FOTBAL
Dinamo a fost învinsă acasă de Juventus Bucureşti, scor 2-1, în Liga I Formaţia Dinamo a fost învinsă, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de Juventus Bucureşti, într-un meci din etapa a treia a play-out-ului Ligii I, potrivit news.ro. Golul gazdelor a fost marcat de Daniel Popa, în minutul 51.
Messi şi încă zece jucători de la FC Barcelona au fost testaţi antidoping FC Barcelona a anunţat că 11 jucători, între care şi Lionel Messi, au fost supuşi unor controale antidoping, vineri, de către UEFA.
Măsuri anti-doping luate de Federația Rusă de Fotbal: Fără ceaiuri exotice și carne provenită din China sau America de Sud Federația Rusă de Fotbal a publicat, pe contul oficial de Twitter, o serie de reguli anti-doping pentru jucători, recomandându-le să stea departe de ceaiurile exotice și carnea provenită din China sau America de Sud. În plus, federația rusă precizează că în ultimii patru ani niciun fotbalist rus nu a fost depistat pozitiv.
Liga 1: Programul meciurilor din etapa a treia de play-off și play-out Competiția din Liga 1 se va relua vineri (30 martie), cu etapa a treia din play-off și play-out, după pauza dedicată partidelor disputate de echipele naționale. Capul de afiş al acestei runde este duelul dintre CS U Craiova şi CFR Cluj, care a fost programat sâmbătă (31 martie), de la ora 20.45.
CSA Steaua vs Academia Rapid, derby-ul Ligii a IV-a, se va juca pe Arena Națională Derby-ul dintre CSA Steaua Bucureşti şi Academia Rapid, din etapa a XXIII-a a Ligii a IV-a a Asociaţiei Municipale de Fotbal Bucureşti, se va disputa la 14 aprilie, de la ora 20:00, pe Arena Naţională din Capitală, potrivit unui comunicat postat pe site-ul clubului militar.
Reghecampf a câştigat Cupa Ligii Emiratelor Arabe Unite cu Al Wahda Formaţia Al Wahda, antrenată de Laurenţiu Reghecampf, a câştigat, joi, Cupa Ligii Emiratelor Arabe Unite, învingând în finală echipa Al Wasl, scor 2-1 potrivit news.ro. La finala disputată la Al Ain, golurile învingătorilor au fost marcate de Tareq Ahmed ’14 şi Tagliabue ’29. Pentru Al Wasl a înscris Ronaldo Mendes, în minutul 61.
FIFA a publicat lista arbitrilor care vor participa la Cupa Mondială din Rusia FIFA a publicat, pe site-ul oficial, lista centralilor şi a arbitrilor asistenţi pentru Cupa Mondială din această vară. La competiția din Rusia se vor afla 36 de centrali şi 63 de asistenţi din 46 de ţări. CM 2018 se va disputa în perioada 14 iunie - 15 iulie.
Președintele echipei PAOK Salonic, interzis trei ani pe stadioane după ce a intrat înarmat pe teren Președintele clubului PAOK Salonic, Ivan Savvidis, care a intrat pe teren la meciul cu AEK Atena având o armă asupra sa, a fost interzis timp de trei ani pe stadioane, a anunțat, joi, liga elenă de fotbal (Superleague), potrivit AFP.
Încă un episod jenant pentru țara noastră: "Pare că toate oile din România au păscut pe gazonul din Craiova" - Sport Bladet După "plaja" din meciul cu Danemarca și "câmpul cu cartofi" de la disputa cu Franța, pentru România a venit momentul "câmpului de oi". Noul stadion "Ion Oblemenco" a fost inaugurat în noiembrie 2017, iar în prezent gazonul se prezintă într-o stare deplorabilă. Jurnaliștii suedezi au comparat suprafața de joc a stadionului din Bănie (de la înfrângerea cu România, scor 0-1) cu un câmp păscut de oi: "Cineva a eliberat toate oile din România și le-a pus să pască pe 'Oblemenco' ", a scris publicația Sport Bladet.
Selecționerul Suediei, nemulțumit de prestația lui Colţescu (arbitrul de rezervă): "A strigat fault împotriva noastră timp de 90 de minute" Naționala de fotbal a României a câștigat la limită amicalul cu reprezentativa Suediei (scor 1-0), iar Janne Andersson, selecționerul nordicilor, nu a tolerat modul în care au decurs lucrurile pe stadionul "Ion Oblemenco". Tehnicianul suedez și-a exprimat nemulțumirea față de prestația lui Sebastian Colţescu, arbitrul de rezervă: "A strigat fault împotriva noastră timp de 90 minute".
Cosmin Olăroiu, noul antrenor al echipei Jiangsu Suning - Îl înlocuiește pe Fabio Capello Antrenorul Cosmin Olăroiu a fost numit la conducerea tehnică a echipei chineze Jiangsu Suning, în locul italianului Fabio Capello, care şi-a reziliat contractul cu gruparea din Nanjing, informează eurosport.com.
VIDEO Anglia - Italia 1-1/ Italienii au egalat din penalty pe final de meci Marea absentă de la CM 2018, Italia a reușit să smulgă un rezultat de egalitate din amicalul disputat pe "Wembley" contra Angliei, scor 1-1. "Squadra Azzurra" a marcat din penalty, în minutul 87, după ce arbitrul a apelat la proba video.
VIDEO Germania - Brazilia 0-1/ Revanșa amicală - Gabriel Jesus a decis învingătoarea Unul din cele mai interesante amicale dinaintea Campionatului Mondial din vara acestui an s-a disputat între Germania și Brazilia, pe Stadionul Olimpic din Berlin. După ce a fost umilită de nemți în semifinalele CM 2014 (scor 7-1), "Selecao" a reușit să o răpună pe campioana mondială en-titre cu o victorie la limită, scor 1-0.
​VIDEO Argentina, umilită de Spania într-o partidă amicală - Ibericii au dat recital pe "Wanda Metropolitano" (scor 6-1) Fără Messi, Argentina a fost o simplă spectatoare la recitalul dat de Spania în amicalul disputat pe "Wanda Metropolitano" din Madrid. Ibericii i-au predat o adevărată lecție de fotbal vicecampioanei mondiale, impunându-se cu scorul de 6-1.
​Incredibil: România U19 a ratat calificarea la Euro 2018 după ce a primit un gol în minutul 92 (1-2 cu Ucraina) Naționala Under 19 de fotbal a României a ratat incredibil calificarea la Campionatul European din vara acestui an (are loc în Finlanda), după ce a primit un gol în minutul 92...Tricolorii au pierdut cu 2-1 meciul cu Ucraina, după o partida pe care echipa antrenată de Adrian Boingiu a încheiat-o cu doi jucători eliminați...
Partidă amicală: România - Suedia 1-0/ Mutarea câștigătoare a lui Cosmin Contra - Gol superb înscris de Rotariu Echipa națională de fotbal a României a reușit să învingă reprezentativa Suediei după o pauză de 35 de ani, scor 1-0, într-un meci amical disputat pe stadionul "Ion Oblemenco" din Craiova. La fel ca în urmă cu câteva zile, la partida din Israel (scor 2-1 pentru România), inspirația lui Cosmin Contra a făcut din nou diferența. În minutul 54, Dorin Rotariu l-a înlocuit pe Mitriță și la numai trei minute distanță deschidea scorul. Jucătorul celor de la Mouscron l-a învins pe portarul Johnsson cu un șut superb cu stângul, la colțul lung.
UEFA modifică regulile în cupele europene: Va fi permisă a patra schimbare la meciurile din fazele eliminatorii ajunse în prelungiri UEFA a anunțat mai multe schimbări importante în Champions League și Europa League, care vor fi puse în aplicare începând cu sezonul următor, 2018/2019. Una dintre cele mai importante este introducerea celei de-a patra schimbări, la meciurile din fazele eliminatorii, în cazul prelungirilor. În plus, la finalele celor două competiții vor putea fi înscrişi 23 de jucători pe foaia de joc, faţă de 18 până acum.
România U19 - Ucraina U19 (de la ora 19:00)/ Meciul decisiv pentru calificarea la Campionatul European Jucătorii echipei naționale de fotbal a României U19 se află în fața celui mai important meci al carierei. "Tricolorii" întâlnesc Ucraina pe stadionul "Ilie Oană" din Ploiești, de la ora 19:00, într-un meci decisiv pentru calificarea la Campionatul European. Naţionala U19 are nevoie de o remiză pentru a termina grupa pe primul loc, singurul care asigură prezența la competiția din Finlanda (16-29 iulie 2018).
VIDEO Partidă amicală: Portugalia, învinsă fără drept de apel de Olanda (scor 3-0) Portugalia, campioană europeană en-titre, a pierdut rușinos în fața Olandei, scor 3-0, într-un amical disputat la Geneva. Olandezii și-au asigurat victoria încă din prima repriză și n-au mai forțat în partea a doua a meciului, deși Portugalia a jucat în inferioritate numerică din minutul 61.
România vs Suedia (de la ora 21:30)/ Amicalul de gală de pe "Ion Oblemenco" Selecționerul Cosmin Contra continuă reconstrucția naționalei de fotbal a României cu un amical împotriva Suediei, echipa care a oprit-o din drumul către CM 2018 pe Italia. Partida de pe stadionul "Ion Oblemenco" reprezintă a doua întâlnire dintre "tricolori" și Suedia după victoria dramatică obținută de nordici în sferturile Campionatului Mondial din 1994 (SUA). Situația din 2018 este mult mai rea pentru România, care este nevoită să privească din fața televizorului un nou turneu final, în timp ce suedezii se pregătesc pentru competiția din Rusia (14 iunie-15 iulie). Meciul dintre cele două reprezentative va începe la ora 21:30 și va putea fi urmărit în direct pe Pro Tv.