FOTBAL
VIDEO Kayserispor, învinsă fără drept de apel de Fenerbahce (scor 5-0)/ Marius Șumudică: "E cea mai mare rușine din cariera mea de antrenor" Kayserispor, echipa antrenată de Marius Şumudică, a pierdut rușinos pe propriul teren în fața celor de la Fenerbahce, în etapa a XXVII-a a campionatului turc de fotbal. Tehnicianul român s-a arătat extrem de dezamăgit de infrângerea suferită de echipa sa: "E cea mai mare rușine din cariera mea de antrenor. N-am pierdut niciodată un meci cu 5-0".
​Champions League: Juventus vs Real Madrid (de la 21:45) - Finala din sferturi Juventus vs Real Madrid a devenit, în ultimele sezoane, un clasic al Champions League, cele două formații fiind protagonistele finalei de anul trecut. La 10 luni distanță de la confruntarea care le-a adus "galacticilor" al 12-lea trofeu în cea mai importantă competiţie intercluburi de pe "Bătrânul Continent", Juve și Real se întâlnesc pe "Allianz Stadium", în prima manșă a sferturilor de finală. Rămâne de văzut dacă bianconerii vor reuși să-și ia revanşa pentru eşecul care le-a spulberat visul. A doua partidă a zilei le va aduce față în față pe Sevilla și Bayern Munchen.
FRF vrea să-l naturalizeze pe moldoveanul Virgiliu Postolachi, atacant al PSG Site-ul francez RMC Sport scrie, luni, că FRF a început demersurile pentru naturalizarea lui Virgiliu Postolachi, atacant al Paris Saint-Germain, care evoluează la echipa de tineret. Jucătorul de 18 ani are naţionalitate moldoveană şi franceză şi s-a întâlnit deja cu oficiali ai FRF.
Liga I, play-out: ACS Poli Timişoara şi Sepsi OSK au remizat, scor 2-2, în play-out-ul Ligii I; Raţ, eliminare la primul meci de la revenirea în Liga I Formaţia ACS Poli Timişoara a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul susţinut, luni, pe teren propriu, în compania echipei Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, în etapa a treia a play-out-ului Ligii I, potrivit news.ro.. Pentru Sepsi au punctat Artean '50 - autogol şi Kuku '79, în timp ce pentru ACS Poli au marcat Ciucur '23 şi Şeroni '89.
Edward Iordănescu şi-a reziliat contractul cu Astra Giurgiu Clubul Astra Giurgiu anunţă rezilierea contractului cu antrenorul Edward Iordănescu, după înfrângerea suferită, duminică, pe teren propriu, cu 2-0, în faţa echipei FC Viitorul, în etapa a III-a a play-off-ului Ligii I, transmite News.ro.
​VIDEO Atletico Madrid - Deportivo 1-0/ Echipa lui Diego Simeone, la nouă puncte de lider Atletico Madrid a câștigat la limită partida de pe teren propriu cu Deportivo La Coruna, penultima clasată, scor 1-0, contând pentru etapa cu numărul XXX din campionatul Spaniei. În urma acestei victorii, echipa lui Diego Simeone s-a apropiat la nouă puncte de prima poziție, după ce Barcelona a remizat în această etapă, scor 2-2, cu Sevilla.
Becali, nemulţumit de evoluţia FCSB cu CSM Poli Iaşi: Nu poţi să rămâi cu echipa asta pe locul 1 Finanţatorul FCSB, Gigi Becali, a declarat, duminică seară, că nu a fost mulţumit de evoluţia echipei sale în meciul cu CSM Poli Iaşi, afirmând că jucătorii pregătiţi de Nicolae Dică au fost dominaţi şi nu vor rezista prea mult pe primul loc în Liga I, scrie news.ro.
Liga 1, play-off: FCSB - CSM Poli Iași 1-0/ Execuție de excepție a lui Budescu - FCSB a urcat pe primul loc în clasament FCSB a câștigat la limită confruntarea cu CSM Poli Iași, scor 1-0, după un meci extrem de spectaculos (etapa a treia din play-off). Echipa lui Flauvius Stoican a evoluat curajos pe "Arena Națională", însă din minutul 71 a fost nevoită să joace în inferioritate numerică. Din faza care a rezultat eliminării lui Cioinac, Budescu a executat superb o lovitură liberă, din afara careului, și l-a învins pe Rusu. Balonul a lovit bara transversală și apoi s-a oprit în plasă. Grație acestui succes, FCSB a urcat pe primul loc în clasament, la egalitate de puncte cu CFR Cluj, dar cu un golaveraj mai bun.
VIDEO Tottenham, victorie în derbiul cu Chelsea (scor 3-1)/ Două goluri în patru minute pentru Dele Alli Tottenham a câştigat cu 3-1 derbiul cu Chelsea, contând pentru etapa cu numărul 32 din Premier League. Cele două formații s-au aflat la egalitate după 45 de minute, scor 1-1, însă Tottenham a reușit să plece cu toate punctele de pe "Stamford Bridge", grație unei "duble" reușite de Dele Alli în doar patru minute.
​Liga 1, play-off: Astra Giurgiu - Viitorul 0-2/ Autogolul lui Urko Vera și reușita lui Ianis Hagi au adus victoria campioanei Formaţia FC Viitorul a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Astra Giurgiu, în etapa a treia a play-off-ului Ligii I. Urko Vera a înscris în proprie poartă, iar Ianis Hagi a stabilit scorul final în minutul 89.
​VIDEO Zlatan Ibrahimovic, debut perfect pentru LA Galaxy: Două goluri, primul o adevărată bijuterie Atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic a avut un debut fulminant la Los Angeles Galaxy, sâmbătă, în liga nord-americană de fotbal (MLS), cu două goluri marcate în ultimele 20 de minute, care au adus victoria echipei sale cu scorul de 4-3 în faţa rivalei locale Los Angeles FC (după ce oaspeții au condus cu 3-0).
VIDEO PSG a câștigat a cincea Cupa a Ligii Franței consecutivă (3-0 cu AS Monaco) PSG și-a trecut în cont, sâmbătă, a cincea Cupa a Ligii Franței consecutivă, după ce a trecut, scor 3-0, de AS Monaco în finală. Golurile au fost marcate de Cavani ‘8 (penalti), ’85 şi Di Maria ’21.
VIDEO Juventus, neînvinsă de 17 etape în Serie A: Victorie cu 3-1 in derbiul cu AC Milan Juventus a câștigat, scor 3-1, meciul cu AC Milan contând pentru etapa cu numărul XXX din Serie A. Torinezii sunt neînvinși de 17 runde în campionat. ”Bătrâna Doamnă” s-a distanțat la patru puncte de urmăritoarea Napoli, dupa ce echipa lui Maurizio Sarri a remizat, scor 1-1, pe terenul celor de la Sassuolo.
VIDEO Barcelona, remiză incredibilă pe terenul Sevillei (2-2), după ce în minutul 87 era condusă cu 2-0 FC Barcelona a avut parte de un meci infernal pe ”Ramón Sánchez Pizjuán”, Sevilla făcându-i viață grea liderului din Primera Division. În minutul 87, gazdele conduceau cu 2-0 și catalanii erau foarte aproape de prima înfrângere din campionat. Au venit însă golurile lui Suarez (’88) și Messi (’89), iar Barca a plecat in extremis cu o remiză din Andalucia. Partida a făcut parte din etapa cu numărul XXX.
​Liga 1: CSU Craiova - CFR Cluj 0-0 CSU Craiova a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată sâmbătă, pe teren propriu, în compania liderului CFR Cluj, în etapa a treia a play-off-ului Ligii I.
​Serie A: Victorii pentru Lazio, Inter și Fiorentina Lazio s-a impus cu 6-2 pe propriul teren în partida cu Benevento, formație la care Alin Toșca a fost integralist. Inter a trecut fără emoții de Hellas Verona (3-0), în timp ce Fiorentina a dispus de Crotone, scor 2-0.
​Liga 2: Victorie la limită pentru AFC Hermannstadt (Rezultatele zilei) AFC Hermannstadt a câștigat la limită, scor 1-0, partida disputată împotriva celor de la Știința Miroslava. Meciul a făcut parte din etapa cu numărul XXI din Liga 2 la fotbal. CS Mioveni a trecut de Foresta Suceava (2-0), iar Clinceni a pierdut pe propriul teren confruntarea cu Luceafărul Oradea (1-2).
Ray Wilkins (fost internațional englez și secund la Chelsea al lui Carlo Ancelotti), în stare critică după un atac de cord Ray Wilkins, fost mijlocaș al naționalei de fotbal a Angliei și al celor de la Chelsea Londra, se află în stare critică după ce a suferit un atac de cord, informează BBC. În vârstă de 61 de ani, Ray se află internat într-un spital din Londra.
Zlatan Ibrahimovic, prezentat oficial LA Galaxy: "Sunt ca Benjamin Button" Zlatan Ibrahimovic a fost prezentat oficial la noua sa echipă - Los Angeles Galaxy, motiv numai bun pentru suedez pentru a preciza că este precum personajul de film Benjamin Button - "va muri tânăr".
Bratu: A fost o seară nefastă pentru noi, nu ne-a ieşit absolut nimic Tehnicianul dinamovist Florin Bratu a declarat vineri seară, după meciul cu Juventus Bucureşti, scor 1-2, că echipa nu a arătat deloc bine şi şi-a ieşit din ritm în perioada de pauză, potrivit news.ro.