FOTBAL
Manchester City, noua campioană a Angliei - Titlul cu numărul cinci din istorie pentru "cetățeni" De acum e oficial: Manchester City este noua campioană a Angliei, "cetățenii" profitând de înfrângerea surprinzătoare a rivalei Manchester United în fața ultimei clasate West Bromwich (1-0). În acest moment, City are un avantaj de 16 puncte față de United cu doar cinci etape înainte de finalul sezonului din Premier League.
VIDEO Claudiu Keșeru, gol de generic - "Probabil cel mai frumos din carieră", este de părere internaționalul român Ludogorets a câștigat cu 1-0 meciul cu Levski Sofia (etapa a treia din play-off-ul campionatului de fotbal din Bulgaria), iar diferența de pe tabelă a fost făcută de executia de generic a lui Claudiu Keșeru. "Probabil este cel mai frumos din carieră", a precizat internaționalul român.
​Liga 1, play-out: Concordia Chiajna - Juventus București 2-1 Formaţia Concordia Chiajna a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), echipa Juventus Bucureşti, într-un meci din cadrul etapei a V-a a play-out-ului Ligii I.
Michael Oliver a primit amenințări după penaltiul dat Realului, iar poliția britanică a deschis o anchetă Poliţia britanică a deschis o anchetă după ce arbitrul meciului Real Madrid - Juventus, englezul Michael Oliver, şi soţia lui, Lucy Oliver, au primit ameninţări, în urma penaltiului acordat de central în minutul 90+3 al meciului din Liga Campionilor, informează BBC.
Wolverhampton va reveni în Premier League Wolverhampton şi-a asigurat promovarea în prima ligă engleză, după rezultatul meciului dintre Fulham şi Brentford, scor 1-1, cu patru etape rămase de disputat din acest sezon al Championship.
VIDEO Cu mâinile pe titlu: Manchester City, victorie pe terenul lui Tottenham (3-1) Manchester City a mai făcut un pas spre titlul de campioană din Premier League, formația lui Pep Guardiola trecând, scor 3-1, de Tottenham, în deplasare. Disputa a făcut parte din runda cu numărul XXXIV.
Liga 1: CSU Craiova succes categoric (4-1 cu CSM Poli Iași) CSU Craiova a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, echipa CSM Poli Iaşi, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Ligii I, la care Alexandru Mitriţă a marcat trei goluri.
Liga 4: CSA Steaua, învinsă de Academia Rapid (3-1) - Pe "Arena Națională" au fost peste 36.000 de spectatori Academia Rapid a învins, sâmbătă, pe Arena Naţională, cu scorul de 3-1, echipa CSA Steaua, într-un meci din Liga a IV-a, joc marcat de incidente şi la care au asistat 36.276 de spectatori, conform anunţului făcut la staţia de amplificare a stadionului din Capitală.
Ciocniri între galeriile echipelor de fotbal Steaua și Academia Rapid. Jandarmii au intervenit cu gaze lacrimogene Meciul CSA Steaua - Academia Rapid, de pe Arena Naţională, a fost întrerupt pentru câteva minute sâmbătă, după ce galeriile echipelor Steaua și Rapid s-au luat la bătaie în tribune. Jandarmii au evacuat câteva sute de fani.
​VIDEO Barcelona - Valencia 2-1/ Victoria cu gust amar FC Barcelona a contabilizat încă o victorie in Primera Division, catalanii câștigând derbiul cu Valencia, scor 2-1. A fost primul meci al formației lui Ernesto Valverde în fața propriilor suporteri după eliminarea dezamăgitoare din sferturile Champions League (0-3 pe Olimpico contra Romei). Disputa a făcut parte din etapa cu numărul XXXII.
​VIDEO Trei goluri în opt minute: Chelsea, revenire de clasă cu Southampton (3-2) În minutul 60, Southampton a modificat pentru a doua oară tabela în meciul cu Chelsea (2-0), iar soarta învingătoarei părea deja stabilită. A urmat însă un adevărat "uragan" al albaștrilor: trei goluri în opt minute, iar trupa lui Antonio Conte încă mai speră la locul patru din Premier League (ultimul care duce in Champions League).
Revine în iarbă: Adrian Mutu, noul antrenor al FC Voluntari FC Voluntari i-a găsit repede înlocuitor lui Claudiu Niculescu, formația din Liga 1 urmând să fie pregătită de Adrian Mutu. Fostul decar al naționalei a semnat un contract valabil pentru un an cu opțiune de prelungire pentru încă un sezon, informeza Telekom Sport.
Liga 2: AFC Hermannstadt, victorie categorică (4-0 cu CS Luceafărul Oradea) AFC Hermannstadt a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-0, echipa CS Luceafărul Oradea, într-o partidă contând pentru etapa a 29-a a Ligii a II-a la fotbal.
Diego Maradona agită și el puțin apele după penaltiul primit de Real Madrid: "Nu a fost, Vazquez s-a aruncat. Însă la fel aș fi procedat și eu" Mehdi Benatia, Lucas Vazquez și Michael Oliver au fost implicați în faza începutului de an în fotbalul european: Real Madrid a primit în prelungirile disputei cu Juventus un penalti contestat de mulți, iar calificarea în semifinalele Champions League s-a "strecurat" în vestiarul galacticilor. A venit rândul lui Diego Maradona să vorbească despre acest episod, iar fostul jucător de geniu a fost tranșant: "Nu a fost penalti, Vazquez s-a aruncat, însă la fel aș fi procedat și eu".
Bratu: Sunt bucuros că a început să meargă jocul, să funcţionăm ca echipă; Torje nu a jucat, a fost decizia mea să văd şi alţi jucători Tehnicianul echipei Dinamo, Florin Bratu, a declarat, vineri seară, că este bucuros că jocul dinamoviştilor începe să funcţioneze aşa cum îşi doreşte el. El a menţionat că a decis să nu-l folosească pe Gabriel Torje la meciul cu FC Voluntari deoarece a vrut să vadă la lucru şi alţi jucători, conform news.ro.
Claudiu Niculescu: Eu sunt principalul vinovat şi cred că aş putea fi demis Tehnicianul Claudiu Niculescu a declarat, vineri seară, că se consideră principalul vinovat pentru rezultatele slabe ale echipei FC Voluntari din ultima perioadă, subliniind că ia în calcul şi posibilitatea de a fi demis, scrie news.ro.
Dinamo a învins FC Voluntari, scor 4-2, în Liga I Echipa Dinamo a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 4-2 (3-0), formaţia FC Voluntari, într-un meci contând pentru etapa a cincea a play-out-ului Ligii I, informează news.ro.
Arbitrajul video nu va fi implementat în sezonul viitor din Premier League - Testarea VAR va continua în Cupa Angliei și Cupa Ligii Cluburile din Premier League au votat, vineri, împotriva introducerii asistenţei video pentru arbitraj (VAR) în sezonul 2018-2019. "Decizia vine după discuţii detaliate cu privire la progresele făcute la testările VAR în fotbalul din Anglia şi ceea ce am învăţat din numeroasele competiţii din alte ţări, unde se foloseşte", a precizat Premier League într-un comunicat.
Champions League: Bayern Munchen vs Real Madrid, duelul de foc din semifinale Vineri a avut loc, la Nyon, tragerea la sorți a semifinalelor din Champions League. Meciul vedetă din această fază a competiției este fără îndoială cel dintre Bayern Munchen și Real Madrid (câștigătoarea ultimelor două ediții). În cealaltă semifinală se întâlnesc Liverpool şi AS Roma.
​Europa League, semifinale: Arsenal vs Atletico Madrid; Olympique Marseille vs Salzburg Vineri, la Nyon (Elveția) a avut loc tragerea la sorți a partidelor din semifinalele Europa League. Pentru un loc în marea finală de la Lyon, Arsenal se va duela cu Atletico Madrid (câștigătoarea edițiilor din 2010 și 2012), în timp ce Olympique Marseille o va înfrunta pe RB Salzburg, revelația actualei ediții a Europa League.