pentru monegasci ​Olympique de Marseille și AS Monaco au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci al răniților din Ligue 1. Gazdele rămân fără victorie în ultimele șase etape de campionat, în timp ce oaspeții obțin un punct într-un meci dificil. Cesc Fabregas, transferat la Monaco în această iarnă, a fost titular. OM se află la cinci puncte de podium, având două meciuri mai puțin disputate, în timp ce monegascii rămân pe locul al 19-lea, la trei lungimi distanță de locul de baraj ocupat de Dijon.
VIDEO Betis - Real Madrid 1-2 / Dani Ceballos a adus victoria în minutul 88, după o execuție superbă din lovitură liberă Real Madrid a trăit periculos meciul disputat pe terenul celor de la Betis Sevilla, în etapa a XIX-a din La Liga, însă a reușit să plece cu cele trei puncte de pe Estadio Benito Villamarín. Echipa lui Santiago Solari s-a impus cu 2-1, grație unui gol marcat de Dani Ceballos în minutul 88, din lovitură liberă.
​​VIDEO Fiorentina, Inter și Napoli s-au calificat în sferturile Cupei Italiei Formațiile Fiorentina, Inter Milano și Napoli s-au calificat în sferturile Cupei Italiei după ce au trecut, fără prea mari problemele, de echipele Torino, Benevento și Sassuolo. În turul următor al competiției, Inter se va confrunta cu Lazio pentru un loc în semifinale, în timp ce Napoli va juca împotriva celor de la AC Milan. Fiorentina se va întâlni, cel mai probabil, cu AS Roma, care are meci cu Virtus Entella, echipă din Serie C.
La Liga: Barcelona, victorie la scor de neprezentare cu Eibar/ Lionel Messi, 400 de goluri în campionatul Spaniei Barcelona s-a impus categoric în fața echipei Eibar, scor 3-0, într-un meci din etapa a 19-a din La Liga. Catalanii rămân pe prima poziție în clasament, la cinci puncte în fața celor de la Atletico Madrid. Golurile au fost marcate de Luis Suarez ('19 și '59) și Lionel Messi ('53). Argentinianul a ajuns la 400 de reușite în campionatul Spaniei.
​Premier League: Manchester United trece cu bine de primul test important de la venirea lui Solskjaer: 1-0 cu Tottenham Manchester United a ajuns la cinci victorii consecutive în Premier League de la venirea lui Ole Gunnar Solskjaer pe banca tehnică. "Diavolii roșii" au învins Tottenham, în deplasare, scor 1-0, și au egalat echipa Arsenal Londra în clasament, cu 41 de puncte.
Fostul internaţional sud-african Phil Masinga a murit, avea 49 de ani Fostul internaţional sud-african Phil Masinga a încetat din viaţă, la vârsta de 49 de ani, a anunţat federaţia din Africa de Sud, care nu a precizat cauza morții acestuia.
OGC Nice va avea un preşedinte în vârstă de 31 de ani: Gauthier Ganaye ​Gauthier Ganaye, în vârstă de 31 de ani, va deveni preşedintele clubului OGC Nice, de la care actualul conducător, Jean-Pierre Rivere, şi-a anunţat plecarea, relatează presa franceză.
VIDEO Cupa Italiei: Lazio, AC Milan și Juventus s-au calificat în sferturi Echipele Lazio Roma, AC Milan și Juventus s-au calificat în sferturile Cupei Italiei la fotbal, după ce au trecut de formațiile Novara, Sampdoria, respectiv Bologna.
Diego Maradona a fost operat pentru o hemoragie la stomac Fostul internaţional Argentinian Diego Maradona a fost supus, sâmbătă, unei intervenţii chirurgicale pentru o hemoragie la stomac. Operaţia s-a desfăşurat fără probleme, a anunţat avocatul tehnicianului.
​​VIDEO Victorie muncită pentru Chelsea, 2-1 cu Newcastle Chelsea Londra s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu, în fața echipei Newcastle United, scor 2-1, într-un meci care a contat pentru etapa a 22-a din Premier League. Echipa antrenată de Maurizio Sarri rămâne pe poziția a patra, la trei puncte în spatele lui Manchester City (locul doi) și șase deasupra lui Arsenal (locul cinci).
​Premier League: Brighton vs Liverpool 0-1/ Florin Andone a intrat pe teren în minutul 66 Liverpool a câștigat partida disputată în deplasare, cu Brighton, scor 1-0, într-un meci din etapa a 22-a din Premier League. Florin Andone a intrat pe teren în minutul 66, moment în care "cormoranii" se aflau deja în avantaj.
VIDEO Premier League: Arsenal, învinsă de West Ham, scor 1-0 Arsenal Londra a pierdut, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0, în fața echipei West Ham United, într-un meci din etapa a 21-a din Premier League. "Tunarii" rămân pe poziția a cincea, însă pot fi egalați de Manchester United. West Ham a urcat până pe locul al optulea, cu 31 de puncte.
Fotbalist la 52 de ani: Kazuyoshi Miura şi-a prelungit contractul cu Yokohama FC Kazuyoshi Miura, care va împlini 52 de ani în februarie, şi-a prelingit pentru încă un sezon contractul cu Yokohama FC, a anunţat, vineri, echipa din a doua ligă japoneză